Alizon Alizon komentáře u knih

Slavík Slavík Kristin Hannah

Silný příběh, který obsahuje spoustu dojemných momentů. Dvě sestry, z nichž každá z nich je jiná, jejich nelehký předválečný osud, který je poznamená a odcizí a následně dramatická válečná léta. Každý z rodiny (včetně jejich otce, se kterým jsou vztahy na počátku války také všelijaké) bojuje svým způsobem. Válka zasahuje všechny okolo a ničí i dětskou nevinnost (zpětně si vybavuji moment, kdy dcera jedné z hrdinek chce také nosit židovskou hvězdu, protože její židovská kamarádka ji nosit musí). Příběh žen, které se rozhodly bojovat i žen, které chtěly jen přežít, ale okolnosti je donutily k dramatickým činům.

11.12.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tady je zbytečné psát komentář;) - Harry Potter je prostě fenomén. I mě, která ho poprvé četla jako dospělá, neuvěřitelně chytnul. První tři díly jsou skvělým pohadkovým rozjezdem, od čtvrtého přibývá stránek i temna. Nedivím se, že série získala tolik fanoušků, protože má všechno - skvělé postavy, uzasně vymyšlený kouzelnický svět, vtip, napínavý příběh. Po mnoha letech čtěme znovu s dcerou, která se nejprve bránila (pfff...všichni to prý už četli, schválně mě to nezajímá), ale ted už ji také chytla "potterománie". Mě HP bavil ve dvaceti a baví mě znovu i po čtyřicítce.

08.12.2021 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Tak tohle bylo tedy opravdu monumentalni dilo! Priznam se, ze v moderni historii mam znacne mezery (ve skole jsme vzdycky skoncili druhou svetovou valkou), ktere dohanim az ted. A nac se trapit suchoparnymi ucebnicemi, kdyz si clovek muze precist Exodus. Milostny pribeh Kitty a Ariho mi zase az tak zajimavy neprisel a byly zde byly veci, ktere mi na knize trochu vadily: smrt vyznamnych postav odbyta na nekolika radcich, nepochopitelne chovani nekterych postav (jak mohla Karen napr. takto "zahodit" sve adoptivni rodice) - ale v jejich botech jsem nechodila, tak tezko soudit.
Ale celkove jsem byla nadsena. Kronika vzniku statu Izrael, datujici se od konce 19 stoleti, az do let povalecnych, prolozena osobnimi pribehy Zidu v Rusku, v Polsku a dalsich zemich. Britove tedy tuto knihu mit radi nebudou, protoze jako nejvetsi zaporaci vychazeji prave oni. Roman je sice fikci, ovsem zalozenou na skutecnych historickych udalostech - a mnoha udalostem popsanych v knize se tezko veri (kombinace soustavneho hazeni klacku pod nohy a politiky mrveho brouka).
Neuveritelne cim si "budovatele" Izraele dokazali projit. V zemi zurila valka, cekala je nelehka prace a oni se tam presto zoufale snazili dostat.
Ps. Pro pohled z druhe strany se ted chystam precist si "Jitra v Dzeninu".

02.12.2021 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Celá tato trilogie s Billem Hodgesem pro mě byla příjemným překvapením. Tento druhý díl byl pro mě slabší než 1, hlavně mi chyběl parádní rozjezd, který nabídl Pan Mercedes. Ale postupně se to rozjelo a dostavila se spokojenost. Celou trilogii s klidným srdcem doporučím....čtěte raději postupně.

24.11.2021 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Naprostá klasika, ke které se občas vrátím. Sherlock Holmes ve své nejlepší podobě. Knížka s tajemnou atmosférou jako stvořená pro dlouhé večery. Myslím, že se nenajde nikdo kdo by minimálně neviděl nějaké filmové nebo televizní zpracování.

20.11.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Muž jménem Ove, nerudný bučoun a zároveň "muž s příliš velkým srdcem". Mohla bych knížku odsoudit slovy: "prvoplánový doják". Ale neudělám to. Doják to je. Prvoplánový možná taky. Ale zároveň silný, uzasně podaný lidský příběh, který mě dokázal rozesmát i rozplakat. Plný backmanovských postaviček. Moje teprve druhá kniha od autora (kvůli mediálnímu humbuku jsem se mu donedávna vyhýbala) , který má svůj velmi osobitý rukopis, takže je asi lepší si jeho knihy dávkovat s odstupem. Jako takový hořkosladký bonbónek.

