ajaworld ajaworld komentáře u knih

Šest miliard Amerik Šest miliard Amerik Iva Pekárková

Za mě dobrý. V knize je spousta zajímavostí, které se v běžném průvodci nedočtu. Pro lidi, kteří si rádi dávají věci do souvislosti.

17.07.2015 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Bohužel tenhle Formánek je poněkud slabší. Že by hodně ovlivněno, narůstajícím pitím autora? Ale kniha má i silná místa, např. monolog Boha na konci knihy. Kniha Mluviti pravdu je nepřekonatelná. Pan Formánek je excelentní spisovatel.

14.01.2015 3 z 5

Vejce na Maovi Vejce na Maovi Denise Chong

Velmi zajímavý popis událostí na Náměstí nebeského klidu v r. 1989. Zároveň přináší dobrou sondu do čínské minulosti i současnosti. Popisy čínských vězení jsou též zajímavé, jinde jsem se s nimi zatím nesetkala. Kniha je psána čtivě, střídají se pasáže zminulosti a přítomnosti, ale není to na úkor logiky. Do poslední chvíle je napínavé, jak dopadne osobní život protagonisty.

14.01.2015 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Rowlingová je mistr pozorování a popisu. Ani zde nezklamala, její brilantní charakteristiky jednotlivých postav, to je lahůdka.Kniha nenabízí žádné zásadní téma, ale je to dobrá oddychovka. Novodobá A.Christie.

14.01.2015 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Milé a velice laskavé počtení. Pro sympatizanty buddhismu tam žádné nově objevné pravdy nejsou, ale šíření dharmy v jakékoliv podobě je jednoznačně vždy plus a z tohoto důvodu knížku hodnotím kladně.
Pro milovníky koček je to pohlazení a vhled do duše těchto čtyřnohých potvůrek.

28.12.2014 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Přeji tomuto excelentnímu Panu Spisovateli, aby svůj boj s Démonem alkoholu vyhrál. Josef Formánek patří k nejlepším současným českým spisovatelům. Vlastně je nejlepší.
Všechny jeho knihy jsou obohacením a mohou se číst opakovaně.
Děkuji a doporučuji.

27.12.2014 5 z 5

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Velmi zajimavy popis zivota v Indickem slumu. Kdo byl v Indii, tomu to dokresli, co treba na miste nepichopil. Tezky, pro nas zcela nepochopitelny zivot. Svym zpusobem ale i svobodny. Urcite doporucuji k precteni.

15.11.2014 4 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Ac opevovano, toto dilo, vysperkovano Pulitzerovou cenou me nenadchlo. Je to roman - kompilat z jinych, autentickych knih.Cetla jsem de facto vse, co bylo v CR o KLDR napsano, tak myslim, ze mohu posoudit. Pokud se nekdo domniva, ze se jedna o vypraveni o nejakem sirotcinci, tak je na omylu. Prvni cast se dost nezazivne odehrava na mori, druha cast je propletenec dvou tak trochu akcnich pribehu a Orwella 1984. v pribezich, ve kterych se clovek lehce ztrati a bojuje s tim, aby pochopil, co je jakoby pravda a co je jakoby fikce. Svym zpusobem tu knihu povazuji za kyc, zejmena v zaverecne fazi. To uz je jak z nejakeho ceckoveho akcniho filmu.
Hruza,jaka vladne v KLDR je neoddiskutovatelna, to je jasne. Ale tohle dilko dobre neni. Ma mnoho stran a docetla jsem to s vypetim vsech sil.Spise doporucuji treba Pchjongjangska akvaria, to je o nekolik levelu vyse.
Tuhle slataninu nedoporucuji. Skoda casu.

15.11.2014 1 z 5

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Velmi pohodové čtení plné toskánského slunce.Kdo miluje Toskánsko, vřele doporučuji. Recepty také nejsou k zahozeni. Pozitivní knizka o tom, jak si užívat života. Olivy, cypřiše, kamenná středověká městečka, siesta...Objevila jsem ji v knihkupectví nahodou a vůbec nelituji.

