1bublina 1bublina komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moje třetí kniha od autorky a zase musím dát plný počet bodů. Hrozně se mi líbí tento styl, kdy se pořád v knize něco děje, postavy přicházejí a odcházejí a já musím pořád číst a číst, dokud to nedočtu.
ČV 2023 - Kniha, která obsahuje mapu.

06.04.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Skvělá kniha. Během čtení se mi postupně měnil vztah ke Svatoplukovi. Nejdřív jsem ho neměla ráda, za to jak se chová. Pak jsem ho začínala chápat a nakonec jsem ho zase neměla ráda :)
ČV 2024 - Kniha autora z žebříčku 50 právě nejčtenějších knih na DK.

23.03.2024 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Bavilo mě to od začátku do konce. Kniha hrozně odsejpala, pořád se něco dělo. Často jsem trnula, co zase Hynek vyvede, protože už to párkrát vypadalo na parádní průšvih. Ze začátku mi trochu vadil jazyk pana doktora, ale když jsem ho více poznala, tak to k němu sedělo.
Tuhle knihu jsem měla v plánu přečíst už delší dobu a teď se mi hodila do výzvy, takže jsem spokojená :-)
ČV 2023 - Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik.

06.04.2023 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Knihu doporučovala paní ve FB skupině v září 2023. Přidala jsem si ji na seznam Chystám se číst a možná by tam zůstala dlouho, kdyby se mi ovšem nehodila do letošní výzvy :) Byla naprosto skvělá. Čte se to úplně samo. Něco jsem odhadla předem, něco mi vyrazilo dech.
ČV 2024 - Kniha s jednoslovným názvem o minimálně 4 slabikách.

27.01.2024 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Na jednu stranu chápu, proč je tato kniha v USA zakázaná, když "..ten černej musí spát sám v maštali, protože podle ostatních chlapů smrdí a barevnej musí vědět, kde má svý místo.." Na druhou stranu to je jen popis té doby. Takhle to opravdu chodilo v Americe ve 30. letech a je důležité na to upozorňovat. Jsem moc ráda, že kniha není zakázaná u nás, protože byla opravdu skvělá. George a Lennie chodí od farmy k farmě a pracují za ubytování, stravu a pár šestáků. George je ten malý a chytrý. Lennie je zase velký, silný, s inteligencí dítěte. Lennie rád hladí heboučké věci - třeba myši - ale hladí je tak silně, že jim vždycky zlomí vaz. Ještě že má George. Ten ho nikdy neopustí a společně si jednou pořídí svoje hospodářstvíčko..
Kniha opravdu krásná, založená na dialozích jednotlivých postav. Jsem moc ráda, že jsem si ji díky výzvě přečetla.
ČV 2021 - 6. Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná.

17.01.2021 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Jsem nadšená. I předchozí dva díly se mi hodně líbily, ale tenhle... wow. Od začátku mě to chytlo a nepustilo až do konce. Moc se mi líbilo prolínání s minulostí do dětství JoJo. Musím vyzdvihnout, že má autorka sérii pěkně promyšlenou dopředu, protože se teprve teď vysvětlily některé věci, co nakousla v prvním dílu (třeba podoba s Trinity). Těším se na další díly.
ČV 2024: Dosud nepřečtená kniha z vlastní knihovny.

12.01.2024 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Opravdu milá kniha, ke které se ráda vracím. Měli jsme doma několik pohádek na gramofonových deskách a jako malá jsem je poslouchala pořád dokola.
Nejoblíbenější mám Až opadá listí z dubu.
Spoustu věcí v knize jsem pochopila až jako dospělá. Přesto že je zařazená jako kniha pro děti, doporučuji přečíst i dospělým.

02.01.2019 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Knihu mi doporučila kamarádka. Že se u ní hodně nasmála. Ze začátku čtení jsem byla skeptická, protože hlavní hrdina mi přišel až moc ubohý loser, který tak nějak rezignoval na celým životem. Pak ale přišla první akce s FBI a já se smála nahlas. Chvílemi mi Tim připomínal zubaře z filmu Můj soused zabiják - ten byl taky takový trouba a měl hroznou tchyni i manželku.
Přečteno během noční směny a hned jsem začala číst druhý díl.
ČV 2021 - Kniha s pruhovanou obálkou.