14.11.2021 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Jeff Kinney (p)

Žijeme v zahraničí, takže "donutit" dceru číst v češtině je trochu boj. Poseroutka je po dlouhé době knížka, kterou si čte sama a dobrovolně. Hurá, hurá třikrát sláva. Tento díl jsem si přečetla i já a i když nejsem úplně cílová skupina taky jsem se pobavila. A líbí se mi i ilustrace. A to jejich domácí prase je nej:)

13.11.2021 4 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Dala jsem sice "jenom" 4 hvězdičky, protože mezi úplně ty nejlepší od autorky bych ji nezařadila,ale určitě patří mezi ty lepší. Zajímavá zápletka se závětí, správná atmosféra. Poirot nastoupí na scénu trochu později, ale potom to stojí za to.

13.11.2021 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Nepřekonatelná slečna Marplova a jedna z příjemných starosvetskych detektivek od kouzelnice se zápletkami Agathy Christie. Většinou jsem ze starších detektivek zklamaná, protože zub času většinou hodně zahlodá, ale knihy od této spisovatelky tvoří výjimku. Toto není to úplný top její tvorby, ale rozhodně nezklame.

11.11.2021 4 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

U tehle knihy mi snad uz podruhe zmizel komentar???? Zkusim to tedy znovu. Cela trilogie "Stoleti" Kena Folleta je vyborna. Prvni dil - Pad titanu - me naprosto nadchnul a Zimu sveta jsem tak zacinala cist s velkym ocekavanim. Hrdinove predchozi knihy (odehravajiciho se prevazne v obdobi prvni svetove valky) mirne ustupuji do pozadi a vice prostoru dostavaji jejich deti. Mela jsem obavy, ze mi tolik neprirostou k srdci, ale opak byl pravdou. Kniha zacina ve 30. letech, v dobe kdy se Evropa vzpamatovava z prvni svetove valky a hospodarska krize sili. Nasledne se nezadrzitelne blizi k hruzam druhe svetove valky. V tomto dile byla pro me osobne velice zajimava "linie Nemecka" a oblibenou hrdinkou se stala Carla. Ken Follett opakuje osvedceny postup z predchoziho dilu - navzajem se potkavaji a mijeji rodiny v Anglii, Nemecku, Americe a Rusku a vyznamne udalosti tvori ramec osobnich pribehu hrdinu z ruznych zemi a ruznych spolecentskych vrstev. Follet je nekdy kritizovan za to, ze v knihach predklada svuj pohled na svet, ne kazdy ctenar se s nim musi ztotoznit, ale vypravecske mistrovstvi se mu uprit neda. I pokud Vas historie vybec nezajima, diky lidsky vykreslenym postavam a jejich pribehum, ktere ilustruji cim vsim tehdy lide museli prochazet, budete chtit cist dal. Je az neuveritelne ze i pri takovem poctu postav, z nichz mnoho by se dalo oznacit za hlavni, dokaze kniha doslova vtahnout. Spolu s prvnim dilem patri tento mezi jedny z mych TOP knih, ktere jsem v poslednich letech precetla (treti dil neni spatny, ale venuje se az prilis deni v Americe a chybela mu (osobni nazor) vyrazna zenska hrdinka, ktere v prvnich dilech zastopovaly Ethel a Carla. Jednotlive dily trilogie se daji cist i samostatne, ale predsi bych jen ctenarum doporucila zacist se do "Stoleti" hezky postupne. Doporucuji - milovnikum dlouhych sag, milovnikum historie. Nedoporucuji - tem, kterym vadi, kdyz je v knize vice nez 10 vyraznych postav (na zacatku knihy je prehledny seznam, ale tady je jich opravdu hodne).

10.11.2021 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Dalsi vyborny dil z teto serie. Komentar pisu zpetne (po precteni 6 dilu) a musim rict, ze jak mi nektere dalsi dily splynuly dohromady, tento z nich vycniva .. opravdu prekvapiva zapletka a konec mi proste vzal dech.

09.11.2021 4 z 5

Černá vdova Černá vdova Daniel Silva

Serii nectu. Nejak se mi dostal do ruky az tento jeji 16. dil. A musim rict, ze me kniha bavila a jeji cteni jsem si i pres neznalost predchozich dilu uzivala. Jen nekdy ctenare zamrazi, jak moc by tato fikce vlastne mohla byt v dnesni dobe realna.

09.11.2021 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Tenhle díl mě bavil. Mnohé je v knize naznačené, ale přesně kdo, jak a proč se tentokrát dozvídá čtenář až na konci knihy. Někteří čtenáři tu píšou, že byla kniha roztahaná. Osobně mi to nepřišlo. Části s oddělením Q byly svižné jako vždy, i když vlastní pátrání možná trochu zdlouhavé, prostě mravenčí práce. Kapitoly z pohledu Pirjo a ze života sekty mě osobně také bavily a dávaly knize zajímavý rozměr.

