Osvícení

Děj se odehrává v luxusním horském hotelu Overloock. Hrdiny je rodina Torrancových; manželé Jack a Wendy a jejich pětiletý syn Danny. Všechno by nasvědčovalo tomu, že čtenář drží v ruce normální společenský román, kdyby nebylo atmosféry narůstající hrůzy: kotel ústředního topení se mění v netvora, hrozícího každou chvíli výbuchem, požární hadice v opuštěné chodbě se stává hadem a keře živého plotu, sestříhané do podob zvířat, v sobě skrývají temnou hrozbu. Všechny tyto předměty by měly úplně jiný charakter, kdyby nebylo hlavního hrdiny, pětiletého Dannyho, dítěte obdařeného mimořádnými telepatickými a jasnovideckými vlastnostmi. Právě jeho očima vidíme Overloock, místo, které se na dlouhé zimní měsíce stane domovem rodiny Torrancových. King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů… Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29672/big_osviceni-Kro-29672.jpg 4.53608

Osvícení 1.

Literatura světová, Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining, 1977

Kniha Osvícení

heavy66

Osvícení je skvělá a děsivá kniha. Abyste si užili opuštěné chodby hotelu Overlook, musíte povolit uzdu vlastní fantazii. Nebo si pusťte Osvícení od Stanley Kubricka a film udělá tu práci za vás. Protože Jack Nicholson je dokonalým ztělesněním Jacka Torrance. Tak šílený, jak jen Kingova postava může být! ("Wendy, I´m home").
Přesto Stephen King označil Osvícení za nejhůře zfilmovanou adaptaci svého díla! Zřejmě neviděl Běžícího muže!

rafan65

Od Kingova Osvícení jsem zkrátka očekával daleko víc a je to tím, že jsem tento příběh po celá léta znal jenom v jeho filmové podobě. Některé pasáže se četli lépe, jiné hůře a byly zdlouhavé. Příště jedině v obráceném pořadí - kniha a pak film.

Nikusha

No já teda nevím, musím jít proti proudu. Přišlo mi to chvílema takové utahané, moc mě to nebavilo. Třeba tu historii hotelu jsem přeskakovala...měla jsem podobný pocit jako u "To" , taky mě to bavilo, ale zároveň vlastně ne.

Čmeláček

Skvělá kniha, perfektně dávkované napětí, dokonalá atmosféra, dokonalý King! :)))

FerryTaz

K Osviceni jsem se dostal vicemene uplnou nahodou, kdyz jsem se koukal na novodoby film Ready player one hra zacina a v tomto filmu figurovala jedna scena z tohoto filmu. Vypadalo to desive a vcelku zajimave. Nez bych se ale podival na film, tak jsem sahl nejdrive po knize, nebot vim, ze knihy byvaji lepsi. Kniha se cetla naprosto sama. V kazde kapitole se vzdy neco delo a autor rozhodne nenudil. Nyni mam jiz v ruce pokracovani s nazvem Doktor Spanek a rozhodne budu s Kingem i nadale pokracovat!

Pítrs85

Začátek mé krasojízdy dílem páně Kinga (zatím jsem četl jen novější Lunapark) a hned taková pecka. Osvícení je samozřejmě chronicky známá věc, legendární, už jen díky filmu od Kubricka, ale legendární naprosto zaslouženě. Film považuji za jeden z nejlepších ve svém žánru (bezkonkurenční Jack Nicholson), ale knížka jde ještě dál. Moc se mi líbí, jakým způsobem King popsal charakter Jacka Torrance, resp. jak se ze starostlivého (a strhaného) rodiče stane psychopat s palicí. Doslova miluju, když má můj nejoblíbenější žánr (horor) takovouto hloubku, páč Osvícení fakt není povrchní záležitostí, naopak. Pětihvězda jak vyšitá, už jen za ten fakt, že ještě žádné jiné knize se nepovedlo mě takhle kvalitně děsit.

LucySmile

Film jsem neviděla, takže nemám žádné srovnání. Co se týče knihy, horory čtu jen výjimečně a pár knih od Kinga jsem už přečetla. Děj určitě napínavý a čekala jsem, že se budu víc bát. Vadily mi některé zdlouhavé popisy a chyběly mi tam některé souvislosti. Takový průměr...

lenka3980

Kinga řadím mezi mé TOP spisovatele. Osvícení jsem opět přečetla jedním dechem. Bylo to napínavé už od začátku, kdy se vlastně nic moc nedělo. Jediné negativum vidím ve zbytečně táhlém popisu čtení výstřižků, které mi ani dál v knize nedalo žádnou výraznou souvislost a neshledala jsem tomu vyšší přidanou hodnotu.
Den po dočtení jsem si ze zajímavosti pustila i film a musím říct, že z mého pohledu vůbec nedosahuje kvality knížky.
Bodík strhávám za některé zbytečně dlouhé popisy, kdy jsem i něco přeskočila, jinak je to za plný.