Přede mnou poklekni

První díl trilogie (Přede mnou poklekni, Čekání na krále, A zbyl jen meč) z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Román z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Na pozadí taktiky a strategie budoucího "husitského krále", který se pokouší o sjednocení celého českého království, vystupuje v řadě dějově rušných scén dramatický osud hlavních hrdinů, mladého Marka z Jiříkovy družiny a Anděly Smiřické, dcery předního českého šlechtice, jenž se postupně stává Jiříkovým politickým odpůrcem. Příběh, v němž Marek touží získat přízeň Anděly, je příběhem o dvojí věrnosti, o věrnosti lásce a o věrnosti poznané pravdě. Kniha byla v r. 1972 vyznamenána cenou Svazu českých spisovatelů. Obálku s použitím detailu malby Mistra Vyšebrodského oltáře Zvěstování Panny Marie a vazbu navrhl Zdenek Seydl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8346/big_trilogie-o-jirim-z-podebrad-prede-m-hCr-8346.jpg 496

Kniha Přede mnou poklekni

helenkan
18.09.2022

Není to jednoduché čtení. Vzpomínka na krásnou, složitější češtinu a taky proto mi trvalo přečtení delší dobu. Pěkný příběh z naší historie. Jednou za čas neškodí vytáhnout klasiku. :-)

PREBURDA
10.09.2022

Sáhla jsem po této trilogií, ale zatím mě první díl nějak nenadchl. Přiznám se, že přišly i chvíle, kdy jsem knihu chtěla jako nedočtenou odložit, nemohla jsem se do ní začíst. Za mě zdlouhavě psaný příběh s nádechem romantické lásky. Snad ty další dva budou čtivější.

mamina2
05.07.2022

Hezké čtení, hezký jazyk, jen jsem se těšila, že se dozvím víc o Jiřím z Poděbrad.

Kontryhelka
01.02.2022

Krásné historické vyprávění, které není pro každého.

Disk
21.04.2021

Bohumil Říha, jediný český nositel mezinárodní Ceny Hanse Christiana Andersena za přínos světové literatuře pro děti a mládež, překvapil v 70. letech dodnes svěží románovou trilogií. Alespoň v případě prvního dílu pod názvem Přede mnou poklekni. Je to příběh devatenáctiletého až dvacetiletého mladíka Marka z Týnce, který na přelomu 40 a 50. let 15. století hledá svou životní příležitost hledá ve službách budoucího českého krále Jiřího z Poděbrad. Říha prostřednictvím svého hlavního hrdiny sugestivně zachycuje nesnadné období, kdy Českému království chyběl panovník a Jiří z Poděbrad o sobě teprve dával vědět. Marek z Týnce prožívá lásku k mladičké Anděle Smiřické, ale doba není úplně příznivá. Je vidět, že si Bohumil Říha psaní svého románu užíval. Je to hodně napínavé, čtenářsky velmi intenzivní a do Marka z Týnce jsem se prakticky okamžitě zamiloval. Nejen jako do hlavního hrdiny, ale i jako do krásného mladého muže, který se nestydí za svoje city.

horskejvlk
13.02.2021

Samozřejmě Bohumil Říha je skvělý vypravěč a romanopisec, zde nás bravurně přenáší do pohusitských válkách do období opětovného návratu k míru a obnovení prosperity kterou Jiří z Poděbrad musí svoji politickou hrou zajistit, průvodcem a hrdinou příběhu je Marek z Týnce levoboček a syn kupce kutnohorského tedy bohatého který ho poslal díky peněžitým darům do služeb Jiřího z Poděbrad.

Kuža007
21.03.2020

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost prvním létům vlády Jiřího z Poděbrad a jeho politice.

jprst
04.02.2020

Více než dobrý historický román, v některých pasážích sice trochu rozvláčnější, což se ale dá překonat, pozitivem je snaha autora co nejvíce se držet historických skutečností onoho období. Ačkoliv historické romány příliš nevyhledávám, tak tenhle za přečtení stál.