zuzana8816 zuzana8816 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Kniha, které nic nechybí ani nepřebývá. Autor v ní umně popisuje čirou lásku, stejně tak čiré zlo, které doba politických útlaků představovala.
Přestože je kniha psána v různých časových rovinách, děj je přehledný a krásně do sebe zapadá.
Velmi mě nadchl citlivý popis baťovské doby, kdy jsem si na první dobrou oblíbila hlavního hrdinu té doby Tomáše Hanulíka.
Po dlouhé době se mi dostala do ruky velmi kvalitní kniha, které nechybí romantická linka, napětí, historický obraz, politický i společenský záběr, zapálené a nezlomné pátrání Pavla po jeho kořenech s happy endem, byť se mnohým čtenářům může zdát až nepravděpodobně šťastný, pro mě byl ideálním zakončením románu. Však si ho hlavní hrdinové po všech útrapách, které jim život přinesl, zaslouží.

23.01.2024 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Ačkoli byl román vydaný již v 80. letech 20. století, autorovy vize byly možná hmatatelnější, než si sám dovedl připustit. V dnešní moderní a technologicky velmi vyspělé době, v době chatbotů, kteří zanedlouho nahradí průměrně inteligentní lidi, je toto dílo velmi nadčasové.
Kladení důrazu na jednotlivce, izolace, neplodnost, narkotika, rychlosex... Nepřiblížili jsme se té daleké budoucnosti nějak brzy?

30.04.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Znova shledávám, že psychologicky laděné romány od českých autorů jsou si v jistém směru velmi podobné. Boj se sebou samým, se svými démony, se společností...
Přesto mě příběh bývalého kněze vtáhl do svých temných tenat a donutil k zamyšlení nad tím, jak často vidíme věci černobíle, jak se necháme ovlivnit nepodloženými pomluvami, jak se bojíme vystoupit ze stáda, jak snadno dokážeme odsoudit druhé a jak zlí a nenávistní dokáží lidé být, pokud jejich jejich "pravda" nestojí na nablýskaném piedestalu.
Na druhou stranu nikdy nevíme, co ukrývá nitro každého z nás, kam si troufneme zajít a kdy už nemáme své démony pod kontrolou...
Neveselá, leč zajímavá psychologická sonda do mnohovrstevné duše člověka.

31.05.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Strhující příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Poválečná nenávist panující mezi Čechy a Němci, boj o domov.
Děj knihy mě neustále nutil přemýšlet nad otázkou kolektivní viny - jeden za všechny, všichni za jednoho? Dokud je vítěz na výsluní je vše zalité sluncem. Ale co když se náhle karta obrátí? Jak snadno lidé zapomínají na příkoří a ponižování, které působili "nežádoucím", jak alibisticky obhajují své počínání, když se sami ocitnou v podobné situaci... Jak s osudy lidí zamává nejen samotná válka, že dobro se v době temna ztrácí i v sobě samém, že naučit se znova důvěřovat lidem je nesnadný úkol... A mnoho dalších témat na téma (ne)lidskost způsobená válkou rozkrývá kniha Sudetský dům.
Těším se na druhý díl.

02.04.2024 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Čas od času sáhnu po knize z nakladatelství Odeon, které svými těžkými tématy odkrývají tajemství hlavních postav, jejich postavení ve společnosti, jejich myšlenky, tužby i ztracené naděje...
Dílo Ohníčky všude kolem takové přesně jsou. Ne nadarmo je autorka mnohými čtenáři adorována. V knize postupně rozkrývá životy jednotlivých postav, až se dostane k holému jádru. Důsledný popis jejich minulosti je nedílnou součástí tohoto psychologicky laděného románu. Neboť minulost ovlivňuje naši přítomnost a přítomnost naši budoucnost. A nejen tu naši...

Obzvlášť mě zaujala postava svérázné Mii, mladé, moudré umělkyně a zároveň matky dospívající dcery, nad jejíž minulostí visí velké otazníky...

