Agatha84 Agatha84 komentáře u knih

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Nenapadají mne jiná adjektiva než nezrale pubertální, černobílé, podbízející se. A přesto jsem přesně něco takového v době nemoci, jejíž jméno nesmíme vyslovit, potřebovala :-)
PS: thriller opravdu nečekejte.

12.09.2022 2 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

V seznamu knih, které bych si přečetla ráda, byla tato poměrně dlouho. Letos jsem se pod vlivem Čtenářské výzvy odhodlala a ... Asi by se nic nestalo, kdyby se na ni v tom mém seznamu ani nedostalo. Dějová linka by možná nebyla tak zlá, kdyby jí zcela nepohřbilo zpracování. Něco tak unylého, formálního, šroubovaného aby svět pohledal :-)

"Vzala jsem si nějaké léky, nevím, jestli dokážu vést jasný, precizní rozhovor."

06.06.2022 2 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Tak jo, zase půjdu proti proudu. Věřím, že na kafi bych si s paní doktorkou perfektně pokecala, jenže taky věřím, že stromy by před určitým typem literatury měly mít přednost. Promiňte, nesedly jsme si, nerozumím poselství, které by tento Deníček měl přinést ostatním. Třeba to fungovalo na platformě FB, ale tady to na mě působí jen jako nesourodé noticky s občasným poselstvím, které snad zaujme. No a co mě rozčilovalo nejvíc? Velké písmo, dvě věty na stránce a zbytek (ne nutně vždy-občas stránka zůstala vážně prázdná!!) zaplněn nepochopitelnými kresbami.

30.01.2022 1 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Knize nelze upřít velkou dávku ponurosti,pochmurnosti a beznaděje. Přesto nejsem úplně spokojená, přese všechno, co se na stránkách odehrává, cítím odosobněnost, nejsem součástí děje, je mi tak trochu jedno, jak vše skončí...a nemyslím, že by toto bylo autorčiným úmyslem.
Jedno z děl, kde se mi filmové zpracování zamlouvalo o mnoho více.

07.11.2021 3 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Děkuji všem zde za tip na tuto pohádkovou knihu, která by mě jinak minula. Láskyplný i bolavý příběh, který si s chutí přečtu znovu. Určitě doporučuji, pokud potřebujete pohladit duši.

20.02.2021 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Fakt překvapivé zklamání.... rychle zapomenutelné cosi, které zanechalo jen mírnou pachuť znechucení nad ztrátou času. Bylo by ovšem opravdu trapné, kdybych byla z Kinga jen nekriticky nadšená. O to více se těším na příště!

22.06.2023 2 z 5

Na dně Na dně Rachel Caine (p)

Jako pubeťačka bych to žrala... ve svém současném méně naivním a více cynickém věku po přetrpěných 100 stranách knihu odkládám. Ono číst stále to stejné dokola dost omrzí. Hodně jednoduchý (rozuměj stupidní) děj plničký spousty klišoidních myšlenek. Omlouvám se fanouškům, tohle se fakt nepovedlo.

17.06.2023

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

Jsem si jistá, že je to dobrá kniha, jen společně bohužel nikterak nesouzníme. I po 14 dnech nemám dočteno a na své večerní posezení s knihou se tentokrát netěším.
Vůbec se mi nedaří splynout ani s postavami,které jsou tak nějak neurčitě chladně nijaké, ani s příběhem. Spíše než Edvarda nebo Gwen před sebou vidím lány brambor a vichřici na Shetlandech. A za to si ty dvě hvězdičky autor zaslouží. Víc jich že mě (aspoň pro tentokrát) ovšem nevymámí.

24.05.2023 2 z 5

Já, droga Já, droga Ondřej Dvořák

Mám za sebou první kapitolu a nebýt pořizovací ceny, už mi doma místo nezabírá. Asi jsem nesprávně pochopila anotaci s tím, že se jedná o publikaci primárně určenou pro jedince s výraznějším zájmem o chemii, jedince v tomto oboru již znalé, rozuměj tedy nic pro mne, absolventa filozofické fakulty.
Připouštím svůj pramalý zájem o chemické vzorce, ale byla bych ochotná se i hecnout a něco se přiučit. To by ovšem muselo být předkládané poníženo na mou (zdá se že nevelkou) intelektovou úroveň. Přitom právě většina textu se to těmito vzorci jen hemží a vlastního "povídání" je poskrovnu. A kamenem úrazu je i míra odbornosti této "omáčky". Autor se snaží být vtipný, mnohdy se snaží zaujmout různorodými vsuvkami, které se záběrem kapitoly blíže nesouvisí. Jak je ta chemická část odborně nepochopitelná, tak je ta zbývající často až trapně odbytá.
Každopádně o alkoholu a jiných tlumivých drogách jsem se nedozvěděla nic nového, anotace slibuje například fáze opilosti, které autor shrne dvěma větami. Tak trochu jako rudý hadr na býka působí část věnovaná "prospěšnému pití alkoholu" bez přesné specifikace množství a uvedení zdrojů, z nichž autor v tomto tvrzení vychází

Knihu nedoporučuji pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více, než na první kliknutí nabídne Google, a které chemie fakticky nebaví.

29.12.2022 1 z 5

Muž bez psa Muž bez psa Håkan Nesser

Nepovedlo se. Hledala jsem nějakou novou sérii se sympatickými vyšetřovateli, trochou humoru, dobrou zápletkou, napětím a tady v tomto příběhu se mi nepodařilo najít vůbec nic. Naopak mám pocit, že všechno bylo úplně špatně. Názvem počínaje (proč??). O žádnou detektivu, natož pak krimithriller se opravdu nejedná. Vyšetřování neexistuje, vše řídí jakási podivná náhoda, postavy jsou vyloženě nepříjemné a dialogy bezduché až běda. O ponechaných vsuvkách v angličtině nemluvě.
Zkusím se raději poohlédnout někde jinde.

