Alix Alix komentáře u knih

Šedivý Timothy Šedivý Timothy Edgar Wallace

Celkem jednoduchý a předvídatelný příběh bez větších ambicí. Jako odpočinkové čtení snad vhodné, ale ta naivita mne od opakovaného přečtení odradila.

07.07.2021 2 z 5

Touha Touha Antonina Dmitrijevna Kopťajeva

Třetí díl trilogie se odehrává asi jedenáct let po válce. Lidé se milují, rozcházejí i rodí a taky musí překonat svou bolest a smutek nad ztrátou blízkých, které jim válka sebrala. Skvěle vykreslené charaktery postav a skvělý překlad.

28.06.2021 5 z 5

Přátelství Přátelství Antonina Dmitrijevna Kopťajeva

Druhý díl trilogie Ivan Ivanovič, Přátelství a Touha, se odehrává během druhé světové války především ve Stalingradu. Napsáno velice poutavě a kdykoli vidím o Stalingradu nějaký dokument, musím si na tuto knihu vzpomenout.

28.06.2021 4 z 5

Ivan Ivanovič Ivan Ivanovič Antonina Dmitrijevna Kopťajeva

Kniha je sice napsaná v roce 1952, takže některé pasáže jsou samozřejmě poplatné době, knize to ale na kouzlu neubírá. Příroda i lidské charaktery jsou popsány velice poutavě, lidské osudy jsou zajímavé a opravdu nelituji, že jsem tuto knihu četla, což platí i o dvou dalších dílech.

28.06.2021 4 z 5

Výbuch Výbuch Thomas N. Scortia

Sice se mi to líbilo, ale trochu i zklamalo. Jak už tady bylo napsáno, Scortia a Robinson mají lepší knihy. Bylo to dost předvídatelné, velké množství postav, které se občas oslovovaly příjmením, občas jménem, mne rušilo a mátlo. Záchrana přeživších byla určitě technicky možná, ale při nejlepší vůli si ji nedokážu představit. Ale knihu jsem si koupila tady v bazaru a jsem ráda, že ji mám.

16.06.2021 3 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Jinak jsem knihu vnímala jako dítě, jinak teď. Co jsem tehdy netrpělivě přeskakovala jako nezajímavé a nedůležité, jsem si dnes přečetla s opravdovým zájmem. Knihy dospívají občas s námi a naše priority se mění. Nic to ale nezměnilo na tom, že jsem si knihu užila a za pár let se k ní určitě zase vrátím tak, jak to dělám se všemi verneovkami. A nejen s nimi...

08.06.2021 4 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Kniha se mi v dětství líbila, tak jsem si ji přečetla znovu. Líbila se mi velice i teď i když k některým pasážím se dnes už stavím kriticky. Postavy Julese Verne jsou většinou černobílé, na to si člověk zvykne, ale jeho popisování "divochů" mne občas rozčilovalo. A docela mne nadzvedla krátká pasáž, kdy jeden z hrdinů zastřelí vzácného ptáka, o kterém se zmiňuje, že je na pokraji vymření, což považuji za barbarství. Další pasáž je, jak mladý Robert "udatně ubil ježuru", která mu vůbec nic neudělala a neměl k tomu žádný důvod.
Ale čtení jsem si užila a něco nového se i naučila.

19.05.2021 4 z 5

Revival Revival Stephen King

King sice svůj styl během let trochu mění, ale pořád je to on a to je důležité. Příběh reverenda, který se postavil Bohu, když mu vzal to nejdražší, a malého chlapce, na kterého měl kdysi velký vliv, se zamotává, když se ti dva znovu a znovu setkávají a chlapec, už jako dospělý muž, se dostává do vleku sil, kterým se nedokáže vzepřít. Je to zajímavá sonda do duše lidí nešťastných i doufajících a konec je, aspoň pro mne, hodně deprimující.

07.05.2021 4 z 5

Pláž utonulých Pláž utonulých Domingo Villar

Četlo se to dobře, zápletka byla zajímavá a rozuzlení překvapivé, aspoň pro mne.

07.05.2021 3 z 5

Tajemný oheň Tajemný oheň Wilbur Smith

Asi tady budu v menšině, ale, co nadělám. Hlavní hrdinové mi šíleně lezli na nervy. Theo, protože se choval jako blázen a odkýval každou kravinu, kterou si sestra vymyslela a Connie, protože se od začátku chovala jako zdatná manipulátorka, ovšem i tak se plácala z jednoho problému do druhého. Ale i to bych ještě brala. Měla jsem taky pocit, že spisovatel musí mít nějaký problém se sexem, protože ho narval do každé skuliny románu, kde to jen trochu šlo. Že se Connie chovala jako prodejná děva, byla její věc, ale číst skoro pokaždé, když se objevila na scéně, že ji někdo znásilnil, chce znásilnit, myslí na její znásilnění, případně ji oťapkává a osahává, bylo už pak na mne moc. U Thea to tak markantní nebylo, ale i na něm se spisovatel vyřádil. Co je moc, to je moc, knihu jsem dočetla, ale myslím, že v tomto případě by méně znamenalo více. Ještě bych chtěla dodat, že pro neznalce tady historie naprosto nehraje žádnou roli. Prostě se perou Francouzi a Angličané.

