Léčba Schopenhauerem

V době, kdy konfrontace s tématem smrti přiměje významného psychiatra Hertzfelda zamýšlet se nad smyslem svého životního povolání, naváže znovu kontakt s Philipem, atraktivním a arogantním člověkem závislým na sexu, kterého léčil před patnácti lety. Filozof Philip nyní studuje, aby se stal sám terapeutem. Hertzfeld mu má poskytnout supervizní hodiny potřebné k dosažení titulu – ovšem pouze za předpokladu, že se Philip nejprve zúčastní Hertzfeldovy skupinové terapie, během níž by pracoval na svých vztazích. Shodou okolností se však ukáže, že Pam, další členka terapeutické skupiny, je jednou z Philipových obětí před mnoha lety - a dodnes je touto zkušeností traumatizovaná. Konfrontace s touto situací z minulosti přivede členy terapeutické skupiny k nečekané účasti a k nebývalým změnám v jejich životě…Yalom zde rozehrává skutečný příběh ze života filozofa Artura Schopenhauera (který je Philipovým osobním guru, alter ego a inspirací) do podoby čtivého románu, spojujícího pohled do prostředí skupinové terapie s vlivem Schopenhauerových myšlenek na současnou filozofii. Knihu uvítají čtenáři se zájmem o populární psychologii a psychoterapii i odborníci pomáhajících profesí a jejich klienti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/51605/lecba-schopenhauerem-51605.jpg 4.6161
Vydáno, Portál

The Schopenhauer Cure, 2005

Kniha Léčba Schopenhauerem

Kateřin-a

Styl psaní a vyprávění Irvina D. Yaloma mi neskutečně sedí a mám jeho knihy moc ráda. Jediným zklamáním pro mě byl dosud jen Problém Spinoza. Léčba Schopenhauerem je kniha plná životní moudrosti a zkušeností z psychoterapeutické praxe. Snad na každé stránce lze najít něco, nad čím se člověk může zamyslet. Jak se vyrovnat s blížícím se koncem života, s mezilidskými vztahy, vlastními chybami, samotou. No bylo tam toho spoustu. S dalšími knihami od Yaloma postupně vzrůstá moje motivace ponořit se alespoň zlehýnka do studia filozofie a zejména něco smysluplného se svým životem udělat!

nhlstprn

❝Schopenhauer mi umožnil uvědomit si, že jsme odsouzeni točit se donekonečna na kole vůle: po něčem toužíme, dosáhneme toho, užijeme si krátký okamžik nasycení, který rychle přejde do nudy, po níž bez výjimky následuje další ❛já chci❜. Neexistuje cesta ven přes ukonejšení touhy – člověk musí z kola úplně vyskočit. To udělal Schopenhauer a to jsem udělal já.❞
❝Vyskočit z kola? A co to znamená?❞ zeptala se Pam.
❝To znamená zcela uniknout chtění. To znamená plně přijmout skutečnost, že naší nejniternejší přirozeností je neukojitelné usilování, že toto utrpení je v nás naprogramováno od samého počátku a že jsme odsouzeni samotnou naší přirozeností. To znamená, že musíme nejdřív porozumět skutečné nicotě tohoto světa iluzí a potom se vydat hledat cestu k popření vůle. Musíme se zaměřit, tak jako všichni velcí mistři, na pobývání v čistém světě platonických idejí. Někteří to dělají prostřednictvím umění, někteří prostřednictvím náboženského asketismu.❞

❊❊❊

Philip se otočil a šel podél přístavu, potom přes Chrissy Field k zátoce a podél Pacifiku, kde ho zklidnil rozvážný příboj a věčná slaná vůně oceánu. Zachvěl se a zapnul si bundu. V blednoucím denním světle proudil zátokou Golden Gate chladný vítr Pacifiku a spěchal podél něj, stejně jako kolem Philipa budou navěky proudit hodiny jeho života, bez tepla a potěšení. Ten vítr byl znamením mrazu nekonečných dnů, které přijdou, arktických dnů, do nichž bude ráno vstávat bez naděje na domov, lásku, dotek, radost. Jeho panství čistých idejí nemá vytápění. Jak zvláštní, že si toho nikdy dřív nevšiml. Šel dál, ale s problikávajícím poznáním, že jeho dům, jeho celý život, stojí na chatrných a falešných základech.

Hanka_Bohmova
20.05.2019

Před časem jsem se rozhodla přečíst si Yalomovu "filosofskou trilogii", protože jsem na ni slyšela mnoho pochvalných slov. Závazek splněn ze dvou třetin (plus další autorova kniha k tomu) a já přemýšlím, jestli jsem dostatečně motivovaná dosáhnout cílové pásky. Nejdřív jsem ani nechtěla psát komentář, ale potom jsem si řekla, že si aspoň srovnám myšlenky a rozmyslím si, zda si i pan Nietzche zaslouží mou pozornost.