27.08.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Opravdu skvělá kniha. Tohoto tématu jsem se trochu obávala, protože je to těžké téma a bála jsem se, že na ty hrůzy budu myslet i po odložení knihy. Nebylo to ale tak hrozné nebo detailně popisované. Spíš bych to popsala jako "milostný příběh za ostnatým drátem". Obvykle čtu detektivky, kde je příběh smyšlený. Tohle je ale kniha o tom, co se skutečně stalo (proto ty obavy). Na rozdíl od pár dalších komentujících jsem ráda, za tuto "odlehčenou knihu", protože jinak bych ji nejspíš nezvládla přečíst. Příběh byl zajímavý, prokládaný minulostí nebo příběhy z Lalova dětství. Hned od začátku mě kniha vtáhla do děje a Lalovi i Gitě jsem moc fandila. Bylo jasné, že Lale přežil, když převyprávěl tento příběh, proto se mi to četlo lépe. Moc se mi líbily fotografie na konci knihy (četla jsem e-knihu) i Garyho doslov a další informace. Díky za čtenářskou výzvu!
ČV 2020 - 7. Kniha o holokaustu.

05.03.2020 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Díky Čtenářská výzvo! Kniha se mi moc líbila. Na začátku mi to chvíli trvalo, ale pak mě to moc bavilo. Jak už tu uváděli jiní, tak tam bylo všechno - zajímavá zápletka, napětí i láska. Byl to můj první historický román a nebýt výzvy, asi bych ho nikdy nepřečetla. Těším se na Heřmánkové údolí.
ČV 2023 - Kniha, která se odehrává v 16. století.

28.03.2023 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Knihu jsem dostala k Vánocům, ale přečetla jsem ji až teď. Není nic horšího, než když táhnete tlustou bichli v kufru na dovolenou a pak vás kniha nebaví. Proto si vždycky schovávám knihy od pana Bryndzy a beru si s sebou na dovolenou. Někdy mi u jeho knih chvilku trvá, než se začtu, ale tohle byla jízda hned od začátku. Vraha jsem si tipla celkem brzy (dobře, měla jsem dva adepty) a trefila jsem se - takže to mě taky potěšilo.
Jediné mínus je, že už mám všechny autorovy knihy přečtené a teď musím čekat na vydání další. Snad to bude brzy.

19.08.2022 5 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Taky jsem přečetla za jediný den. Super! Hned jdu číst třetí díl a doufám, že nebude v sérii poslední.

27.08.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knihu jsem četla několikrát a určitě se k ní ještě někdy vrátím. Moc se mi líbí, jak autorka líčí vše s nadhledem a humorem.

31.12.2018 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Knihu mi často četla maminka před spaním, pak už jsem ji četla i sama. Opravdu krásná kniha, často humorná.

30.12.2018 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Zatím se mi nestalo, aby mě kniha od Bryndzy nebavila. Hned od první stránky jsem se začetla a pak už jsem se musela nutit knihu odkládat. Čte se to úplně samo stejně jako předchozí díly i série s Erikou. Mám o něco radši sérii s Kate.

31.08.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Moc se mi to líbilo. Nechápu, proč někdo dává knize nízké hodnocení za to, že je to "duchařina", když se kniha jmenuje "Duch domu Ashburnů". Knihu jsem přečetla za dva dny a příběh byl perfektní. Sympatická hlavní hrdinka, dobře vykreslená atmosféra a na konci to bylo opravdu napínavé. Za mě rozhodně plný počet bodů.

27.09.2020 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Hašteřivá babizna mi nejprve pila krev jako asi každému. Ale postupně jsem ji začala mít ráda. Já sama bych v Borgu asi nevydržela ani jeden den. Jsem totiž z "velkoměsta". Doma mám nepořádek, takže jdu koupit jedlou sodu a Faxin.
ČV 2020 - Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

12.08.2020 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Fíha, tak to bylo těžké čtení. Občas jsem musela odložit, protože mi bylo úzko ze čtení. Autorka moc dobře vykreslila atmosféru té doby a režimu. Když srovnám komunismus u nás a v Rumunsku, tak my jsme se měli ještě velice dobře. Ocenila jsem krátké kapitoly. Na konci knihy mi skoro pořád běhal mráz po zádech. Vlastně už od prvních zpráv o Temešváru.
ČV 2023: Kniha o boji za lidská práva.

31.01.2023 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Skvělé zakončení série. Možná nejlepší díl s Erikou. Trochu mě mrzí, že nevíme, jak to bylo s Erikou dál, ale nezazlívám autorovi, že to nezakončil happy endem ve stylu "..a žili spolu šťastně až do smrti." Těším se na sérii s Kate Marshall, první díl už mám za sebou.

08.08.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvělé. Na začátku mě trochu rozčilovalo množství vymyšlených slov, ale postupně jsem se je naučila. Bylo pro mě těžší se dívat dozadu do slovníčku, protože jsem četla e-knihu.
(mini spoiler)
Jakmile Ilan odešla s pětadvacítkou, tak už to byla jízda. Opravdu jsem se nemohla odtrhnout a četla jsem i v práci místo pauzy na oběd. Těším se na druhý díl. Podle komentářů je ještě lepší než ten první.
ČV 2021 - 9. Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih.

04.04.2021 5 z 5