A.lexii A.lexii komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Čekala jsem sci-fi, tak nějak jsem si předem nepamatovala přesný námět knihy.. Umím si představit, že to, co chtěl autor ve čtenářích vyvolat, se mu u mně povedlo na 200%. Knihu jsem dočítala pozdě v noci sama v patře a naprostém tichu. Ta hrůza, co mi tekla v žilách, by se dala krájet. S každým podivným zvukem v místnosti jsem bojovala sama se sebou, zda rychle neutéct do bezpečí horní ložnice, kde chrápe partner :D
Vydržela jsem to, ale po dočtení jsem se na schodišti zarazila s myšlenkou "Co když otevřu dveře do ložnice a on tam nebude?"
...takže asi taková atmosféra a psycho jízda to byla, ale přiznávám, že jsem docela hysterka a občas se sama doma bojím i bez toho, abych četla tento druh knih ;)
Velmi kvalitní literatura!

26.10.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kvůli vysokému hodnocení jsem si knihu dost dlouho šetřila, abych si jí nevyplýtvala moc brzy.. Když už jsem jí vzala do ruky, přečetla jsem ji za dva dny. Druhou polovinu jsem četla dlouho do noci, protože jednoduše nešlo přestat...
Po dočtení prvního dílu cítím prázdnotu po všech členech pětadvacítky i po Ilan, stýská se mi a mám strach, že druhým dílem si svůj stesk jen prohloubím. Spisovatelka rozhodně umí vyvolat emoce.
Kniha je perfektní, nevytkla bych vůbec nic. Svojí kvalitou převyšuje mnoho jiných celosvětových bestsellerů.

19.06.2020 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Asi si to musím víc rozmyslet, než napíšu něco kloudnýho..
Série je to bezesporu výborná, Petra má skvělý styl psaní, který naprosto nesmlouvavě nutí člověka dál otáčet stránky a jednoduše vás nepustí.
Trocha shrnutí…
Oproti předchozím dílům mi v ději chybí Joel a trochu i podstata jména knihy. Možná, kdyby se kniha jmenovala Buni(?)
Smrt Erna mi přišla zbytečná a to Vám, Petro, jen tak neodpustím ;)
Zapletení rudovlasé ženy mi kromě žárlivosti nevneslo do příběhu nebo děje nic navíc. Obecně množství postav už je tak vysoké, že Ilan neví, na koho myslet dřív - na věčně opilého bojovníka za mřížemi v podzemí? Na kuchtíka? Potomka? Matku a bratra v ghettu? Bratra, co je opustil? Bunniho? Rusovlasou ženu?
Konec nebyl naštěstí tak moc otevřený, jako u druhého dílu, klidně bych takto sérii ukončila, protože mám strach, aby z Ilan nebyl moc velký svéráz, všeználek a jak již někdo napsal “badass”. Což na jednu stranu ubírá na zoufalství z čekání a na druhou stranu je to škoda, když si uvědomím, jak jsem se na třetí díl rok třásla.

Smekám nad schopností spisovatelky vytvořit takovýto nezvyklý svět plný rébusů a hádanek. Nad schopností vykreslení postav a zcela nového řádu.

P. S.: pochopil někdo to s tím snědeným kusem chleba a následným ochrnutím?

28.05.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Krásná oddechovka přečtená během pár dní s velmi prorockou myšlenkou. Český překlad mě mile překvapil. Je to prostě klasika se štítkem "must read".

30.08.2019 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Nemůžu se rozhodnout, jestli mi přijde lepší kniha Sucho nebo Bez šance. Budu to muset zhodnotit tak, že obě knihy byly skvělý čtenářský zážitek a ačkoliv už nejsem tak úplně young, tak na mě asi nejvíce "zabírají" young adult knihy :)
I když má série Smrtky skvělý nápad, tak v knihách jako Sucho mi přijde příběh propracovanější, a proto mě trochu mrzí, že se nětěší většímu úspěchu.

16.01.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Nejdřív jsem si šetřila Naslouchače a pak se hladově vrhla na Faju.
Chyba!
Za jeden den všech 435 naprosto bezchybných stran, které mě uvrhly do prázdnoty čekání na další díl.

Joel je prostě láska. Moc si přeju, aby ve třetím díle nechyběl.

