432830 432830 komentáře u knih

Jediný muž Jediný muž Andrew Gross

Precetla jsem spoustu knih z Osvetimi a myslim, ze byly dosud vsechny podle pravdy. Jediny muz zavani jiz od pocatku fikci, nicmene velmi zdarilou, musim rict, ze to byla prijemna variace koncentracnickych temat. Az konec byl vyhrocen snad trochu prilis "americky", ale presto me uplny zaver prekvapil.

30.05.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

(SPOILER) Konecne davam zase plny pocet hvezd, a to jednak proto, ze jsme se konecne zbavili Rachel, ktera mi byla protivna od Cervenky, kde se vyskytla poprve, a jednak proto, ze me odhaleni vraha po dlouhe dobe sokovalo. Dej byl pro me napinavy a dynamicky.
Nicmene, s tim vrahem to Nesbo prece jen trosku prehnal. Proc ma tendenci zbavovat pribeh milych a sympatickych postav a naopak tam nechavat silene opruzy? Zemrel Jack Halvorsen, Beata Lonnova a ted Bjorn Holm, ktery se mi pritom v roli otce tak libil!!! A zustava Katrine Brattova (no te bych teda smrt prala stokrat vic, protoze ani nevi co chce) a Harry Hole (samozrejme bez nej by jiz dalsi dil nevysel, tudiz ten je omluven). Tak nevim, jestli je Nesbo sam takovy otrapa, ze si v obdobnych postavach libuje.
A jeste jedna pripominka - tak kolikrat si jeste budeme mit myslet, ze Harry umira? Chapu, ze drama musi byt, no ale takove za vlasy pritazene akce, z nichz se Harry vzdycky vymota? Ja nevim, neni to uz trosku nuda?

13.05.2021 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

(SPOILER) Jak sleduji hodnocení a komentáře, tak si připadám docela nesvá, když hodnotím jen třemi hvězdičkami. Nicméně, nemohu si pomoct, tento díl mi připadal nějak odfláknutý. Jednak až příliš navazoval na díl předchozí (Berntsen, Bellman, Oděsa,...), jednak jakoby se opakovaly některé zápletky (Ráchel s Olegem opět jako rukojmí, závěrečná kapitola, v níž si máme myslet, že je Harry mrtvý, a určitě bychom našli další).
Čím více knih série Harryho čtu, tím snazší je pro mě odhalit vraha - pokud se nepletu, je to vždy (nebo téměř vždy) osoba, která se v první třetině knihy lehce míhá, několikrát je dokonce Harrymu dosti blízká. Navíc po poznámce Folkestada, že odebíral homosexuální časopis, mě ihned napadlo, že měl s mrtvým gayem něco společného.
Poměrně dost mě rozčílila smrt Beáty, chudák synek přišel o otce i o matku, to teda Nesbo mohl nechat umřít už i někoho jiného!
A v neposlední řadě mi přijde dost za vlasy přitažený obrat Ráchel a Olega, na začátku série tak nevinní a poctiví, Ráchel ze všeho dost prudérní (přesto se k alkoholikovi a workoholikovi dokola vrací) - najednou je z nich feťácký vrah a spolupachatelka vraždy (zabalila tělo do igelitového pytle - no celá Ráchel, řekněte sami).
Tak já nevím, po Sněhulákovi a Levhartovi jakoby Nesbovi došly nápady (ještě oceňuji Přízrak, který byl takovou inovací z hlediska motivů i stylu psaní). Jsem moc zvědavá na další díl, který bude, předpokládám, navazovat na Valentina a Auroru.

19.03.2021 3 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Carodejnicke procesy mne velmi zajimaji a Kaplickeho kniha, jakkoli je stara, je nesmrtelna.

05.03.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Poslouchala jsem jako audio a nemohla jsem se odtrhnout! Vynikajici atmosfera, pomerne dosti strasidelna. Hrozne jsem cekala, co z toho bude a bylo z toho NECO! Doporucuji.

02.03.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Pro treti hvezdicku jsem se nakonec rozhodla jen a pouze proto, ze se jedna o skutecny pribeh. Mam za sebou jiz pomerne slusnou radku knih s koncentracnickou tematikou a Tater patri jednoznacne mezi slabsi prumer. Prihlizim k poznamce autorky, kde se Lale vyznava ze sveho pocitu viny a hlavne ze sve lasky ke Gite. V tom tedy spatruji smysl dila. Jinak me dej az tak neoslovil a to hlavne vzhledem k vybornym recenzim, ktere se na mne odevsad valily.

