zuzmi39 zuzmi39 komentáře u knih

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Po dlouhé době romantika, která se mi vážně líbila. To, že se v knize stále něco děje a děj plynule směřuje kupředu, způsobilo, že jsem knihu přečetla během chvilky a snad při každém čtení jsem si říkala: „Ještě jednu kapitolu,“ což nakonec skončilo tak, že jsem těch kapitol přečetla ještě aspoň deset.
Do první poloviny knihy jsem si říkala, že další díly číst nebudu, že mi určitě bude stačit jen tento, jenže postavy tohoto dílu jsem si oblíbila natolik, že vážně přemýšlím o čtení i dalšího dílu, který má být o Izzy. Ta, stejně jako ostatní postavy, byla moc sympatická a uvěřitelná a její následující příběh mě rozhodně zajímá.
I přes mnohá klišé, tolik typická pro romantické knihy, byla chemie mezi Lenou a Ryanem přirozená a já jim oběma celou dobu moc fandila.
Jediné, co bych knize vytkla, stejně jako většina lidí v komentářích, je absence společných chvil Leny a Liama, o kterého by se jako au-pair přece měla často starat. V knize to působí spíš tak, jako by Lena přijela na dovolenou.
Celkově knihu hodnotím jedině kladně. Je to příjemná oddechovka, která vás během chladných zimních večerů zahřeje u srdce.

20.12.2022 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Tato kniha se mi celkem líbila. Ačkoliv některé popisy byly někdy trochu zdlouhavé, rozhodně měly v příběhu své místo. Nejzajímavější mi přišly tradice a zvyky, které dodržovali obyvatelé Staré Vsi, a taky to, jak se v baronovi projevovalo ono "hastrmanství". Co ovšem dělá knihu unikátní, je pojetí vody jako něco s mnohem hlubším významem než "jen" jeden z živlů.

03.12.2022 3 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Hra o ničem, ale zároveň o všem. Svou nedějovostí poukazuje na nekonečné čekání na něco, co nikdy nepřijde. Toto čekání si postavy snaží zkrátit bezpředmětným tlacháním, které ovšem místy pod pokličkou skrývá zajímavé náměty k přemýšlení.

27.11.2022 3 z 5

Ačkoliv byla tato kniha napsaná ve 40. letech minulého století, obsahuje velké množství dobrých a účinných rad, které jsou aplikovatelné i v dnešní modernější době. Autor čerpal ze zkušeností opravdu velkého množství lidí a výsledkem je kniha, která určitě pomůže v jistém ohledu každému. Mně osobně přijdou rady k onomu bezstarostnému životu logické a mám v plánu se některými i řídit. V praxi jsem je však bohužel ještě nevyzkoušela, tudíž nemohu potvrdit jejich efektivitu. Jediné, co mi na knize docela vadilo, byl způsob, jakým autor čtenářům někdy až příliš vnucuje náboženství.

23.11.2022 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Kniha, která ani nenadchne, ani neurazí. Pozitivní na knize je rozhodně to, že je krátká a rychle se čte. Ačkoliv je kniha ve světě dost opěvovaná, mně se zdála spíše průměrná a dá se říct, že jsem od ní čekala víc. Musím přiznat, že v tomto případě se mi více líbil film...

18.10.2022 2 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Ačkoliv jsem byla zpočátku trochu skeptická, tak mě tato autorova prvotina velice mile překvapila. Okouzlilo mě to, s jakým citem dokázal Mádl popsat jak prostředí, tak životy a pocity hlavních postav, které mi přišly naprosto uvěřitelné a skutečné. Osud se s nimi rozhodně nemazlil, přesto se ale nejedná o žádné těžké čtení. Celý příběh si pokojně plyne ve svém vlastním tempu bez žádné velké akce, což ovšem poskytuje čtenáři možnost poznat jeho protagonisty do hloubky a vytvořit si k nim pomyslné pouto. Knihu jsem přečetla jedním dechem a mrzelo mě, když jsem došla na její konec. Kdyby byli Martin s Veronikou skuteční, přála bych jim do budoucna jen to nejlepší, protože si to rozhodně zaslouží.

