zuzka894

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Rudolf Lang je vzorný nacista, který by na rozkaz Himmlera zabil i vlastního syna. Z obyčejného člověka se promění ve vraždící a nic necítí zrůdu. Je poznamenán vlivem despotického otce, který zakazoval svým dětem povídat si i při mytí oken a museli se umývat studenou vodou. Otec chtěl, aby se Rudolf stal knězem, ten však po smrti otce odpadá od víry. Jeho "náboženské" vyznání je nacismus. Přinucen k svatbě s Elsou, která mu porodila tři děti. Nejdříve Dachau a potom Osvětim, kam se celá rodina přestěhuje.
Kniha je úžasná. Začetla jsem se už od prvních řádků.

20.02.2019

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Naprosto úžasná trilogie. Tuhle knihu jsem přečetla během půl dne, četla jsem až do dvou do rána, nemohla jsem se prostě odtrhnout od knihy. Hodně se mi líbila Lisbeth, její postoj k životu. Doporučuji si přečíst.

19.12.2017

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Ze začátku jsem se knize vyhýbala, nebyla pro mě lákavá názvem ani obálkou. V knihkupectví bych si ji nekoupila.
Při návštěvě u rodiny mi byla nabídnuta k zapůjčení. Tak jo, řekla jsem si, zařadí ji aspoň do výzvy. Nelituji. Úžasné čtení. Člověk se při čtení cítí takový uvolněný, zasměje se. Knihu přečtete za dva dny.
Zkrátka krásný příběh čtyř kamarádů že školy.

22.05.2020

Fotograf z OsvětimiFotograf z OsvětimiMaurizio Onnis

Krásná kniha. Četlo se to samo, stránky ubíhaly rychlostí blesku. Jsem ráda že jsem si knihu koupila.

09.05.2018

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Skvěle zachycený režim Sovětského svazu. Zatýkání a mučení za kdejakou nesmyslnou věc, člověk aby se bál i kýchnout, neboť by to bylo označeno za protistátní zlo. Druhá polovina knihy mě bavila víc než ta první. Od druhé půlky to mělo konečně spád. Takže s knihou jsem byla spokojena, jen nevím jestli se pustím do dalšího dílu. Ale určitě shlédnu film.

19.09.2018

Ocelové městoOcelové městoJules Verne

Mírumilovný francouzský lékař dr. Sarrasin získá polovinu velkého jmění a rozhodne se postavit v USA nové město Francouzské město, hotový ráj na Zemi. Druhou polovinu jmění získá německý profesor Schultze, který postaví Ocelové město (výrobna zbraní). Profesor Schultze je rozhodnut Francouzské město zničit. Ale jak se říká: "Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá." A tak je Schultze zabit vlastním vynálezem.
Faktem je, že Francouzi nikdy neměli Němce v lásce. A i Verne v různých svých knihách dává průchod svému pohoršení nad chováním jiných národů, tu proti Angličanům (v osobě kapitána Nema) či nyní proti Němcům (Schultze).

Jako dítě jsem neměla ráda Verneovky.....nechápala jsem jejich děj. Ale teď v dospělosti jim přicházím na chuť. Doporučuji zhlédnout i film.

09.02.2020

Čachtická paníČachtická paníJožo Nižnánsky

úžasná kniha. I když je to pořádná bichle, tak jsem ji měla rychle přečtenou. Hned od začátku jsem zapadla do děje. Stránky rychle ubíhaly. Děj neměl chybu.

04.06.2018

KrakatitKrakatitKarel Čapek

Nevím co si mám o knize myslet. Na začátku mě to chytlo, četla jsem jak hladová a pak...v Balltinu....nuda nuda nuda. Někdy jsem četla, ale vůbec nevnímala co čtu, nedávalo to smysl. Pochodové myšlenky pana Prokopa jsem nepochopila ani po přeečtení knihy. A ty tečky.....slovo.....slovo....atd. To neuměl mluvit? No, bylo to těžké dočíst tuhle knihu.

