zuzka894

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaDavid Michie

Krásná kniha. Vysvětlené základy budhismu jednoduchou formou.

29.11.2020

Kytička z náčrtníkuKytička z náčrtníkuFrantišek Hrubín

Nádherné kresby a veselé říkadla.

19.09.2020

Ošklivá vévodkyně Markéta PyskatáOšklivá vévodkyně Markéta PyskatáLion Feuchtwanger

Krásný historický román.
Není lehké spravovat rozsáhlou zemi, když jste žena a už vůbec ne pokud jste ošklivá žena. Markéta se se svým "hendicepem" pere od dětství. Snaží se ho vyrovnat chytrosti a proto se jejími přáteli stávají učené knihy.
Ani v manželství nenajde spokojenost a porozumění. Prvního může vyžene že země, druhého nechá zabít. Dvě děti ji zemřou na mor a syn zemře násilnou smrtí. Baroni začínají zemi rozkradat, cupovat na kousky. V tom přichází záchrana v podání Habsburků, kteří se ujímaji vlády v Tyrolsku. Markéta prožije posledních 6 let ve Vídni.

18.09.2020

Vzpomínky na AfrikuVzpomínky na AfrikuKaren Blixen

Příliš zdlouhavý popis krajiny. Dej nezazivny, nudný.

06.09.2020

StrachStrachJozef Karika

Nejlepší kniha od Kariky. Byla jsem priposrana strachy.

04.07.2020

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Ze začátku jsem se knize vyhýbala, nebyla pro mě lákavá názvem ani obálkou. V knihkupectví bych si ji nekoupila.
Při návštěvě u rodiny mi byla nabídnuta k zapůjčení. Tak jo, řekla jsem si, zařadí ji aspoň do výzvy. Nelituji. Úžasné čtení. Člověk se při čtení cítí takový uvolněný, zasměje se. Knihu přečtete za dva dny.
Zkrátka krásný příběh čtyř kamarádů že školy.

22.05.2020

O kapybaře, která chtěla létatO kapybaře, která chtěla létatIva Vyhnánková

Nádherné ilustrace. Krásný příběh o přátelství.

16.05.2020

A odpusť nám naše vinyA odpusť nám naše vinyRomain Sardou

Zlo vyhrálo nad dobrem. Jak smutné. Snad všechny knihy, které jsem četla, dopadly dobře, i když třeba hrdina padl. Ale tady se mě chtěli brečet. Vrah neměl ani problém se zabitím papeže.
Že začátku se příběh táhne, dej je nezajímavý. Jakmile se nový farář vydá do vesnice "proklatcu", dej dostane spád a vaše oči se nedokážou odtrhnout od stránek.
Je tu vše, napětí, záhada, vražda, tajemný spolek.
Jen ten konec mě dojal až k slzám.

09.05.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Wauu, napínavé až do poslední stránky.

04.05.2020

Královny nemají nohyKrálovny nemají nohyVladimír Neff

Nezaujalo, těžké čtení.

04.05.2020

Jana Seymourová - Laskavá královnaJana Seymourová - Laskavá královnaAlison Weir

Miluji autorciny knihy, ale tahle... neskonale nudná, rozvlekla, až konec je zajímavý.
Třičtvrte knihy zaobírá zase ta mrcha Boleynova, protože o Anně jsme četli už v minulé knize, tak je děj nezajímavý a rozvlekly, hodně se opakuje.
Ano, sem tam se něco dozvíme o Janě, o jejím dospívání, o její zbožnosti, vlidnosti a laskavosti.
A konečně je tu posledních 100 stran skoro pětiste strankove knihy, kde už není Anna, ale na trůn usedá Jana.

20.04.2020

Podivná medicínaPodivná medicínaNathan Belofsky

Zajímavá historie lékařství. Belofsky vyvolává hrůzu a veselí současně. Lékaři většinou nadělal více škody než užitku. Kniha při které vás ohromí hrůza a chvílemi se vám bude chtít zvracet.

20.04.2020

ProcesProcesFranz Kafka

Zajímavé čtení. Ale moc jsem to nepochopila, zvláště ten konec.

31.03.2020

Ocelové městoOcelové městoJules Verne

Mírumilovný francouzský lékař dr. Sarrasin získá polovinu velkého jmění a rozhodne se postavit v USA nové město Francouzské město, hotový ráj na Zemi. Druhou polovinu jmění získá německý profesor Schultze, který postaví Ocelové město (výrobna zbraní). Profesor Schultze je rozhodnut Francouzské město zničit. Ale jak se říká: "Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá." A tak je Schultze zabit vlastním vynálezem.
Faktem je, že Francouzi nikdy neměli Němce v lásce. A i Verne v různých svých knihách dává průchod svému pohoršení nad chováním jiných národů, tu proti Angličanům (v osobě kapitána Nema) či nyní proti Němcům (Schultze).

Jako dítě jsem neměla ráda Verneovky.....nechápala jsem jejich děj. Ale teď v dospělosti jim přicházím na chuť. Doporučuji zhlédnout i film.