Dovolím si vyzdvihnout jednu ze stěžejních úvah, kterou právě ona Mia v knize vyslovila: "Někdy, zrovna když máš pocit, že jsi o všechno přišla, najednou najdeš cestu... Jako po stepním požáru... Země je dočista spálená, černá a všechno zelené je pryč. Ale půda je po takovém požáru úrodnější a můžou z ní vyrůst nové věci."

18.10.2023 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Dlouho jsem se chystala otevřít tuto knihu a docela jsem byla zvědavá na originální, nevšední, až hororovou zápletku, jak tento mnohými opěvovaný bestseller sliboval... Žádný úžas se ovšem nekonal. Zprvu zajímavě vyhlížející nápad s křídovými panáčky s blížícím se rozuzlením až zbytečně protahovaného konce, ztratil na zajímavosti. Pro "young adult" asi napínavé počtení psané jednoduše a srozumitelně, ale ke knihám Stephena Kinga, jak někteří zmiňují, má tento počin daleko...

06.11.2022 3 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Pokud si chcete přečíst a ponořit se do neotřelého psychologicky laděného thrilleru s nepředvídatelným koncem a v průběhu čtení objevovat stále nové příběhy, velmi doporučuji tuto knihu. Po severských detektivkách s obdobnými dějovými liniemi, je toto dílo tím pravým osvěžením a důkazem, že studnice námětů na zajímavé příběhy, při kterých běhá mráz po zádech, není zdaleka vyčerpána. Určitě sáhnu po dalších knihách tohoto francouzského autora.

05.10.2022 5 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Kniha se mi dostala do ruky náhodou. V první řadě mě zaujala volba a vytříbenost slov, jimiž autorka barvitě a poutavě popisuje proudy myšlenek a niterných pocitů hlavních postav. Tyto atributy zasazené do příběhu o lásce s jejími strastmi i krásami, jej činí jedinečným a také mnohovrstevnatým. Proto může být zpočátku náročnější na orientaci ve zdánlivě různých dějových rovinách, avšak s ubývajícími stránkami se začnou útržky dějových linek protínat a skládat v celistvý literární obraz.

10.11.2020 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Po přečtení tohoto dojemného příběhu náhle získávají knihy jiný rozměr. Nádech jakési posvátnosti i hravosti zároveň. A to díky hlavním hrdinům - samotářského stařičkého Carla, pro kterého znamenají knihy celý svět, které ho provázejí životem a on prostřednictvím donášky knih rozjasňuje životy dalším lidem s vlastními nelehkými životními osudy, a extrovertní dívenkou Sašou se srdcem na dlani a dětskou, prostou moudrostí, která knihonoše vyrtvale doprovází k jeho zákazníkům a svou přítomností prosluní nejen jeho všední dny.
Nenáročná kniha vhodná pro všechny generace.

25.08.2022 4 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Ačkoli sám název knihy a abstraktně laděná obálka v růžových tónech vybízí k letnímu čtení, jsem ráda, že jsem po debutu Jakuba Stanjury sáhla až v říjnu.
Atmosféra knihy připomíná těžký, sychravý podzim, s neúprosně krátícími se dny, se studenými, nemilosrdnými poryvy větru a kapičkami deště ostře narážejícími na každý obnažený kousíček těla...

Bravurně zpracovaná tématika psychické manipulace. O tom, jak navenek zdánlivě neškodné, avšak velmi toxické jednání nejbližších lidí v dětství dokáže celoživotně narušit tenkou krustu sebevědomí, ze kterého v dospělosti ukusuje i partner, až jej vysvleče do naha a slovy, potažmo činy, ostrými jako břitva jej úplně ochromí. Natolik, že hlavní hrdinka pochybuje o svém zdravém rozumu, úsudku, a z obav z nástrah světa a své neschopnosti, kterou jí partner dávkuje do žil jako jed se raději znova uchyluje do "bezpečné" náruče tyrana.
Opravdu silné téma, silný příběh protkaný až poeticky květnatými slovními obraty, který v knize graduje... A ve mně i po několika dnech po odložení knihy doznívá nepříjemná pachuť .

