Přede mnou poklekni

Přede mnou poklekni https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8346/bmid_trilogie-o-jirim-z-podebrad-prede-m-hCr-8346.jpg 4 103 21

První díl trilogie (Přede mnou poklekni, Čekání na krále, A zbyl jen meč) z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Román z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Na pozadí taktiky a strategie budoucího "husitského krále", který se pokouší o sjednocení celého českého království, vystupuje v řadě dějově rušných scén dramatický osud hlavních hrdinů, mladého Marka z Jiříkovy družiny a Anděly Smiřické, dcery předního českého šlechtice, jenž se postupně stává Jiříkovým politickým odpůrcem. Příběh, v němž Marek touží získat přízeň Anděly, je příběhem o dvojí věrnosti, o věrnosti lásce a o věrnosti poznané pravdě. Kniha byla v r. 1972 vyznamenána cenou Svazu českých spisovatelů. Obálku s použitím detailu malby Mistra Vyšebrodského oltáře Zvěstování Panny Marie a vazbu navrhl Zdenek Seydl.... celý text

javirgo
13.02.2024 4 z 5

Několik let na mě čekala tato kniha zakoupená kdysi v antikvariátu, doporučená od nevím už koho. Zprvu jsem se nemohla začíst. Je psaná češtinou , jakou se dnes již nepíše. Mezi řádky jsem našla i občas slova, která se dnes ani nepoužívají. Pak jsem ale postupně zjišťovala, že je psaná krásně. Autor nahlíží hluboko a citlivě do duše hlavního hrdiny. Vše je krásně a barvitě popsané. Jen mě trochu vadí, že je to víc o Markovi z Týnce, než o Jiřím z Poděbrad

helenkan
18.09.2022 4 z 5

Není to jednoduché čtení. Vzpomínka na krásnou, složitější češtinu a taky proto mi trvalo přečtení delší dobu. Pěkný příběh z naší historie. Jednou za čas neškodí vytáhnout klasiku. :-)

PREBURDA
10.09.2022 2 z 5

Sáhla jsem po této trilogií, ale zatím mě první díl nějak nenadchl. Přiznám se, že přišly i chvíle, kdy jsem knihu chtěla jako nedočtenou odložit, nemohla jsem se do ní začíst. Za mě zdlouhavě psaný příběh s nádechem romantické lásky. Snad ty další dva budou čtivější.

mamina2
05.07.2022 3 z 5

Hezké čtení, hezký jazyk, jen jsem se těšila, že se dozvím víc o Jiřím z Poděbrad.

Kontryhelka
01.02.2022 5 z 5

Krásné historické vyprávění, které není pro každého.

Disk
21.04.2021 5 z 5

Bohumil Říha, jediný český nositel mezinárodní Ceny Hanse Christiana Andersena za přínos světové literatuře pro děti a mládež, překvapil v 70. letech dodnes svěží románovou trilogií. Alespoň v případě prvního dílu pod názvem Přede mnou poklekni. Je to příběh devatenáctiletého až dvacetiletého mladíka Marka z Týnce, který na přelomu 40 a 50. let 15. století hledá svou životní příležitost hledá ve službách budoucího českého krále Jiřího z Poděbrad. Říha prostřednictvím svého hlavního hrdiny sugestivně zachycuje nesnadné období, kdy Českému království chyběl panovník a Jiří z Poděbrad o sobě teprve dával vědět. Marek z Týnce prožívá lásku k mladičké Anděle Smiřické, ale doba není úplně příznivá. Je vidět, že si Bohumil Říha psaní svého románu užíval. Je to hodně napínavé, čtenářsky velmi intenzivní a do Marka z Týnce jsem se prakticky okamžitě zamiloval. Nejen jako do hlavního hrdiny, ale i jako do krásného mladého muže, který se nestydí za svoje city.

horskejvlk
13.02.2021

Samozřejmě Bohumil Říha je skvělý vypravěč a romanopisec, zde nás bravurně přenáší do pohusitských válkách do období opětovného návratu k míru a obnovení prosperity kterou Jiří z Poděbrad musí svoji politickou hrou zajistit, průvodcem a hrdinou příběhu je Marek z Týnce levoboček a syn kupce kutnohorského tedy bohatého který ho poslal díky peněžitým darům do služeb Jiřího z Poděbrad.