Yalomovy knihy se skládají z myšlenkového rámce, který má být zprostředkován čtenáři, z modelové situace a modelových jednajících postav a nakonec z toho spisovatelského čehosi, co z jednotlivých ingrediencí vyrobí uleželý a chuťově harmonický guláš. Zatímco Yalomovy ideje stojí za to, ve zbylých složkách po mém soudu jako autor selhává. Situace jsou trochu moc na efekt, trochu moc pro vkus knižních marketérů. Postavy jsou opravdu modelové, někdo tu níže napsal ploché - mám stejný dojem. A harmonická chuť se nekoná, literárně nejde o díla nijak oslňující.
Nejsem v této oblasti tak sečtělá, abych dokázala najít vhodný příklad k porovnání, ale aspoň vzdáleně - vzpomněla jsem si na knihy neurologa Olivera Sackse. Také on nám dává nahlédnout do způsobů, jakými pomáhá svým pacientům, a do stavů, které ve svých nemocech prožívají. Snad že nepíše poučnou fikci, ale prostě jen vypráví o skutečných lidech, se nimiž hluboce soucítí a které zároveň (lidsky i odborně) obdivuje pro tajuplné životazáchovné síly působící v nitru jejich bytostí, snad proto jsou pro mě jeho knihy tak živé, vtahující a přesažné.

džej
03.03.2019

Tahle Yalomova kniha se těžko odkládá. Velmi jsem ocenila vhled do života a myšlení AS, jen v některých momentech mi popisy skupinové terapie připadaly ploché, ale nikdy jsem na žádné nebyla, takže těžko soudit.
Philip byl pro mě nejzajímavější osobou, jeho léčba filozofií AS vyznívala tak pravdivě.
Jedna citace na závěr:

Život se dá přirovnat ke kousku vyšívané látky, z níž každý v první polovině svého času vidí lícovou stranu, avšak v druhé polovině stranu rubovou. Ta druhá není tak krásná, je ale poučnější, protože dává možnost vidět, jak jsou nítě vzájemně propojeny. (AS, Parerga and Paralipomena)

blowfish
19.01.2019

Chvályhodné vyzdvižení německého filosofa, nicméně se nedá říci, že bych z této knihy byla paf.

JakeTheDog
29.09.2018

Když jsem knihu otvíral, tak jsem očekával historický příběh ze života Schopenhauera , tak jako tomu bylo v "Když Nietzsche plakal". Místo toho jsem dostal příběh jedné terapeutické skupiny ze "současnosti" . Prvotní dojem bylo velké zklamání. Po přečtení můžu říci, že jsem velice rád, že jsem na první dojem nedal , Léčba Schopenhauerem je jedna z nejsilnějších knih, co jsem četl a jedna z mála, u kterých ukápla i ta slza :)

. Kniha mi pomohla uvědomit si některé věci v mém životě a zbořila mi dost představ o mě samotném, hlavně díky postavě Philipa, kterou jsem si asi jako jeden z mála čtenářů oblíbil :)
Philipova cesta životem došla jako u spousty jiných lidí na rozcestí, on se vydal po cestě samoty a odloučení , své životní problémy řešil tak, že se stáhl sám do sebe, přestal žít život a začal ho pouze pozorovat, přestal "toužit" , přesně podle filozofie Artura Schopenhauera . Kniha na postavě Philipa rozebírá téma, že samota není řešení, a že přesvědčování sebe sama o její přínosnosti jen jenom klam vytvořený k její obhajobě. Ostatně Philipovo prvotní hledání pomoci bylo z velké části o nalezení někoho, kdo mu porozumí a toho někoho nalezl právě v Schopenhauerovi. Je lepší žít život i za cenu zranění, než ho pouze chladně pozorovat
Postava Julia zde slouží jako Philipův protipól a zároveň jako ukázka smíření se se smrtí

V knize je spousta zajímavých myšlenek, slouží mimo jiné i jako základní seznámení s filozofií Schopenhauera. Další z knih, které můžu doporučit a sám se k ní budu rozhodně vracet

hanpari
20.03.2018

Je to už nějaká doba, co jsem to četl. V každém případě mohu vřele doporučit.

kofee
08.02.2018

S touto knihou roste má chuť vstoupit do skupinové terapie pod laskavým dohledem Yaloma alias Julia a nakouknout na mé vztahy z vnějšku. Okořeněno nahlédnutím do filozofie a života Schopenhauera.

Outsider
Outsider