Přede mnou poklekni

První díl trilogie (Přede mnou poklekni, Čekání na krále, A zbyl jen meč) z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Román z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Na pozadí taktiky a strategie budoucího "husitského krále", který se pokouší o sjednocení celého českého království, vystupuje v řadě dějově rušných scén dramatický osud hlavních hrdinů, mladého Marka z Jiříkovy družiny a Anděly Smiřické, dcery předního českého šlechtice, jenž se postupně stává Jiříkovým politickým odpůrcem. Příběh, v němž Marek touží získat přízeň Anděly, je příběhem o dvojí věrnosti, o věrnosti lásce a o věrnosti poznané pravdě. Kniha byla v r. 1972 vyznamenána cenou Svazu českých spisovatelů. Obálku s použitím detailu malby Mistra Vyšebrodského oltáře Zvěstování Panny Marie a vazbu navrhl Zdenek Seydl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8346/big_trilogie-o-jirim-z-podebrad-prede-m-hCr-8346.jpg 4.181

Kniha Přede mnou poklekni

Disk

Bohumil Říha, jediný český nositel mezinárodní Ceny Hanse Christiana Andersena za přínos světové literatuře pro děti a mládež, překvapil v 70. letech dodnes svěží románovou trilogií. Alespoň v případě prvního dílu pod názvem Přede mnou poklekni. Je to příběh devatenáctiletého až dvacetiletého mladíka Marka z Týnce, který na přelomu 40 a 50. let 15. století hledá svou životní příležitost hledá ve službách budoucího českého krále Jiřího z Poděbrad. Říha prostřednictvím svého hlavního hrdiny sugestivně zachycuje nesnadné období, kdy Českému království chyběl panovník a Jiří z Poděbrad o sobě teprve dával vědět. Marek z Týnce prožívá lásku k mladičké Anděle Smiřické, ale doba není úplně příznivá. Je vidět, že si Bohumil Říha psaní svého románu užíval. Je to hodně napínavé, čtenářsky velmi intenzivní a do Marka z Týnce jsem se prakticky okamžitě zamiloval. Nejen jako do hlavního hrdiny, ale i jako do krásného mladého muže, který se nestydí za svoje city.

horskejvlk

Samozřejmě Bohumil Říha je skvělý vypravěč a romanopisec, zde nás bravurně přenáší do pohusitských válkách do období opětovného návratu k míru a obnovení prosperity kterou Jiří z Poděbrad musí svoji politickou hrou zajistit, průvodcem a hrdinou příběhu je Marek z Týnce levoboček a syn kupce kutnohorského tedy bohatého který ho poslal díky peněžitým darům do služeb Jiřího z Poděbrad.

Kuža007
21.03.2020

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost prvním létům vlády Jiřího z Poděbrad a jeho politice.

jprst
04.02.2020

Více než dobrý historický román, v některých pasážích sice trochu rozvláčnější, což se ale dá překonat, pozitivem je snaha autora co nejvíce se držet historických skutečností onoho období. Ačkoliv historické romány příliš nevyhledávám, tak tenhle za přečtení stál.

jana14
11.12.2019

Skvělý první díl trilogie o Jiříkovi z Poděbrad. Bohumil Říha uměl psát a uměl vše i kvalitně historicky ozdrojovat. Doporučuji všem, kteří mají zájem o skutečné historické romány,které nás třeba i o něčem poučí, a ne jenom o dobrodružnou či erotickou literaturu v historickém převleku. Takové pseudo-historické romány hrají bohužel dnes na komerčním knižním trhu prim.

Ajrad1981
28.03.2019

Já jsem asi už rozmazlená dnešními knihami, které mi přijdou psány trochu jiným stylem. Akční scény jsou akčnější, hrdinové utíkají hrobníkovi z lopaty na poslední možnou chvíli, při soubojích tečou potoky krve... Tohle mi přišlo moc mělké, spíš popis než vyprávění a je to dost škoda. Každá z dějových linek by si zasloužila jít víc do hloubky.
Třetí hvězdičku přidávám kvůli Jiříkovi z Kunštátu a taky pro to, že přece jen uvažuji o nakouknutí do dalšího dílu.

niki-chan
27.03.2019

Příběh nebyl špatný, ale chování některých postav bylo místy nesnesitelné. Vylíčení historických událostí bylo zajímavé, stejně jako samotná doba, ve které se děj odehrává. Ale čekala jsem zkrátka víc.

Znedla
05.04.2018

Příběh milostného vzplanutí Marka z Týnce a Anděly Smiřické v době, kdy se chystá obsadit český trůn Jiří z Poděbrad.

Od Bohumila Říhy jsem četla jen Honzíkovu cestu, vždy jsem ho měla zaškatulkovaného jako komunistického autora - což mi v doslovu potvrdila Hana Hrzalová, takže mne děj knihy velmi mile překvapil.