Cesta stínů

kniha od:

Cesta stínů https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37517/bmid_cesta-stinu-Mgh-37517.jpg 4.2 266

Noční anděl série

1. díl >

Temná, akcí nabitá fantasy, vás zavede do města jménem Cenária. Do města ponurého a nebezpečného, plného odporných slumů a obývaného těmi nejvýkonnějšími nájemnými vrahy, kteří se kdy procházeli na stránkách knih. Azoth je kluk bez rodiny, bez jakékoli budoucnosti. Má jedinou šanci změnit svůj osud – stát se nájemným vrahem. A nejlépe učedníkem skutečného mistra, Durzo Blinta, muže bez svědomí, který vraždu pokládá za umění. Z Azotha se tak stává Kylar Stern, který proniká do umění vraždy i do tajemství magie. Minulost se mu ale přesto připomene a postupem času se vrací jako bumerang…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print
Originální název:

The Way of Shadows , 2008


více info...

Komentáře (36)

Komentáře 36 Recenze 1

Alma-Nacida
Alma-Nacida
18.06.2022 1 z 5

Já si teda temnou a akcí nabitou fantasy představuju jinak, možná jsem na tohle už stará a myslím, že cílovou skupinou jsou mladí lidé kolem 15 - 16 let.
Mnoho jmen, mnoho míst, rozličné balastní postavy, které nijak nezasáhly do děje, ale měly svá jména. Hojně jsem přeskakovala a další díl si odpustím.

zd0981
zd0981
27.04.2022 2 z 5

Po slušném úvodu se to z vícero důvodů pokazilo. Nějak všeho bylo moc, jmen, dějových linek, zvratů... Prolistoval jsem to sice do konce, ale k druhém dílu přistoupím jen na základě lepších hodnocení a bedlivém zvážení.
Škoda mělo to potenciál


kamino
kamino
08.02.2022 2 z 5

Tak to byl solidní guláš. ani nevím, kde začít- tak třeba pojmy a názvy-v knize jich je hromada, polovina z nich není popsaná ani vysvětlená, takže nevíte, o čem je řeč. Na můj vkus spousta zbytečných jmen, které se tam leda motaly (např. podkoní Evžen z ostrovů Tralala prošel kolem. Rána. Evžena někdo zřejmě omráčil-tím dějová linka Evžena skončila). Některé pasáže byly vyloženě zmateční, že vůbec nebylo jasné, co se tam děje. Občas jsem se musela vracet, abych si některé odstavce přečetla dvakrát, a stejně jsem z toho ve finále věděla hovno. Nevím, jestli je problém v překladu, těžko říct. Prostě 50%knihy smysl dávalo, a zbytek moc ne.

HerrEtik
HerrEtik
08.01.2022 3 z 5

Na knížce se mi jednoznačně líbil námět - temnou fantasy o nájemném vrahovi jsem zrovna hledal, a Cesta Stínů mě v tomto ohledu zcela uspokojila. Nutno ale říct, že ta "temnota" mi mnohdy přišla až příliš nasílu... Neříkám to snad proto, že by se mi při čtení dělalo zle, byl jsem znechucen nebo tak. Ale spíše jsem místy obracel oči v sloup, protože daná pasáž neměla skoro žádný jiný účel, než se pokusit čtenáře šokovat. Když použiju internetový slang, prostě mi to přišlo tak trochu moc "edgy". Výsledné situace mi pak přišly spíše úsměvné, což určitě nebyl autorův záměr.

Když k tomu přičtu nepřehledné skákání z postavy na postavu a přehršel zvratů v překombinovaném zakončení, nemůžu dát více než tři hvězdičky. Druhému dílu ještě určitě šanci dám, ale o to bude mé očekávání větší.

ludek.n
ludek.n
10.06.2021 4 z 5

Brent Weeks otevírá Cestou stínů temnou a drsnou fantasy trilogii Noční anděl, která se od svých žánrových kolegů liší především v základních morálních východiscích a také v absenci onoho oparu srdnatého a skrz naskrz čestného hrdinství, jež provází podobné epické ságy. Hlavní hrdina Weeksova eposu Kylar „Azoth“ Stern je totiž aspirant na nájemného zabijáka, a přes všechny jeho charakterové klady je přece jen nesmírně těžké oblíbit si člověka, který vraždí pro peníze. Weeks nás ostatně nešetří ani v jiných oblastech lidského soužití a do bahna těch nejodpornějších vášní nás potopí hned několikrát, přičemž nadějemi na lepší příští šetří. Výsledkem je poměrně ponurá, dospělá fantasy, která si rozhodně na nic nehraje, nic nezakrývá, a pokud snad očekáváte i nějakou tu romantickou linku, se zlou se potážete. To spíš dostanete pěstí do nosu či magickou ohnivou koulí do žaludku, než že se dočkáte úsměvu, nebo nedej bože milého pohlazení. I přes rozporuplnost vzbuzovaných (a většinou zavrženíhodných) emocí, je Cesta stínů napsána tak dobře, že nebudete chtít, aby skončila. Něco vás pudí číst dál, hledat tajemství ka’kari a doufat, že se odplata změní ve spravedlnost a slitování.