11.03.2021 2 z 5

Mouka pro meluzínu a jiné glosy Mouka pro meluzínu a jiné glosy Petr Kukal

Milé a příjemné glosy, které ve vás vyvolají celou řadu pocitů, od pobavení, poučení, přes nostalgii i vlastní vzpomínky, které ve vás čtení vyvolá.
Četlo se to moc hezky a nic mi v tom neskřípalo. Akorát fakt nechápu, proč měl autor problém kvůli glose Perské princezny.

20.02.2021 4 z 5

Meč a píseň Meč a píseň Václav Cibula

Jako dítěti se mi to líbilo, jako dospělá už to samozřejmě vidím trošku jinak, ale podle mne kniha splňuje, co má. Pro děti tak akorát.

10.12.2020 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Příběh není strašidelný, spíš děsivý a to hodně. Pokud se děj týká malých dětí, člověk to tak nějak bere víc osobně. A kdo SK zná, ten ví, že ne všichni kladní hrdinové, ať už dospělí nebo děti, se ve zdraví dočkají konce příběhu, případně se ho nedočkají vůbec.
Špatné sny jsem z toho měla, to už je u mne tradice. Takže, doporučuji!

23.10.2020 5 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Právě jsem dočetla a překvapilo mne, jak moc se mi kniha líbila a jak rychle jsem ji dočetla. Správná míchanice romantiky, tajemna, intrik a lásky, ale není tady ta ufňukanost červené knihovny, milostné scény se nekonají a děj je plný zvratů. Občas sice neuvěřitelných, ale zvratů v zajímavém obalu. Líbil se mi i film a nějak nechápu, proč je považován za propadák. Kniha je samozřejmě lepší, jak už to tak bývá, a určitě jsem s ní strávila pár velice příjemných hodin.

23.10.2020 3 z 5

Malomocná Malomocná Helena Mniszkówna

Moje mamka tuto knihu v originále zdědila po babičce a teď ji mám já. Je to sice romantika každým coulem, kdy hlavní hrdinka je naprosto dokonalá a on je pan Úžasný, ale jsou tady opravdu nádherné popisy přírody i šlechtického sídla a i když to někdy drhne a občas se musíte pobaveně pousmát, není to špatné. Dobré čtení před spaním, čímž knihu nechci nijak zlehčovat.

21.06.2020 4 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

U Kinga je třeba se vždycky připravit na nejhorší. Nikdy nevíte, kdo přežije a proč, takže zvlášť u této knihy jsem se dost bála a raději ji četla pomalu a s přestávkami, protože přečíst ji najednou, tak mám asi týden noční můry. Stejně jsem je měla, ale aspoň ne každou noc.
Atmosféra je tísnivá, napětí by se dalo krájet a detailní popisy ten pocit ještě stupňují. Náboženský aspekt mi nevadí vůbec.

04.01.2020 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Je to opravdu jednohubka a mrzí mne, že než jsem si ke kterékoliv postavě mohla vytvořit vztah, kniha skončila. Je to sice něco jiného, než co od SK čekáme, ale je to milé a takové ... něžné. Pravda ovšem je, že když Scott začal "hubnout", naprosto jsem neměla představu, jak by to mohlo skončit a pořád se mi do toho pletla kniha "Zhubni!", která je ovšem, mimo hubnutí, o něčem úplně jiném.

16.10.2019 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Potěšila mne Holly i veselý pleskač, ale konec trošku zklamal, byl moc rychlý a moc jednoduchý. Ale i tak jsem si to užila.

15.06.2019 4 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Sice se mi to, svým způsobem, líbilo, ale pravý King to není. A je to sakra znát! Nemyslím si, že je to zaměřeno na menší čtenáře, nemyslím si, že by dokázali pochopit, co vlastně skřínka obnáší.
Tak mne ale napadlo, jestli si to vůbec uvědomujeme my, dospělí?

27.03.2019 3 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

TP patří mezi mé oblíbence, Pravda ale ve mně nezanechala žádný hlubší dojem. Velitel Elánius tady plnil pouze roli křoví, Neviditelnou univerzitu jsme jen prolétli, akorát mne nadchnul upíří fotograf Otto. To byla trefa do černého!

18.02.2019 3 z 5