12.10.2022 4 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Jako malá jsem nejprve viděla film, který mě natolik zaujal svým originálním nápadem, že jsem si musela přečíst i knihu, podle které byl natočený. Ta si mě získala ještě mnohem víc. Ačkoli je Zlatý kompas spíše pro mladší čtenářstvo, rozhodně zaujme člověka v každém věku. Je to totiž kniha plná dobrodružství, díky kterému děj plynule směřuje kupředu a udržuje čtenářovu pozornost po celou dobu knihy. Myšlenka, že každý člověk má svého daemona, část vlastní duše ve zvířecí podobě, je naprosto kouzelná a knize dodává právě onu originalitu.
Máme možnost procestovat s hlavní hrdinkou Lyrou kus světa, který je téměř stejný jako ten náš, ale zároveň zcela odlišný. Během svého dobrodružství Lyra v mnoha ohledech vyzrává a čtenáři přirůstá k srdci ona i její Pantalaimon. Jsem zvědavá, kam je život nadále zanese.

14.09.2022 3 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Tato kniha slouží jako ideální nakopnutí k produktivitě. Obsahuje nesčetné množství tipů k osvojení nových návyků, jak z nich vytěžit co nejvíc a jak si je co nejdéle udržet. Díky krátkým příběhům ze života a praktickým ukázkám vše lépe pochopíte a snadno si tak můžete sestavit vlastní plán návyků. Mně osobně kniha přišla velmi přínosná a už se těším, až teorii vyzkouším v praxi.

10.09.2022 4 z 5

Tohle bylo moc fajn oddechové počtení. Morbidně a sarkasticky laděné básně mi sedly a bavily mě. Čtení hodně oživovaly velmi povedené ilustrace, bez kterých bych si některé věci jen stěží dokázala představit. Ke sbírce se určitě ještě vrátím.

04.09.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Po dlouhé době kniha, ze které jsem naprosto unešená! Během čtení prvních pár kapitol jsem se trochu bála, že mě kniha nenadchne tolik jako ostatní čtenáře. Nebyly vůbec špatné, ba naopak, ale nesly se v poněkud depresivním duchu a já se bála, že se tak bude ubírat celá kniha. Ale opak se stal pravdou a ve výsledku kniha nese velmi pozitivní poselství, které může dát naději někomu, kdo zrovna není se svým životem moc spokojený. Půlnoční knihovna rozhodně stojí za přečtení i díky nespočtu zajímavých myšlenek a metafor, z nichž si každý určitě něco odnese. Tato kniha není na nejvyšších příčkách žebříčků nejprodávanějších knih současnosti bezdůvodně. Myslím, že je to i díky tomu, že každý z nás alespoň jednou přemýšlel nad tím, jaký by byl jeho život, kdyby se v něčem rozhodl jinak. Zkrátka se v té knize, dle mého názoru, najde svým způsobem každý.

01.09.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tato kniha mi přišla taková nemastná, neslaná. Čekala jsem, jak mě romantická linka chytne za srdce a atmosféra Kodaně mě naprosto okouzlí. No, asi jsem měla moc velká očekávání. Celá kniha mi přišla taková… o ničem. Těšila jsem se, jak na mě dýchne to dánské hygge, ale ani to se bohužel nestalo. Většina hlavních hrdinů byla bez osobnosti, což je možná důvod, proč jsem měla problém se s knihou sžít. Věřím ale tomu, že to je čistě subjektivní záležitost, protože jsem na tuto knihu slyšela plno chvály.

31.07.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Z knihy Prázdniny v Česku mám rozporuplné pocity. Po zkušenostech s knihou Prázdniny v Evropě jsem se těšila na další knihu protkanou humornými zážitky, kuriozitami a kulturními zajímavostmi. To vše kniha měla, ale místy se mi zážitky z cestování zdály upozaděny historickými výklady, které ve mně chvílemi vzbuzovaly pocit, že si čtu nějakou učebnici. Věřím tomu, že psát knihu o naší rodné zemi tak, aby každému čtenáři předala něco nového a poučného, je nadmíru těžké, ale přesto, že se těmito historickými i kulturními zajímavostmi snažil autor knihu ozvláštnit, to na mě osobně působilo trochu únavným dojmem. Zkrátka mi přišlo, že cestovatelské zážitky byly edukačními informacemi lehce zastíněny. Přesto mě kniha bavila, obzvláště s nadšením jsem četla pasáže, kde autor mluvil s lidmi, neboť právě z nich často přímo sálalo ono typické češství, které mě osobně velmi baví. Knihu hodnotím rozhodně kladně, člověk s ní pozná velký kus naší země (zejména místa, na která by se sám nejspíš v životě nepodíval), ale je třeba se připravit na značné množství vzdělávacích informací.

30.06.2022 3 z 5