zd0981 zd0981 komentáře u knih

Přeběhlík Přeběhlík Daniel Silva

Tak tady jsem se už docela nudil. Ono psát knihy jako sérii není pro spisovatele myslím až tak jednoduché, aby se stále stejný hrdina, stále stejné postupy, stále stejné kulisy... neomrzely. Ne každý to dokáže. Uvidím, jak se s tím vyrovná autor v dalších dílech.
Potom mám pocit, že stále větší plochu knihy zabírají odkazy, někdy dost zdlouhavé a nudné, na stále se opakující na akce a situace z minulých příběhů.
Nakonec, ale za to spisovatel nemůže, jednání ruských politiků ve světle událostí posledního roku působí nereálně a víra, že snad třeba je možné s Rusy se dohodnout působí naivně. Ale tu naivní představu měl nejen D. Silva ale velká část západního světa.

23.03.2023 3 z 5

Skrytá říše Skrytá říše Kevin J. Anderson

Takové mile naivní a sentimentálně narůžovělé čtení. Dobrý příběh.
Už jsem to četl asi před 15léty. Opáčka nelituji otázkou je, zda budu pokračovat, uvidíme...

08.02.2023 4 z 5

Smileyho lidé Smileyho lidé John le Carré (p)

Ne úplně lehké čtení, jak je u tohoto autora obvyklé, ale velmi zajímavé. Atmosféra hutná. Zajímavý je zde často prezentovaný respekt západních vlád z Rusů. Jak pozdější vývoj ukázal, často zbytečný.

28.12.2022 5 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Naivní, místy až hloupé. Plné laciných klišé...
Těm, kterým to nevadí tak se to může líbit.

18.12.2022 1 z 5

Hranice Hranice Cormac McCarthy

Ani si netroufám hodnotit hvězdičkami. Knihu jsem odložil nedočtenu, to se mi zase tak často nestává, zvláště u takových autorů jako je McCormac.
Proč?
Hlavním důvodem byla beznaděj, která jak se mi zdálo prolíná textem. Žádná naděje nikde vůkol. A současné době opravdu nemám sílu na takové příběhy. Omlouvám se autorovi.
Druhý důvod souvisí s tím prvním. Zdlouhavé je to, často jsem nechápal, proč postavy jednají tak jak jednají, proč se rozhodují tak jak rozhodují i když je zřejmé že se rozhodují pro cestu ke zkáze.

01.11.2022

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Četl jsem kvůli vnukovi, dostal to k Vánocům, tak abych věděl, co to je, ani nedávám hvězdičky. Opravdu dětská záležitost, tak pro 10–12 let. V našem vzdělávacím systému se neklade moc velký důraz na řecké bájesloví tak nevím, asi to pro většinu dětí nebude až tak srozumitelné. Čte se to ale docela dobře.

21.10.2022

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Spatlanina, postavy jednají chaoticky, bez rozumu a zjevného účelu. Hlavní hrdina snad ani nepřemýšlí, nebýt spisovatele, který mu vždy na poslední chvíli přihraje nějakého zachránce, tak se konce knihy nedožije (a serie by nevznikla.
Nevím, jestli v budu pokračovat v sérii, prý je to lepší, tak uvidím.

19.10.2022 2 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Opravdu dobrý spisovatel napsal zvláštní knihu. Podle mne není až tak úplně pro nás, Středoevropany z postkomunistických zemí. Jsem vrstevník obou protagonistů knihy, a tak se nezbytně dívám na události o kterých je v knize řeč trochu z jiného úhlu a vidím je trochu jinak. Zcela pak pomíjím náboženská rozjímání.
Jinak je v knize řada velmi pěkných pasáží, které jsem četl s chutí, v první polovině jsem se i dost nasmál. A celé to pak směřuje k podle mne teatrálnímu závěru.

09.10.2022 4 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Kdyby ten závěr byl o 20 stránek delší tak to budou jen 2 hvězdy. Já myslel, že to bude Opravdová Literatura a zatím se z toho vyklubala prachsprostá Komerce...

No, nakonec je to o rozdávání snů...

25.08.2022 3 z 5

Dokonalý zabiják Dokonalý zabiják Ward Larsen

Kdo si nepotrpí na alespoň nějakou věrohodnost příběhu a nevyžaduje od autora spisovatelské mistrovství tak bude i spokojen.

06.08.2022 3 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Tak tenhle díl jsem už nedočetl a pokračovat nebudu. Při pomyšlení, že mám kolem sebe spoustu zajímavých titulů mi přišlo trávení času nad touto sérií jako mrhání.
Přitom to mohl být zajímavý počin...

19.06.2022 odpad!

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Že by to nebylo čtivé, to nemohu říct. Možná kdyby autor ubral na košatosti a přidal na věrohodnosti, určitě by to knize prospělo.

01.06.2022 3 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Opravdu nevím. Kolísám v hodnocení mezi dvěma a pěti hvězdičkami. Ve skvělém příběhu se střídají výborné pasáže s naivními až hloupými, někdy i nevkusnými.
Škoda...

23.05.2022 3 z 5

Drak Jeho Veličenstva Drak Jeho Veličenstva Naomi Novik

Zdánlivě naivní až dětinské, pak jsem ale zjistil, že to byl patrně autorčin záměr, přiblížila se tím dobové atmosféře.
Jinak milé čtení, místy jsem se i zasmál.
Druhý díl však zatím odkládám...

08.05.2022 3 z 5

Cesta stínů Cesta stínů Brent Weeks

Po slušném úvodu se to z vícero důvodů pokazilo. Nějak všeho bylo moc, jmen, dějových linek, zvratů... Prolistoval jsem to sice do konce, ale k druhém dílu přistoupím jen na základě lepších hodnocení a bedlivém zvážení.
Škoda mělo to potenciál

27.04.2022 2 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Ufff, už, už jsem to po několika stránkách chtěl odložit jako naivní záležitost, místy soft porno (). Vydržel jsem a nelitoval.
Docela solidní fantasy, dávám šanci na další pokračování...

27.03.2022 4 z 5

Anglický zabiják Anglický zabiják Daniel Silva

Zajímavá, dobře napsaná kniha. Kromě napínavého děje přináší i netradiční pohled na často u nás idealizovanou neutralitu Švýcarska.

14.03.2022 5 z 5

Potopená města Potopená města Paolo Bacigalupi

Zdálo se to být dobré, pak se to nějak zvrtlo a přestalo mě to bavit.
Dost naivní, asi psáno pro YA

09.03.2022 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Taková porce nudy, že mi nezbývalo, než to odložit nedočtené...

20.02.2022 1 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

Mám rád JA, ale v téhle knize mám pocit, že je všeho moc. Moc krve, zrady, zvratů. Přitom děj mne nějak nedokázal pohltit. Postavy mi byly docela šumafuk...
Snad příště

17.12.2021 3 z 5