chodícírohožka
chodícírohožka
22.03.2021 2 z 5

Tak teda nevím. Kniha by asi nebyla úplně špatná, ale připadala mi hrozně zmatená, přehuštěná nepotřebnými informacemi a naopak skoupá na některá podle mě základní vysvětlení (např. k čemu mám vědět, jaká budova odpovídá stylu kterého národa, když ony národy až na výjimky autor nijak necharakterizuje - s tím pak taky souvisí absence mapy, která zrovna do této knihy rozhodně patří). Kvůli nadbytku postav, které mají vlastní dějovou linku, jsem se místy ztrácela a netušila, o kom je zrovna řeč, Azothovo/Kylarovo dětství a výcvik mi připadaly zbytečně utahané (a samotná postava hlavního hrdiny mě nijak neoslovila), rozčilovala mě některá pojmenování (a skutečnost, že jsem nepřišla na to, proč je každé extrahované z jiného skutečného jazyka)... Navíc se tam toho dělo tolik, že mi nějak uniklo, o co vlastně Bohokráli opravdu jde a teda proč se to všechno děje (a určitě i další informace)... Nicméně musím uznat, že poslední třetina/čtvrtina knihy byla čtivá a napínavá. Jen těch "nečekaných" zvratů tam bylo trochu moc. Do druhého dílu nejdu - aspoň zatím určitě ne (snad kdyby mi byl autor z rozhovoru sympatický, možná bych o tom přemýšlela - ale nebyl...)

Anca136
Anca136
26.05.2020

Zajímavá kniha. Nevím jestli mám napsat skvělá, protože jsem četla skvělé knihy a je těžké tuhle k nim přiřadit. Už se mi dlouho nestalo, že bych knihu radši viděla jako film, ale u téhle to tak bude. Pohledy postav často přeskakovali a pro někoho kdo čte s velkými rozestupy by mohlo být složité se orientovat v příběhu. Příběh se několikrát odehrával i z pohledu zdánlivě zbytečné postavy, ale musím říct že to rozhodně bylo zajímavé. Rozhodně to není kniha, kde byste mohli jen tak pár stran přeskočit, protože vám to přijde 'nezajímavé' nebo 'nudné'. Jakmile byste to udělali skoro určitě minete nějaký milník. Knihu s klidem můžu doporučit.

nikiss76
nikiss76
19.04.2020 1 z 5

Chaos, přehršel jmen a pojmů a velmi zvláštní styl psaní, tak bych charakterizovala knihu. Prvotně jsem si knihu vybrala na základě pozitivních ohlasů zde a také z toho důvodu, že na knihu navazují i další díly a musím říct, že jsem velmi zklamaná. Nejsme žádný začátečník co se týká fantasy žánru, ale tohle byla hrůza. Prvních asi 50 stran naprostého chaosu a pojmů, které autor ani nevysvětlil co znamenají, prostě je tam sázel a do toho přidal ještě spoustu postav prazvláštních jmen. Myšlenka nebyla špatná, ale celkové uchopení příběhu a jeho zpracování pro čtenáře nezáživné. Další díly? Děkuji nechci.

denniys
denniys
20.12.2019 4 z 5

Začátek hrozný, konec skvělý..naštěstí jsem těch prvních 150 stran přežila, pak následuje neskutečný obrat k lepšímu..hned se vrhám na další díl..

luboskniha
luboskniha
14.04.2019 4 z 5

Knihu jsem měl v plánu si přečíst již delší dobu, a to hlavně na základě celkem kladných recenzi. Je sice pravda, že kniha je určená spíše pro mladší čtenáře, ale i tak se mi velice líbila. Hlavního hrdinu jsem si hned oblíbil a byl jsem zvědavý na jeho cestu nájemného vraha. Kniha se mi četla velice dobře a bral jsem jí spíše jako takovou odpočinkovou četbu. Těším se, až si přečtu další díl.

