Přede mnou poklekni

První díl trilogie (Přede mnou poklekni, Čekání na krále, A zbyl jen meč) z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Román z období prvních let vlády Jiřího z Poděbrad. Na pozadí taktiky a strategie budoucího "husitského krále", který se pokouší o sjednocení celého českého království, vystupuje v řadě dějově rušných scén dramatický osud hlavních hrdinů, mladého Marka z Jiříkovy družiny a Anděly Smiřické, dcery předního českého šlechtice, jenž se postupně stává Jiříkovým politickým odpůrcem. Příběh, v němž Marek touží získat přízeň Anděly, je příběhem o dvojí věrnosti, o věrnosti lásce a o věrnosti poznané pravdě. Kniha byla v r. 1972 vyznamenána cenou Svazu českých spisovatelů. Obálku s použitím detailu malby Mistra Vyšebrodského oltáře Zvěstování Panny Marie a vazbu navrhl Zdenek Seydl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8346/trilogie-o-jirim-z-podebrad-prede-m-hCr-8346.jpg 4.176

Trilogie o Jiřím z Poděbrad 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Přede mnou poklekni

Kuža007

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. V tomto díle je věnována pozornost prvním létům vlády Jiřího z Poděbrad a jeho politice.

jprst

Více než dobrý historický román, v některých pasážích sice trochu rozvláčnější, což se ale dá překonat, pozitivem je snaha autora co nejvíce se držet historických skutečností onoho období. Ačkoliv historické romány příliš nevyhledávám, tak tenhle za přečtení stál.

jana14
11.12.2019

Skvělý první díl trilogie o Jiříkovi z Poděbrad. Bohumil Říha uměl psát a uměl vše i kvalitně historicky ozdrojovat. Doporučuji všem, kteří mají zájem o skutečné historické romány,které nás třeba i o něčem poučí, a ne jenom o dobrodružnou či erotickou literaturu v historickém převleku. Takové pseudo-historické romány hrají bohužel dnes na komerčním knižním trhu prim.

Ajrad1981
28.03.2019

Já jsem asi už rozmazlená dnešními knihami, které mi přijdou psány trochu jiným stylem. Akční scény jsou akčnější, hrdinové utíkají hrobníkovi z lopaty na poslední možnou chvíli, při soubojích tečou potoky krve... Tohle mi přišlo moc mělké, spíš popis než vyprávění a je to dost škoda. Každá z dějových linek by si zasloužila jít víc do hloubky.
Třetí hvězdičku přidávám kvůli Jiříkovi z Kunštátu a taky pro to, že přece jen uvažuji o nakouknutí do dalšího dílu.

niki-chan
27.03.2019

Příběh nebyl špatný, ale chování některých postav bylo místy nesnesitelné. Vylíčení historických událostí bylo zajímavé, stejně jako samotná doba, ve které se děj odehrává. Ale čekala jsem zkrátka víc.

Znedla
05.04.2018

Příběh milostného vzplanutí Marka z Týnce a Anděly Smiřické v době, kdy se chystá obsadit český trůn Jiří z Poděbrad.

Od Bohumila Říhy jsem četla jen Honzíkovu cestu, vždy jsem ho měla zaškatulkovaného jako komunistického autora - což mi v doslovu potvrdila Hana Hrzalová, takže mne děj knihy velmi mile překvapil.

alabra
18.06.2016

Nějak mi neseděl děj předkládaný prostřednictvím osobního prožitku introverta, těšila jsem se na kus historie, ale kniha nesplnila má očekávání. Až příliš květnatý sloh autora, příliš sentimentálního vzdychání.

maryzka
28.04.2016

Sice je to ostuda, že jsem tuto knihu přečetla po velmi dlouhé době, že byla někde na dně knihovny. Vlastně je to úplně první díl- bohužel jsem četla ten poslední, druhý ve své knihovně nemám. Spíš se mi líbil námět milostné historie z doby Jiřího z Poděbrad. Snad chtěl uchovat takovou samostatnost českého národa, snad ho trochu sjednotit, ale bohužel český národ bez biče a pevné ruky se nikomu nepodařilo- vždycky musel přijít někdo zvenčí. Taky 15. století a rytířské poměry- sloužit králi a lidu? No tak na postavě Marka z Týnce je to docela ukázáno. Ale bohužel jeho snahy a láska se moc nevyvedou.

Apage Satanas!
Apage Satanas!