Osvícení

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29672/osviceni-29672.jpg 4.62577
Série:

Osvícení (1.)

Originální název:

The Shining (1977)

Žánr:
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (352)

Přidat komentář
JoSvob
15. září

Precteno na zaklade hlednuti filmu s Nicholsonem. Rozhodne nelituji, ze jsem napred neprecetla knizku, oboji me moc bavilo. Libi se mi hlavne prostredi, ve kterem se dej odehrava.

zeros
14. září

Pokud tu někdo hodnotí jako jednu z nejhorších Kingovek, tak za mě naopak jedna z nejlepších. Často mám s tímto autorem problém kvůli jeho zbytečné "ukecanosti". To tady ale neplatí. Skvěle to odsýpá a napětí graduje. A protože se rád a hodně vžívám do postav, tak je to chvílemi i hodně děsivé.

Polak
09. září

Výborná kniha i film. Polak

kanitsuj
04. září

Starý strašidelný hotel vysoko v horách, správce, který se vypořádává s cejchem alkoholika a kluk, který umí číst myšlenky. Originální téma, velmi dobře zvládnutá psychologie postav a mistrně gradující děj - čtenář si ani nevšimne, že zatímco přečetl dvě stránky, hrdinové zase o něco víc zabředli do nesnází a propadli beznaději. Na Kingových románech je krásné, že člověk má při jejich čtení pocit, který si dokáže zpětně dlouho vybavit, ale co mi u tohoto románu trochu kazí dojem je zběsilý závěr, který je natahovaný a nedůvěryhodný. V podstatě mi už bylo jedno, kdo koho kam a čím udeří, hlavně aby už byl konec!

Markusak
31. srpna

@Terka72 Nevím na jaké straně si skončila, ale mě ten styl ze začátku nesedl taky. Buď zkus číst dal a překousnout, že to dělá menčí problém. A nebo vůbec nečíst Kinga, jelikož má opravdu originální styl vyprávění. Je to těžké jsou tu lidé co Kinga zbožňují a pak lidé co vůbec nechápou jak to může někdo číst. :D

Markusak
31. srpna

Za mě úžasná kniha od Stephena Kinga. Je to moje první Kingovka a vybral jsem si jí kvůli hlavně, že znám film(bohůžel mě moc nenadchl). Kniha mě na první pohled připadala docela obyč. Do té doby dokud jsem se nedočetl až na třetí část knihy. U knihy se nebudete jen bát, ale i někdy zasmějete. King dokáže nádherné čtenáře uvést do fáze, že je vše v pořádku, ale hned jak tento pocit začne vás King překvapí záhady tohoto hotelu. Bylo to moje zatím nejdelší kniha co jsem kdy četl a určitě toho nelituji, jelikož mi to i tak přišlo málo stránek(486 str.). Nejradši bych dal 6 hvězdiček, ale jelikož nemůžu tak dám aspoň tich 5.

MatoZu
26. srpna

Moje první Kingovka. Knize nemám snad co vyčíst, kromě poměrně nezáživného začátku, kvůli kterému jsem chtěla knihu odložit. Díky Bohu, že jsem si to rozmyslela. Kniha je místy dost děsivá. (Asi tak dva týdny mi dělalo problémy zatáhnout si ve sprše závěs. :D) Na knize se mi nejvíce zamlouvaly postavy, které byly sympatické a soucítila jsem s nimi. Také měla velice pěkný konec.

Ajli
23. srpna

Moc jsem se na knížku těšila, bohužel nakonec jí musím hodnotit jako jednu z nejhorších ,,Kingovek´´. Asi jsem od ní měla velká očekávání :-)

jfialova
22. srpna

Výborná kniha a výborný film. Málo knih se dočká tak perfektního filmového zpracování. Doporučuji tedy obojí. Čtyři hvězdy dávám jen díky tomu, že existují určitě i lepší knihy, tato prostě zrovna měla štěstí-ale je nutno dodat, že zaslouženě.

Michal156
20. srpna

úžasná kniha se skvěle budovaným napětím

lapagerie
14. srpna

Příjemné překvapení. Až na ojedinělý popis rozkládající se oživlé mrtvoly jde spíš v celé knize o mrazivé napětí. To z ní dělá ten správný "horor". Proměna Jacka, kterého Overlook zcela pohltí, je děsivá. Tak se pohodlně usaďte, večírek právě začíná...

Terka72
05. srpna

Já bohužel nemohu souhlasit s kladnými recenzemi. Mě kniha nebavila a celkově mě vůbec neoslovila. Četla se mně strašně špatně-možná je to tím, že mně nesedl styl, kterým autor píše. Ani jsme knihu nedočetla a musela ji odložit. Nevím, možná že někdy zkusím dát knize šanci...

