zirafinec zirafinec komentáře u knih

Slunce a hvězda Slunce a hvězda Rick Riordan

Čteno v originále.

Já jsem se na tu knížku TAK STRAŠNĚ MOC těšila! A jak asi můžete hádat, nebyla jsem zklamaná. Musím se přiznat, že Nico byl vždycky má oblíbená postava, a tak jsem možná trochu nekritická, ale ta kniha mi připadá skvělá. Doporučila bych ji všem, kdo mají rádi Percyho Jacksona. Je v ní znát zásah jiným autorem, ale ničemu to nevadí, Riordanův humor zůstává. Celý příběh je nabitý emocemi i již zmíněným humorem, pořád se něco děje. Jediné mínus podle mě je, že nebude pokračování... Asi si ji přečtu ještě v češtině...

Update: po měsíci jsem si ji koupila v češtině a i když překlad trochu pokulhává, užila jsem si ji.

15.02.2024 5 z 5

Pohár bohů Pohár bohů Rick Riordan

Omujbože. Já se tak těšila... A přečetla to za jeden večer. Prostě ahhh. Miluju Percyho Jacksona. A vzhledem k obsahu knihy se můžeme těšit na další dva díly, hell yeah.

(Mimochodem, pokud milujete Solangelo tak jako já a umíte anglicky, pak doporučuji příběh na wattpadu s názvem Psychopath od @hafuck1010. Je to zatraceně dokonalý.)

10.12.2023 5 z 5

Devítka: Pravdivý příběh skupiny žen, která přežila hrůzy nacistického Německa Devítka: Pravdivý příběh skupiny žen, která přežila hrůzy nacistického Německa Gwen Strauss

Z této knihy mám hodně špatný pocit.
Ač jsem historických knih, i z období nacistického Německa, nějakou tu trochu přečetla, tato byla úplně jiná. Nebyly to vymyšlené, ač hrůzné (a, nutno dodat, ty, které se opravdu děly), události stávající se lidem, které si autor vymyslel. Naopak - to vše, co kniha obsahuje, se opravdu stalo reálným, ještě nedávno žijícím, lidem. Je to jako dokument, který ve vašich představách působí stejně, jako kdybyste viděli film (který by si tato kniha opravdu zasloužila). To je možné díky tomu, jak autorka výborně pracuje s jazykem.
Kniha je neskutečně silná, člověk by nevěřil, že se to opravdu mohlo stát. Popisy toho, co se dělo novorozeňatům a dětem obecně, jsem musela dlouho rozdýchávat, bylo mi z špatně.
Nechci říkat, že by si tuto knihu měl přečíst každý. Ano, je důležité nezapomenout, je důležité, aby vzpomínky, které pomalu umírají s každým, kdo tyto hrůzy přežil a nyní opouští tento svět, zůstaly mezi námi. Ovšem nemyslím si, že by na ni měl každý žaludek...

30.07.2023 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Miluju Stopařova průvodce galaxií. Moc jsem si to (opět) užila, doporučuji každému k přečtení.

15.06.2023 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Miluju knihy Terryho Pratchetta. Těším se na pokračování, kde snad zjistím osud Zavazadla:)

11.02.2023 5 z 5

Zadní dům Zadní dům Anne Frank

Ačkoli se o této knize mluví jako o hodně silné, za mě se mi dotknul v podstatě pouze doslov. Tím nechci knihu nijak shazovat, o tom svědčí i mé hodnocení. Jedna z mála knih v povinné četbě, která by tamměla nadále zůstat.

30.10.2022 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Skvělá kniha se pozná tak, že nemůžete přestat číst, ale zároveň, když ji dočtete, tak je vám to neskutečně líto. Což znamená, že tohle byla skvělá kniha. Neskutečně mě bavila, děj rychle utíkal, přečteno za pár dní. Občas jsem sice občas něco nepochopila (například jestli někdo víte, jak funguje Králičí hala, napište mi to prosím.) Postavy jsem si oblíbila, Longwej mi lezl na nervy... Prostě všechno tak, jak má být. MImochodem, jsem jediná, která celou dobu přemýšlela, jestli, pokud tohle je Genesis 11, jsou i další?

