AjťačkaTýnka

Hovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapiíHovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapiíIrvin D. Yalom

Téma existenciálních obtíží se nese všemi příběhy knihy pana profesora Yaloma. To, že všechno má svůj konec (a lidský život v tomto nemá výjimku) je pro mnohé lidi neuchopitelnou záležitostí, o které mnohdy sami nevědí. Z každého případu se sám autor dostává z roviny terapeuta do roviny žáka a velmi mě těší, že takto krásně umí sebereflexi vyjádřit.

"Pamatuji si, jak jsem jednoho dne šla na dostihy. Bylo to pro mě poprvé. Překvapilo mě, že Billy si odmítl vsadit, a když jsem se ho na to zeptala, odpověď byla bizarní. Prý už si svoje štěstí vybral tím, že vyhrál v loterii života - takových miliónů jiných vajíček a spermií, a zrovna on měl to štěstí a vytáhl si vítězný ticket. Ukázal na všechny roztrhané prohrávající tickety na zemi a řekl, že je 'loterii života' povinen nevyhazovat svoje peníze nebo se nesnažit je sebrat jiným, ale využít je tak, aby žil naplno."

NapospasNapospasKiran Millwood Hargrave

Podnebi drsneho severu. Tragedie na mori pri rybolovu. Zeny odkazane samy na sebe. Udel dohodnuteho manzelstvi. Necekane city dvou pritelkyn. Hon na carodejnice v pocatku 17. stoleti. Ze zavisti plynouci kriva obvineni. Smrt v jeji nejhorsi podobe. - takto bych knihu shrnula.

Kdyz se clovek prokousa hromadou postav a jmen (pricemz nektere z nich hned v uvodu knihy zemrou, btw), musi vydrzet velmi dlouhe uvedeni do deje. Pribeh je opravdu dlouhou dobu obestren tajemstvim a hlavni dejova linka, na kterou ctenar ceka - nahaneni carodejnic - se naplno rozjizdi az v poslednich 100 strankach knihy. Do te doby sledujeme pribeh Maren a Ursy - dvou pritelkyn tak odlisnych a pritom tak stejnych. Obe citove stradaji a potrebuji se navzajem.

Velikym plusem je pro me bezesporu autenticnost pribehu, ktery byl postaven na realnych zakladech. Dansko-Norska oblast spadajici pod tehdejsi vladu krale Kristiana IV. zazila krusne casy pri pokusu o nastoleni te spravne a jedine viry a v knize je vykreslena tehdejsi atmosfera presne tak, jak si ji predstavuji.

Obrovskym minusem pro me je - jak uz jsem zminila - velika spousta postav, ktera mi v zacatku knihy pekelne zamotala hlavu. Druhym minusem pak je velmy tahly zacatek a gradovani i vyusteni zapletky behem poslednich 100 stran.

27.08.2021

Mlčící fontányMlčící fontányRuta Sepetys

Pribeh knihy Mlcici fontany nas zavede do doby, kdy je tezke najit praci, vydelat si na zivobyti, dustojne bydlet... je tezke prezit. Ana pracuje v hotelu a kdyz narazi na mladeho fotografa Daniela, zamiluje se do nej, on do ni. Mezi dvema milenci vsak zeje obrovska spolecenska propast... ale laska si nevybira. Do dni plnych nebezpecnych citu se vetkava zbytecna smrt blizkych, mizeni novorozenat a system, ktery prinasi ovoce pouze tem nejvyse postavenym.

Velikym plusem knihy je bezesporu autenticita vdechnuta nejen prokladanymi realnymi spisy, dopisy a rozhovory, ale take soupisem pramenu na uplnem konci knihy. Ocenuji take skvele vykreslene rozdily mezi jednotlivymi vrstvami.

Jednu hvezdicku ubiram za posledni cast knihy. Konec mi prisel ukoncen prilis rychle a prekotne, az neuveritelne.

