Ainyska Ainyska komentáře u knih

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Abych pravdu řekla, nějak nevím co si o knize myslet. Určitě si přečtu knihu Mluviti pravdu a teprve poté si na knihu udělám názor. Kniha je velmi čtivá a příběh jednoho domu a jeho původních obyvatelů velmi zajímavý. Faktem je, že mi nejspíš něco unikalo, protože autor odkazuje na předchozí knihu. Je to jedna z knih, kterou musím nechat chvíli uležet.

03.01.2020 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Knižka, kterou zhltnete za 2-3 hoďky. Bohužel je to ten typ knihy, který si nejspíš nebudu po čase pamatovat. Respektive budu si pamatovat, že jsem ji četla, ale ne to, co se v ní konkrétně odehrávalo. Pro mě osobně to nebylo nijak zvlášť záživné. Přesto nelituji času, který jsem strávila čtením této knihy.

21.08.2019 3 z 5

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Hjok Kang

Čekala jsem drsnější příběh. Ono to ani není příběh, ale právě svědectví a tak je to i podané.
Mě osobně se to četlo dobře, začetla jsem se rychle. Ovšem nejde mi z hlavy jistá podobnost pracovních táborů v KLDR a koncentračních za 2. světové války vedené nacisty.

Všichni říkáme, že se holocaust už nesmí opakovat za žádnou cenu. Ale on se nejen opakuje, on stále je. Sice v menším měřítku a nedochází k hromadnému vraždění, tak jako tomu bylo za války, ale je to na podobném principu. Střílet za špatně vyslovené slovo? Pracovní lágry za hladomoru? Stále snižování přídělů a navyšování práce? Jedním slovem peklo. Všudypřítomná tyranie, špiclování, donášení, to je život v KLDR. Ptám se, jak je možné, že jeden člověk dokáže zmanipulovat a vymýt mozek tolika lidem? Chápu, že autor po útěku dostal šok, když "velký vůdce" jim dal nalejvárnu, jak je na jihu špatně, jak jsou nesoběstační a podobně. Přitom právě jemu umíralo ve státě obrovské množství lidí. Nejvíc mě asi dostalo, že se ve škole museli učit o vymyšlené historii samozvaného "velkého vůdce".

Někde jsem slyšela, že za hladomoru držel jejich "bůh" hladovku s nimi. Ve skutečnosti po návratu do hotelu, nebo kde to byl, se cpal do sytosti a na ulici umírali lidé a hlavně malé děti. Díky bohu za to žiji, kde žiji. I když naši politici jsou někdy na ránu. Pořád máme relativní svobodu, snad nám i vydrží.

28.07.2019 3 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Nebudu zde hodnotit hvězdičkami, protože nejdou rozdělit. Za mě 3,5 a proč?

Prvních 105-200 stran uteklo rychle a bavilo mě to. Zbývajících strany jsem musela rozdělit do dvou dnů. Těch 150 stran bylo hodně přeslazených až mi to chvílemi lezlo na nervy. Uvědomuji si, že nejsem cílovka young adult literatury, proto ji také tak hodnotím. Nemyslím si, že kniha je vhodná pro čtenáře od 14 let, spíše starší. Řekněme tak 16-17. Příběh krásný, ale už celkem ohraný, navíc mi velmi vadila ta přeslazenost. Myslím, že bych nad ní kroutila hlavou i v těch 16. Ovšem jako oddechovku ji mohu doporučit.

P.S. Nebrečela jsem....

15.06.2019

Srpnová neděle Srpnová neděle František Hrubín

V průběhu knihy jsem si myslela, že postavy fičí na nějakých kvalitních houbičkách (ne že bych s nimi měla zkušenost). Ke konci knihy mi asi došlo co tím chtěl autor naznačit.

Bohužel nastíněná situace v knize, je odrazem nejen doby poválečné, ale i dnešní. Jeden o koze, druhý o voze. Asi fakt, že lidé si dnes nenaslouchají a každý si mele tu svou, není úplně to, co mělo z příběhu vyznít. Nejspíš to má nějaké hlubší poselství, které mě ovšem minulo. Je fajn, že jsem knihu četla, ale v budoucnu se k ní nejspíš nevrátím. Celkově mě moc nenadchla, takže za mě 3/5.

15.05.2019 3 z 5

Život na úvěr Život na úvěr Jindřich Flusser

Knihu posuzuji po několika dnech. Po přečtení jsem nevěděla co hned napsat. Musela jsem to nechat uležet.....