Claudius
Claudius
25.03.2019 3 z 5

Začátek je bravurní. Čtenářsky velmi atraktivní prostředí ulice a podsvětí postupně nahradí taktéž velmi atraktivní prostředí nájemných vrahů a organizovaného zločinu. Kulisy světa jsou poměrně dobře zpracované a dávají tušit mnohem větší hru v dalších dílech.
Jenomže pak přijde druhá polovina knihy, která se oprostí od představování světa a budování atmosféry a vrhne se na akci. A nemůžu si pomoct než konstatovat, že s akčními scénami autor docela zápasil. Jakýkoliv boj je většinou nepřehledný, kostrbatý, netušíte, kdo je zrovna kde a odkud útočí. Tato nejistá část knihy mě po výborném začátku velmi zklamala. Nemluvě o tom, že jsem se ke konci knihy ztrácel už i v tom, kdo pracuje pro koho, kdo koho zradil a kdo je čí dcera.
Redakce by si rozhodně zasloužila více péče - můj oblíbený klenot je ze strany 270 a zní "Půvabná šlechtična mu o hlavu rozbila květináč. Všude kolem se rozletěly květiny a hlína, ale květináč neutrpěl ani prasklinku".
Po úvodu jsem měl jistotu, že přečtu i zbývající díly. Po závěru už o tom začínám pochybovat.

davidurban1973
davidurban1973
18.07.2018 1 z 5

Skoro všechny recenze které jsou tady uvedené jsou velice pozitivní, takže jsem po kníže také sáhl. Abych řekl pravdu bylo to naprosté zklamání. Stěží jsem to dočetla na stranu 120 a znechuceně odložil. Pravděpodobně se jedná o román pro mladší čtenáře, určitě né pro dospělé.
Autorovo Vyprávění mi nesedlo, některé názvy které zůstaly v angličtině a popisy rovněž ne.
Snaha o popis jak se hlavní hrdina mění a vyvíjí mi přišla o ničem. Mladý jedenáctiletý kluk má sen být zabijákem, nájemným vrahem A když ho nejlepší zabiják na světě přijme jako svého učedníka tak s tím má v podstatě problém. Splní se mu sen ale ve finále jsou to samé výčitky a úvahy proč by měl zabíjet apod., prostě hloupost. V knize je spousta zbytečných úvah hlavního hrdiny a rádoby jeho boj se svědomím. Je to jako kdyby si zpočátku vůbec neuvědomil co to znamená být nájemny zabiják A pak byl překvapen že musíš zabíjet.
Zbytečné zdůrazňování že jeho učitel je nejlepší zabiják a přitom v podstatě nijak nic nedokázal. Divné jak si po městě chodí a všichni ho vidí a bojí se, přitom jako nájemný vrah by měl fungovat ve stínech a nikdo by o něm neměl vědět. Hloupost.
Stupidní hláška že on není nájemní zabiják a vrah ale Wetboy byla desna. Označení oběti jako mrtvoly o nicem.
Příběh o mladém dítěti které chce zabíjet ale má výčitky svědomí takže vlastně nechce a neví co chce byl prostě hrozný.
Pochybuju že zbytek knihy a další dva díly budou lepší. Možná se to může líbit dětem ale pochybuju.

špulo
špulo
20.04.2018 4 z 5

Mierne predvídateľné, ale pútavé a čitateľné dielko. Občas drsné silné momenty, ktoré stoja za pochvalu. 80%...

PetraaMatouš
PetraaMatouš
07.04.2018 5 z 5

Opět celá série u mě našla dobré bydlo. Je velice dobrě čtivá. Příběh má hlavu i patu. Obsahuje humor ale i násilí. Vzhledem k podmínkám ve kterých žili a že jde v podstatě o nájemné vrahy, je to celkem pochopitelné. Co mě nejvíc dostalo? Asi když krysa zbičoval a řezal tu holčičku.
Opět, nebudu hodnotit jednotlivě celou sérii. Děkuji spisovateli a jen tak dál.

tejnecky
tejnecky
29.03.2018 4 z 5

Poměrně násilná, ale v některých překvapivá fantasy. Čte se to velmi rychle.

Dvafy
Dvafy
12.03.2018 3 z 5

Kniha mě zaujala, má spád, zajímavý i celkem originální děj, přesto knize chybí ono něco, co vás pohltí a vyplivne až na úplném konci a vy musíte co nejrychleji sáhnout po dalším dílu a nebo se vztekat, že pokračování (zatím) není.
Jinak jak už jsem zmínila kniha mě zaujala a rozhodně si pořídím další díly, už jenom proto, abych věděla, jak to celé dopadne.

