Ajrad1981 Ajrad1981 komentáře u knih

Přede mnou poklekni Přede mnou poklekni Bohumil Říha

Já jsem asi už rozmazlená dnešními knihami, které mi přijdou psány trochu jiným stylem. Akční scény jsou akčnější, hrdinové utíkají hrobníkovi z lopaty na poslední možnou chvíli, při soubojích tečou potoky krve... Tohle mi přišlo moc mělké, spíš popis než vyprávění a je to dost škoda. Každá z dějových linek by si zasloužila jít víc do hloubky.
Třetí hvězdičku přidávám kvůli Jiříkovi z Kunštátu a taky pro to, že přece jen uvažuji o nakouknutí do dalšího dílu.

28.03.2019 3 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Mám ráda Agathu i Poirota, ale tahle knížka mi nějak nechutnala.
Na druhou stranu opět obdivuji malé šedé mozkové buňky belgického detektiva, že se vůbec chtěl šťourat v 16 let starém případu. Co se týče pachatele, já jsem byla samozřejmě vedle jak ta jedle.

24.03.2019 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Typický Nesbo. Zvraty, napětí, vše, jak má být. Tak proč jen 3 hvězdy? Protože už mě vytáčela Harryho nesmrtelnost. Když ho málem někdo odkrouhne, dodá to trochu napětí navíc, ale už v minulém díle jsem měla pocit, že to je přehnané, a to jsem netušila, co přijde tady! Kolikrát ho lízla zubatá kosou, než se Harry dopracoval na závěrečnou schůzku s vrahem? Třikrát? Čtyřikrát? Během pár dní. Je to prostě moc. A když už jsme u toho vraha - tohle rozřešení mě asi mělo šokovat, pak bych možná nějaké procento přidala, šok se ale nedostavil, místo něj přišlo, nevím, rozčarování, znechucení? Myslím, že i náhodného kolemjdoucího bych jako pachatele brala nadšeněji.

A pár poznámek na závěr:
1. Mikael Bellman mě už v Levhartovi vytáčel a averze se nezmírnila ani tady.
2. Kdybych nevěděla, že série má ještě dva díly, asi bych ji považovala za uzavřenou.
3. Jestli si Ráchel nehodí mašli teď, tak už nikdy.
4. Vyprávění okolností, které vedly k vraždě, samotnou obětí, považuji za super nápad.

08.03.2019 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Nepřekonatelný Holmes. Tenhle jeho případ mám asi nejradši.

27.02.2019 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Může obsahovat SPOILER !!!

Výborný román s tématikou holokaustu, tentokrát z pohledu nedobrovolných herců v nacistickém divadýlku, které mělo ošálit pozorovatele Červeného kříže (ti teda ale mohli být důslednější a jet se do Osvětimi podívat!).
Setkala jsem se zde se známými jmény - Petr Ginz, pan Brady, Fredy Hirsch. (Ten Fredy mi byl strašně povědomý, jen jsem si ho honem nemohla zařadit, tak jsem googlila a v důsledku toho pak přišla o jeden šokující moment, který mě už jaksi neměl čím šokovat, když jsem o něm věděla od strejdy Googla.)
Jenom já osobně bych tu knihu - tu románovou část - trochu zkrátila a ukončila ji, řekněme, ve chvíli Ditina příjezdu do Prahy. Její setkání s Otou Krausem (Kellerem) bych pak popsala někde na konci, v závěru. Vzhledem k hrůzám popisovaným knize mi to přijde až moc veselé a prostě mi to k tomu moc nesedí.

26.02.2019 5 z 5

Lékárník z Osvětimi – Dosud nevyřčený příběh Victora Capesia Lékárník z Osvětimi – Dosud nevyřčený příběh Victora Capesia Patricia Posner

Já nic, já muzikant, já jsem byl hodný, zlí byli ti ostatní. A pokud někdo tvrdí opak, lže. A svědkové? Nastrčení agenti, co mě chtějí pošpinit, jedná se o spiknutí. No, asi tak nějak ke Capesiovi.