Tahle kniha je další kousek do mé sbírky knih o holocaustu, jsem ráda, že se podařila vydat v ich-formě. Kniha má spád a nedokážete se od ní odtrhnout. Spolu s Hanou, je tato kniha letos asi to nejlepší co jsem z druhé světové četla.... 5/5.

27.04.2019 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Můj druhý kousek od Han Kang. Ano, dostala jsem se k ní hlavně díky ČV, ale také proto, že kniha Kde kvete tráva se mi velmi líbila. Tato kniha nebyla tak drastická jako ta druhá od Kang, ale četla se mi velmi dobře, řekla bych tak nějak lehčeji než Kde kvete tráva. Příběh byl opět dobře napsaný, ale bohužel mě neoslovil natolik, abych hodnotila plným počtem hvězd. Některé pasáže mi přišli zbytečně drastické, některé zase přitažené za vlasy a konec se mi moc nelíbil. Každopádně případný další počin autorky si ráda přečtu.

Co se týče Odeonu, měl by si dávat pozor na překlepy.

02.04.2019 4 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Cestopisy a cestování mě neba, ale........

Nikdy jsem nebyla v Holandsku a nikdy jsem tam neplánovala vyrazit. Po přečtení knihy mě to ovšem velice láká. Hezké kresby, pěkně popsaný kraj, tu svobodu a čistotu bych chtěla někdy vidět na vlastní oči (za předpokladu, že tomu tak dnes je :D). Já, nejspíš i mnoho ostatních, si pod názvem této země představí tulipány a velmi často skloňovanou marušku. Ovšem kniha ukazuje úplně jiný pohled na tuto zemi. Pokud se mi pod ruku dostanou podobně skvěle napsané cestopisy, nejspíš mě doma dlouho neuvidí... doporučuji

28.02.2019 5 z 5

Svítání na západě Svítání na západě Otokar Březina (p)

Vůbec nemám za cíl nějak shazovat pana Březinu, ovšem sbírka básní na mě působila, jako by ji přeložil nejmenovaný překladač a nejednou to projel různými jazyky a zase zpět.

Nejspíš jsem na poezii totální kromaňonec. Nejsem schopná dešifrovat básně a ani není v mých silách je pochopit. Nejspíš je to pro zkušenější a "dospělejší" čtenáře poezie, kteří do ni "dorostli". Není to moje první setkání s tímto druhem knih, ale toto je opravdu nad moje síly. Obdivuji všechny kdo tomu rozumí. Klobouk dolů.....

14.02.2019

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Knihu jsem četla na podruhé, poprvé jsem to vzdala po zhruba 30 stranách. Zprvu jsem si říkala nic moc, děj byl nudný a nebavil mě, poté jsem se začetla a už to jelo.

Kniha vlastně začíná a končí stejnou událostí a to zlomeným kotníkem. Název knihy "i malá lež může mít velké následky" mi došel až na samotném konci knihy, kdy se to vše provalilo (konečně) a je to svatá pravda. Jak malá nevinná lež dokáže zničit a převrátit život tolika lidem je neuvěřitelné. Veliké překvápko pro mě bylo, když se zjistilo kdo je doopravdy otec Ziggyho, to bych nečekala. Zato je pravdou, že mě jeho "otec" opravdu s*al většinu knihy.

Kniha je napsána zajímavě, na konci většiny kapitol je výpověď lidí ze školy a pravdou je, že v momentě jak máte nějaký tip, koho zavraždili, tyto rozhovory vás velice rychle svedou z cesty. I když tento typ knih nečtu a myslela jsem, že mě nebude bavit, tak bavila. Ovšem na 5 hvězd to není, 4 si zaslouží. Doporučuji

08.12.2018 4 z 5

Dva krůčky po mokrém písku Dva krůčky po mokrém písku Anne-Dauphine Julliand

Velice čtivá a silná kniha. Neuvěřitelné co dokáže prožít jedna rodina a přitom stále držet pospolu a navzájem si pomáhat, utěšovat se, bojovat. Vlastně celá tato kniha je o síle bojovat a o dvojím pohledu na tu samou situaci. Jeden z pohledu rodiče a druhý z pohledu dítěte. Thaïs máš můj veliký obdiv, stejně jako celá tvá rodina.

02.12.2018 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Že bych se smála, až by se za břicho popadala se opravdu říct nedá. Ale kniha se mi líbila a bavila mě.

17.11.2018 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Kniha je velmi čtivá, až mě to překvapilo. Popravdě jsem od toho moc neočekávala, když jsem se dozvěděla, že se tam budou prolínat časová období. V mnohých knihách to působí spíš zmateně a nedá se v tom vyznat. Ze začátku to byl i tento případ.

