AjťačkaTýnka AjťačkaTýnka komentáře u knih

Co jsme si neřekli Co jsme si neřekli Rory Dunlop

Opravdu jsem se velmi premlouvala k docteni knihy. Pribeh mi prisel naprosto hloupy - on chorobne zarlivy s evidentne ztracenou sebelaskou a sebeduverou. ona neschopna normalni komunikace... pribeh je vlastne o tom, jak si on neco predstavuje a ona mu to nevyvraci. po letech se k tomu vraceji a najdou k sobe cestu... ztrata casu. dve hvezdy davam za posledni pasaz - postoj Jacka k Michaelovi me chytl za srdce.

17.02.2020 2 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Bajecne cteni pro dlouhe zimni vecery. Uplne jsem prozivala vsechny ty rozhovory, obdelavani vinic, pripravu jidla... A to jezeni! Sliny mi jenom tekly! :-) doporucuji vsem, kteri nesnaseji ceske zimy uplne nejlepe - kniha vas prenese do Francie okamzite, jak se zactete.

30.01.2020 4 z 5

Když jsem tě ztratila Když jsem tě ztratila Kelly Rimmer

Molly mi prisla velmi bojujici sama se sebou. Ani poradne sama nevedela, co chce. Jednou se chovala dospele, jednou jako 14 leta holka, co proziva sve prvni zklamani. A uplne se mi nechce verit, ze se Leo najednou tolik zmenil. S postupnym uvedomovanim predchoziho zivota musely prijit take pocity, ktere pred nehodou mel. Ty jen tak od sebe clovek nemuze odehnat, nelze je potlacit.
Oddechovka asi dobra, kniha se cetla rychle. Pribeh byl velmi povrchni, nebylo treba nad nicim hluboce premyslet.

30.01.2020 3 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

na zacatku knihy se ctenar seznamuje s dulezitym nazvoslovim. nekdy do poloviny knihy nas autorka seznamuje s prostredim a uvozuje do situace, do ktere se Nathan dostal. pribeh se zacina rozvijet az ve druhe polovine knihy - to se jde velmi tezko od knihy odlepit.

pokud bude mit nasledujici dil stejny spad, jako poslednich 20 kapitol teto knihy, velmi me to potesi.

27.01.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

minulo me silenstvi jmenem Hana a jsem za to celkem rada. pribeh vubec nehodnotim tak vysoko, jako jini ctenari. prvni 2/3 knihy me velmi nudily a velmi jsem se do cteni nutila. uzila jsem si az posledni tretinu - az v teto fazi jsem se opravdu nemohla od knihy odtrhnout.
plusove body pricitam tomu, ze obalka (venecek) krasne vykresluje cely pribeh a ctenar ji oceni az po precteni knihy.

21.01.2020 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

kniha s pribehem, ktery se mi od prvni stranky vepsal pod kuzi. byla jsem jim tak pohlcena, az se mi o bohynich z Zitkove zdalo. nektere pasaze byly tak silne, az mi nabihala husi kuze. opravdu mistrne napsane dilo, ktere chytne a nepusti. velmi ocenuji fakticke informace i respekt autorky k soukromi vystupujicich osob (tedy udeleni jinych jmen).

malinkate minus davam pouze za to, ze vztahu a jmen bylo opravdu hodne a misty jsem mela veliky problem se zorientovat a pochopit tak, kdo ke komu patril a co kdo komu udelal.

07.01.2020 5 z 5

Mona Mona Dan Torsten Sehlberg

... nic se nešíří tak jako počítačový virus...
Po prvních několika nudných stránkách jsem plně nasedla do děje a vezla jsem se až do konce. Těžko se mi odtrhávalo, příběh skvěle utíkal.
Naneštěstí jsem válkou a islámem naprosto nepolíbená, některé věci jsem si musela googlit. Nicméně tuto mou neznalost skvěle vybalancovala znalost IT. To je v knize podáno a popisováno opravdu moc hezky. Místy mi naskakovala husí kůže, když jsem si uvědomila, jak blízko realitě doopravdy může být počítačový vir v hlavě člověka.
Nejvíce jsem se zamilovala do Ráchel Papové a fakt jsem natěšená na další díl, kde bychom se s ní měli opět shledat.

28.10.2019 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Vyborne napsana kniha plna zivotnich fuckupu, ktere pan Hartl podal velmi povedenym jazykem. Bajecne oddechove cteni s prekvapenim na konci.