A ke knize. Místy se to četlo dost těžce, popisy IG Farben a dalších společností mě nebavily. Uvítala bych spíš víc poznámek ohledně Victorova působení v Osvětimi. To mě trochu zklamalo. Asi to bude znít blbě, ale čekala jsem větší bestii (tím se rozhodně nesnažím jeho konání zlehčovat nebo ospravedlňovat!). Poválečné popisy byly o hodně zajímavější, jak nejdřív dokázal vybruslit ze všech obvinění! A pak soudní proces. Druhá polovina knihy byla z mého pohledu obsahově lepší.

Pokud by někdo tohle téma zpracoval románově, tak si to určitě přečtu.

21.02.2019 3 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Knihu jsem si koupila někdy v době jejího vydání, líbila se mi anotace, jen jsem neměla čas se do ní hned začíst. Pak jsem postupně začala odhalovat, jaký druh literatury Jojo Moyes píše, a trochu mě to vyděsilo. Co jsem si to, proboha, koupila? Vždyť je to úplně mimo žánry, které běžně čtu! Ale protože nejlepší je postavit se strachu čelem, pustila jsem se do toho (jo, a taky se mi to hodilo do letošních plánů).

První část, ta z války, je na plný počet, bez debat. Na začátku druhé části jsem protáhla obličej, jestli za tohle dám víc jak dvě hvězdičky, budu se divit (asi nebyl úplně dobrý nápad hned překonat časovou mezeru, měla jsem začít s druhou částí knihy raději až druhý den, takhle to byl moc velký kontrast). Postupně se to zlepšovalo, takže jsem vůči dějové lince ze současnosti přestala být tak skeptická. Jasně, spousta věcí byla lehce předvídatelná. Třeba Paul. Vlastně i konec soudního sporu, byť nás autorka nechá pěkně dlouho čekat. Na konci první části jsem byla lehce nakrknutá, chtěla jsem vědět, co se stalo se Sophií, a chtěla jsem to vědět HNED. Postupem času mě ale tak pohltil průběh soudního procesu, že jsem Sophiin osud odsunula na vedlejší kolej (naštěstí pro hodnocení knihy, že mě to už moc nezajímalo, jinak bych za to strhla hvězdičku, i když něco podobného se taky dalo čekat).

A stejně mám pocit, že mi autorka dluží několik vysvětlení. Pár mých otázek se ozřejmilo v průběhu děje, ale stejně bych ráda věděla víc o Aurélienovi a hlavně: jak Paul našel Édith?!

13.02.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Začnete číst knížku, seznámíte se s postavami a hned máte tendenci je zaškatulkovat. Tohle je dobrej týpek, tohle nějaký hajzlík. Znáte to, ne? Ale pak dojde k zemětřesení, které vám ty krabičky vysype - a co teď s tím? Nezbývá, než číst dál a zjistit, kdo do které škatulky opravdu patří. Ale zas taková oběť to není, příběh vás úplně pohltí, přestože konec je předem daný, jenom je potřeba zjistit, kdo všechno to nakonec přežije a v jaké formě a kondici. Za mě super čtení.

P. S. Původně jsem si chtěla před tím přečíst Shakespearův originál, na gymplu jsem to totiž nějak nestihla. A nestihla jsem to ani teď, což je možná jedině dobře. Něco mi říká, že se znalostí originálu bych teď byla o některá překvapení ochuzena.

08.02.2019 5 z 5

Dokud vás smrt nerozdělí Dokud vás smrt nerozdělí Ed McBain

Skvělé! Sice mě kapku vytáčí timing na konci, ale na ubrání hvězdičky to není. Ollie překvapil.

27.01.2019 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Paráda! Trochu mi to připomínalo seriál Expozitura - takže to musí být paráda :-)
Myslela jsem, že vím, kdo je levák. Pak mi bliklo v hlavě jiné jméno a nechtělo ven, byť mi to z hlediska již přečteného nedávalo smysl. A když byl levák konečně "oficiálně" čtenářům odhalen, tak jsem zalapala po dechu, místo abych se plácala po rameni, jak jsem dobrá. Nesbo má pro mě v každé knize překvapení :-)

26.01.2019 5 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

Hodně dobrý počin! Úžasná byla jména, která si krysy daly, to mě bavilo. Zápletka byla také nakonec mnohem zajímavější, než jsem původně očekávala, to je velké plus. Ale co ten konec, proboha?! Ten je tak pohádkový, že už ani pohádkovatější být nemůže, a zkazil mi požitek z knihy. 1,5 hvězdičky dolů, škoda.