18.11.2022 1 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Vzhledem k tomu, že jsem se s autorem seznámila již prostřednictvím "Alex", tušila jsem, že ne vše, co je nám v této knize předkládáno bude pravdivé. Což je škoda, protože právě tato předvídatelnost a postup dle (osvědčeného) známého scénáře snížil míru možného závěrečného překvapení. I tak se však jednalo o velmi čtivý příběh.
Více hvězdiček nemohu udělit jen z toho důvodu, že nevěřím toliko prožívanému štěstí a genialitě padoucha.

10.08.2022 3 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Jsem rozpolcena. Ústřední motiv je bezesporu fascinující a originální, nicméně tempo vyprávění je opravdu vražedně pomalé a vážně v tomto ohledu nemá co dočinění s budováním napětí. Váhám, hodně, chci dát jenom za 3*, jenže je to King, sakra...

16.11.2021 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Tolik nadšení jako mnozí ostatní necítím, bohužel. Knize rozhodně nelze upřít čtivost, přesto to není žádné kouzlení a hlazení se slovy, jen příjemný popisný styl. K žádné postavě jsem se nedokázala blíže připoutat, nemám ani pocit, že bych mnohým z nich více porozuměla. Co bych rozhodně vytkla, je samotná délka románu. Zbytečně protrahované pasáže na úkor rychlého zakončení, které bylo až přebytečně přeplácnuté. Příběh, ač prý o lásce, mi nedokázal zprostředkovat ani ždibet emocí. Velká škoda.

11.10.2021 3 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Opět, nebudu a nemohu jakkoli znevažovat výpověď týraného dítěte. Jest to například obdobné tématu holocaustu. Už jen z principu dáváme 5*. Ale, když se zamyslím nad tím, co všechno mi v takovém svědectví prožité hrůzy chybí, abych to mohla - dle recenzentů - považovat za dílo určené prevenci CAN syndromu, je toho hodně co dohánět.

26.07.2021 3 z 5

Poslední seance Poslední seance Agatha Christie

Nebýt to Agatha C. hodnotím pouze 2*. Povídky jsou takové nijaké, spíše nezáživné, lehce podprůměrné. Nemyslím, že je vhodné uměle tvořit "nové knihy" s již dávno vydaným. Tak nějak to ztrácí kouzlo. Asi nejhezčí na tomto souboru je obálka knihy.

16.08.2022 3 z 5

Vysokému hodnocení nerozumím. Za mě knihu vnímám jako podprůměrný příběh s jasně predikovatelným vývojem, příběh značně lineární, city vydírající (dosti neuměle) a tak trochu nudný. Zklamáním byl i jednotvárný, ničím nepřekvapující styl, často se opakující fráze a chatrný překlad, kdy některé věty postrádaly smysl.
Jednu hvězdičku udělím za seznámení s historií Pojízdných knihoven s řadou dobových fotografií, druhou za informace o rodině Fugatových.
Toť vše a s autorkou se loučím.

04.08.2022 2 z 5

Zpřetrhaná pouta Zpřetrhaná pouta Linda Castillo

Rozhodně ten nejslabší a nejvic díl o ničem :-) Autorka se zasekla na jednoduché zápletce a stále nám nabízela opakující se úvahy, myšlenky, vyjádření několika málo přítomných. Vždy jsem se u příběhů s amišskou tématikou bavila, takže tenhle velký prešlap beru jako omyl a čekám na podzim, až vyjde nový díl. No a toto tedy nedoporučím.

28.05.2022 2 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Hora mezi námi a rozhodně hora mezi mnou a autorem. Chápu, že to měla být fikce, ale čeho je moc... aneb když McGyver schopný z ničeho vyrobit vše ztroskotá se silnou a statečnou Amazonkou. Příliš opakujících se popisů, příliš technických podrobností, na které mi chybí představivost, a to vše v bezbřehé sladkobolnosti, rádoby romantice. Musím si dát na Charlese Martina pozor, vážně se obávám toho, že naše příští setkání bych nemusela přežít.

03.02.2022 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Asi nejsem cílová skupina autorky, takže ani nerozumím tak vysokému hodnocení, které mne k četbě nalákalo. Děj hodnotit nechci, takovými osudy jsem dennodenně obklopena, tudíž nevidím důvod, proč bych měla být uchvácena. Jsem ochotna dát jednu hvězdu za obálku a druhou za ukončení osudu Báry, zbytek byl katastrofální. Od naprosto odporné češtiny (chápu, že jsem tímto měla být postavám blíže-nepovedlo se), přes ploché, šablonovité postavy, po podivnou příběhovou, nic neříkající linii (vážně je potřeba představovat dospívání dívky prostřednictvím podoby menstruace a způsobu balení vložky?). Nejsem puritán,jen takové podrobnosti mají mít své opodstatnění a načasování... Mám pouze intenzivní dojem znechucení. To bylo cílem?

25.11.2021 2 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Nevím, jak se autorce podařilo napsat tak naprosto neemotivní příběh o něčem tak emočně zahlcujícím. Tolik zásadních témat bylo ztraceno v mnoha postavách, časových liniích, nesouvisejících odbočkách a nakonec zcela roztříštěno v nepravděpodobném závěru. Proč proboha? Snaha šokovat za každou cenu sem opravdu nepatřila.

13.05.2021 3 z 5