02.03.2021 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Prijemna zmena tematiky. Moc se mi libily pasaze Gustova pohledu.

26.02.2021 5 z 5

Miovo blues Miovo blues Kristina Ohlsson

Napinave, to ano. Ale take trochu prekombinovane. Prvni dil byl uveritelnejsi.

25.11.2020 4 z 5

Propasti Propasti Arnaldur Indriðason

Postradala jsem napeti a touhu odhalit vraha. Vice me zajimal Andresuv pribeh, ktery se vsak poradne ani nerozjel. Taktez jsem si nezvykla na islandske tykani, cimz padem jsem mela dojem, ze jde stale o nejakou partu kamaradu.

05.10.2020 2 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Skvely rozjezd, rychly spad, zadne zbytecne popisy...snad jen konec mohl byt jeste trosku "thrillerovejsi"...i tak plny pocet hvezd

10.09.2020 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Ziva, dynamicka, napinava, ale zaroven oddechova cetba. Zapletka nebyla predimenzovana, podezrelych nebylo tolik, aby z nich clovek nemohl vybrat. Nejvic ocenuji naprosty zaver, tedy posledni radek knihy. Je patrne na ctenari, jak si ho vylozi, a me z nej tedy zamrazilo.
Knihu bych prirovnala k romanu Do vody od Pauly Hawkins, ovsem oznacila bych ji jako hooodne oklestenou, jednodussi verzi.

02.09.2020 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Velmi kladne hodnotim malo stran venovanych Harryho alkoholismu a take jeho problemum s Rachel. Nicmene jsem udelala velkou chybu, kdyz jsem jako prvni cetla vynikajici dily Snehulak a Levhart. Po tech jiz nedokazu dat knize jako Spasitel vic jak 4*.

28.08.2020 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Precetla jsem uz opravdu velkou radku knih s tematikou ruskych gulagu a vyhnanstvi na Sibiri - a tato kniha pro mne byla velkym zklamanim! Ma zde pres 90 % ale za co? Chvilemi jsem si rikala, jestli mi pul knihy nekde nevypadlo. Dej utnuty nekde v pulce, nedozvedeli jsme se, jak se deti ze Sibire dostaly, kde se potkala se svym milym, nic. Velmi povrchni zpracovani tematu. Autorka mela tento namet prenechat zkusenejsim.

12.08.2020 2 z 5

Nebezpečné dědictví Nebezpečné dědictví Alison Weir

Netradicni styl historickeho romanu v podobe pararelniho vypraveni dvou casovych os mi obcas trosku narusoval cetbu. Vzhledem k predchozimu dilu o Jane Greyove, ktery jsem nemohla kvuli napinavosti odlozit, davam o hvezdu min.

01.08.2020 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Velmi proleteny a slozity pripada Harryho Holea. Mozna az prilis. Cetla jsem horsi i lepsi dily.

19.07.2020 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

4-5 hvezdicek. Nejlepsim dilem pro me stale Snehulak a Levhart, oproti predchozim Svabum je vsak Cervenka skvela. Netradicni propletenec soucasnosti a minulosti dodava pribehu smrnc a originalitu. Take je opravdu k dobru-jak bylo receno v predchozim komentari- Harryho utichly alkoholismus, ktery v tomto dile neni pretrasan na kazde strane.

03.07.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Jednoduse napsano. Autorka situaci nevyhrocovala, protoze to nebylo potreba. I tak rekla vic nez dost.

29.06.2020 5 z 5

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Vyjimecnost tohoto dila spatruji zejmena v roce vydani. Bezprostredni vypoved zeny, ktera prezila holocaust. Pro me, ktera precetla desitky svedectvi o koncentracnich taborech, je tato kniha doplnenim informaci o zenske casti tabora. Pro mene zkuseneho ctenare zde chybi kontext.

28.06.2020 4 z 5

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Detektivni zapletka samozrejme na jednicku, mne vsak chybela typicka anglicka atmosfera, pro kterou Agathu Christie tak zboznuji

28.06.2020 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Oproti ostatnim z Holeovych pripadu tento postradal napeti a dychtivost dozvedet se, kdo je vrah

28.06.2020 3 z 5