Katnissia
Katnissia
19.02.2018 5 z 5

Přečetla jsem knihu jedním dechem. Ze začátku mi dělalo problém si zapamatovat všechny jména, ale časem už jsem věděla o koho se jedná. Mám ráda, když je děj vyprávěn z pohledu více postav a celkový příběh je velice zajímavý. Tato kniha rozhodně splnila mé očekávání.

Meivis
Meivis
09.08.2017 4 z 5

Na začátku mi přišlo že se kniha čte dost těžce. Bylo tam hodně nic neříkajích informací a hodně postav. Pouze linie s Azothem byla čtivá. Ale tak do 50 stran se vše začalo vysvětlovat a pak už se to četlo jedním dechem.

Aaron Lewis
Aaron Lewis
14.08.2016 3 z 5

Hmm. Na to jaký to mělo hodnocení, tak jsem docela zklamaná. Pořád jsem měla pocit: tohle už jsem někde četla... Zas až tak originální to nebylo. Hlavní hrdina Kylar nic moc. Žádné charisma. Durza (co to je za jméno? Durza Blint?) a Máma K ano, i ten Jarl (haha, proč Jarl?), ale postavy se chovaly místy hodně debilně a nelogicky. Už jen nějaké ty jejich rozhovory... Nejsem si jistá, jestli to bylo překladem nebo fakt blbě napsaný. Prostě místy hodně chaotický a postavený na hlavu. A všechno moc černobílé. Spousta věcí mi přišla násilně daná. Potřebuju, aby se z Logana stal následník trůnu, tak udělám tohle a tohle, i když je to totální kravina a samo si to protiřečí. Ani mágové a maisteři mě moc nenadchli. Solon tam byl moc krátce, spolu s těma dvěma. Škoda, ty byli celkem zajímavý. No nevím, pochybuju, že je překlad tak blbej, že to zmrví celou knihu. Skusím druhej díl a uvidím.

Lady Dracula
Lady Dracula
20.07.2016 3 z 5

Cesta stínů - lehce nadprůměrné fantasy s velmi zajímavým námětem. No považte, napsat fantasy o nájemných vrazích? Tolik jsem fantasy knížek jsem nepřečetla, abych mohla říct:" to už tady bylo", proto jsem byla velmi mile překvapena.
A tahle kniha z Pevnosti přestože není dokonalá, mě chytla za srdce a přes všechny mouchy jsem si musela sehnat pokračování, abych ukojila svou touhu po tom, jak to dopadne.
Takže .... u Khali, musím jít číst, MUSÍM!

PetraMe
PetraMe
19.06.2016 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do příběhu dostala, ale pak se to nádherně rozjelo a nemohla jsem se odtrhnout. Hned beru do ruky pokračování :)

Dogwood
Dogwood
28.05.2016 4 z 5

Je to hezkej příběh o zabijákovi který se nesmí zamilovat.. Bojové scény některé byli zmatčné proto ubírám bod. No popis okolí by chtěl zlepšit ale třeba to byl záměr aby čtenář více přemýšlel a představoval si...

Weezing
Weezing
22.02.2016 4 z 5

Není to špatné, ale není to ani nic vyjímečného nebo originálního. Prostě klasika o chudém hochovi co se stane supermanem. Hlavní hrdina je generický protagonista č. 8378. Vedlejší postavy už jsou vesměs zajímavější a celkově knihu lehce vyzdvihují z průměru.

Tempo děje je opravdu rychlé, což je na jednu stranu dobře, že se není čas nudit. Na druhou stranu, ale autor nevysvětlí prakticky nic o světě ve kterém se příběh odehrává a řekl bych, že i jednolivé scény jsou trochu zkratkovitě popsané. Časté jsou časové skoky, které pokryjí asi 10 let Azothova života.

darthvader77
darthvader77
03.03.2015 4 z 5

Recept na sérii Noční anděl: Vezmeme koncentrovanou porci magii a nalijeme ji na Píseň ledu a ohně, potom dochutíme s Assasin´s Creed, nasypeme osudovost Pána Prstenů a voilà máte Cestu stínů jako vyšitou. Je to slepené z několika věci, které v tom poznáte, zároveň do toho ale autor přidal kus sebe, takže knížka příjemně odsýpá a s postavami se člověk celkem sžije. Chybí tomu ta chirurgická propracovanost z děl Tolkiena, Lukjaněnka nebo Martina, ale při té temné atmosféře, kterou autor zvolil, člověk odpustí nejednu chybičku.

julliette
julliette
04.12.2014 3 z 5

Je to celkem pěkná kniha, ale moc mě nestrhla

Janičta
Janičta
13.07.2014 3 z 5

Zajímavá kniha a určitě ne špatná.
Jenže autor místy dost tlačí na pilu, nevšimla jsem si toho hned, ale v půlce knihy už to bylo patrné. Časové skoky jsou tu většinou jen hluché mezery. Je tu dost různých názvů a národů a nějak jsem se v tom místy motala a doufala, že se snad časem dočkám lana které mě z toho vytáhne... dočkala jsem se tak zpola. Celkově to na mě dělalo dojem, že jsem propásla předchozí díl, kde by mi všechny ty názvy a hodnosti vysvětlili...

