zuzi.d zuzi.d komentáře u knih

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Ať přemýšlím jak přemýšlím, vůbec nevím, jak hodnocení této knihy vyjádřit ve hvězdičkách. Asi bude mou první bez udělených hvězd.
Pamatuji si, jak mě nadchla anotace knihy a hned jsem si ji koupila. Po přečtení mohu říci, že anotace trochu kecá, protože za těch sedm dní se vlastně neukáže moc z toho slibovanho "jaký by byl svět bez nich". Vnímám to spíš tak, že postavy dostaly sedm dní na to, aby se nad svým rozhodnutím ještě zamyslely. Při čtení moje myšlenky neustále někam utíkaly, a to až tak že jsem se několikrát musela vracet a číst odstavec nebo dva znovu. Takže ano, kniha nejspíš vede k zamyšlení. Ale na druhou stranu mi vlastně přijde taková nemastná neslaná. Není to sice tak, že bych čtení chtěla vzdát a knihu odložit, ale vlastně jakoby mě vůbec nezajímalo kdo se nakonci jak rozhodne.
Musím říct, že nejvíc se mi líbilo, jak dopadl Napoleon, tedy ne to jak se po svých sedmi dnech rozhodl, ale až úplně na konci knihy. To mi vlastně přišlo jako nejlepší z celé knihy - ten nápad.
Myslím, že tato kniha je trochu promarněnou šancí. A taky je škoda, že na přebalu je Brooklyn Bridge a ne Manhattan Bridge.

08.10.2020

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Říkala jsem si, že tohle se mi líbit nebude. Že tohle bude jen vycpávka mezi prvním a třetím dílem. Jenže ono se to tak dobře četlo. Už nemám pocit, že krev a erotika jsou v knize jen na efekt. Prostě to k tomuto světu a hrdinům patří. Jsem zvědavá na třetí díl.

24.09.2020 3 z 5

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

Krásná drobná kniha. Nevím, co napsat jiného, než je uvedeno v popisu ... "do knihy autor vložil touhu po životě a lásce a smířlivou radost z krátkých momentů štěstí."
Poslechla jsem i audioverzi, načtenou dvěma hlasy, která se opravdu moc povedla - určitě stojí za poslech.

12.09.2020 5 z 5

Londýn prostě žeru Londýn prostě žeru Lenka Požárová

Průvodce špikovaný recepty s kousky vlastních zážitků ozdobený spoustou fotografií.
Při čtení jsem si chvílemi připadala jako v Londýně.
... vlastní zážitky autorky mi ho ukázaly z úplně jiné stránky než jak ho jako turistka znám.
... průvodce s tipy na to co navštívit, rozdělené do různých kategorií včetně té kam zajít na gin nebo na trh, i nápady na to co si přivézt, mi pomohou si naplánovat další cestu.
... a recepty, na které se těším, až je vyzkouším, mi snad kousek Londýna přinesou i domů.
Nikdy by mě nenapadlo, že budu v posteli před spaním číst nejen žážitkové pasáže a doporučení, co navštívit, ale také všechny recepty!
Napadá mě pár mínusů, ale kniha je opravdu moc hezky zpracovaná jak vizuálně tak obsahově, takže jí leccos prominu:)

10.09.2020 4 z 5

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Mám ráda tuhle starou edici Čtení na dovolenou. Je perfektní na cestování nebo když si člověk chce přečíst jen něco menšího. Postupně si ji dokupuju na výprodejích a v antikvariátech, a vždy když po nějakém kousku sáhnu k přečtení tak jsem mile překvapena. Ne jinak tomu bylo i tentokrát. Po přečtení dvou nejnovějších komentářů (tedy těch co budou zobrazeny pode mnou) nevím, jestli nějaký komentář psát, protože to za mě jejich autoři napsali:) Takže jen shrnu - nahlas jsem se nesmála, ale u knihy jsem se bavila, je svižná a vtipná, výborná oddychovka.

11.08.2020 4 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Vynikající kniha, která patří mezi mé nejoblíbenější. Výborně vymyšleno a skvěle napsáno. Ráda se vracím i k audioknize.

30.07.2020 5 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Pohodové čtení na léto.
Za mě je snad o fousek tentokrát lepší film než kniha.

21.07.2020 4 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Ne že by se mi kniha úplně nelíbila, nebo byla špatná. Jen mi přijde jakoby si na něco jen hrála a že jde trochu jen po povrchu. To myslím předevšív tak, že jsem při čtení měla pocit, že u postav je chování pouze popisováno a ne prožíváno a to mi bránilo se do knihy více ponořit.

10.07.2020 3 z 5

Raoul Taburin Raoul Taburin Jean-Jacques Sempé

Milý příběh s překrásnými ilustracemi.

23.06.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Výborně napsaný příběh pří jehož čtení jsem měla pocit, že se po Londýně a dalších místech procházím s hlavními hrdiny.

