Aivlis Aivlis komentáře u knih

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Hotýlek, čo dodať. Odpočinková literatúra, od ktorej viem, čo možem očakávať. V práci toho bolo veľa, bolel ma chrbát, tak som chcela knihu, kde budem len čítať a nemusím nad ničím rozmýšľať. Zo začiatku pre mňa trochu nuda, ale potom to išlo. Bavilo ma prostredie hotela, popis Islandu a najviac boli HULDÚFOLK. Tí mi rezali. Hepouš na konci, inak to v romantických útekoch nejde. Ak chcete relaxovať, je knižka v pohode :-)

06.03.2024 3 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Po Pomocnici prišla na rad knižka Za zamčenými dveřmi. Nedalo sa od nej odtrhnúť, hodnotím 5*. Tip na vraha nevyšiel :-)
Bavia ma autorkine krátke kapitoly, stupňované napätie. Priznám sa, že ma tentokrát nedostalo besnenie sériového vraha, ale prezývka Handyman... brrr všade okolo seba som videla uťaté ruky. No a keď idete potme do kúpeľne a cestou si v chodbe chcete zažnúť a v ten moment Vám prdne žiarovka, tak - no skoro som do tej kúpeľne nedobehla.
Iba ten koniec mi pripadal taký trochu rýchly a možno trošku neuveriteľný, ale autorke som to odpustila.

06.03.2024 5 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

Zo začiatku som sa musela sústrediť na krátke kapitoly na striedačku: Betyna - Tamara. Knihu doporučujem, dobre vystavaný príbeh, vtiahlo ma to do deja. Uveriteľné myšlienky, vnímanie života hlavných hrdiniek. Bol vidieť jasný rozdiel medzi ženou, ktorá vyrastá v tvrdších podmienkach príhraničia a rozhodne nemá dostatok finančných prostriedkov a ženu tak trochu rozmaznanú mestským životom a bohatých rodičov. Za mňa jedna z tých lepších kníh.

16.02.2024 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Knižku som dostala od Ježiška. Radím ju k tým najlepším, čo som za poslednú dobu čítala. Dej rýchlo odsýpa, výborný štýl písania. Postavy, ktoré mi zo začiatku liezli na nervy (Nina so svojím nevycválaným spratkom), dostali úplne iný spád a čitateľ zistí, že v tejto knihe 100% platí, že nič nie je také, ako sa javí na prvý pohľad. Vrelo odporúčam, kniha si určite nájde dosť fanúšikov.

08.01.2024 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Caplinka to vie aj lepšie. Maddie je vylíčená ako úžasná žena, tak ale to by som sa trochu aj hádala. Mne nepripadá úplne úžasné nechať sa obcapkávať od nejakého chlapa len preto, že som personál a on je hosť. Aj keď má tie najmodrejšie oči na svete... Za mňa dosť slabá kniha, nejak mi tie postavy nesadli. Nie sú pre mňa vykreslené reálne, asi preto sú to romantické úteky. Ale aj utekať sa dá normálne.

19.12.2023 3 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Skvelá kniha, vynikajúca štylistika a jazyk, mystická téma a zaujímavá myšlienka. Spútané, zmučené telo, človek s "dušou na jazyku", ale duch je slobodný, túla sa vysoko, cestuje do hlbokej minulosti a prežíva svoje minulé životy. Neraz ma napadla myšlienka, pokiaľ človek takto dokázal ovládať svoje podvedomie, či by nebolo jednoduchšie odpútať dušu a "vyhodit dekel", než zažívať trápenie v kazajke. Asi túžba prežiť je v nás zakódovaná príliš silne.

11.12.2023 5 z 5

Řezník Řezník Jennifer Hillier

Taký nie moc vydarený spletenec - trochu krimi, trochu viac červená knižnica. Čítalo sa to celkom dobre, ale nič, k čomu by som mala chuť sa niekedy vrátiť. Papučová kriminálka, oddychovka. Žiadna výrazná postava, nemastné, neslané.

11.12.2023 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Som trochu v rozpakoch, keď chcem trošku zhodnotiť túto knihu. Bola zaujímavo napísaná, dozvedela som sa niečo o dejinách Litvy. Podmanenie a uzurpovanie pobaltských štátov Ruskom mojim rovesníkom nebolo v škole predkladané. Učili sme sa iba o zverstvách páchaných nacistami. Za rozšírenie obzoru hodnotím knihu pozitívne. Bolo tam pár pasáží, keď som ustrnula a nebola schopná chvíľu pokračovať v čítaní, napríklad keď transport čakal na ženu, ktorá zrovna rodila a hneď potom ju aj s deckom hodili do vlaku a viezli na Sibír. To bol silný moment. Neviem, či je to tým, že kniha je písaná pohľadom násť ročného dievčaťa, ale v niektorých momentoch mi pripadali udalosti trochu nepravdepodobné. Za to uberám 1 *.

28.11.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Caplinkou prekladám obvykle ťažšiu literatúru, aby som si vydýchla. Nina so Sebastianom ma nenadchli, liezli mi na nervy celú dobu. Sebestredný macho a rozmaznaná princezná, ktorá v tridsiatke nevie, čo chce... Žiadna dynamika, rozvláčny dej, ovečka Nina a tuposť Sebastiana ma teda nenadchli.

28.11.2023 2 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

Táto kniha prišla na radu ako prvá a som nadšená. Dej pekne odsýpa, uveriteľný a dobre postavený príbeh boli pre mňa lahodou. V. Neuer určite rozšíri radu v mojej knižnici.