19.01.2019 3 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Ou, tak tohle nebyla dobrá volba! Dramata mi nevadí, ale absurdní drama, hm, to asi nebude pro mě. Ještě mrknu na představení, jestli mi třeba něco neuniklo, ale moc šancí tomu nedávám.
A to jsem si jistá, že jsem to ve finále i pochopila! Tedy tu pasáž se synem určitě. Jinak jsem absolutně nechápala, co je to za nesmysl. Ostatně, z wikipedie jsem se dozvěděla, že absurdní drama zobrazuje skutečnost jako nesmyslnou. Takže pokud jsem to pochopila jako nesmysl, pochopila jsem to správně? :-)
Jediné, co hodnotím kladně, je počet postav. Celkem čtyři, takže odpadá jakákoliv složitější orientace. Ovšem cca v půlce jsem přestala přemýšlet o tom, kdo je mi nejsympatičtější, a přeformulovala jsem úvahu na to, kdo z nich je nejmíň na hlavu.

14.01.2019 2 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět.

Neskutečný příběh, o to víc, že je pravdivý. Pro mě navíc o to bližší, že Svitavy a Brněnec jsou co by kamenem dohodil.

12.01.2019 5 z 5

Příliš vysoké podpatky Příliš vysoké podpatky Zuzana Rampichová

Nic moc. Nejdřív spousta postav, snad všechny na facku, a dokud se jejich životy nezačaly prolínat, špatně se v nich orientovalo. První smrt přišla až skoro na konci knihy, vrah byl jasný okamžitě, i mně jako čtenářovi. Žádné vyšetřování, hledání stop, nic. Jen nadhozená teorie, bez důkazů, u soudu by to nemělo šanci. A jediné dvě věci, které mě zajímaly, zodpovězeny nebyly - jak to bylo dál s Kristinou a co přesně se stalo v Chorvatsku (ono to totiž vypadalo, že Robert pěkně kecá).

01.01.2019 2 z 5

Loď duchů Loď duchů Clive Cussler

Celkem slušný thriller. Poněkud mě znepokojuje myšlenka, že nějaký magor, obchodující s hackery jak s ponožkami (no, vzhledem k ceně spíš jak s uměleckými díly), by mohl tak lehce měnit realitu a tím ovládat naše životy. To je snad ještě horší než představa, že nás na každém kroku šmíruje Velký Bratr.

31.12.2018 4 z 5

Stíny v ráji Stíny v ráji Erich Maria Remarque (p)

Vážně to bylo tak jednoduché být emigrantem v Americe? Jako že hned celá komunita emigrantů podává pomocnou ruku? Notabene že tu pomocnou ruku podávali Židé Němci? Předpokládám, že nějaká solidarita tam byla, ale míra popsaná v knize mi přišla poněkud přehnaná.
Musím ale říct, že popis pocitů a úvah a pochybností jednotlivých lidí byl hodně zajímavý. Přesto většina knihy by pro mě byla tak na průměr. Čtvrtou hvězdu přidávám za poslední část.

29.12.2018 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Paráda!

25.12.2018 5 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Asi nejlepší "vondruškovka", kterou jsem zatím četla.

18.12.2018 5 z 5

Kámasútra - Klasické způsoby milování upravené pro současné milence Kámasútra - Klasické způsoby milování upravené pro současné milence Anne Hooper

Dám 3 hvězdičky. Nemám s čím srovnávat, takže zlatá střední cesta.

10.12.2018 3 z 5

Bojoval jsem proti islámskému státu Bojoval jsem proti islámskému státu Christian Haller

Hlavně jsem čekala něco jiného (to je tak, když si někdo ani nepřečte anotaci). Vyprávění vojáka NATO, a ne nějakého německého dobrodruha. Je mi jasné, že ten dobrodruh asi vyznívá negativně, ale já jsem se prostě ještě nerozhodla, jestli mám před Agitem smeknout, nebo si zaťukat na čelo.

03.12.2018 3 z 5