Umění cestovat Umění cestovat Alain De Botton

Vřele doporučuji všem, co cestují. Obsahuje myšlenky, které při cestování také mám, ale nedovedla bych je takto zachytit.Jednoznačně doporučuji, inspirativní, pro lidi, co rádi přemýšlí. Psychologie a filozofie cestování.

Útěcha z filozofie Útěcha z filozofie Alain De Botton

Pro lidi, kteří rádi přemýšlí, určitě nevadí, že je psána populární formou. Je čtivá a není tzv.laciná.Nemyslím si, že jde o trivializaci.

No fuj! - Co všechno lidé jedí No fuj! - Co všechno lidé jedí Neil Setchfield

Pro cestovatele do exotických zemí, jako jsem já :-) :-) , velmi poučné. Podobnou knihu jsem zatím neviděla. Pro toho, kdo necestuje je určitě zajímavá k nahlédnutí, většinu obsahu tvoří zajímavé fotografie.

30.07.2014 4 z 5

Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel Alice Munro

Velice zajímavé povídky.Některé hodnotim jako výborné. Brilantní pohled do vnitřního světa zejména žen. Mnoho dilemat, která řeší osoby na životních rozcestích. Kdo rád přemýšlí, vřele doporučuji. V žádném případě to není laciné čtení typu červené knihovny. Těším se na další knihu.

30.07.2014 5 z 5

Vynikající, zároveň strašné. Jednoznačné doporučuji. Asi nejlepší knížka o KLDR.

19.06.2014 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Po úmrtí autorky v dubnu t.r. jsem se vrátila k Adrianovi. V minulosti jsem přečetla dva díly, nyní se chystám přečíst celou sérii. Hlášky Adriana jsou naprosto nepřekonatelné. Výborný britský suchý a lakonický humor. Ale chápu, že ne každý je na podobný typ humoru nastavený.

26.04.2014 5 z 5

Půlnoční zátoka Půlnoční zátoka Nora Roberts

No,taková červená knihovna.Člověk skoro ví, jak to dopadne.Jako oddychovka dobrý, ale často bych takovou literaturu nemusela.

04.04.2014 3 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Čte se dobře, ale znám od něho lepší.

04.04.2014 3 z 5

Nejčistší rasa: Jak Severokorejci vidí sami sebe a proč je důležité to vědět Nejčistší rasa: Jak Severokorejci vidí sami sebe a proč je důležité to vědět Brian Reynolds Myers

Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě zajímám o KLDR, tak jsem tuhle knihu nemohla vynechat. Pravda je, že to není úplně jednoduché počtení, myslím tím ve smyslu konstrukce myšlenek a úvah. Člověk, který tuhle knihu vezme do ruky,by už o S.Koreji asi měl něco vědět, aby si dosadil souvislosti. Navíc některé věty jsou příliš dlouhé, trochu zvláštně konstruované a místy jsem se musela hodně zamýšlet, co tím chtěl "básník" říci. Ale to je možná moje chyba. V každém případě jsem si v knize to svoje našla a opět mě obohatila o další pohled. Pro toho, kdo se o problematiku zajímá lze doporučit.

16.02.2014 3 z 5

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

Tak tahle knížka je opravdu výborná, poskytuje mnoho praktických rad, jak debordelizovat svůj život. Vlastně jsem to věci, které i intuitivně dělám, ale je příjemné o tom číst. Není to žádné plytké a sladké "new age". Ze své zkušenosti vím, jak se zbavováním věcí stávám lehčí a šťastnější, jak se uleví prostoru. Skutečně vřele doporučuji každému !

16.02.2014 5 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Tento román považuji za poněkud slabší, i když ve druhé polovině se zlepšuje. Pro mne byl děj zahlcen postavami a příliš se střídajícími a přeskakujícími dějovými linkami. Musím uznat, že Ketchum je ale dobrej...
Dočetla jsem s úsilím, vracet se ke knize nebudu.

16.02.2014 2 z 5