22.10.2019 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Knihu jsem nasla v polici se zlevnenym zbozim a musim rict, ze nelituji teto koupe. Jednoducha a pritom moc krasna obalka paradoxne podtrhuje fakt, ze pribeh je velmi propracovany. Jedna se o takovy pribeh, kde se chvilkama smejete a chvilkama mate husi kuzi. Vypravi o necem, co sami nechcete zazit. Ale jakmile si o tom prectete, najednou mate pocit, ze byste to proste zvladli. Priblizuje nejen pocity a myslenky cloveka s alzheimerovou chorobou, ale take vsech okolo nej. Hlavni hrdinka je velika bojovnice, jeji rodina take. Velmi ocenuji prolinani zapisku a samotneho deje a hlavne fakt, ze ackoli je ustrednim motivem nemoc, i presto je pribeh nadherne zakoncen.

17.10.2019 5 z 5

Návrat Návrat Kathryn Taylor

Ani v zaverecnem dile trilogie z panskeho sidla jsem nebyla usetrena rozchodu a prichodu Bena a Katy - uz me to opravdu unavovalo a otravovalo. Nicmene jsem tento nesvar pretrpela a odmenou mi byl bajecny a sladky happy end.
Po nekolika knihach s tematikou duchovna a psychologie jsem nakonec vdecna za knihy, jako je tato a jeji dve "sestry predchudkyne", nebot proste jen plynou a clovek nad nimi nemusi zapinat mozek. Jen si uziva, jak dej utika a jak se postupne vyplnuje to, co kouka mezi radky.

10.10.2019 4 z 5

Rozhodnutí Rozhodnutí Kathryn Taylor

Druhy dil serie z panstvi Darringham Hall nabizi vhled do nelehkych osudovych rozhodnuti a obycejne pribehy, ktere pise sam zivot. Kniha je - dle meho mineni - mnohem ctivejsi, nez prvni dil, zhltla jsem ji pri 4 hodinove ceste vlakem jednim dechem. Doporucuji pro odpocinkove cteni, kde nad nicim nechcete premyslet.
NASLEDUJICI RADKY OBSAHUJI SPOILER!!!
Jsem velmi rada, ze se konecne dopadly "pachatelky" Benovy amnezie. Zaroven me opravdu hodne vytaci ty Benovy a Katyiny rozchody a prichody a vybusne scenky - nekdy si rikam, zda to jsou dospeli lide, nebo si na ne jen hraji...

10.10.2019 5 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Kniha je velmi zajímavým souborem jakýchsi doporučení a návodů na to, jak být spokojenější, šťastnější. Nějakou dobu jsem v Dánsku pobývala, proto autorovu mentalitu a jeho mood chápu a souhlasím s tím, co píše. S jistotou mohu prohlásit, že bych doporučení mohla aplikovat na dánské obyvatelstvo. Nicméně mi nejde ani si představit, že bych vybudovala knihovničku v centru Ostravy a sdílela tam knihy (byly by povětšinou ukradeny místními bezdomovci) a nebo bych pozvala své sousedy na grilovačku dole na náměstí. Lidi v česku prostě mají rádi své soukromí, svou intimitu. Každopádně se v knize dá i tak najít něco, co lze s klidným srdcem aplikovat i v Česku - ku příkladu se můžu smát na kolemjdoucí, mohu být dobrovolníkem, mohu efektivněji využívat svůj volný čas, mohu pomáhat aniž by se mě někdo prosil, mohu dělat více pro své zdraví... Malými krůčky mohu tvořit šťastnější lidi kolem sebe, což pak bude tvořit mnohem šťastnější mě samotnou.

Doplním pouze fakt, že Dánsko již není na žebříčku nejšťastnějších zemí na světě - předběhlo jej Finsko.

01.10.2019 5 z 5

Encyklopedie jógy Encyklopedie jógy Marie Mihulová

Sumar vetsiny hesel, ktera se pouzivaji v joze. Velmi uzitecna pomucka pro ty, kteri s jogou zacinaji.

27.09.2019 5 z 5

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

Knihu jsem precetla na jeden zatah. Rozhodne nelituji - diky ni jsem zacala vnimat nejen ty hry, ktere nevedomky ja hraju se svym okolim, ale take ty hry, ktere se mnou zamerne hraji lide okolo me. Umim lidi mnohem lepe precist a vim, jak se v jejich spolecnosti chovat, co jejich chovani pravdepodobne zpusobuje.
Kniha mi dala dost infomraci, ktere jsem schopna pouzivat v beznem zivote. Za me rozhodne velmi prinosna, srozumitelne napsana publikace. Doporucuji vsem, kteri chteji nahlednout pod poklicku lidske psychiky.