07.02.2022 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Závěrečný díl, který láme srdce. Prostě krásné. Doporučuji a doufám, že nejsem jediná, kdo touží, aby ho Aslan přivolal do Narnie.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Jsem velmi, ale opravdu velmi ráda, že se v tomto díle spolu setkají všichni Pozemšťano-Narniané (až na Zuzanu, která je pitomá a může si za to sama) - Polly, Digory, Petr, Edmund, Lucie, Eustace, Jill.

Nevím, jestli je to pohádka se šťastným koncem, nebo naprosto negativní pohádka - všichni nakonec umřou, zároveň jsou vlastně rádi, že umřeli.

Zajímalo by mě, jakým jazykem se vlastně v Narnii mluví - anglicky (česky) to asi nebude, protože je zde napsáno, že "... Eustace mu je na oplátku pojmenovával anglicky." A jak to, že jim děti rozumí.

Líbí se mi, že je kniha taková uzavřená, že prostě Narnie zanikne, dostanou se do lepší Narnie, všichni jsou šťastní, nic je neváže k "našemu" světu a prostě konec zvonec. Není tam nic, co by vyhlíželo další pokračování, jako je tomu například v Časodějích.

Přijde mi, že anotace zde na Databázi obsahuje spoilery. A to dost významné.

02.06.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Wow. Moc se mi to líbilo, mělo to logiku, prostě úžasná knížka, od které neodtrhnete oči. Na můj vkus až moc málo stránek :-). Doporučuji dětem i starším čtenářům.

01.06.2021 4 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Krásná kniha - příběh Hanky, Rafana a Sváti si (alespoň v doporučené věkové kategorii) nemůžete nezamilovat. Sérii už čtu potřetí, ale to v mém případě není nic neobvyklého :-) Vše je krásně popsané a nemám u této knihy nic, na co bych si mohla stěžovat, nebo se na něco doptávat. A Plavík je mi neskutečně sympatický, taky bych takového chtěla :-D
P.S. Všimli jste si, že se kniha jmenuje Ostrov Zasvěcení, ale v knize je vždy ostrov Volby?

25.04.2021 5 z 5

Aréna smrti (speciální vydání) Aréna smrti (speciální vydání) Suzanne Collins

Proč, proč, já hloupá, proč jsem otálela rok, kdy se mi jen tahle knížka válela v knihovně a já ji nepřečetla? Dokonalost. Po každé kapitole si člověk řekne Ještě jednuu, a celá knížka je najednou pryč. Přečtěte si to.

28.04.2024 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Četla jsem vícero knih z období druhé světové války, a jak již bylo řečeno přede mnou, tato není zrovna nejlepší. Byla jsem kolikrát zmatená, názvy kapitol, některé kapitoly samotné a někdy i jednotlivé věty mi smysl prostě nedávají a dávat nebudou. I přesto jsem knihu dočetla, díky zajímavému tématu z pohledu porodní sestry.

26.09.2023 3 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

O mnoho lepší než předchozí díl, akorát nevidím důvod pro zmizení Fenchurch a zjevení Čiry...

28.06.2023 4 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Musím se přiznat, byla to moje první Zeměplocha... a už teď vím, že budu milovat i další díly! Miluju ty extrémně šílené situace, které zároveň trefně odrážejí náš současný svět. Asi nejoblíbenější postavou je troll Navážka, který celou knihu tak nějak provází, dalo by se říci. Zkrátka, hned se vrhám na Těžké melodično.

09.01.2023 5 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Kniha se mi velmi líbila, rozhodně doporučuji. Jsem ráda, že autor nezabrousil vyloženě k "nadpřirozenu" a zůstala to jen podivná část Prahy s ještě podivnějšími lidmi. Od knihy se nedal odvrátit zrak, a to jsem poslední den na dovolené. Jediné, co mě zaráží, je chování se hlavních postav. Myslím, že na svůj věk by se měli chovat jinak.

04.06.2021 5 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Kniha se mi velmi líbila... Narnie je prostě Narnie - vtáhne vás do děje a nepustí, dokud ji nepřečtete, místo, kde zvířata mluví, skvělá zábava, napětí... Doporučuji.