07.11.2021 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Když pominu to, jak mě štval Marco, když se vždycky nelogicky vydal tam, kde ho mohli nejsnáze chytit:), tak jsem oddělení Q znovu vzala na milost. V Olsenovych knihách ani nejde o to kdo, jak a proč - to je celkem jasné na začátku, ale o tu omáčku okolo. Po naprostém nadšení, které u mě následovalo po přečtení Složky číslo 64 (4. v pořadí, ale já ji přečetla jako 1.), mě ale první ani druhá kniha ze série moc neoslovila. Takže 3 už jsem ani nekupovala a darovaný Marco pěkně dlouho čekal v knihovně. A nakonec mě přesvědčil k tomu, že o oddělení Q chci číst dál. Možná i proto, že alespoň některé z postav vyzní pozitivně. I když toho "společenského hnusu", který mě v předchozích knihách někdy dost deptal, je tam pořád dost. A taky mě bavili Asad a Rose.

28.10.2021 4 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Follet jede v osvědčených kolejích: na straně jedné chudý, ale schopný mladík, krásná šlechtična v nesnázích a k tomu čestný kněz. Na straně druhé pár zákeřných šlechticů a vyšších duchovních. Role jsou jasně rozděleny, prakticky nikdo není černobílý. A ono to funguje! Ohnivý sloup se mi z celé Kingsbridge líbil nejméně (moc roztahaný po celém světě a hlavní hrdinové celkem nesympatičtí). Tady se vracíme k osvědčenému schématu a funguje to skvěle. Navíc jsem si v poslední době oblíbila romány z 10 století a potěšila mě tu (i když jen letmá) zmínka o historických postavách, které znám odjinud. A jak vlastně Kingsbridge přišlo ke svému jménu? I to jsem se dozvěděla.

25.10.2021 5 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Neuveritelny pocin od tak mlade spisovatelky. Dejiny Gruzie celeho stoleti tu mame jako na dlani. Zastoupeno je sest generaci jedne rodiny. Kniha je rozdelena na oddily, z nichz kazdy je venovan jedne z hlavnich postav, pricemz zadna z nich (vcetne vypravecky, ktera je jednou z techto postav) neni uplne cerna ani uplne bila (i kdyz ten pomer je u kazde z postav jiny). Posledni cast je venovan Brilce, ktera ma zivot jeste pred sebou. I vedlejsi postavy jsou vykresleny neuveritelne plasticky. Kdyz jsem knizku cetla, planovala jsem, ze do komentare opisu jednu cast, ktere me nejak nejvic zaujala, knizku ted bohuzel nemam u sebe, tak se jen pokusim o strucne shrnuti. Jedna se o paragraf kdy jedna z Kostovych lasek (Ida) ceka na moznost opustit oblehane mesto a vysvetluje se v nem, proc uz nedokaze poslouchat zadnou ze sbirky svych desek: Jeji srdce vydrzelo hlad, vydrzelo kdyz lide umirali, vydrzelo strelbu a zimu, ale hudbu by uz nevydrzelo, zalem by puklo.

28.09.2021 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Na rozdíl od prvního dílů mi tentokrát trvalo trochu déle než jsem se začetla. Hlavní hrdinové (kromě krále Oty) jsou totiž úplně jiní a čtenář tak potřebuje nějaký čas na to, aby si zvykl na ty nové. Ale postupně všechno zapadlo na své místo a asi 50 stran před koncem jsem si říkala, že nechci, aby kniha skončila. Tak se mi s hrdiny nechtělo loučit. Autorka umně propletá historii s fikcí a skutečné historické postavy vytváří s těmi fiktivními ten správný mix. Hrdina z Moravy mě potěšil;) Mám prostě dalšího oblíbeného spisovatele.

25.09.2021 5 z 5

Jistě, pane ministře 2 Jistě, pane ministře 2 Jonathan Lynn

Tenhle typ humoru mám moc ráda. Navíc je kniha nádherně nadčasová (my tu EU rozložíme zevnitř). A mnohé zápletky, i když dovedené ad absurdum jsou velmi dobře inspirované úřednickým světem. Brilantní jazyk a neotřelé nápady. Britský humor ve své nejlepší podobě.

20.09.2021 5 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Klasická perla od královny detektivek. V jejích knihách miluji tyhle "rodinné sešlosti" ve velkém domě. Nádherně starosvětské. A k tomu jedna nemožná vražda.

20.09.2021 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Plusem této knihy byl pro mě náhled do jiné kultury, mentality a tradic. To co činí knihu atraktivní ji ale zároveň činí pro Evropana trochu nepochopitelnou. Kombinace křesťanství a mnohoženství, žena vzdělaná na univerzitě (která se ovšem nakonec živí zapletáním vlasů - tohle mi nějak uniklo - proč vlastně Yejide studovala?) a zároveň úplně nevědoucí. Podivný vztah mezi manželi. Hlavní hrdinka mě postupem času štvala víc a víc. Dobře napsané, ale příběh opravdu nepochopitelný.

19.09.2021 4 z 5