Pařížská knihovnaPařížská knihovnaJanet Skeslien Charles

V policich knihkupectvi je prehrsel knih o dobe nacismu v mnoha podobach a je velmi tezke najit takovy pribeh, ktery by byl jiny, netuctovy. Pribehu Parizske knihovny se presne toto podarilo - je jiny a neni tuctovy. Nahlížíme zde "do hlavy" hned nekolika postavam, protinaji se dve casove linky, ktere jsou zdanlive odlisne a nic, krome hlavnich postav, je nepoji.

Obrovske plus (vyjma samotneho pribehu) davam autorcine razeni knih a nekterych terminu dle Deweyova desetinneho systemu. Dale velmi ocenuji spoustu francouzskych slovicek, diky kterym byl pribeh odlisny od ostatnich, byl o kousek lepsi. Kazdy knihomol zajasa pri hromade knih, ktere hlavni hrdinka zminuje, ze kterych take cituje. Pomyslnym vrcholem je zaver knihy, ve kterem autorka odhaluje pozadi udalosti, ktere jsou v pribehu popsany.

Minusem pro me jsou bezesporu chyby v textu. A obcas jsem mela pocit, ze na knihovne stoji a lezi vysledek cele valky. V jedne pasazi dokonce vsichni oddane a odvazne souhlasili s tim, ze knihovna zustane otevrena... skoro jako v nejakem dile se superhrdiny :-)

Geniální přítelkyněGeniální přítelkyněElena Ferrante

Neapol v podani Eleny Ferrante je spinava, chuda a plna nasili. Autor/ka nam dava nahlednout do pocitu a celkove do zivotu nejen dvou hlavnich postav - pritelkyn genialnich jedna pro druhou - ale take do chudych i bohatych spoluobyvatel jejich ctvrti. Necekala jsem zadnou tezkou zapletku, ale rychle a odsypave cteni, cimz mi tento prvni dil serie naprosto vyhovel.

Milostný dopisMilostný dopisTracy Rees

kdyby byla kniha o polovinu kratší, vůbec nic by se nestalo. spousta pasáží byla zbytečně dlouhá a nudná. Chválím autorčino poukázání na témata domácího násilí páchaného na ženách a poporodních depresí.

12.08.2021

Léto v ProvenceLéto v ProvenceLucy Coleman

Pribeh mi prisel prilis jednoduchy, knize chybela zapletka, dialogy byly prilis fadni a plytke (zejmena ty, odehravajici se v atelieru - obcas mi prislo, ze kdyby Fern neodpovidala na vsecko, co ji Nico vyklada, a jen poslouchala a pokyvovala, bylo by to stravitelnejsi a uveritelnejsi). prilis predvidatelny konec.
kladne hodnotim posledni pasaz, kde autorka venovala par stranek kazde z postav a vysvetlila, jak to s ni vlastne dopadlo.

06.08.2021

Kniha tužebKniha tužebSue Monk Kidd

Ac nejsem priznivcem krestanstvi, nesnasim dobre bibli a vira jde naprosto mimo me, pribeh Any me neskutecne a zcela pohltil. Hltala jsem slovo za slovem a drzela palce ji i jejimu manzelovi. Momenty Aninych nejvetsich ztrat jsem prozivala s ni, posilala ji odvahu celit vsemu, co ji osud nadelil, a vzdy jsem doufala, ze to zvladne. Kniha tuzeb vypravi o lasce, vire, statecnosti, vizionarstvi, sile, vytrvalosti a obrovske odvaze.

"To, co te odlisuje nejvic, je tvuj duch, ktery se bouri a neutucha. Nejdulezitejsi neni velikost, ale tva vasen ji naplnit"

02.08.2021

S láskou, EloiseS láskou, EloiseJulia Quinn

jsem jedina, kterou prekvapilo, ze se Eloise vytratila z plesu drive, nez Colin stihl odhalit Penelopino "druhe ja" a nasledne pak o teto velike novince nebylo uvedeno ani slovo v pribehu??? Tesila jsem se na Eloisin komentar k odhaleni, toho se mi vsak nedostalo...
no... zpet k Eloisine pribehu. Bylo jasne, ze ji decka budou - alespon ze zacatku - delat ze zivota peklo. Bylo jasne, ze si ji bratri najdou. Bylo jasne, ze sir Philip bude mit trauma ze smrti prvni manzelky. A bylo take jasne, ze se nakonec vezmou a reknou si MILUJI TE... Nevim, zda je to tim, ze hltam dily jeden za druhym, nicmene tento pribeh, dle meho nazoru, postradal jiskru a peprnost, ktere mely dily predchozi. S jistym zklamanim jsem zbytecne se tahnouci pribeh nakonec preci jen docetla a neubranila se radosti z toho, ze i houzevnata Eloise nasla to, co si tak moc prala - lasku a rodinu na venkove, kde ma svuj klid, navic kousek bratra Benedicta.