27.09.2019 5 z 5

Dědictví Dědictví Kathryn Taylor

Pěkně napsané odpočinkové čtení - za 78,- korun jsem tolik muziky teda nečekala, kniha mě velmi překvapila.
SPOILER!!!
Trochu mě mrzí, že jsem se nedočetla, kdo Bena utloukl na začátku příběhu. Jdu tedy na další dva díly, třeba se ještě dočkám rozuzlení.

27.09.2019 4 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Kniha skvěle doplnila můj seriálový maraton Black Mirror.
Děj odsýpal, příběh perfektně ubíhal. Velmi se mi líbilo prolínání dějových linek několika hrdinů. Oceňuji také poznámky pod čarou k použitým zkratkám - já tedy všechny znala, nicméně jsem uvažovala, jak by mi to pomohlo, kdybych byla mladší a neměla o AFK nebo BTW ani ponětí :-)
Autor opravdu pěkně promakal svůj svět technologií a zobrazil, jak lehké je zmanipulovat lidi.
Dost mi však vadily počeštěné výrazy - kdyby nechali originální názvosloví (Mirror, tedy před vším jen mi-), četlo by se mnohem lépe.
Dávám 4/5.

02.09.2019 4 z 5

Skrytá moc drahých kamenů Skrytá moc drahých kamenů Josef Pavel Kreperát

Báječná knihap lná zajímavých informací z oblasti drahých kamenů. Oceňuji, že ji máme na českém trhu - nenajdete zde pouze chemické složení, barvy a naleziště, ale také spirituální založení každého kamene.

02.08.2019 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Četla jsem na několikrát - vždy jsem si příběhy dávkovala. Najednou bych to nedala.
Dobrá odpočinková kniha

02.08.2019 4 z 5

Pomněnčino dítě Pomněnčino dítě Amanda Prowse

Jsem v prvních 100 stranách a opravdu mě nesmírně vytáčí chyby v překladu (nejen stylistické, ale také interpunkční; rozdělená slova na stejném řádku, špatně vyskloňovaná slova, apod.). Snad to vynahradí aspoň ten příběh...

EDIT:
OBSAHUJE SPOILERY!!!

Velmi slušně rozvinutý děj mi nedal zavřít knihu, musela jsem ji dočíst. Občas mě však výše zmíněné chyby opravdu vytáčely.

Kniha nás vtáhne do časové linky Anglie 60. let 20. století. Potkává se zde černý mladík s bílou dívkou a zamilují se do sebe. Naneštěstí doba nepřeje tomuto "barevnému" vztahu, tedy není podporován ani ze strany širšího okruhu lidí a známých, a ani jednou rodinou. Oba hlavní hrdinové jsou tlačeni do rozhodnutí, která za ně dělají rodiče nic nedbající na to, že děti mají své myšlenky a svá srdce někde jinde. Nastolí tak - dle mého - velmi smutný osud pro oba: Dot navždy bude mít v srdci prázdné místo po Simonovi a Sol zůstal sám, Simon si jej našel až v pokročilejším věku.
Kus knihy je Dot celkem psychicky narušená. Kromě zmíněné ztráty dítěte tomu nepřidává ani to, že má velmi rasistického otce, který špiní Dotina přítele, aniž by se s ním seznámil + faktem je, že Dotina matka taky svým postojem a naprostou nepodporou vůbec nepomáhá.

Celou knihu jsem zvládla za jedno odpoledne, četla se sama. Děj pěkně ubíhal, občas jsem si zaplakala (hlavně tedy v pasáži, kdy se Dot loučí se Simonem a taky ve všech pasážích, kdy Reg nechápe mladou lásku a je na Dot opravdu zlý jen kvůli barvě pleti). Pozastavila jsem se nad absurditou příběhu - v dnešní době si takovou situaci neumím představit.

02.08.2019 5 z 5

Líbali jsme se Líbali jsme se David Levithan

Líbilo se mi prolínání příběhů. Problematika LGBT zachycená vcelku vkusně a bez přikrášlování - přesně tak, jak ji teenageři prožívají.
Místy mi velmi nevyhovoval autorův styl psaní, ale dalo se na to zvyknout.
Doporučuji přečíst těm, kteří se do LGBT chtějí ponořit a pochopit pocity lidí, jež tímto žijí, s tímto žijí.

19.07.2019 4 z 5