Janicga88
22. července

Vynikající kniha.. říkám pořád, že autor je génius:))

aneta2290
19. července

Klasický příběh malého Dannyho. Poutavý, hrůzostrašný příběh. Přesně proto miluji krále literárního hororu.

Wolf012
18. července

Velmi dobře napsáno, postavy se chovali naprosto reálně a hlavně rozumně žádné takové ty pochody směrem k sebe zničení. Celkový příběh byl nadupaný od začátku do konce. Takže budu pokračovat knihou Doktor spánek kde se znovu objeví Danny a jeho matka

ivanaa
16. července

skvělá kniha

Pagin7
16. července

Pro fanoušky mistra Kinga povinnost, já od toho čekal víc. Knihu jsem četl po večerech na balkoně hotelu (s rozsvícenou lampičkou) a nic se nepřihodilo, jsem zklamaný :-)
Kniha je dobrá, ale King napsal lepší, proto za mě 3*

bulda3
14. července

Stačí se vcítit do situací a je hotovo. Velice dobrá kniha.

ktulu
13. července

Mám Kinga rád, nicméně v případě Osvícení jsem sám sebe několikrát nachytal přitom, že jsem klimbal. Kdyby tento román napsal nějaký jiný autor, nemyslím si, že by měl tak vysoké hodnocení. Nápad je to samozřejmě dobrý, ale zpracování možná až příliš roztahané. Děj v celku předvídatelný. Spíše se vrátím ke Svědectví, Nezbytným věcem a Mlze.

p0stm0derna
08. července

Bohužel. Zjistil jsem, že si budu muset přečíst vše na co narazím od tohoto spisovatele. A budu jej musit zařadit mezi své nejoblíbenější autory a tím se rozplynout v bezhlavém davu.

terin_ka
07. července

Teda, wow. Knížka v sobě nemá takový ten klasický lekací strach, není to ten případ, kdy u hororů nadskakujete strachy. Osvícení vyniká v plíživém, psychouškém strachu. Nutí vás bát se jít delší chodbou. Nutí vás se ohlédnout, ale zároveň se bát ohlédnout.

lucie1099
06. července

Skvěle povedený horor. Chvíli jsem myslela, že ho ani nedočtu, ale pak jsem svůj strach překonala...

Tesinka_Laufey
03. července

Tak se pár dnů opět v klidu nevyspím a budu mít z každého vrznutí žaludek jako na vodě...Možná víc než hotel samotný a ta temnota okolo mě děsila nedůvěra mezi Wendy a Jackem, jak se jejich vztah pomalu hroutil.

NienorNíniel
03. července

Originálně napsaná kniha s dokonalým a temným tématem. Po téhle knize se jen tak strachu nezbavíte, protože... Kdo ví, jestli nejste klíč k nějakému zlověstnému místu s temnou minulostí? Kdo ví, jestli nenarazíte ve vaně na mrtvou ženu a nebo pána v psím kostýmu? Příjde nám to nepravděpodobné, ale...

moonell
23. června

Co to s tím Kubrick sakra udělal?

Paráda. Jeden z nejlepších Kingových hororů. Thrillerů. Psychotična. Nevím vlastně, jak to označit, ale je to sakra dobrý.

Torgal
22. června

Po prečítaní tejto knihy je mi jasné, že sa k nej už nikdy nevrátim. Ale nie je kvôli tomu, že by bola nevydarená, naopak je vydarená až príliš dobre. Jednoducho čítať o brutálnom psychologickom rozklade Jacka Torranca a jeho nutkaniach rozbiť žene pálkou hlavu nie je nič, čo by som chcel absolvovať druhý krát. King sa tu som svojimi postavami veľmi nemaže a pretiahne ich peklom – a tí čo ho prežijú budú mať šrámy až do konca života (a to nielen na tele, ale najmä na duši). Hutná atmosféra desivého hotela, precízne vykreslené postavy, ale maximálne hodnotenie knihe aj tak odopriem. Okrem psychoterroru tu toho viac nie je a na dĺžku knihy sa mi to zdalo predsa len trochu málo. 8/10

ivetts
07. června

Další skvělá kniha od Kinga, pro mě lepší než film.

amalka2850
30. května

Podruhé přečtená a ještě lepší zážitek než poprvé.

bakunin
24. května

Miluji film, který jsem viděl aspoň pětkrát. Knihu jsem četl až později, s filmem jsem si to velice srovnával, a za knihou vůbec nezaostával ba naopak.

MilkyA
14. května

Ja neviem príde mi to strašná škoda, že pri toľkých dobrých nápadoch, pekne vykreslenej atmosfére to akosi vôbec nie je napísané tak aby sa človek aspoň trošku vydesil, ani len v napätí som nebola. Nie som si istá či pre hardcore hororových fanúšikov je tento proklamovaný majster žánru dobrou voľbou. Ťažký mainstream, keď to môže prečítať moja babka a stále zaspať, nie je to horor. :D