02.06.2021

ČekankaČekankaJulia Quinn

(+ SPOILER) u pribehu Colina a Penelope me uchvatil opet spolecny motiv - autorka je opravdu velmi dobra v tom, jak umi krasne poukazat na to, co maji dva hlavni hrdinove nejen spolecne, ale take je totez uvadi v jisty svar. zde je tim motivem psani a rozhodne nas nenecha chladnymi zpusob finalniho odhaleni totoznosti lady Whisteldownove.
Od chvile, kdy jsem si v predchozim dile precetla, ze si Colin Penelopu nevezme jsem presne vedela, ze si ji proste vezme. Okolnosti me mile prekvapily.
A protoze se v tomto dile chova Eloise velmi podezrele, tesim se i na jeji pribeh.
hvezdicku ubiram za neustale se opakujici fraze, ktere autorka pouzila jiz u predchozich tri paru.
PS: Mam radost, ze jsem nebyla jedina, komu se zamlouvala ofrkla lady Danburyova.

02.06.2021

Nevhodný návrhNevhodný návrhJulia Quinn

seznamte se s Popelkou.... eee, tedy se Sophii, ktera se zamilovala do jednoho z Bridgertonovych muzu! Musim uznat, ze zacatek knihy ve mne vzbuzoval mirnou nechut, nebot ruznych verzi Popelky uz je tolik, ze jsem nemela chut pokracovat ve cteni dalsi z nich. Ovsem nakonec jsem rada, ze jsem ve cteni pokracovala, protoze pribeh se velmi pekne rozvinul. Tentokrat se vyprávění toci kolem Benedicta a mlade Sophie, ktera je nemanzelskym ditetem. Jednoho vecera se Sophie vyplizi na vecirek Bridgertonu, kde se setka s uchvatnym Benedictem. Oba mladi lide se do sebe ocividne zamiluji, ovsem Sophie se nesveri se svym jmenem a z plesu utece o pulnoci. Jejich osud se zapleta o dva roky pozdeji, kdy na sebe shodou nahod opet narazi...

Musim uznat, ze co se vtipnych pasazi tyka, myslela jsem si, ze Anthonyho s Kate nikdo neprekona... Chyba lavky! Nevhodny navrh nabizi mnohem vice vtipnych dialogu. Naproti tomu mi zde chybely peprne sceny - vnimam, ze jich je mnohem mene, nez v predchozich knihach. Za to take strhavam jednu hvezdicku. Protoze byla Sophie neurozena, chybely mi zde me oblibene "tanecky smetanky". Ty vsak dobre vyvazily pleticharske vlohy lady Bridgertonove.

30.05.2021

Vikomt, který mě milovalVikomt, který mě milovalJulia Quinn

Vsichni v okoli vedi, ze Anthony miluje Kate a Kate miluje Anthonyho. Proc to vsak nevedi oni sami? :-) opet perfektne sladene hlavni postavy, ktere pojilo spolecne trauma: stejne a prece tolik jine. Skvele tanecky smetanky, ktere tak miluji, krasne vykreslene prostredi a pocity postav, pekne dialogy, sexualni napeti, ktere se dalo krajet... ten pribeh mel proste vse, co jsem od nej ocekavala.

30.05.2021

Základy psychologieZáklady psychologieMilan Nakonečný

Knihy o psychologii pana Nakonecneho mi prijdou vsechny totozne - informace se neustale toci dokola. Ovsem i tak mohu tyto Zaklady psychologie doporucit jako vhodne ctivo pro doplneni znalosti pri studiu prvniho rocniku psychologie.