Knihu jsem odkládala a nemohla se začíst, ale jakmile se tak stalo, neodtrhla jsem se. Prolínání časových linek funguje a v průběhu knihy se dozvídáme, jak je ten svět malý, nebo to byl osud? Osud, který dovedl hlavního hrdinu k někomu, kdo mu odpoví na otázky, které ho po celý život tak tížily? Nevím, možná. Každopádně i přes pomalejší rozjezd se mi kniha líbila a jsem ráda, že jsem ji četla.

11.11.2018 5 z 5

37 vteřin: Pomoc shůry v okamžiku smrti – návrat matky k životu 37 vteřin: Pomoc shůry v okamžiku smrti – návrat matky k životu Stephanie Arnold

Já co se týče vkusu ať na filmy, nebo knihy docela vybočuji z davu. Líbí se mi filmy a seriály, které mají nízké hodnocení, jinak tomu není ani u této knihy.

Kniha vypovídá o ženě, která přežila velice vzácnou komplikaci u porodu. Tou komplikací je embolie plodovou vodou. Není moc známá ani u nás. Nemluví se o ni.

Hlavní hrdinka popisuje svůj život před, během a po tomto zážitku. Hezky je popsáno jak se s tím vyrovnávala. Nic jiného než to, co je napsáno na zadní straně knihy jsem nečekala. A přesně to co tam je napsáno, je v knize obsaženo. Nic víc, nic míň.
Za mě dobrý.

29.10.2018 4 z 5

Manželky Manželky Táňa Keleová-Vasilková

Knihu mohu doporučit, je čtivá, docela svižná. Je to zkrátka ze života. Oddechovka sfouknutá jedním dechem. Zkusím v budoucnosti i další knihy této autorky.

19.10.2018 4 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Trochu to na mě působí, jako by autorka přišla do školy a zadala dětem úkol, udělejte referát na dvě strany o devadesátkách, každý jiné téma. No a pak to vlepila do knihy. Pro ty lidi, co neprošli tímto obdobím asi fajn nástřel tehdejší doby. Pro ty, co v nich vyrostli je to ztráta času. Milénium na tom není o moc líp.

21.04.2024 3 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Kniha je čtivá, ale nijak originální, takových knížek je kolem spousta a řekla bych i zábavnějších. Graficky je zpracovaná hezky, ale můžete mi někdo vysvětlit, jak tahle vazba mohla jít do prodeje? To opravdu tu knihu nikdo předtím nedržel, potažmo nečetl? Tuhle knihu jsem neodkládala kvůli ději, ale kvůli (doplňte sprosté slovo) vazbě, ze které mě šíleně bolely ruce a když jsem ji chtěla číst na stole, tak v momentě, kdy mi vyklouzla, tak málem vyvalila futra s jakým švihem odplula v dáli.

Co se týče shrnutí knihy, dva sousedi a spolužáci se nenávidí pomalu od porodnice, ona si myslí, že miluje nejlepšího kámoše a ono prd. Pak zjistí, že zase miluje někoho jiného a nastane "nečekaná" zápletka. The end.

Zkusím i další díl? Jo, je to příjemná oddechovka. Vrátím se k ní někdy? Nejspíš ne...
Edit: Další díl jsem zkusila, po pár stránkách odkládám, tohle se fakt nedá.

10.03.2024 3 z 5

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

Klidně bych snesla i druhý díl.... :)

30.07.2023 5 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Mám od autorky přečtenou sérii Temnější tvář magie, která mě velmi bavila, stejně jako Neobyčejní, no a ani tato série rozhodně nezklamala, jednu hvězdu schovávám, kdyby další díly byly ještě lepší než tento. Jedinná kniha, která mě moc nebavila byl Neviditelný život Addie LaRue, moc nechápu ten humbuk kolem. Ale tohle je super.

01.07.2023 4 z 5

Milénium! Milénium! Johana Fundová

Je to velká nostalgie a ještě větší bude, když si přečtu knihu Devadesátky. Ale.......

Jsou věci, na kterých by bylo potřeba pořádně zapracovat. Opravdu není nutné rozdělovat věty dvoustránkou s fotkami, nebo omílat pořád to samé dokola. Navíc to nedávalo smysl. V rámci jedné kapitoly se určité téma opakovalo, ale random, takže vlastně v tom byl trochu chaos. Jako by to někdo hodil na papír tak, jak mu to přišlo na mysl a už si to po sobě nepřečetl. Celkově je kniha fajn, ale znova si ji už nepřečtu.

25.06.2023 3 z 5