adlenka adlenka komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Skvělá. Dá li se to říct o knize s tímto tématem. Psaná z pohledu dospívající dívky, možná proto se někomu zdá plochá, nebo málo popisující fungování tábora. Ale o to nešlo. Já to utrpení cítila, aniž bych věděla, v kolik měli večerku a v kolik vstávali. Za mě je to kniha o síle rodiny, mateřské lásky, vzdoru a víře v lepší zítřky. Celou knihu jsem si říkala - co kdyby to někdo udělal mé rodině? Co kdyby mě naložili hned po porodu. Dokázala bych já to, co Jelena? Stály by mé děti tak při sobě? Jak by se s tím vypořádali moji rodiče? Jak silní ti lidé museli být, aby přežili. A kam se poděla lidskost.
Jediné, co mě mrzelo, byl opravdu useknutý konec, mohla bych číst dál a dál.

20.03.2018 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Nejdřív jsem četla jeho Babičku, takže nemám předsudky, že? Britt Marii rozhodně nesoudím, to se někdo má, když mu nevadí být hašteřivá babizna. Ale okna má čistá, to se musí nechat.
A je skvělá.

15.08.2017 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Svíravé, smutné a náročné čtení. S Jarkem jsem soucítila a zároveň ho šmahem odsoudila. O téhle knize budu ještě pár dní přemýšlet, ale pak už se k ní nevrátím. Zároveň ji ale určitě doporučuji k přečtení.

10.03.2023 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Přečtena za jeden den, takové knihy by měly patřit mezi povinnou četbu. Líbí se mi, že je v knize pohled na autismus z různých stran - matka, sestra, širší rodina, sousedé, spolužáci, učitelé, náhodní kolemjdoucí... a je zahrnuté celé široké spektrum reakcí, navíc dvojčata v náročném věku 14 let - slečna začíná mít zájmy i jinde a z kluka se fyzicky stává muž.
Láska a bezmoc, den co den.
Tak lidi - nesuďte dle prvního dojmu, nikdy nevíte! A buďte ochotni přeparkovat!

23.08.2019 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Tak jsem v rozpacích. Sázela jsem na jistotu a přišlo zklamání. Že první díly byly sem tam hotová bondovka, to už víme. Ale toto? Hned ten začátek, pak o tom pořád plkat... mnohé absurdní reakce - když je někde prázdný dům, šup do něj a sám či sama, jasné, že tam nebude signál, tak jako bonus radši nebrat zbraň...
Vnucené erotické scény - Miniere proč?!
A jako třešinka na dortu - sem tam ztraceno v překladu.
Např. “nedokonalá francouzština”. U Francouze. Asi tam měla být angličtina?

Např. “Ňadry se opírala o jediné bílé keramické umyvadlo. “ No uf, já se bála, že se bude opírat o to druhé - černé smaltované třeba? A proč jako vlastně ňadry o umyvadlo?

Např. “A pak se rukama opřela o dveře těsně pod otvorem s nápisem wc.” Tak teď jsem v té erotice úplně ztracená. Jaký otvor? Asi budu muset někdy omrknout záchodky ve Francii.

Ale i přesto, že je Servaz nesmrtelný a vlastně trochu nemožný polda, to byla celkem dobrá zápletka. A i ten konec ušel.

07.08.2019 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Uf. Další z knih, které jsem dočetla jen proto, abych neměla nic rozečteného. Erotika pro ženské na mateřské? Na mateřské jsem, ale to snad i bobek v nočníku je pro mě větší erotika, než tohle. Moje vnitřní bohyně páchá sebevraždu. Erotické pasáže byly jak CTRL+C a CTRL+V, nula fantazie. Prostě prach a bída.

25.09.2015 odpad!

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Hvězdičku ubírám. Pachateli všechno vychází a oběti zakopávají, vypadávají jim klíče z rukou, vybíjí se mobily. Ale i tak dobré, jak jinak.

26.07.2023 4 z 5

S každou padající hvězdou S každou padající hvězdou Susan Elizabeth McClelland

Silné čtení. Ale co mě pokaždé praštilo do očí - letopočty. Stále jsem přemýšlela, co jsem tou dobou dělala já... a že jsem o nějaké Koree neměla ani páru. On se doslova rval o povadlou mrkev a já si chodila na obědy do jídelny a nedokázala si vybrat ze tří jídel... je to pár let zpátky, jak je možné, že tohle se děje? Není to jako číst o druhé světové a říkat si, že to bylo dlouho předtím, než jsem se narodila, tohle je aktuální, ale děje se to “dostatečně daleko”, tak se nás to vlastně “netýká”, nebo?

11.11.2019 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Tak. Příběh a nápad dobrý. Ale... policie sebranka tupců a mamlasů (někdo nás z kopce sleduje, kde?, támhle!, sakra, on utíká...), policejní šéf totální blb, tatérka hloupá a protivná husa (někdo po mě jde, nenechám si diktovat, já poslouchat nebudu, doktory, policajty, nikoho)...
Styl psaní z pohledu vraha - od začátku mi bylo jasné, proč je to psané tak, jak je, protože vrah je...
A ten druhý, to bylo taky celkem jasné.

Přesto se mi to celkem líbilo. A tedy upozorňuji, že jsem snad v žádné jiné knize vraha neodhalila. A jsem zvyklá na alkoholiky a různé ztroskotance ze severské krimi, ale tohle bylo fakt seskupení tupců.