28.05.2021

Vévoda a jáVévoda a jáJulia Quinn

Me ty tanecky nejvyssi smetanky proste neskutecne bavi! Simon se svym traumatem z detstvi a Daff se svou touhou vsemu zivemu pomoci, se k sobe neskutecne hodili. Velmi me potesilo, ze se k erotice pristupovalo zlehka. Ovsem kdyz uz k necemu doslo, bylo to take velmi barvite vyliceno (diky za to!). Dej byl predvidatelny od prvni stranky, nicmene styl, jakym byla kniha napsana, sympaticnost postav, prostredi a situaci a take doba, do ktere byl pribeh zasazen, me s klidem nechaly oddavat se knize od zacatku az do konce bez preskakovani stranek nebo kouleni oci :-)

28.05.2021

Milenec lady ChatterleyovéMilenec lady ChatterleyovéDavid Herbert Lawrence

... Musíme žít bez ohledu na to, kolik obloh se nám zhroutilo ...
Uzasny pribeh o nestastnem manzelstvi, vnitrnim ohni, silne touze a necekane lasce Connie Chatterleyove. Velmi obdivuji dokonale zachycen paradox tehdejsi spolecnosti - na verejnosti se o sexu mluvilo, ale v prostredi domova sexualni vztahy nefungovaly.
Ze zacatku mi Conniina rozpolcenost lezla na nervy - chtela sex a provokovala k nemu, ale kdyz ho dostala, citila se zas zneuzita... vadilo mi to az do doby, nez si uvedomila svou lasku k Mellorsovi - dokud ho opravdu nezacala vedome prijimat.
hodnotim vsema peti hvezdickami, bavila jsem se vice nez u 50 odstinu sedi.

09.02.2021

Tíživá láskaTíživá láskaElena Ferrante

(+ SPOILER) Uzasny pribeh zamerujici se na vztah matky s dcerou (ktery je nejdulezitejsim vztahem prave pro zeny - formuje pak vsechny ostatni vztahy, hlavne ten k sobe samotne). Musim se priznat, ze pasaze, kdy se Deliin otec choval k Amalii hrube, se mi poslouchaly velmi spatne. Rozuzleni v zaveru knihy (obtezovani Delie otcem Kazerty) mi vyrazil dech a najednou mi davalo smysl, proc je vlastne sama. Se vsemi temi traumaty, kterymi si prosla; s celym vzorem otce, ktereho neuznavala, proste proklouzavala zivotem, aniz by mela z neceho opravdovou radost a videla v necem hlubsi smysl. Az mi ji bylo obcas lito. Syrovy pribeh, ktery mi najednou dava porozumnet, proc se rika "italska domacnost"... Rozhodne se k teto knize znovu vratim.

18.06.2020

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

MOZNE SPOILERY!!!
Kniha ve me zanechala velmi zmatene pocity. Na jednu stranu byl Hynek neskutecny srac - neustale omlouvani chlastu, omilani svoji posrane kariery a svadeni to na vsechny kolem. Na stranu druhou bylo velmi prijemne byt s nim ke konci knihy, kdy se vzchopil a zase zacal zit.

Vztahu Markety a Hynka nerozumim. Ocividne zde nefunguje uz ani naznak duvery ci podpory, nemilujou se, nepritahujou se. Marketa Hynkovi neveri a podezira ho z nevery a chlastani. Hynek ji chlasta za zady a obcuje s kolegyni... A stejne spolu jsou kvuli detem, kterym to vic skodi, nez prospiva. Tezko rict, zda by si tento vztah nezaslouzil v knize take svuj konec.

Hvezdicku v hodnoceni ubiram za 'ejove' koncovky slov, ktere mi trhaly oci (umeju, ranenej, nejakej...). Rozhodne zkusim dalsi knihu z repertoaru Perty Dvorakove.