Kuža007
21.03.2020 5 z 5

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost prvním létům vlády Jiřího z Poděbrad a jeho politice.

jprst
04.02.2020 4 z 5

Více než dobrý historický román, v některých pasážích sice trochu rozvláčnější, což se ale dá překonat, pozitivem je snaha autora co nejvíce se držet historických skutečností onoho období. Ačkoliv historické romány příliš nevyhledávám, tak tenhle za přečtení stál.

jana14
11.12.2019 5 z 5

Skvělý první díl trilogie o Jiříkovi z Poděbrad. Bohumil Říha uměl psát a uměl vše i kvalitně historicky ozdrojovat. Doporučuji všem, kteří mají zájem o skutečné historické romány,které nás třeba i o něčem poučí, a ne jenom o dobrodružnou či erotickou literaturu v historickém převleku. Takové pseudo-historické romány hrají bohužel dnes na komerčním knižním trhu prim.

Ajrad1981
28.03.2019 3 z 5

Já jsem asi už rozmazlená dnešními knihami, které mi přijdou psány trochu jiným stylem. Akční scény jsou akčnější, hrdinové utíkají hrobníkovi z lopaty na poslední možnou chvíli, při soubojích tečou potoky krve... Tohle mi přišlo moc mělké, spíš popis než vyprávění a je to dost škoda. Každá z dějových linek by si zasloužila jít víc do hloubky.
Třetí hvězdičku přidávám kvůli Jiříkovi z Kunštátu a taky pro to, že přece jen uvažuji o nakouknutí do dalšího dílu.

niki-chan
27.03.2019 3 z 5

Příběh nebyl špatný, ale chování některých postav bylo místy nesnesitelné. Vylíčení historických událostí bylo zajímavé, stejně jako samotná doba, ve které se děj odehrává. Ale čekala jsem zkrátka víc.

Znedla
05.04.2018 3 z 5

Příběh milostného vzplanutí Marka z Týnce a Anděly Smiřické v době, kdy se chystá obsadit český trůn Jiří z Poděbrad.

Od Bohumila Říhy jsem četla jen Honzíkovu cestu, vždy jsem ho měla zaškatulkovaného jako komunistického autora - což mi v doslovu potvrdila Hana Hrzalová, takže mne děj knihy velmi mile překvapil.

alabra
18.06.2016 2 z 5

Nějak mi neseděl děj předkládaný prostřednictvím osobního prožitku introverta, těšila jsem se na kus historie, ale kniha nesplnila má očekávání. Až příliš květnatý sloh autora, příliš sentimentálního vzdychání.

maryzka
28.04.2016 3 z 5

Sice je to ostuda, že jsem tuto knihu přečetla po velmi dlouhé době, že byla někde na dně knihovny. Vlastně je to úplně první díl- bohužel jsem četla ten poslední, druhý ve své knihovně nemám. Spíš se mi líbil námět milostné historie z doby Jiřího z Poděbrad. Snad chtěl uchovat takovou samostatnost českého národa, snad ho trochu sjednotit, ale bohužel český národ bez biče a pevné ruky se nikomu nepodařilo- vždycky musel přijít někdo zvenčí. Taky 15. století a rytířské poměry- sloužit králi a lidu? No tak na postavě Marka z Týnce je to docela ukázáno. Ale bohužel jeho snahy a láska se moc nevyvedou.

erikson
08.04.2016 5 z 5

Kniha, ke které jsem se již mnohokrát vrátila a pořád se mi moc líbí. Mnoho krásných myšlenek, nad kterými se stojí za to zamyslet, propojení historie a romantického příběhu....kniha se pěkně čte a navíc nenásilnou formou přibližuje zajímavé historické období. Jedna z mých velmi oblíbených knížek, kterou mám v knihovně již od roku 1976 a čas od času po ní s radostí sáhnu znovu.

Francoa
30.09.2015 4 z 5

V poslední době jsem četl většinou samé detektivky, krimi či podobné knihy.Vzpomněl jsem si, že někdy začátkem 80 let jsem četl knihu o Jiřím z Poděbrad, která se mi docela líbila a měla pokračování, která jsem nečetl.Rozhodl jsem se, že si je konečně přečtu, ale nejdříve jsem si přečetl 1 díl.Četlo se mi dobře a děj příjemně utíkal.Teď čtu druhý díl a doufám, že ho přečtu se stejnou chutí.

Baauuu
28.07.2015

Jedinou ozdobou knihy je zamilovaný příběh dvou lidí, ten zbytek je pouhá kulisa, která mě jako čtenáře vůbec nezaujala. Mrzí mě to, ale druhý díl trilogie jsem prostě nepřečetla, a to se mi moc často nestává...

KLHannah
01.07.2015 3 z 5

Bohužel jsem knihu nedočetla. I když byla zasazená do města, kde momentálně žiji, nějak jsem nenašla nic, co by mě zaujalo a donutilo přečíst jí do konce.

SalomeH
10.09.2014 3 z 5

Knížka má dva hlavní příběhy: romantickou linku a politickou. Přiznám se, že ta romantická mi místy dost lezla na nervy a mnohem raději bych si přečetla rozepsanější příběh krále.