Člověk obojživelník

Hrdina příběhu, mladý Indián Ichtiandr, je snad nejlépe propracovanou postavou, kterou kdy Běljajev stvořil. Jako malý chlapec se dostal k doktoru Salvátorovi, který mu voperoval žraločí žábry. Od té doby vede podivuhodný život: dovede žít pod vodou jako ryba, ale dokáže určitou dobu strávit také na vzduchu. stejně jako v předchozích příbězích i v této práci určil autor kladným postavám úděl stát se terčem hanebných intrik: Ichtiandra zajmou zločinci a nutí ho, aby jim lovil perly. Doktor Salvátor je postaven před soud a musí se hájit z obvinění, že Indiána zmrzačil a že se postavil proti samotnému bohu svým rouhavým pokusem měnit člověka, nejdokonalejší dílo Stvořitelovo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74727/clovek-obojzivelnik-74727.jpg 3.8109
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Mladá fronta

Čelověk - amfibija, 1957

Kniha Člověk obojživelník

senbja
28.02.2021

Jako dítě jsem viděla jen film a teprve dnes se dovídám, že byl natočen podle knihy. U filmu jsem ani nedýchala a pár slziček určitě prolila. Asi se po knize poohlédnu. Přestože čtu od raného dětství, tahle mi nějak unikla.

Clar
18.11.2019

Neobyčejný zážitek, hlavně v dětských letech, teď v dospělosti to člověk vnímá jinak. :-)

Hobo
08.08.2019

Běljajev byl jedním z autorů, dostupných i v temné totalitě 50. let. A zejména Člověk obojživelník byl z těch lepších. Kniha mého dětství

Jokrzeb
28.05.2019

Četl jsem už hooodně dávno. Jako malému klukovi se mi to líbilo.

knihovniceS
25.05.2019

Četla jsem ji hodně dávno - možná před 60 lety a tehdy to pro mne byl neobyčejný zážitek.

maximus13
09.05.2019odpad!

Tuto knihu jsem opravdu nepobral. Nechápu ji. Jsem fanoušek sci-fi, ale nebyl jsem schopen najít téměř nic pozitivního. Knihy vždy přečtu celé, tak jako v tomto případě, ale zhodnotím to takto: ten čas mi už nikdo nevrátí.

TerkaLangoš199
21.04.2019

Po Dni Trifidů byla tato kniha spíše zklamáním, jelikož byla laťka staršího sci-fi nastavena moc vysoko. Konec mne nezaujal, postava Ichtyandra mne nijak zvlášť nepřekvapila. Možná tak pohled na jeho postavení v lidské a mořské společnosti, kdy do ani jedné zcela nepatřil. Odloučení...

Asi se ke knize nevrátím, ale řekla bych, že určitě stála za přečtení.

Peleus
07.06.2018

Čtivý a zároveň nesmírně naivní příběh.

Hlavního hrdinu bych nejradši místo soucitu profackoval žraločí ploutví, neboť téměř pokaždé se místo řešení problémů vrhá uraženě do vody.

A tak, paradoxně, jsem chápal a svým způsobem i fandil obchodníkovi s perlami, jelikož jeho motivace a následné chování je naprosto logické a pochopitelné.

Za pozornost stojí řeč Ichtyandrova "stvořitele" v závěru románu, kde bez velkého patosu suše konstatuje nezastavitelnost vědeckého pokroku a povrchní chování jeho kritiků více či méně tajně využívajících plodů vědy ku vlastnímu prospěchu.