22.02.2020

Co jsme si neřekliCo jsme si neřekliRory Dunlop

Opravdu jsem se velmi premlouvala k docteni knihy. Pribeh mi prisel naprosto hloupy - on chorobne zarlivy s evidentne ztracenou sebelaskou a sebeduverou. ona neschopna normalni komunikace... pribeh je vlastne o tom, jak si on neco predstavuje a ona mu to nevyvraci. po letech se k tomu vraceji a najdou k sobe cestu... ztrata casu. dve hvezdy davam za posledni pasaz - postoj Jacka k Michaelovi me chytl za srdce.

17.02.2020

Rok v ProvenciRok v ProvenciPeter Mayle

Bajecne cteni pro dlouhe zimni vecery. Uplne jsem prozivala vsechny ty rozhovory, obdelavani vinic, pripravu jidla... A to jezeni! Sliny mi jenom tekly! :-) doporucuji vsem, kteri nesnaseji ceske zimy uplne nejlepe - kniha vas prenese do Francie okamzite, jak se zactete.

30.01.2020

Když jsem tě ztratilaKdyž jsem tě ztratilaKelly Rimmer

Molly mi prisla velmi bojujici sama se sebou. Ani poradne sama nevedela, co chce. Jednou se chovala dospele, jednou jako 14 leta holka, co proziva sve prvni zklamani. A uplne se mi nechce verit, ze se Leo najednou tolik zmenil. S postupnym uvedomovanim predchoziho zivota musely prijit take pocity, ktere pred nehodou mel. Ty jen tak od sebe clovek nemuze odehnat, nelze je potlacit.
Oddechovka asi dobra, kniha se cetla rychle. Pribeh byl velmi povrchni, nebylo treba nad nicim hluboce premyslet.

30.01.2020

Napůl zlýNapůl zlýSally Green

na zacatku knihy se ctenar seznamuje s dulezitym nazvoslovim. nekdy do poloviny knihy nas autorka seznamuje s prostredim a uvozuje do situace, do ktere se Nathan dostal. pribeh se zacina rozvijet az ve druhe polovine knihy - to se jde velmi tezko od knihy odlepit.

pokud bude mit nasledujici dil stejny spad, jako poslednich 20 kapitol teto knihy, velmi me to potesi.

27.01.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

minulo me silenstvi jmenem Hana a jsem za to celkem rada. pribeh vubec nehodnotim tak vysoko, jako jini ctenari. prvni 2/3 knihy me velmi nudily a velmi jsem se do cteni nutila. uzila jsem si az posledni tretinu - az v teto fazi jsem se opravdu nemohla od knihy odtrhnout.
plusove body pricitam tomu, ze obalka (venecek) krasne vykresluje cely pribeh a ctenar ji oceni az po precteni knihy.

21.01.2020

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

kniha s pribehem, ktery se mi od prvni stranky vepsal pod kuzi. byla jsem jim tak pohlcena, az se mi o bohynich z Zitkove zdalo. nektere pasaze byly tak silne, az mi nabihala husi kuze. opravdu mistrne napsane dilo, ktere chytne a nepusti. velmi ocenuji fakticke informace i respekt autorky k soukromi vystupujicich osob (tedy udeleni jinych jmen).

malinkate minus davam pouze za to, ze vztahu a jmen bylo opravdu hodne a misty jsem mela veliky problem se zorientovat a pochopit tak, kdo ke komu patril a co kdo komu udelal.

07.01.2020

MonaMonaDan Torsten Sehlberg

... nic se nešíří tak jako počítačový virus...
Po prvních několika nudných stránkách jsem plně nasedla do děje a vezla jsem se až do konce. Těžko se mi odtrhávalo, příběh skvěle utíkal.
Naneštěstí jsem válkou a islámem naprosto nepolíbená, některé věci jsem si musela googlit. Nicméně tuto mou neznalost skvěle vybalancovala znalost IT. To je v knize podáno a popisováno opravdu moc hezky. Místy mi naskakovala husí kůže, když jsem si uvědomila, jak blízko realitě doopravdy může být počítačový vir v hlavě člověka.
Nejvíce jsem se zamilovala do Ráchel Papové a fakt jsem natěšená na další díl, kde bychom se s ní měli opět shledat.

28.10.2019

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Vyborne napsana kniha plna zivotnich fuckupu, ktere pan Hartl podal velmi povedenym jazykem. Bajecne oddechove cteni s prekvapenim na konci.

