a.k a.k komentáře u knih

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Netradiční historická detektivka ze Stockholmu konce 18. století. Co se knížce nedá upřít, je celá řada nechutných popisů, ať už přímo dotýkající se způsobu vraždy mladíka, tak i chování a výčet situací okolo hlavních aktérů. Příběh má specifickou atmosféru zvrácenosti, hrůznosti a temnoty. Na pozadí odráží méně i více známé místní historické souvislosti v širším kontextu s evropskými dějinami.
Kniha je rozdělená na čtyři části, kdy každá ukrývá příběh jiné postavy. V závěru se vše důmyslně pospojuje.
Zhruba čtvrtinu knihy jsem se sžívala s příběhem, než jsem se naplno začetla. Pak už to byla jízda až do konce. Kniha nebude pro každého, ale za mě má doporučení.

03.01.2020 4 z 5

Lháři, lháři Lháři, lháři Sarah Flint

Charlie řeší vraždy, při kterých se pachatel zaměřil na členy policejního sboru. Jako svůj podpis zanechává vrah na místě činu rudou růži.
Propracovaná detektivka, pohled očima vraha i obětí a dlouhou dobu i nejasný motiv přidává knize plusové body. I když předchozí epizoda "Sběratel trofejí" byla o chlup lepší, tento detektivní případ určitě stál za přečtení a bavil mě.

01.01.2020 4 z 5

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Cesta Vikingů na jih přináší nefalšovanou drancující námořní vypravu, při které dojde k záhadným úmrtím členů posádky přímo na palubě lodi.
Oproti předešlému dílu zde není výrazná druhá dějová linka. I když ji autor naznačuje, určitě není tak atraktivní, jako byla ta v předešlé knize o tajemné minulosti Rolfa. Taky je poměrně dost prostoru věnováno líčení dávných legend, které zbytečně děj zdržují.
Jako celek ale knihu hodnotím jako vydařenou. Četla se mi dobře a příběh měl tu správnou atmosféru a líbil se mi.

31.12.2019 4 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Autorka má šťastnou ruku při výběru opravdu závažných témat. I zde s námětem interrupční politiky vzbuzuje bezesporu pozornost a nutí k zamyšlení.
Tentokrát ale musím přiznat, že mě kniha moc nesedla. Převrácená chronologie a opakující se části byly často matoucí.

30.12.2019 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Profesor Theo Cray se pouští do pátrání po záhadné postavě Hračkáře, který se objevuje ve společnosti malých dětí.
Kouzlo 1. dílu série (Šelma), kdy mě dostala naprosto originální postava profesora v roli vyšetřovatele s jeho pátráním pomocí vědeckých poznatků, v tomto díle zmizelo a některé vědecké dedukce šly dokonce tak trochu mimo mě. Theo mě sice stále baví, ale přeci jen byl pro mě Hračkář slabší. Počátek příběhu byl rozvláčný a na zásadní zvraty si bylo třeba počkat. Kniha se přes to čte moc dobře a další díl určitě zkusím.

28.12.2019 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Pokračování série se Sebastianem Bergmanem bylo opět výborné. V průběhu čtení jsem se přistihla, že detektivní zápletku vnímám jako tuctovou, ale rozluštění případu bylo zcela nečekané.
Páni autoři se také opět vyřádili v osobních dějových linkách Sebastiana a postav okolo něho.
Kdo nečetl, vřele doporučuji. I když každý díl nabízí samostatný detektivní případ, v tomto případě je lepší číst sérii popořadě.

27.12.2019 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Jack s manželkou a malým synkem se stanou oběťmi nefalšovaného hororového pekla, když je sníh odřízne od civilizace a oni zůstávají v opuštěném horském hotelu.
Výborná, postupně vzrůstající atmosféra zla a něčeho temného, co chce pohltit každého, kdo se odváží v hotelu setrvat. Vynikající progres ponuré psychologie jedné z postav. Šílenství, které prostupuje stránkami, je přímo hmatatelné.
Tohle mě moc bavilo. Doporučuji.

20.12.2019 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Paráda. Banda konečně dorazila na planetu. Byla jsem moc zvědavá, jak to autor celé pojme. A bylo to opět výborné. Velmi svižný děj umocněný krátkými větami bez zbytečné omáčky okolo, plno akce a zvratů. Jen kdyby se nemuselo čekat až vyjde další díl, zase cliffhanger na konci, kdo to má vydržet?

18.12.2019 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Pohled na svět očima Jacoba, který trpí Aspergerovým syndromem, i jeho NT nejbližších, kteří museli svůj život diagnóze také přizpůsobit, je podaný velmi sugestivně. Až mi bylo někdy úzko. Výborná kniha. Doporučuji.

