Koupit knihy

Bohumil Říha

česká, 1907 - 1987


Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 57 knih

Komentáře (11)

Kabuky
17.12.2022

Skvělý autor knížek pro děti.

Monika1717
04.08.2020

Knihy Bohumila Říhy nás provázejí od raného dětství. Kdo by neznal Honzíkovu cestu, Adama a Otku, Vítka a letadélko Káně. Dětská encyklopedie má ztracené desky a vypadlo i několik stran. Pořád jsme v ní s bratrem listovali. Jeho historická trilogie z doby Jiřího z Poděbrad je naprosto skvělá. Kdo potřebuje znalosti z české historie, nechť si ji přečte a nebude potřebovat učebnici dějepisu.

Kuža007
21.03.2020

Jeden z autorů mého dětství. Můj oblíbený autor historických románů. Skvělý člověk.

jana14
11.12.2019

Bohumil Říha je dodnes znám hlavně jako autor dětských knížek. Kdo by neznal Honzíkovu cestu nebo knížku O letadélku Káněti....Také jeho román Doktor Meluzín se stal předlohou pro vynikající český film Dým bramborové natě s nezapomenutelným Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Jistě, část jeho tvorby, která se odehrává v autorově současnosti (tj. socialistickém Československu) je silně ovlivněna dobovou ideologií. Jestli se s ní autor plně ztotožňoval, nebo prostě jenom dělal co musel, aby mohl dále psát, to je otázka. Je lehké z dnešního pohledu soudit, ale vždy platilo "ať hodí kamenem.....". V každém případě byl Bohumil Říha "pan" spisovatel. Když pominu jeho dětské knihy, tak na mne v pozdější době udělala největší dojem historická trilogie o životě českého krále Jiříka z Poděbrad = ."Přede mnou poklekni", "Čekání na krále", " A zbyl jen meč". Tyto romány vždy doporučuji všem milovníkům skutečně historických románů a ne těch detektivek a červené knihovny, které se jenom zahalují do historického hávu a hrají dnes bohužel prim na knižním trhu.

Pavelpi
14.08.2019

Já mám nejraději autorovy knihy pro děti a ze všeho nejvíc O letadélku Káněti.Pamatuji se,jak jsem jí jako kluk poslouchal v sobotu v rozhlase a pak mě jí k vánocům koupil otec a to byl tehdy nejkrásnější můj dárek.A myslím,že dnes malé děti také čtou jeho knihy,alespoň moje vnučka ano.

Luccy78
15.01.2016

Za jeho nejkvalitnější tvorbu můžeme považovat historické romány z období českých dějin. Některé jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků. Byl a je považován za předního představitele socialistického realismu po roce 1945.

Pracoval také na několika publikacích, určených pro výuku, např. čítankách a učebnicích nebo ceněné populárně naučné Dětské encyklopedii.

orbis pictus
03.10.2014

Výborný autor, jeho knihy jsou psány velmi čtivě, dokáže čtenáře zaujmout, vtáhnout do děje a rozhodně jej donutí přemýšlet. Jeho tvorba pro děti "vychovala" mnoho generací. A že některé jeho věci byly poplatné době? No a co, dokázal to napsat tak, že "vlk se nažral a koza zůstala celá" a aspoň na mne to při čtení nepůsobí nijak rušivě.

Marčullkas
01.02.2014

pro mě autor, který napsal moc pěkné a povedené knížky pro děti! Dodnes děti čtou jeho díla.

1