alabra alabra komentáře u knih

Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Robert van Gulik

Soudce Ti mě nikdy neomrzí. V žádné podobě. Tentokrát audiokniha ve slovenském nastudování, naprosto boží.

19.01.2023 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Moje první kniha od tohoto autora a moje pocity jsou rozporuplné. O čem to vlastně je? V každém případě kniha nutí tak či onak k zamyšlení. Asi zkusím ještě další díl a udělám si jasno, zda je to můj šálek kávy.

19.01.2023 3 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Severská mytologie je přitažlivé téma, tady se však objevila pouze v názvu knihy, dál s tématem není pracováno, snad jen v náznacích. I tak je tu dost záležitostí, které vás osloví. Knihu jsem si poslechla, přiřadila bych ji k odpočinkovým knihám. Mnoho zajímavých témat je načato a nedopracováno, to mi asi vadilo nejvíc. Přesto si kniha určitě získá čtenáře.

17.01.2023 4 z 5

Bratrstvo turínského plátna Bratrstvo turínského plátna Julia Navarro

Jen málokdy se s knihou nudím, ale tady se to stalo, téma určitě lákavé, ale způsob provedení nešťastný.

13.01.2023 2 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Něco tak bizarního musí člověk v literatuře pohledat. Dokonalá ukázka fungování mozku člověka pohybujícího se na okraji normálnosti vrcholí pádem nešťastníka na druhou stranu. Podbarvení historickými skutečnostmi jen urychluje tento tragický pád.

21.11.2022 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

I mně se zdá tento díl slabší, než předchozí, ale každý má jiné představy.

14.11.2022 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Už podruhé se setkávám s touto knihou, tentokrát načtenou fantastickým Martinem Stránským. Opět byla kniha dobrým společníkem, nenudila, i když té bondovštiny bylo místy hodně. Určitě bych si od autora ještě něco přečetla.

03.11.2022 4 z 5

Pivoňková lucerna Pivoňková lucerna Sanjútei Enčó

Japonské zvyky, hodnoty, morálka, vše tak odlišné od Evropy. Audiokniha úžasně zpracovaná panem Navrátilem. Dobře strávený čas.

22.10.2022 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Strhující oddechovka, nad některými věcmi člověk nesmí přemýšlet, tak dokonalé to není, ale napětí tomu nechybí. Určitě si ještě něco od autora přečtu.

16.10.2022 4 z 5

Silný příběh, velké myšlenky, nejednoduché čtení. Klasika, kterou by měli přečíst všichni, nadčasová.

06.10.2022 4 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Jedinou bytostí, která se ukáže jako charakterní , je prostitutka. Krátká novela zachycuje faleš a nemorálnost všech vrstev společnosti - církev, podnikatele, šlechtu i demokrata, jak smutné a pravdivé.

06.10.2022 4 z 5

Skvělé počtení, od všeho něco - historie, dobrodružství, napětí, trochu romantiky i fantazie, skvělý rámec tajemného Egypta, výborná prázdninová četba. Nic náročného, odpočinková záležitost.

11.09.2022 5 z 5

Dům hedvábí Dům hedvábí Tabea Bach (p)

Připravila jsem se na romantiku a nebyla zklamána. Zápletka jednoduchá, řeší se tu všechny možné situace, tak jako vždy. Kulisy, které si autorka vybrala, mě potěšily, Itálie, Dům hedvábí a pohoda pomalu plynoucího času. Krásná oddechovka, u které nemusíte přemýšlet.

11.09.2022 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Také se s knihou setkávám podruhé, tentokrát v podobě audioknihy. Obdivuji mistrné zachycení atmosféry Říma v době prvních křesťanů, snahu zachytit přerod "pohanů" ve vyznavače Ježíše, pokus zachytit velké množství historických postav v dobových reáliích dokládající hlubokou znalost historie, smekám před autorem.

13.08.2022 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Tentokrát jsem poslouchala jako audioknihu. Autor mistrně zachycuje charaktery lidí, které se ani po sedmi stech letech nezměnily, přestože žijeme v jiných podmínkách. Překvapilo mě, s jakou lehkostí a samozřejmostí mluví autor o nevěře, podvodech, vztazích v rodině, kdy hrdina podvede či zabije bratra, poměrech v církvi, stojí na straně těch, kdo páchají přestupky i zločiny, schvaluje je. Kniha byla pro mě velkým překvapením, žádné suchopárné vychovávání ve stylu legend a kronik tehdejší doby, ale plnokrevný život společnosti. Ukazuje tehdejší hodnoty, poměry ve státě, v církvi, v rodinách, bez cenzury.

08.08.2022 4 z 5

Súchovská republika Súchovská republika Otakar Bystřina

Kniha národopisná, odhaluje život na Horňácku před 140 lety. Autor zachycuje autobiograficky své mládí, kdy napomáhal vytvořit Suchovskou republiku, jejíž věhlas otevřel cestu Horňákům až na národopisnou výstavu do Prahy a naopak poskytl cenný materiál pro tvorbu umělcům -Rodin, Janáček, Novák, Braunerová, Masaryk, Mrštíkové a další. Více než literární má kniha hodnotu poznávací, naučnou.

08.08.2022 5 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Po nějakém čase opět vyslechnuto jako audiokniha, dokonale zpracovány materiály, do detailu zachycena tato smutná událost, dokládající všechny špatné povahové vlastnosti lidí, které převáží jakékoliv dobré pohnutky. Láska a pravda málokdy zvítězí.

26.07.2022 4 z 5

Šok z bohů Šok z bohů Erich von Däniken

Tentokrát vyposlechnuto jako audiokniha, za níž je vidět studium obrovského materiálu, autorovi fandím.

25.07.2022 4 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

I já místy přemýšlela, zda knihu neodložit, některé pasáže byly velmi slabé, až na tu pointu, strhující závěr nutí čtenáře zpětně zhodnotit všechny protagonisty, ne zcela běžným dětstvím a životem v dospělosti tak pokroucené, jako sám závěr knihy, cynické, osamělé, zlé lidi.

24.07.2022 3 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Už podruhé se setkávám s touto knihou povídek, nemohla jsem odolat, audionahrávka výborně zpracovaná, jedinečný poslech. Opět spokojenost.

19.07.2022 4 z 5