27.06.2018

Povídky malostranskéPovídky malostranskéJan Neruda

Já vím, klasika, školní četba.....to se nedalo číst, vůbec mě to nebavilo. Přiznám se přečetla jsem jen první povídku. Z několika stránek jsem pochopila pouze, že jedna paní zemřela. Nemá to hlavu ani patu, prostě jen tak plácnutá povídka o ničem. Zato povídka obsahovala spoustu postav, o kterých jste kromě jména nevěděli nic.

04.12.2017odpad!

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Naprosto úžasná kniha. Nedalo se od ní odtrhnout. Dva dny a jedna noc strávená u Hypnotizéra. Kniha, která vás chytne a nepustí dokud nepřečtete poslední větu. Joona Lina je sympatický a svérázný chlapík. Líbila se mi i postava dr.Erika. Tahle kniha prostě nemá chybu.

17.02.2018

Skafandr a motýlSkafandr a motýlJean-Dominique Bauby

Nádherná obálka a ještě lepší obsah. Přečteno za týden. Zvláštní je, že před touhle knihou jsem četla knihu také o kvadruplegikovi. Takový život si nedokážu představit, raději zemřít než být živoucí mrtvola (legumes). Ale autor byl očividně milovník života. Z knihy sálá energie a chuť do života. Pan Bauby netráví svůj den sebelitováním a nadáváním na svůj zničený život ve "skafandru". Jako motýl létá po celém světě, do imaginárních krajin, zkrátka si dokáže život ve skafandru zpříjemnit. Má můj obdiv.

04.06.2018

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceAntonio G. Iturbe

Úžasný příběh, nádherná kniha. Autor píše skvěle, žádné "hluché" pasáže, rozvleklý popis ničeho, přemíra dat a roků. Prostě perfekní čtení, děj je napínavý, strhující, šokující, plný odvahy to nikdy nevzdat.

25.03.2019

Čtyřicet dnůČtyřicet dnůFranz Werfel

Hodně zajímavá kniha o hledání sama sebe v historicko-politickém kontextu. Je zde zobrazen boj Armenu proti muslimům. Kniha mě překvapila, nečekala jsem že mě bude tak zajímat.

05.01.2020

Žízeň po životěŽízeň po životěI. Stone (pseudonym)

Pochopit duši umělce není snadné. Pochopit duši van Gogha není už vůbec snadné. Autor napsal van Goghuv životopis výborně. Úplně jsem se vžila do příběhu. Naprosto jsem Vincentovi rozuměla (též trpím psychickym onemocněním). Byl to neskutečný dříc, který šel za svým cílem - stát se dobrým malířem.
Skvěle byly vykresleny i podmínky tehdejších horníků. Jít v 8 letech pracovat do dolů.... nedokážu si představit. Moc mě bavilo setkání s impresionisty.... Cezanne, Lautrec, Gauguin atd.
Zkrátka zajímavé čtení od první stránky až po poslední.

15.01.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Wauu, napínavé až do poslední stránky.

04.05.2020

StrachStrachJozef Karika

Nejlepší kniha od Kariky. Byla jsem priposrana strachy.

04.07.2020

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaDavid Michie

Krásná kniha. Vysvětlené základy budhismu jednoduchou formou.

29.11.2020

Anorexie: hlad po jiném světěAnorexie: hlad po jiném světěEva Steppanová

Úžasná knížka. Kdo nezažil nepochopí.

11.09.2017

Polámané panenkyPolámané panenkyJames Carol

Úžasná kniha, tenhle styl miluji. Žádné popisování krajiny, rozebírání počasí, nic takového, prostě rovnou do děje.

04.12.2017

Sára. Kniha prvníSára. Kniha prvníEsther Hicks

nádherná knížka, všechny tři díly jsem si zamilovala

03.02.2018

Chraň nás od zléhoChraň nás od zléhoLisa Collier Cool

Obálka knihy klame. Čekala jsem nějaký horor, drama a ono nuda. Ralph si vyslechne od lidí jak jim doma straší, pomodlí se, vykropí dům a je hotovo. Prostě taková brnkačka, nic složitého. Kniha je jenom vyprávěním lidí o "strašení". Žádný děj, napětí....asi jako když si přečtete noviny. Takže Chraň nás od této knihy.