07.07.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne a jeden večer. Velmi poutavá a čtivá. Svým obsahem velmi podobná knihám tohoto neotřepaného tématu.

19.08.2019 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Kniha se mi zdála rozhodně promyšlenější než první díl. Poutavá a realistická.
Nejvíc mě zasáhla pasáž, kdy se ozvala Velká rezonance..

10.08.2020 5 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Líbí se mi, že spisovatel nepoužil jediné jméno a ani přímou řeč. Proč taky? Ve světě slepých, kde je “vidět” pouze duše člověka, a to pouze na základě jeho jednání v té nejspíš nejkrizovější situaci, jakou zažil, nemá cenu duším a povahám dávat jména.
Kniha mě přivedla k myšlence, že děj bohužel neměl daleko od pravdy... Pět hvězd bez mrknutí očí :-)

03.01.2020 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Asi mi nepřísluší přidělovat hvězdičky této knize.. Dílo jsem dočetla a nezanechalo ve mne nic pozitivního. Dle mého názoru nemůže žádný psychicky zdravý jedinec něco takového sepsat, pokud to nezažil nebo nemluvil s lidmi, kteří to zažili. Co mne zaujalo byl epilog, kde jsem se více ztotožnila s odpůrci knihy. Nejsem nijak slabá povaha, ale knihu jsem často musela odložit, abych pasáž rozdýchala. Je dobře napsaná (nebo alespoň přeložená) a vtáhne do děje.

02.10.2019

Červený trpaslík – Omnibus Červený trpaslík – Omnibus Rob Grant

Konečně jsem se dočkala, krásné provedení s novým překladem, na který se moc těším!

02.06.2020

Synové osudu Synové osudu Darren Shan (p)

Takže je to všechno pravda.... Kéž jsi i ve smrti vítězem.

20.02.2020 5 z 5

Lovci z přítmí Lovci z přítmí Darren Shan (p)

Začínám mít strach o pana Hroozleyho a vůbec se mi to nelíbí... Hned musím na další díl.

12.02.2020 5 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Knihu na podobné téma jsem před touto nečetla - a možná i to je důvod, proč mne kniha tak zaujala. Přečetla jsem ji během dvou dnů a ihned začínám číst druhý díl. Prostředí, nápad i zpracování jsou přesně podle mého gusta. :-) Pokud od knihy nečekáte literaturu nejvyšší úrovně, tak Vás určitě neurazí!

07.11.2019 4 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Kniha se zdá být počtem stran jednoduchá, nicméně člověk zjistí, kolik pravdy se v ní ukrývá a jak je krásné, že se někdo podělí o tolik let zkušeností a snaží se, ač jen na dálku, zachránit pár vztahů. Doporučuji jako povinnou četbu před svatbou. :-)

01.03.2018 5 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Moje první přečtená kniha od Mo, která mě donutila sáhnout po všech ostatních dílech ze série... Naprosto přesvědčivé čtení.... Posledních několik stran jsem četla dlouho do noci, protože jsem nechtěla jít spát s pocitem, že nevím, jak to celé dopadlo... :-)

20.08.2015 5 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Přečetla jsem zatím všechny v ČJ dostupné knihy ze série o Jacku Cafferym a musím říct, že tenhle byl velice poutavý a nemohla jsem se ho nabažit. Mo je určitě jedna z nejlepších spisovatelek thrillero-detektivek. Jack Caffery je správný knižní "osamělý vlk" a začínám se bát, že jeho bratr už bude navždy ztracen.. Ale nechme se překvapit - za mě palec nahoru za celou sérii o JC!

20.08.2015 5 z 5

Zabijáci úsvitu Zabijáci úsvitu Darren Shan (p)

Darrene O'Shaughnessy! Za to, co jsi udělal, mám chuť ti dát nula hvězd!

15.02.2020

Krvavé chodby Krvavé chodby Darren Shan (p)

Čím dál, tím lepší...

04.02.2020 4 z 5

Upírův pomocník Upírův pomocník Darren Shan (p)

Něco na té sérii je, protože mě to nutí sáhnout po dalším dílu! Oddychovka od mého reálného světa, která umí dost často šokovat.

03.02.2020 3 z 5