Bohumil Říha

česká, 1907 - 1987

Nahrávám...

Životopis

Bohumil Říha (*27. února 1907, Vyšetice (část obce Šebířov) okres Tábor – †15. prosince 1987, Dobříš okres Příbram) byl prozaik, autor historických a společenských románů a próz pro děti. Byl a je považován za předního představitele socialistického realismu po roce 1945.

Bohumil Říha se narodil v rodině vesnického kováře, který byl zaměstnáván na různých velkostatcích, proto se rodina často stěhovala. Po měšťance v Čáslavi absolvoval v roce 1925 i tamní učitelský ústav. Po třech letech výpomocného učitelování v okolí Čáslavi a po vojenské službě nastoupil Bohumil Říha jako odborný učitel na měšťanskou školu v Habrech. Odtud přešel do Poděbrad, kde působil do konce 2. světové války.

Po válce se Bohumil Říha stal školním inspektorem ve Vysokém Mýtě, později opět v Poděbradech. V letech 1952 - 56 působil jako tajemník Svazu československých spisovatelů, poté jako ředitel Státního nakladatelství dětské knihy.

Bohumil Říha po 2. světové válce často cestoval, navštívil Sovětský svaz, Čínu, Mexiko a jiné země. Od roku 1967 byl v důchodu, pokračoval však v psaní a vykonával i nadále veřejné funkce. V oblasti dětské literatury spolupracoval Bohumil Říha i s komisí UNESCO.

V roce 1971 se přihlásil k normalizačnímu Svazu českých spisovatelů a rok poté se stal členem jeho předsednictva a výboru. Aktivní byl v UNESCO (Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu) i v organizaci Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (International Board on Books for Young People – IBBY), díky této aktivitě obdržel Medaili Hanse Christiana Andersena. V roce 1977 patřil mezi přední signatáře Anticharty.

V roce 1967 se stal zasloužilým umělcem, v roce 1975 byl jmenován národním umělcem. Byl nositelem Řádu práce (1977) a Řádu republiky (1982). Za trilogii o vládě Jiřího z Poděbrad (Přede mnou poklekni, Čekání na krále, A zbyl jen meč) obdržel v roce 1980 státní cenu Klementa Gottwalda.
Za jeho nejkvalitnější tvorbu lze považovat historické romány z období českých dějin. Některé jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz, cs.wikipedia.org