majklp

Věčný pekelný žalářVěčný pekelný žalářGiovanni Battista Manni

Úžasné dílko! Smrtedelnými hříchy plní hříšníci, smrdutí červi, ohnivá kola, hroziví čerti a jiné příšery, vše pěkně přehledně rozdělené, takže to ani nepůsobí jako beletrie, ale spíš vědecké pojednání. Vše doplněné zaručeně pravými příběhy hříšníků. Velmi zábavné čtení, 100%!

04.01.2019

Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemíchNáboženský život a barokní zbožnost v českých zemíchJiří Mikulec

Velice potřebná kniha, konečně mám pocit, že jsem získal základní přehled o katolicismu - rituály, odpustky, hierarchie svatých, prostě celý ten "ekosystém" týkající se katolické víry v českých zemích v době baroka. Za mne 100%.

27.03.2018

Kuchařka pro zaměstnaného mužeKuchařka pro zaměstnaného mužeJan Vlasák

1990 - rok následující po revoluci: erotika se vkládá úplně do všeho, takže proč ne taky do kuchařek. Z dnešního pohledu naprosto bizarní, ale taková byla doba. Tohle by už dneska nemělo šanci vyjít.
Informace pro sběratele: vyšlo roku 1990 a sice ve dvou vydáních; některé fotografie se liší, proto je třeba mít obě vydání.

14.03.2017

BibleBible neznámý, neuveden

Starý zákon nemám rád, ale je určitě potřeba jej taky znát. Nový zákon je v mnohém inspirativní a i když se to někomu nelíbí, měla by to být povinná četba - protože bez toho nelze pochopit dva tisíce let naší kultury. Když neznáte základy, mnohým věcem prostě neporozumíte a ani si je naplno nevychutnáte. Měla by být povinná četba, ať už se to někomu líbí nebo ne.
Zajímavé jsou i různé varianty - srovnání češtiny kralické Bible, ekumenického překladu i toho pro 21. století. Pořád váhám, který překlad je vlastně nejlepší číst.

Unabomber: ManifestUnabomber: ManifestTheodore Kaczynski

Zajímavé myšlenky. Nepochybně nebezpečná kniha pro všechny "chytlavé". Nedával bych k přečtení puberťákům, kteří se teprve hledají.

Zelená knihaZelená knihaMuammar Al-Kaddáfí

Zajímavé - myšlenkový svět pana plukovníka :-) Bohužel ale dost krátké, zasloužilo by si to pořádnou bichli, čekal jsem rozsáhlejší. Ze stylu psaní si nejsem jistý, zda je hloupý autor anebo zda to směřuje k hloupému publiku. Pár netradičních myšlenek se z toho ale přesto dostat dalo, navíc to vypadá dobře na poličce s označením "weird". Co víc si přát - snad jen podpis pana plukovníka :-)

Vládci loutekVládci loutekRobert A. Heinlein

Viděl jsem dříve film než četl a přišel tak o překvapení ze základní myšlenky - ale nevadí. Je to typický druh knihy, kterou neodložíte, dokud ji celou nepřečtete - a jak se blíží konec knihy, raději při čtení zpomalíte, aby vám to vydrželo co nejdéle. Mezitím (tedy v těch několika minutách, která si dáte na odpočinek) samozřejmě pátráte po tom, zda neexistují další pokračování :-). Naprosto skvělý příběh!

Člověk obojživelníkČlověk obojživelníkAlexandr Romanovič Běljajev

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec, četl jsem ji několikrát. Dobře napsané.

23.11.2015

Justina čili prokletí ctnostiJustina čili prokletí ctnostiDonatien Alphonse François de Sade

Mám rád všechny ty sešitky vydané počátkem 90. let. Je z toho dodnes cítit duch doby - překotné vydávání všeho, co bylo za socialismu tabuizováno. Jinak dílko jako takové je čtivé, což rozhodně nelze říct o mnoha jiných dílech té doby. Jinak tedy v líčení zvráceností nedostižný autor

13.11.2015

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Nic jiného, než naprostý brak. Celý život čekám na to, kdy na tuhle knihu změním názor. Ale i po všech těch letech musím konstatovat, že to je nudný, laciný, literární brak, který se nedá číst, natožpak dočíst. Možná by pomohlo celý příběh zkrátit a převyprávět soudobou češtinou. Jediné, co stojí za úvahu, je vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana.

10.11.2015odpad!

Dobrodružství Samuela PinglaDobrodružství Samuela PinglaSergej Michajlovič Beljajev

Naprostý sovětský brak. Jenže sbírám sci-fi/fantastiku a tak jsem koupil i tohle. A přiznám se, že jsem si autora spletl s jiným Běljajevem (tím, co napsal Člověka obojživelníka). Překombinovaný příběh o výzkumu virů a jednom šíleném vědci, neúnavném agentovi a hlavním hrdinovi, naivním chlapci. Nakonec, alespoň už vím, co je to tabáková mozaika.
Hodnocené vydání: Svět sovětů, edice "ddd", Praha 1959, 2. vydání

10.11.2015

Továrna na AbsolutnoTovárna na AbsolutnoKarel Čapek

(+ SPOILER) Nebýt skvělých ilustrací Josefa Čapka, hodnotil bych o něco hůř. Josefa Čapka dlouhodobě hodnotím výše než jeho bratra... Jinak v knize se mi líbil respekt k selskému rozumu. Závěrečná apokalypsa mi připomněla Ondřeje Neffa s jeho Tmou. Tohle je ovšem napsáno o něco lépe.
Hodnocené vydání: Aventinum, Praha, 1925, II. vydání

10.11.2015