07.06.2020 4 z 5

Přemýšlela jsem jestli dát knize hvězdičky čtyři nebo pět. Ale já si všechny ty postavy tak zamilovala, že této knize odpustím to jak je ke konci uspěchaná, dopisy občas tročku vykonstruované pro potřeby vyprávění příběhu i to jak je zatraceně krátká. Hned stahuji filmovou verzi a už se nemůžu dočkat, až se za nějaký čas pustím do čtení této knihy znovu.

30.05.2020 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Kniha mě pohltila a pustila mě až po přečtení poslední stránky. Celkový dojem pro mě však trochu kazí pár věcí. Předevší to jak uspěchaný je konec, oproti zbytku knihy, ve které příběh plyne přesně správným tempem. Další tři drobnosti bohužel bez spoilerů nemohu popsat, ale rozhodně mohu říct, že kniha je dobře napsaná a mohu ji doporučit.

09.05.2020 4 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Milé vyprávění o životě mladého muže na pozadí jeho putování s kocourem.

04.05.2020 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Příjemná oddechovka. Milé postavy, postupně se odvíjející (trochu předvídatelný) příběh, otáčím stránku za stránkou a vždycky po chvíli se divím, že už jich mám dalších dvacet přečtených.
Možná by si kniha zasloužila jednu hvězdu navíc za to že nezůstává jen plytkou romancí, ale řeší i trauma z psychického týrání, ale zatím asi zůstanu u tří.
Každopádně čtivě napsáno a jako relaxace po náročném dnu výborné.

23.03.2020 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

AUDIOKNIHA
Skvěle načteno. Tím, že každá z postav vypravěčů má svůj hlas se příběh stal hodně sugestivním. Moc se mi líbily charaktery postav, jejich vývoj v příběhu, to jak byl příběh zasazen do známých skutečností o Franklinově výpravě a také ten konec s vysvětlením Inuitských legend.
Parádní.

04.02.2020 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Ze začátku jsem se nemohla začíst a celý tento nový svět mi přišel tak nějak na efekt a poznámky pod čarou mě iritovaly. Říkala jsem si, do čeho jsem se to pustila... No a pak mě kniha docela chytla. Po dočtení se však stále nemohu zbavit dojmu, že ty potoky krve a sex jsou v ní jen proto, aby se vymanila z kategorie knih pro mládež a trochu víc zklouzla do té pro dospělé.
PS - Co je na knize naprosto strašné je počet chyb, které prošly korekturou. Nevedu si statistiku, ale tahle kniha jich má bezkonkurenčně nejvíc, co jsem kdy v jedné knize viděla.

28.01.2020 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami... za mě tak 70 %. Na knihu jsem se těšila a ne že bych byla úplně zklamaná, ale čekala jsem víc. Kniha je napsána v japonském stylu, což není plus ani mínus, ale prostě jen fakt. Nicméně po této stránce jsem si daleko více užila čtení Kočičího hosta. Nakonec dávám hvězdy tři a to ze tří důvodů. Každá ze čtyř povídek nese své poselství, ale postavy jsou napsány tak, že jsem se s nimi nedokázala sžít - jako bych je jen sledovala přes nějakou průsvitnou zástěnu a i ona poselství na mě tak úplně nezapůsobila. Zezačátku mi pravidla cestování časem přišla trochu účelová, postupně jsem jejich opodstatněnost přijala, ale ve způsobu jakým jsou podávána se nemohu zbavit kostrbatosti. Některé informace o postavách jsou v knize několikrát zopakovány a to občas tak, že působí jako pěst na oko.
Možná, až si přečtu knihu podruhé, tak ji budu hodnotit lépe.

31.12.2019 3 z 5

Zajíc s jantarovýma očima Zajíc s jantarovýma očima Edmund De Waal

Chvíli mi trvalo se začíst, ale pak jsem byla moc ráda, že jsem ve čtení vytrvala. Kniha je osobní, příjemně popisná, dává věci do souvislostí a ukazuje skrytá zákoutí domovů i lidské mysli. Líbilo by se mi více fotografií a reprodukcí uměleckých děl, o kterých se píše, nejlépe samozřejmě barevných. Ale příběh je barvitý dost.

27.12.2019 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Výborně napsaná kniha, která rozhodně stojí za přečtení

20.12.2019 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Tři hvězdy této knize u mě zachránila čtivost, včetně dobře napsaných popisných částí o přírodě a zvycích a také útržků minulosti. Ale úplně mě zklamal konec. Autor sice tentokrát, na rozdíl od posledního dílu Čínské série, dal hlavním postavám po vyvrcholení a odhalení ještě místo k jakémusi uzavření, ale jak to, tak ono odhalení pro mě postrádají uvěřitelnost ve vztahu k celému předchozímu ději knihy. Abych nic nevyzradila, nemohu napsat víc:)
Za mě zatím nejslabší kniha autora.

27.11.2019 2 z 5