majklp

Přečtené 15Věčný pekelný žalář
? - leden 2019
Věčný pekelný žalář 2002, Giovanni Battista Manni

Úžasné dílko! Smrtedelnými hříchy plní hříšníci, smrdutí červi, ohnivá kola, hroziví čerti a jiné příšery, vše pěkně přehledně rozdělené, takže to ani nepůsobí jako beletrie, ale spíš vědecké pojednání. Vše doplněné zaručeně pravými příběhy hříšníků. Velmi zábavné čtení, 100%!


Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích
? - březen 2018
Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích 2013, Jiří Mikulec

Velice potřebná kniha, konečně mám pocit, že jsem získal základní přehled o katolicismu - rituály, odpustky, hierarchie svatých, prostě celý ten "ekosystém" týkající se katolické víry v českých zemích v době baroka. Za mne 100%.


Obřezaná republika
? - červenec 2017
Obřezaná republika 2014, Adam Benjamin Bartoš


Zpověď. Jsem antisemita?
? - červenec 2017
Zpověď. Jsem antisemita? 2014, Adam Benjamin Bartoš


Člověk obojživelník
? - červen 2017
Člověk obojživelník 1967, Alexandr Romanovič Běljajev

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec, četl jsem ji několikrát. Dobře napsané.


Kuchařka pro zaměstnaného muže
? - březen 2017
Kuchařka pro zaměstnaného muže 1990, Jan Vlasák

1990 - rok následující po revoluci: erotika se vkládá úplně do všeho, takže proč ne taky do kuchařek. Z dnešního pohledu naprosto bizarní, ale taková byla doba. Tohle by už dneska nemělo šanci vyjít. Informace pro sběratele: vyšlo roku 1990 a sice ve dvou vydáních; některé fotografie se liší, proto je třeba mít obě vydání.


Bible
? - červenec 2016
Bible 2001, neznámý, neuveden

Starý zákon nemám rád, ale je určitě potřeba jej taky znát. Nový zákon je v mnohém inspirativní a i když se to někomu nelíbí, měla by to být povinná četba - protože bez toho nelze pochopit dva tisíce let naší kultury. Když neznáte základy, mnohým věcem prostě neporozumíte a ani si je naplno nevychutnáte. Měla by být povinná četba, ať už se to někomu líbí nebo ne. Zajímavé jsou i různé varianty - srovnání češtiny kralické Bible, ekumenického překladu i toho pro 21. století. Pořád váhám, který překlad je vlastně nejlepší číst.


Unabomber: Manifest
? - červenec 2016
Unabomber: Manifest 1997, Theodore Kaczynski

Zajímavé myšlenky. Nepochybně nebezpečná kniha pro všechny "chytlavé". Nedával bych k přečtení puberťákům, kteří se teprve hledají.


Zelená kniha
? - červenec 2016
Zelená kniha 1990, Muammar Al-Kaddáfí

Zajímavé - myšlenkový svět pana plukovníka :-) Bohužel ale dost krátké, zasloužilo by si to pořádnou bichli, čekal jsem rozsáhlejší. Ze stylu psaní si nejsem jistý, zda je hloupý autor anebo zda to směřuje k hloupému publiku. Pár netradičních myšlenek se z toho ale přesto dostat dalo, navíc to vypadá dobře na poličce s označením "weird". Co víc si přát - snad jen podpis pana plukovníka :-)


Vládci loutek
? - červenec 2016
Vládci loutek 1992, Robert A. Heinlein

Viděl jsem dříve film než četl a přišel tak o překvapení ze základní myšlenky - ale nevadí. Je to typický druh knihy, kterou neodložíte, dokud ji celou nepřečtete - a jak se blíží konec knihy, raději při čtení zpomalíte, aby vám to vydrželo co nejdéle. Mezitím (tedy v těch několika minutách, která si dáte na odpočinek) samozřejmě pátráte po tom, zda neexistují další pokračování :-). Naprosto skvělý příběh!


Justina čili prokletí ctnosti
? - listopad 2015
Justina čili prokletí ctnosti 1990, Donatien Alphonse François de Sade

Mám rád všechny ty sešitky vydané počátkem 90. let. Je z toho dodnes cítit duch doby - překotné vydávání všeho, co bylo za socialismu tabuizováno. Jinak dílko jako takové je čtivé, což rozhodně nelze říct o mnoha jiných dílech té doby. Jinak tedy v líčení zvráceností nedostižný autor


Babička
? - listopad 2015
Babička 2005, Božena Němcová

odpad!

Nic jiného, než naprostý brak. Celý život čekám na to, kdy na tuhle knihu změním názor. Ale i po všech těch letech musím konstatovat, že to je nudný, laciný, literární brak, který se nedá číst, natožpak dočíst. Možná by pomohlo celý příběh zkrátit a převyprávět soudobou češtinou. Jediné, co stojí za úvahu, je vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana.


Sirény z Titanu
? - listopad 2015
Sirény z Titanu 2005, Kurt Vonnegut Jr.


Továrna na Absolutno
? - listopad 2015
Továrna na Absolutno 1947, Karel Čapek

Nebýt skvělých ilustrací Josefa Čapka, hodnotil bych o něco hůř. Josefa Čapka dlouhodobě hodnotím výše než jeho bratra... Jinak v knize se mi líbil respekt k selskému rozumu. Závěrečná apokalypsa mi připomněla Ondřeje Neffa s jeho Tmou. Tohle je ovšem napsáno o něco lépe. Hodnocené vydání: Aventinum, Praha, 1925, II. vydání