Hovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapií

Irvin D. Yalom ve své nové knize opět otevírá téma psychoterapie a popisuje příběhy ze své psychoterapeutické praxe. K některým se vrací „jen tak“, k jiným například díky nečekanému náhodnému setkání s bývalým klientem. Nabízí lidské příběhy, nic více a nic méně. Jejich výběr je pestrý, podobně jako je pestrá Yalomova terapeutická praxe. Všechny Yalomovy klienty spojuje zájem o jeho knihy, proto se v jednotlivých příbězích setkáme s citacemi z jeho předchozích děl nebo s odkazy na ně. Kniha osloví zájemce o Yalomovy knihy, o tituly s psychoterapeutickou tematikou, studenty psychologie a terapeuty. Irvin D. Yalom je emeritním profesorem psychiatrie na Stanfordově univerzitě. V Portále vyšly jeho knihy Lži na pohovce, Když Nietzsche plakal, Máma a smysl života, Chvála psychoterapie, Láska a její kat, Každý den o trochu blíž, Léčba Schopenhauerem a Problém Spinoza....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261747/big_hovory-k-sobe-261747.jpg 4.482
Literatura světová, Psychologie a pedagogika, Příběhy

Vydáno: , Portál

Creatures of a Day – and Other Tales of Psychotherapy, 2013

Kniha Hovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapií

Momana

Ač jsem se snažila tuto knihu číst tak, abych si něco odnesla z přemýšlení a technik významného psychiatra, nemohla jsem si nepokládat otázku, kolik otázek a kolik problémů, s nimiž se potýkají Yalomovi pacienti, si v sobě nesu já sama. Kniha se mi tak stala skvělým prostředkem nejen ke vzdělání, ale i k sebepoznání, které je pro výkon jakékoli pomáhající profese klíčové. Knihu moc doporučuji nejen těm, kteří se zajímají o psychoterapii - lidské příběhy a niterný svět postav jsou krásně popsány, věřím, že si v tom každý najde to své.

booklovertina

Poznali sa takmer celý život, vzájomne sa podporovali, usmerňovali, jeden druhého držali nad vodou a zrazu... sa mali rozlúčiť. On uznávaný psychiater a svetoznámy autor, ona výborná profesorka a popredná feministka, bojovníčka za rodové práva. Vyše šesťdesiat rokov spoločnej radosti i strastí, láskou a porozumením naplnených okamihov i občasných chmúrnejších dní sa zrazu malo skončiť.

Na jednej strane ani jeden z nich nič neľutoval, spoločne strávený život i chvíle zaslúženej samoty si obaja pochvaľovali, veď si ich užili naplno, na druhej strane ich vedomie blížiacej sa smrti (a s ňou spojenej straty či opustenia) bolestivo zasiahlo. Tvárou v tvár novovzniknutej situácii sa však neuzavreli do seba, ale tak, ako i mnohokrát predtým, sa jej rozhodli čeliť spoločne.

V emocionálnej spovedi Otázka smrti a života zachytili neľahkú realitu ich posledných spoločne strávených chvíľ – občas nádherných, naplnených smiechom a radosťou z času stráveného s rodinou či priateľmi, s ktorými zdieľali nezabudnuteľné zážitky, inokedy bolestných, pretkaných zúfalstvom a myšlienkami na vytúžený koniec.

O svojich skúsenostiach so zdravotnými problémami, nevyliečiteľnou chorobou či s čoraz nástojčivejšou otázkou "čo bude potom", ktorá sa nad nimi vznášala ako prízrak, rozprávali celkom otvorene, bez zbytočnej strojenosti, čím ich spomínanie nadobudlo ešte intímnejší (no zároveň bolestnejší) rozmer. Vo svojej surovosti to bolo dojemné, v drsnosti prekrásne.

Skutočná labutia pieseň dvoch prepletených duší

ItalkazTerstu

Děsí mě, kolik toho musí psychiatři snášet! I psychoterapeuti. Chudáci. Kniha je to vlastně velmi drsná...

AjťačkaTýnka

Téma existenciálních obtíží se nese všemi příběhy knihy pana profesora Yaloma. To, že všechno má svůj konec (a lidský život v tomto nemá výjimku) je pro mnohé lidi neuchopitelnou záležitostí, o které mnohdy sami nevědí. Z každého případu se sám autor dostává z roviny terapeuta do roviny žáka a velmi mě těší, že takto krásně umí sebereflexi vyjádřit.

"Pamatuji si, jak jsem jednoho dne šla na dostihy. Bylo to pro mě poprvé. Překvapilo mě, že Billy si odmítl vsadit, a když jsem se ho na to zeptala, odpověď byla bizarní. Prý už si svoje štěstí vybral tím, že vyhrál v loterii života - takových miliónů jiných vajíček a spermií, a zrovna on měl to štěstí a vytáhl si vítězný ticket. Ukázal na všechny roztrhané prohrávající tickety na zemi a řekl, že je 'loterii života' povinen nevyhazovat svoje peníze nebo se nesnažit je sebrat jiným, ale využít je tak, aby žil naplno."

Shindo
24.08.2021

Celou knihou sa tiahla téma smrti a konečnosti v rôznych podobách. Štýl mi pripomenul prvé knihy od Yaloma, ktoré som čítal.
Okrem zbierky príbehov je kniha aj istou "terapeutickou pomôckou" - mne osobne ako začínajúcemu terapeutovi dala spätnú väzbu, ale aj niekoľko "aha momentov". Rezonovali vo mne aj slová z doslovu, kde autor písal o tom, že sa dnes kvôli tlaku poisťovní preferujú hlavne evidence-based prístupy v terapii a humanistický sa akosi neprávom dostáva do úzadia. Aspoň v prístupe poisťovní.

Jediné, čo mi vadilo bolo, že príbehy mohli byť dlhšie a lepšie rozpracované, stálo by to za to.

Chmur
04.04.2021

Mám knihy Irvina Yaloma rád, ale tahle patří mezi ty slabší. Připadá mi, že jednotlivé představené "příběhy" nemají jasnou ustálenou linii.

Dimas
13.11.2020

Opětovné setkání s autorem mě znovu nadchlo.

21.03.2020

Krátké příběhy z terapie, do kterých jsem se hned dokázala vžít a skoro mě mrzelo, že každý z nich není rozpracován více.