17.12.2019 5 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Celá série je výjimečná tím, jak dokáže čtenáře vtáhnout do napjaté doby svou atmosférou. A právě v tomto díle je snad celkový vjem doposud nejpůsobivější.
Vlastní detektivní pátrání se někdy ve víru fašistických praktik mírně vytrácí, aby mohl na čtenáře v plné síle dopadnout děs z mučení vyslýchaných, či nedobrovolný odchod některých našich starých známých.
Gereon Rath mě baví, zase si s tím poradil po svém. Těším se na další díl.

15.12.2019 4 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

V příběhu ze Severní Karolíny 60. let minulého století poznáváme osudy lidí z nejnižší společenské třídy, kteří poctivě pracují a žijí své těžké životy na tabákové farmě. Nikomu nic neudělali, od nikoho nic nechtějí a přesto o nich rozhodli jiní. Státem řízené sterilizace jsou určené právě pro ně.
Hodně silné téma. Výborně napsaný příběh. Uvěřitelné postavy, prostřednictvím kterých vám autorka nic nepodsouvá a přesto cítíte tu beznaděj, ať jsou na kterékoliv straně státního sytému. Doporučuji.

06.12.2019 5 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Na začátku je zoufalý otec, který pátrá po dceři, která propadla drogám a je extrémně závislá na svém příteli.
Zápletka je nečekaná, plná záhad, lží a zvratů. Autor je ve výborné kondici. Extra čtivé, rychlé a nepředvídatelné. Doporučuji.

03.12.2019 5 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Velmi působivý příběh. O životě skutečné historické postavy 12. století, která je úzce spjatá s křesťanstvím, ale přitom nejde o klasický historický román a primárně ani o duchovní literaturu. Příběh je historickou fikcí s podrobnou sondou do světského smýšlení postavy, její vnitřní síle nepropadat skepsi a překonat překážky, které život přináší.
Stejně jako nedávno vydaná kniha „Dcery čarodějného vrchu“, opět bravurně napsaná historická fikce.

02.12.2019 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

První epizoda s Kate Marshallovou je skvěle napsaná a plná nebezpečí. Nevyhýbá se ani hodně násilným scénám a nabízí překvapující průběh vyšetřování.
Kate je mnohem zajímavější postavou než Erika (z předešlé série) , u které už v posledních dílech pokulhával nějaký zásadní vývoj. Nová krev dodává knize zcela nový náboj.
Moc mě to bavilo. Doporučuji.

01.12.2019 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Příběh mladé dvojice - zdravotní sestřičky Sylvie a doktora Oldřicha - mě moc bavil.
Knížka se četla skvěle. Stejně jako v našich životech není vše černobílé, i zde se musí hrdinové vypořádat s mnoha těžkými situacemi, které jim osud postaví do cesty.
Doporučuji.

24.11.2019 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Válečná Francie v příběhu dvou žen, které se každá svým způsobem snažily vypořádat se zlem, které Němci do jejich životů přinášeli.
Výtečně vystavěný román s dojemným koncem, při kterém se neubráníte slzám.

23.11.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Městečko Medvědín žije hokejem. Závažný skutek, který se stane, výrazně ovlivní život obyvatel a odkrývá charaktery mnohých postav.
Výborně napsaný příběh. O lidech, jací jsou a ve vyhrocených situacích mohou být.
Autor mě nepřestává překvapovat, jakým způsobem umí vyvolat emoce a jak dokáže do slov zachytit pocity, u kterých věřím, že ani slovy vyjádřit nejdou.
Doporučuji.

21.11.2019 5 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Pohled do zákulisí dvou odlišných domácností. Maggie a Lara žijí každá s jedním z bratrů, kteří už mají za sebou předchozí manželství. Navenek fungující vztah však za zavřenými dveřmi nemusí být tak idylický, jak se na první pohled zdá.
Rodinný román, který je v lecčem předvídatelný, ale na řadu otázek dostanete odpověď až v samém závěru. Kniha se moc dobře čte, napsaná je s nezvyklou lehkostí i přes vážné téma, které v sobě ukrývá.

19.11.2019 4 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Americký student se odváží napsat dopis obdivované spisovatelce, která žije na odlehlém ostrově Skye. Následuje několikaletá vzájemná korespondence plná citu, důvěry, ale i válečných tragédií...
Nikdy bych neřekla, že román, který je celý psaný formou dopisů, může zachytit tak emočně silný příběh. Moc krásné čtení.

11.11.2019 5 z 5

Nejzlejší zlokniha na světě Nejzlejší zlokniha na světě Magnus Myst

Kniha nabádá své nebojácné malé čtenáře, aby se stali součástí jejího plánu, být nejzlejší knihou. K cestě k naplnění je třeba vyluštit různé úkoly, jejichž výsledky napoví, na které straně najdeme pokračování příběhu. Knížka má velmi povedené ilustrace a je nádherná svou grafickou úpravou. Interaktivní pojetí spolu s vizuálním zpracováním v knize vede nad obsahem, zdejší kratší pohádky jsou až absurdní.

10.11.2019 4 z 5