28.10.2023 5 z 5

Volba Volba Jakub Trpiš

Marketingový tah byl v případě této knihy působivější nežli samotný obsah. Od slibně se rozvíjejícího začátku jsem očekávala poněkud jiný směr, kterým se bude dílo ubírat. Místo toho, sektářsky vyhlížející skupina lidí, která se rozhodne společnou meditací zachraňovat svět (s nadsázkou), do toho vyhrocené dění na politické scéně..., aby se nakonec došlo k závěru, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, byť za cenu obětí. Z této knihy mám rozporuplné pocity. Prvotní autorova idea možná dobrá, ale s ubývajícími stránkami se děj změnil v jakýsi mišmaš zabalený do ezoterického hávu.

25.11.2021 2 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Místy dosti mrazivý román o panujícím politickém režimu v době normalizace. Hlavní protagonisté knihy, kteří se nebáli režimu čelit, hrdě stáli za svými racionálními názory navzdory diktátorským, nelidským postupům, za cenu ztrát zdánlivých životních jistot, domova, často vlastního zdraví, za krutě vykoupenou vnitřní svobodu a důvěru v opravdu lepší zítřky, jsou pro mě opravdovými hrdiny!
Hltala jsem každou stránku knihy, soucítila jsem s osudem každé postavy, které házel režim i život sám klacky pod nohy.
Velmi povedený beletrizovaný životopis se syrovým popisem událostí tak, jak se opravdu odehrávaly, byť objektivně toto, vzhledem k revolučnímu roku mého narození, posoudit nemohu. Tato kniha otevřela mou zvídavost ohledně nelehké poválečné doby na území Československa a také bohužel utvrdila v tom, že politika je vysoká a temná hra, která ve skutečnosti nikdy nevycházela vstříc přáním občanů státu...

20.09.2022 5 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Od četby této knihy mě zprvu lehce odrazovaly negativní ohlasy čtenářů. Nicméně jsem se do knihy pustila a nelituji. Třeštíková má svůj osobitý styl psaní, který nemusí vyhovovat každému, ale mně se její "otevřené" minikapitoly, ke kterým se v průběhu děje vrací a postupně odkrývá, co je doposud skryto, líbí. Množství postav i přeskakování dějových linek může na někoho působit chaoticky, ale ve výsledku vše souvisí se vším a já obdivuji autorčino umění plynutí děje a zároveň smysluplné navracení k jednotlivým scénám a postavám. Lehké matení čtenáře je zjevně autorčiným záměrem.
Mezilidské a rodinné vztahy, včetně vztahu k sobě samým jsou hlavním tématem knihy. Důsledky jednání dospělých, jejich problémů a obav dopadající na křehký svět dospívajících dětí.

07.09.2022 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

S ohledem na kladné recenze většiny knih Colleen Hoover, jsem sáhla po tomto prvním románu vydaném v českém jazyce. Při čtení první poloviny knihy jsem si říkala, že ve 14 letech bych kouzlu hlavních postav s dialogy připomínajícími seriál Gilmorova děvčata, zcela podlehla a knize vtiskla pomyslnou nálepku odlehčeného prázdninového čtení. Nicméně druhá polovina knihy mě opravdu nadchla. Dějové nitky se začaly splétat, vše do sebe zapadat a hlavní aktéři se stali opravdovými hrdiny svých životů... Velmi oceňuji barvité, emocemi nabité situace, kdy Sky a Holder ožívají v srdcích čtenářů a nezbývá, než milovat jejich bolest i nezměrnou lásku...