09.02.2020

Žízeň po životěŽízeň po životěI. Stone (pseudonym)

Pochopit duši umělce není snadné. Pochopit duši van Gogha není už vůbec snadné. Autor napsal van Goghuv životopis výborně. Úplně jsem se vžila do příběhu. Naprosto jsem Vincentovi rozuměla (též trpím psychickym onemocněním). Byl to neskutečný dříc, který šel za svým cílem - stát se dobrým malířem.
Skvěle byly vykresleny i podmínky tehdejších horníků. Jít v 8 letech pracovat do dolů.... nedokážu si představit. Moc mě bavilo setkání s impresionisty.... Cezanne, Lautrec, Gauguin atd.
Zkrátka zajímavé čtení od první stránky až po poslední.

15.01.2020

Čtyřicet dnůČtyřicet dnůFranz Werfel

Hodně zajímavá kniha o hledání sama sebe v historicko-politickém kontextu. Je zde zobrazen boj Armenu proti muslimům. Kniha mě překvapila, nečekala jsem že mě bude tak zajímat.

05.01.2020

Alice v zrcadleAlice v zrcadleJo Kingsley

Skvělá kniha. Jak moc Alici rozumím.

26.11.2019

Nejslavnější popravyNejslavnější popravyLadislav Chmel

Zajímavé a nudné zároveň. Začátky trestu smrti jsou nudné nezazivne, všichni to už známe ze školy, lámání v kole, obeseni, ukamenivanu atd. Zajímavé to bylo až od amerických současných trestů smrti, elektrické křeslo, plynová komora, injekce. Skvělé čtení bylo i o Milade Horákové. Člověk se dozví něco nového, nevěděla jsem že Američané používají plynovou komoru. Což moc nechápu, svět to kritizoval u nacistů a Amerika to používá i v dnešní době.

23.09.2019

Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v OsvětimiŽeny z bloku 10 - Lékařské pokusy v OsvětimiHans-Joachim Lang

Zajímavé. Nečekejte žádný román, jsou to jen fakta, fakta, spousta jmen a čísel. Herr Lang jde přímo k věci, žádná okecavačka o počasí. Byly to strašné pokusy, ale na rovinu, kdyby jich nebylo kde by byla lékařská věda dnes.

04.09.2019

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

Nudný.

18.08.2019

Děti, které přežily MengelehoDěti, které přežily MengelehoEva Mozes Kor

Přečteno za pár dní. Kniha vás vtáhne do děje už od začátku. Neuvěřitelný příběh dvou malých děvčátek. Kde se bere tak velká síla k životu u malých dětí? Doporučuji! Rozhodně lepší než Mengeleho děvče, které o něm ani moc není.

13.08.2019

Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské pekloHvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské pekloEva Slonim

Přečteno za tři dny. Úžasná kniha a další silný příběh. Tentokrát žádné rozebíráni každého dne v KL. Většina knihy se zabývá životem rodiny Weissovy před deportaci, což neubírá knize na dramaticnosti. Rodina se několikrát rozdělila aby se zase mohla dát dohromady. Překvapilo mě, že všichni z rodiny až na malou sestru přežili. Nepočítám strýce, tety a sestřenice s bratranci, kteří bohužel zahynuli. Opravdu stojí za to si knihu přečíst.

13.08.2019

Slaměný měsícSlaměný měsícSergej Alexandrovič Jesenin

To je strašný. Hlavně ta báseň o zabití psů. Celkově jsou ty básně smutné. Asi nebyl autor pozitivně naladěn, když psal tuhle sbírku.

01.08.2019

Statečná srdceStatečná srdceA. Franklin (pseudonym)

Skvělá kniha. Chytla mě už od začátku, správná dávka napětí co Vás nenechá vydechnout. Z mnicha Tahcmara se mi zvedá žaludek ještě teď.

30.07.2019

Medvídek PúMedvídek PúAlan Alexander Milne

Moje nejoblíbenější.

26.07.2019

Dům fúriíDům fúriíMadeleine Roux

Není to špatný, ale nenadchne. Jen ten konec je divně useknuty.

16.07.2019

Kniha ztrát a nálezůKniha ztrát a nálezůLucy Foley

Není to špatný román, ale můj šálek kávy to není. Hned na začátku jsem se ztrácela v postavách kdo je kdo. Moc postav, moc příběhů, které se navzájem propletaji.

18.06.2019

Kola hrůzyKola hrůzyS. Hassel (pseudonym)

Jako vždy super "haselovka". Trochu drsnější ráz.

18.06.2019

České nebeČeské nebeAlena Ježková

Skvělé čtení, člověk se něco dozví o svatých. Kniha se mi moc líbila.

15.05.2019

Sen v BenátkáchSen v BenátkáchŠtěpán Zavřel

Krásná kniha. Perfektní pro seznámení dětmi s Benátkami. A hlavně krásné ilustrace.

15.05.2019