28.11.2023 5 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Ako prvú knihu od autora som čítala Balíček, ktorá mi nesadla. Cesta domů naproti tomu bola podľa mňa skvelá. V polovici som začínala šípiť, že ten, kto sa javí v dobrom svetle a pomáha, nebude zrovna žiadny anjel. Ale aj tak som na konci tajila dych a sústredene hltala obsah. Až tak som to nečakala. Toto sa fakt podarilo! Len tak mimochodom ma napadlo, koľko násilia a bolesti je schopná žena zniesť a vydržať. Predpokladám, že na jej mieste by som už dávno bola vdova....

06.10.2023 5 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Knihu som kúpila na základe odporúčania, že S. Fitzek je tak trochu európsky Chris Carter. Celkom zbytočne vyhodené peniaze, od Fitzeka si ešte niečo časom prečítam, ale zamierim do knižnice. Za mňa dosť strašná zlátanina, hlavná hrdinka nesympatická a zrovnávať Fitzeka s Cartrom, tak to je fakt "AU".

29.09.2023 2 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Po kanibalovi druhá najlepšia zo série s Kate. Viac ma bavia knižky s Erikou Foster, ale stále to patrí medzi moje obľúbené detektívky.

27.09.2023 4 z 5

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

Za mňa si Dvojče može stúpnuť do rady spolu s Chirurgom a Učedníkom. Najviac vydarené knihy T. Gerritsen. Skvelý námet, zápletka, občas až mrazí.

08.09.2023 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Kniha sa dobre čítala, bola som naozaj zvedavá, kto stojí za smrťou Semerádovej. Tentokrát platilo, že naozaj nie je vždy všetko strašne zložité. Bolo mi smutno z osudu Veroniky, tak mladá a tak málo od života dostávala.

10.08.2023 4 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Knihu som dostala ako darček k narodeninám a už som po nej tak trochu predtým pokukovala. Dobre sa číta a je zaujímavé sledovať, ako sa postupne začínajú presadzovať na tú dobu moderné kriminalistické postupy. Čo je dnes pre nás automatické, vtedy sa prácne zavádzalo. Bavil ma aj obsah, vrah bol pre mňa dosť dopredu jasný, ale nevadilo mi to. Rada dám priestor aj inej tvorbe autora.

09.08.2023 5 z 5

Guľatá kocka Guľatá kocka Ján Navrátil

Knihu som čítala ako mladá slečna, keď hlavní hrdinovia pre mňa boli už frajeri maturanti, kdežto ja som sa plácala niekde na základke. A strašne ma knižka bavila. Vrátila som sa k nej tento rok po niekoľkých desiatkách rokov a zlupla som ju ako malinu. Podnet k prečítaniu dal minuloročný víkend strávený v Súľovských skalách, kde som v Manínskej tiesňave našla pamätné tabule na počesť tým, ktorí už nie sú medzi nami. "A očami horských kvetov dívaš sa na život, ktorý znamená šťastie."

14.07.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tentokrát pojdem v hodnotení trošku proti prúdu. Bavila ma Pekárna, Hrad i Domek, ale do Kavárny som sa zaboha nemohla začítať. Nejak mi to celé nerezalo, tak som odkladala a prekladala detektívkami, aby som sa mohla vrátiť do Kavárny odpočinúť si. Knihu som dočítala so sebazaprením, nejak mi hlavná hrdinka nesadla, ani Ben. Pripadali mi ako prerastené deti. Ale aby som iba nekritizovala, tak sa mi páčilo pojatie hygge, to ma fakt bavilo a pohladilo po duši. Rozhodne si prečítam aj ďalšie autorkine knihy, keď budem potrebovať odpočinkovú literatúru.

25.04.2023 2 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Dokonalá tma sa mi dobre čítala od prvej stránky. Že boli Ava a Luc každý v inom štáte, im len prospelo. Neriešil sa toľko vzťah, autorka sa viac zamerala na prípady, které boli treba objasniť. Len ťažko sa mi chcelo veriť, že vo vyspelých krajinách može fungovať obchod s bielym mäsom takto zvrátene. Palec hore pre Livelyho, ktorý mi v predchádzajúcich dieloch liezol krkom. V Dokonalej tme dostal nádych normálnosti.

21.04.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Kniha je podľa mňa viac rozvláčna, než ostatné, ale nijak jej to neškodí. Autor dávkuje ako obvykle parádnu dávku napätia, strachu, adrenalínu. Bola blbosť začať čítať knihu večer potme, po tretej kapitole som musela Genesis odložiť a pokračovala som až ráno, lebo za svetla som hrdinka! Pokúšala som si odvodiť vraha a hlavne motív, a to na základe názvu - Genesis. Znamená to zrodenie, je to prvá kniha v biblii a z toho som vychádzala. Hľadala som náboženského fanatika a zistila som, že som úplne mimo. Carter vie prekvapiť. A nie raz. Zase som si vydedukovala záver, že muselo ísť o dlhodobú šikanu, ktorá zaútočí na psychiku a človeka doženie až k likvidácii seba samého. Nie, Carter si to urobil po svojom a spúšťačom sebevraždy bol v podstate jeden jediný čin, ale bola to nálož. Trošku zlomyseľne ma teší, že aj Hunter rozmýšľal rovnako :-) Pár vecí ma v knihe zarážalo, ale nechám si to pre seba, pretože by som tým hodne napovedala a to nie je fér pre tých, ktorí sa na Genesis chystajú. Dávam plný počet, jednak mám spisovateľa rada a v každej knihe ma prekvapí schopnosťou vymyslieť a vystavať príbeh, ktorý ma drží a nepustí.

14.03.2023 5 z 5