11.08.2023 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Kniha Veselí je pro mě nejslabším dílem Radky Třeštíkové. Její knihy mám ráda, jsou čtivé, hravé, ze života, ale u Veselí jsem jaksi postrádala nějaký zajímavý děj, zápletku. Něco, co by z linie vyprávění takového normálního života na vsi hlavní hrdinky Elišky vybočilo. Jako u každého počinu Třeštíkové oceňuji její schopnost vžít se do rolí jednotlivých postav a dokonalý popis pocitů, osobitý humor a lehkost psaní, díky kterému je, i přes ne příliš originální děj, kniha čtivá.

24.01.2023 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

První kniha od M. Klevisové, do které jsem se s očekáváním napínavého příběhu ponořila. Nicméně v polovině knihy jsem cítila spíše zklamání. Děj se stále nijak zvlášť poutavě nerozvíjel, někdy až zbytečně detailní popisy postav a jejich nešťastných životů a myšlenek. Až ke konci knihy, kdy postupně přicházelo rozuzlení, začalo být dílo zajímavější, kdy mohl být pachatelem prakticky kdokoli. Avšak samotný závěr nebyl žádnou senzací.

28.06.2022 3 z 5

Déšť Déšť Sára Saudková

Čtivá, svižná, nenáročná detektivka určená především něžnějšímu, ale otrlejšímu pohlaví. Svérázná vyšetřovatelka Oldřiška si nebere servítky za žádných okolností. Právě díky dokonale vykreslené osobnosti této hlavní postavy - neomalené, drsné, drzé, vulgární, neohrožené, ambiciózní, a jejímu pátrání po pachateli s deviantskými násilnickými sklony, mě tato kniha vtáhla ihned do děje a nepustila do poslední stránky.
Druhá kniha od Sáry Saudkové, která se mi dostala do ruky mě opět příjemně překvapila.

02.01.2022 3 z 5

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Z krátkých povídek psaných perem života Roberta Fulghuma číší čirá radost ze života. Autor je příkladem toho, že inspirace může být ukryta v každém všedním dni, který svým bedlivým pozorováním okolního dění, laskavým smyslem pro humor a literární obratností rázem promění ve "sváteční". Fulghumova filantropie, lehkost bytí a životní zkušenosti shrnuté do jednoduchých, libých příběhů a úvah, které přesto stojí za zamyšlení.

14.05.2021 4 z 5

Rytec kamejí Rytec kamejí Ivan Fíla

Temná pohádka pro dospělé. Vcelku mi imponují literární počiny, kdy autor ponechá svobodný rozlet svým bizarním nápadům a čtenář si je může úspěšně vizualizovat a stávat se součástí příběhu. Nicméně toto dílo je přehnaně nafouklé fantaskními imaginacemi autora. V místech, kde už by bylo nasnadě vložit tečku a ponechat prostor čtenářům, se obrazy stále a stále vrství, až jsem občas úplně ztratila prvotní myšlenku té, které pasáže.
Téma a ústřední motiv příběhu však hodnotím kladně. Věčný souboj protikladů - dobra a zla, krásy a ošklivosti v netradičně pojatém příběhu věčné lásky.

11.11.2020 3 z 5

Ráj Ráj Abdulrazak Gurnah

Musím říct, že tato kniha pro mě nebyla šťastnou volbou. Nemohla jsem se do ní začíst, v polovině knihy, kdy děj byl stále takový monotónní jsem uvažovala, že už Ráj ani nedočtu. Nicméně jsem se prokousala až ke konci a s úlevou knihu odložila.
Pozitivně hodnotím jen prostředí, do kterého je děj knihy zasazen. Úplně odlišný styl života, než který popisují ve svých knihách američtí či evropští autoři.
Zevrubný popis obchodních cest, absence zápletky, konec bez konce...
Osobně mě kniha, jejíž autor získal Nobelovu cenu, zklamala.

14.04.2024 2 z 5