Tohle všechno je ovšem vyváženo svižným tempem, zajímavými postavami, akcí, intrikami a překvapivými odhaleními.
Docela se těším na další díl a doufám že mi sedne lépe než tento.

Edite
Edite
26.09.2013 5 z 5

Nezačala jsem tuto knížku číst s velkými nadějemi.. o to víc mě zaujala!
Celá trilogie je naprosto dokonalá.. Nemohla jsem se od této knihy odtrhnout.. tak sem nešla spát a četla jsem ji celou noc.. :D
Azoth a jeho pochmurné dětství.. některé části mě sice znechucovali.. ale o to více byla kniha zajímavější
DOPORUČUJU!

dalfy
dalfy
22.07.2013 4 z 5

Byla náhoda, že jsem se ke knize dostala - přečetla jsem všechny díly jedním dechem. Úžasné moc se mi líbila postava Durza, na jehož jsem postupně měnila názor. Vykreslené postavy, které jsem si představila dle knih - skvělé.

steppen-wolf
steppen-wolf
23.03.2013 3 z 5

Když jsem tuto knihu recenzoval pro Pevnost (č. 08, 2010), napsal jsem v jejím závěrečném hodnocení následující: "Ve snaze být temnější, děsivější, akčnější a krvavější autor bohužel přepjal strunu a zavedl svůj příběh někam, kam už jej čtenáři asi nebudou chtít následovat." Jak naivní jsem tehdy byl! Jak jsem se mýlil! Naprosto jsem podcenil trend, kdy se brutalita, deprese, cynismus a násilí stávají standardním, či dokonce požadovaným artiklem odpočinkové a zábavné prózy. Cesta stínů tento trend sleduje tak, jak jej u nás napodobují Pavlovští, Moudří a další "Kulhánovi děti." Jinak autor odvedl obvyklou práci řemeslně zdatného vypravěče napínavé prózy, nic originálního nepřinesl, ale kniha odsýpá, akce má drive, napětí nechybí. Kniha je nepochybně svým způsobem "nechutná" ( záměrně), ale dát jí odpad je podle mého názoru nespravedlivé. Fanouškům podobné literatury dá kniha přesně to, co od ní očekávají. 60%

P.S. Jen by mě ale zajímalo, kdy se začneme za dlouhých zimních večerů bavit třeba čtením o mučení nevinných a znásilňování dětí...

Mazánek605
Mazánek605
15.03.2013 3 z 5

Kdybych vám řekl, že jsem od knihy nic neočekával lhal bych. Byl jsem zklamán.
Nejsem si jistý, zda všichni čtenáři četli stejnou knihu jako já.
Po celou dobu čtení, jsem si připadal jako někdo kdo ten příběh jen sleduje z povzdálí, ale není jeho součástí.
Postavy mají celkem zajímavé charaktery ale je jich mnoho, kapitoly o nich jsou velmi velmi krátké, takže když se jim něco stane nebo natáhnou brka je vám to šumák.
Děj byl kolikrát naprosto chaoticky popisován, ztrácel jsem se v textu a nevěděl která bije. Ovšem když jste se zorientovali tak to stálo za to. Příběh byl uspokojivý, místy lehce předvídatelný.

za mě 6/10. Doufám že 2. díl bude lepší.

K **Nechutnosti** Hlavní postava je Vrah / Wetboy, co asi takovej vrah dělá?? Když si vyberete takovouto knihu, měli byste počítat stím, že poteče krev.

Štítky knihy

dark fantasy nájemní vrazi fantasy

Autorovy další knížky

Brent Weeks
americká, 1977
2010  83%Cesta stínů
2013  81%Černý arcimág
2010  88%Hranice stínů
2011  90%Za stíny
2014  87%Oslnivá čepel

Kniha Cesta stínů je v

Právě čtených3x
Přečtených400x
Čtenářské výzvě8x
Doporučených38x
Knihotéce206x
Chystám se číst209x
Chci si koupit33x
dalších seznamech9x