22.10.2019

Kniha vzpomínekKniha vzpomínekRowan Coleman

Knihu jsem nasla v polici se zlevnenym zbozim a musim rict, ze nelituji teto koupe. Jednoducha a pritom moc krasna obalka paradoxne podtrhuje fakt, ze pribeh je velmi propracovany. Jedna se o takovy pribeh, kde se chvilkama smejete a chvilkama mate husi kuzi. Vypravi o necem, co sami nechcete zazit. Ale jakmile si o tom prectete, najednou mate pocit, ze byste to proste zvladli. Priblizuje nejen pocity a myslenky cloveka s alzheimerovou chorobou, ale take vsech okolo nej. Hlavni hrdinka je velika bojovnice, jeji rodina take. Velmi ocenuji prolinani zapisku a samotneho deje a hlavne fakt, ze ackoli je ustrednim motivem nemoc, i presto je pribeh nadherne zakoncen.

17.10.2019

NávratNávratKathryn Taylor

Ani v zaverecnem dile trilogie z panskeho sidla jsem nebyla usetrena rozchodu a prichodu Bena a Katy - uz me to opravdu unavovalo a otravovalo. Nicmene jsem tento nesvar pretrpela a odmenou mi byl bajecny a sladky happy end.
Po nekolika knihach s tematikou duchovna a psychologie jsem nakonec vdecna za knihy, jako je tato a jeji dve "sestry predchudkyne", nebot proste jen plynou a clovek nad nimi nemusi zapinat mozek. Jen si uziva, jak dej utika a jak se postupne vyplnuje to, co kouka mezi radky.

10.10.2019

RozhodnutíRozhodnutíKathryn Taylor

Druhy dil serie z panstvi Darringham Hall nabizi vhled do nelehkych osudovych rozhodnuti a obycejne pribehy, ktere pise sam zivot. Kniha je - dle meho mineni - mnohem ctivejsi, nez prvni dil, zhltla jsem ji pri 4 hodinove ceste vlakem jednim dechem. Doporucuji pro odpocinkove cteni, kde nad nicim nechcete premyslet.
NASLEDUJICI RADKY OBSAHUJI SPOILER!!!
Jsem velmi rada, ze se konecne dopadly "pachatelky" Benovy amnezie. Zaroven me opravdu hodne vytaci ty Benovy a Katyiny rozchody a prichody a vybusne scenky - nekdy si rikam, zda to jsou dospeli lide, nebo si na ne jen hraji...

10.10.2019

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světěLykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světěMeik Wiking

Kniha je velmi zajímavým souborem jakýchsi doporučení a návodů na to, jak být spokojenější, šťastnější. Nějakou dobu jsem v Dánsku pobývala, proto autorovu mentalitu a jeho mood chápu a souhlasím s tím, co píše. S jistotou mohu prohlásit, že bych doporučení mohla aplikovat na dánské obyvatelstvo. Nicméně mi nejde ani si představit, že bych vybudovala knihovničku v centru Ostravy a sdílela tam knihy (byly by povětšinou ukradeny místními bezdomovci) a nebo bych pozvala své sousedy na grilovačku dole na náměstí. Lidi v česku prostě mají rádi své soukromí, svou intimitu. Každopádně se v knize dá i tak najít něco, co lze s klidným srdcem aplikovat i v Česku - ku příkladu se můžu smát na kolemjdoucí, mohu být dobrovolníkem, mohu efektivněji využívat svůj volný čas, mohu pomáhat aniž by se mě někdo prosil, mohu dělat více pro své zdraví... Malými krůčky mohu tvořit šťastnější lidi kolem sebe, což pak bude tvořit mnohem šťastnější mě samotnou.

Doplním pouze fakt, že Dánsko již není na žebříčku nejšťastnějších zemí na světě - předběhlo jej Finsko.

01.10.2019

Encyklopedie jógyEncyklopedie jógyMarie Mihulová

Sumar vetsiny hesel, ktera se pouzivaji v joze. Velmi uzitecna pomucka pro ty, kteri s jogou zacinaji.

27.09.2019