SPOILER!!!
Proč proč, proč a ještě jednou proč už se Petr a Zuzana nikdy nevrátí do Narnie??? Vždyť to je Nejvyšší vládce Petr a jeho královská sestra - bájné postavy, které jsou opěvovány skoro tak jako samotný Aslan! Navíc, když vládli ve Lvu, čarodějnici a skříni, také byli dospělí a nikomu to nevadilo.

28.05.2021 5 z 5

Koruna času Koruna času Natalja Ščerba

Asi budu brečet.... Poslední kniha této naprosto skvělé série skončila, a já přemýšlím, co číst dál. Jenže po takto dobré sérii se mi při čtení jakékoli knihy bude stýskat po odvážné Vasilise, která se ráda obětuje pro přátele, mému oblíbenému Fešovi, rozumné a hodné Dianě, střeleném Nikovi, nic nechápajícím Leškovi, Bouřce, co si nebere s ničím servítky, nepředvídatelném Maarovi, věčně rozesmáté Zachaře a ostatních postavách. Proč jen to už muselo skončit???

Nicméně tisíckrát doporučuji.

Dokonalá obálka. Děkuji i za mapu na vnitřní straně přebalu.

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY CELÉ SÉRIE!!!
Zajímalo by mě, po jaké době se stala poslední kapitola.

To, jak se nakonec všichni zamilovali do někoho z jejich "party", mi přijde hrozně divné. Tak třeba Lešek měl na Ostale spoustu příležitostí....

Štve mě, jak tam jsou našmahané uvozovky. Strašně to kazí zážitek a v textu se člověk vůbec neorientuje.

Epochální závěr. Ale po tom, jak se celou knihu mluví pouze o tom, kdo se stan novým Časem, trochu předvídatelný.

Škoda, že Fešovi a Vasilise nebylo přenecháno více prostoru... Nebo alespoň jedna pasáž, kdy je nikdo nevyruší :-)

Zajímala by mě reakce v Hodinovém sále, když viděli Vasilisu s Fešem jako vládce času. Především Zachařina. "Dragocík" je mi opravdu sympatický, i když je z jiné časové paralely :D

15.05.2021 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

(SPOILER) Krásná kniha, i když se to stejně jako o V šedých tónech nedá úplně říci, protože jejich obsah to prostě nedovolí. Za mě sice horší, než V šedých tónech, ale přesto moc doporučuji. TATO ČÁST MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!! Za á nechápu, proč jsou jména na začátku kapitol psaná s malým písmenem na začátku. Není to nějaká chyba? Za bé mi Alfredovy nenapsané dopisy přišly naprosto nezajímavé a matoucí. Dokud nenastoupil pořádně na scénu, vůbec jsem je nechápala. A za cé konec. Také vám přijde, že autorku prostě konce psát nebaví a proto je odbyde? Já jsem sice četla pouze Sůl moře a V šedých tónech, ale to jsou její první a třetí kniha. Kdyby to bylo jen v první, ještě bych pochopila, že se psaním nemá zkušenosti a proto udělala tuto chybu, ale takhle? To je prostě neomluvitelné. Vždyť Emilia na záchranném člunu také viděla loď, tak jak to že na ni nenastoupila? Nechápu. Kniha mohla být o těch pár kapitol na vysvětlenou delší. Proto hodnotím čtyřmi hvězdami.

Vina. Christensenová.

10.03.2021 5 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

knihu jsem přečetla za pár dní o dovolené, moc jsem si ji užila. A to i přesto, že se za celou dobu vlastně nic moc nestalo, četla jsem ji jedním dechem... Nevím, asi autorka umí opravdu poutavě psát :)

12.08.2023 3 z 5

Hrdinové ve člunu Hrdinové ve člunu Daniel James Brown

Tato kniha mě chytila a nepustila, přestože se o toto téma absolutně nezajímám a, upřímně, jsem ani nevěděla, že se v nějakém veslování soutěží na olympiádě. Člověk by řekl, že je to fikce, že něco takového nemůže být pravda, od Joeova příběhu až po to, jak se dostal se svými přáteli až do Berlína. Určitě ji budu číst znovu.

30.07.2023 5 z 5