07.06.2019 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Autorka přiložila třísku k třísce a najednou stál celý les, krásně propletený větvičkami osudů. Moc se mi líbila, ač ani jednu z postav jsem si nedokázala oblíbit.

03.01.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Čtivá, ale souhlasím s mnoha negativními komentáři zde. A jen přemýšlím, čím to. Jestli autorka tak “zrůžověla” celý příběh, nebo jestli sám Lale to sem tam přikrášlil při svém vyprávění, někde přidal a někde ubral, něco vytěsnil, něco si možná sám vsugeroval jinak... fakt nevím. Protože se mi nechce věřit, že by měl takovou z pr... kliku na všechno. Když v jiných knihách čtete, co se tam dělo... fakt je možné, že jemu se vše vyhnulo? Nebo jen to kruté sám vytěsnil?

31.12.2018 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Ano, je to děravé jak ústa staré ženy, ale stejně jsem to luskla za noc.
Vedlejší postavy naprosto nevyprofilované, nevíme, jak a proč se znají, co dělají, jak často a kde se vídají...
Taky nechápu, proč je horší varianta ústav než sestěhování? Což je vlastně důvod toho, že mu to trpí.
V podstatě ihned víme, že je něco špatně, autorka to nedávkuje pomalu, ale jednoduše to vybalí skoro hned.
Důležitá osoba je okamžitě rozpoznána, jen čekáme, jak pomůže.
Finální vzpoura je tak banální a skoro snadná, že psychopat měl asi zrovna výpadek.
Zkrátka to má díry. Obrovské. Jenže já byla ochotná je přejít a neřešit, protože jinak mi to přišlo skvěle napsané a napínavé a musela jsem číst dál a dál, až najednou byl konec.

04.07.2018 5 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Příjemné oddechové čtení. Líbí si mi, jak Moriarty umí vykreslit různé povahy, stavy... a tady opět jako bonus tajemství na pozadí, kde jsem si celou knihu říkala, On bude ten, ba ne, bude to ten, záhada je ve skutečnosti tak. Nebo tak? Vlastně to není nic napínavé ho, ale přesto jsem četla dál a dál, zvědavost mě hnala vpřed.

05.09.2017 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Super! A dokonce se mi i snadno pamatovala jména, což nevím proč, ale u Nesba s tím mívám problém. A taky se přiznám, že mi chvíli trvalo, než mi došlo, že tam HH nebude. Příběh je super, dobře promyšlený, Šimon je mi sympatický, má to spád a byť nevěřím, že s heroinem jde tak snadno přestat, tak mi to nijak nevadilo a věřila jsem všemu do poslední tečky.

03.01.2016 5 z 5

Páté roční období Páté roční období Mons Kallentoft

Moje pátá a poslední autorova kniha. Víc jsem jich naštěstí nekoupila. Příliš podle šablony, dost se vše opakuje, zase hadi, zase ty její problémy s dcerou, s bohatými, s chlapama, opět mi nesedly promluvy mrtvých, páté roční období, které zmiňuje více postav, vrah až na konci, no a úplně mě rozsekal prvoplánově dramatický konec, kdy super skvělá nadějná vyšetřovatelka, tahoun všeho, se rozhodne, že nejlepší by bylo vypnout telefon a vyrazit sama za vrahem a nikomu to neříct. Tomu říkám chytrá holka.
Jeho knihy mi zkrátka nepřijdou napínavé, nemám šanci tipovat vraha, protože obvykle se objeví odnikud a na konci. Vyšetřování vázne, celou dobu to nemá spád a pak nejadnou prásk a je hotovo. Navíc jednání některých postav na konci je až nelogické.

21.12.2015 2 z 5

Tajná kniha Tajná kniha Irena Obermannová

Dočetla jsem jen proto, že nesnáším nedočtené knihy. Je mi jedno, jestli to je pravda, nebo to má přibarvené, ale styl psaní je příšerný, jak z deníčku bláznivé puberťačky. Přeci jen dospělá ženská by to měla mít v hlavě víc srovnané. A chtělo by to trochu rozšířit slovník.
Nicméně nemám pocit, že by Havlovi nějak ublížila, prostě se potřebovala vypsat ze svého tajemství, budiž jí přáno. Ale nakonec o určitě nejvíc ublížilo právě autorce.

25.09.2015 odpad!

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backmana a tuhle sérii obzvlášť mám ráda, ale a to ale je tady bohužel velké. 400 stránek by stačilo, vážně jsem měla problém to dočíst, prokousat se. První dva díly jsem louskla jak oříšek, ale tenhle se prostě vlekl, takže díky, ale stačilo.

12.06.2023 3 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Našla jsem si tam pár nelogických situací, ale stejně musím dát plný počet hvězd. Jen ten konec no. A asi si budu muset znova přečíst první díl, teď když vím, že...

29.05.2019 5 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Moc hezká kniha. Jen ten závěr... trochu jako - sakra, už můžu popsat jen 20 stran, tak musím být stručná. Za to ubírám hvězdičku. Myslím, že některé osudy by si zasloužily více vět a vysvětlení.

07.04.2019 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Srdcová záležitost. V dětství jsem četla mnohokrát, teď čtená dětem. Musím říct, že nahlas se čte trochu hůř, než sama pro sebe, ale dětem se v mém podání líbila :-)

05.09.2017 5 z 5