15.03.2018odpad!

HoralkaHoralkaA. Moravia (pseudonym)

Skvělá kniha. Od knihy se nedalo odejít.

04.09.2018

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Geniální vědec Rossum vymyslí umělého člověka - robota. Jeho synovec výrobu zdokonalí. Na ostrov, kde leží továrna na výrobu robotů R. U. R., přijíždí Helena Gloryová, která se časem zamiluje do ředitele továrny Domina a vezme si ho. Roboti se postupně vzbouří, všechny lidi zabijí a naživu zůstane jen stavitel Alquist. Nechávají ho naživu protože jako jediný pracuje a myslí si, že zná návod na výrobu. Jenže on ho nezná, protože ho spálila Helena. Jediná naděje na záchranu života jsou roboti Primus a Helena, mezi kterými vzniká láska, jenže se stejně nemohou množit.
No krásná myšlenka, nepracovat, nic nedělat, všechno odmakají roboti. Být robotem, tak mě to taky nasere a vzbouřím se. Musím se přiznat, že tuhle knihu jsem nikdy nečetla a to jsem ze školy hooodně let.....ale zalíbila se mi. Čapek se mi čím dál víc líbí.

04.01.2019

Kámen a bolestKámen a bolestKarel Schulz

Naprosto úžasná kniha. Začátek byl dost těžký až nudný, prostě o ničem, takové ty prázdné popisy. Naštěstí to bylo jen pár stránek.

17.08.2017

OtčinaOtčinaNina Bunjevac

Skvělá kniha. Nádherné komiksové zpracování. Přečteno za hodinu. Jediné co mi vadilo, bylo mnoho jmen, v tom jsem se ztrácela....kdo je kdo.

16.03.2018

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

Bouřlivá dvacátá. Jazzový věk. Pan Gatsby a jeho neskutečně velký majetek, ale také příběh jedné lásky a touhy.
Kniha mě moc neuchvátila. Příběh pěkný, ale nijak záživný. Dost detailního popisování Gatsbyho majetku (auto, bazén, dům). Tenká knížečka, ale četla jsem ji týden.

30.03.2018

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Moc mě to nenadchlo. Čekala jsem pořádný drama a ono nic. Čtení se táhlo neskutečně dlouho. Přišlo mi že kniha je jen o tom jak jedna žena obviňuje druhou, nic jinýho.

15.04.2018

Naděje umírá posledníNaděje umírá posledníHalina Birenbaum

Tuhle knihu jsem koupila přímo v Auschwitzu I. Úžasná kniha. Od prvních stránek mě vtáhla do děje a nenechala spát. Bylo to tak autentické a přímé bez zbytečných příkras. Na konci knihy se mi chtělo brečet. Návštěva Osvětimi po 40ti letech dojemná. Obdivuji paní, znovu si všechno projít, připomenout. U takových knih vždy přemýšlím co se stalo s ostatními lidmi z knihy. Kam je zavál jejich osud, kde skončili? Myslela jsem že se Halina s Abramem sejde po skončení války.....bůhví kde je mu konec. Tahle kniha mě vzala za srdce, opravdu krásně napsáno.

29.04.2018

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

spíše nudné než zajímavé. Zajímavé leda tak z historického hlediska.

19.08.2018

Cézannův životCézannův životHenri Perruchot

Krásně napsané. Jak autor píše, nejedná se o žádný románový životopis. Není zde popsán jeho každičký den, kolik ženských měl v posteli a jakou nosil velikost bot...Zkrátka jen to důležité. Já osobně jeho obrazům nerozumím, jsem jak ti maloměšťáci....prostě cákance na plátně. Ostatní impresionisti se mi líbí, ale Cézanne je úplně jiný kafe. Setkáváme se zde i s jinými umělci jako van Gog, Gaugen, Rodin, Degas, Zola...
Takže kdo miluje umění, rychle knihu přečíst. Henri Perruchot píše skvěle, není to nudné, zdlouhavé nebo "o ničem". Určitě si od něho přečtu další knihy o malířích.

06.01.2019