zahadum zahadum komentáře u knih

Manhattan - Tajemství New Yorku Manhattan - Tajemství New Yorku * antologie

Malá tenká knižka v ktorej je presne dvanásť poviedok. Čo majú spoločné ? všetky sú to detektívky a všetky sa odohrávajú v New Yorku. Niektoré sú výborné ale priemerné, niektoré sú veľmi priemerné až slabé. Nič čo by sme nikdy nevideli ale oceňujem,že je to originálna antológia poviedok z jedného mesta. Prekvapivo Asimova poviedka je asi najslabšia keďže je absurdná a ťažko by som ju nazval detektívna.

26.05.2020 4 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Ako sa tu už písalo skorej sú to zvláštne poviedky, krátke, typicky Faberovské. To jest až maniakálny opis všetkého čo sa deje až čitateľ priam cíti všetky vône a počuje všetky zvuky. Faber jemne s citom opisuje všetko podstatné čo chce aby sme si uchovali a všetko nepodstatné len naznačí a nechá to nerušivo zmiznúť. Určite je prvá poviedka lepšia keďže má niečo čo by sme mohli nazvať pointou a je v nej aj tichý náznak tajomstva a možno až ľahkého podprahového desu alebo hrôzy bez mena. Druhá je pomaly plynúca a jej pointa je skôr domýšľavá ako opisná a možno tam ani žiadna pointa nie je a autor len proste nechá na nás či si niečo všimneme a domyslíme si to sami.

24.05.2020 4 z 5

Vždyť je to jen film Vždyť je to jen film Charlotte Chandler

Životopis je tak mierne suchý a málo opisný čo sa týka súkromia. Detstvo je narýchlo odbité a šup na filmovanie ktoré je dosť detailne. Každý film začína synopsiou deja, opis ako Hitchcock zháňal hercov, dojmy hercov na natáčanie atď...do konca knihy to ide takto stránka za stránkou. Medzi tým sú malé až vzácne útržky o osobnom živote a nejaké tie zákulisne šuškandy. Nie je to zle napísané ale chýbala tomu šťava a nejaké odbočky do života. Viem,že je to v prvom rade režisér, scenárista ale chcel som vedieť aký bol človek. Kniha ma pomerne dosť gramatických chýb a nepresných prekladov. Mrzí aj fakt,že kniha nemá ani jednú fotku ! pri životopise je to veľká škoda.

23.05.2020 4 z 5

Sběratel trofejí / Otevřená sezóna / Mimo dosah Sběratel trofejí / Otevřená sezóna / Mimo dosah Charles James Box

Úplne neznámy autor pre mňa, veľká kniha v ktorej sú tri príbehy. Autor, znalý danej tématike vytvoril postavu revírnika Joeho ktorý žije s manželkou a dvomi dcérami v štátnom dome revírnika vo Wyomingu. Nikdy by ma nenapadlo,že lesník alebo príslušník lesnej stráže ak by som to tak laicky mohol preložiť, bude takto zaujímavý v kriminálnej detektívke. Zvláštne a realistické prípady v originálnom prostredí lesov, lovnej zveri kde vládne korupcia, snaha o územia, kšefty rovnako dobre ako vo veľkomeste.Nie je núdza o vraždy, zákerne a podlé činy ľudí ktorý chcú prírodu využiť pre svoje sebecké chúťky. Prípady sa výborne navzájom prepletajú a spoznávame celý rad ľudí ktorý pracujú v americkom lesnom ale aj kriminálnom odvetí nakoľko sám autor pracoval kedysi ako revírnik a pozná detaily. Opisy prírody, ľudí ktorý žijú z lovu zvierat, ekologické problémy, problémy v komunitách, problémy so zákonom to všetko autor hravo a pútavo zvláda. Kniha má 700 strán ale nedalo sa od knihy odtrhnúť a je naozaj veľkí škoda,že v našej distribúcii nie sú momentálne ďalšie prípady z tohoto jedinečného prostredia. Odporúčam a nedajte sa odradiť počtom strán ani tým,že kniha z " Levné knihy ". Naopak je to veľmi skveléh čítanie ktoré predčí väčšinu dnešnej produkcie od známych autorov. Výhradu mám jedine v tom,že v knihe sú tri príbehy ale nie sú chronologicky správne za sebou zoradené a druhý prípad mal byť prvý. Neviem o čo šlo vydavateľovi ale žiaľ človek to zistí až pri čítaní druhého dielu. Nie je to nič hrozné ale paradoxne prvý prípad spoiluje veci z druhého prípadu.

20.05.2020 5 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Nie je možné aby som vraha neodhalil ! Neexistuje aby na cca 200 stranách mi ušiel nejaký detail ! Stala sa vražda v jednom jedinom dome kde nebolo tak veľa ľudí, tu sa dlho vrah neskryje ! Pozorne som čítal všetky dialógy aj tie úplne banálne, podozrieval som všetkých do jedného a nedal som sa zmiasť ničím a ..... tri strany pred koncom pani Agatha na franforce roztrhá moje predpoklady ako keby boli z vody varené....a pri tom je vrah od začiatku do konca na očiach...ach jaj..ako to tá Agatha robila , ale nabudúce jej nedám šancu a vraha odhalím ! hahaha

12.05.2020 5 z 5

Podivné cesty Podivné cesty Dean Koontz

Môj prvý Koontz a jeho tvorba v podobe poviedok. Nechce sa mi tu opakovať každú jednu poviedku. Každú som opísal zvlášť a ohodnotil. Určite Koontz zaujal tým ako píše a nebude to v žiadnom prípade moja posledná kniha od neho. Skôr naopak.

11.05.2020 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Môj prvý Carter, videl som tu hodnotenia a tak som chcel skúsiť. Cítim a viem,že je to klasická šablonovitá literatúra dnešnej doby. Čo konkrétne myslím ? Aby to bolo rýchle, úderné, krátke a šokovalo to. Ukázalo to explicitné násilie ako šok. Veľké mesto ( Los Angeles ) sériový vrah (.......) detektív ktorý sa sám v sebe stráca ( Hunter ) jasné,že je najlepší a najdokonalejší a mohol by pracovať v CIA, FBI, NSA alebo panovať vesmíru..bla bla bla...on samozrejme pracuje v oddelení vrážd LAPD. prvé telo...druhé telo...zlomové telo...prvá falošná indícia..druhá krátka falošná indícia...únos...a potom sa tie klišé a šablóny už len prelínajú aby nás voviedli do finále ktoré netušíte...ale ktoré na 100 % viete...necháte ale autora aby sa ešte naposledy pohral a ..koniec..je to ako keď vám malé dieťa dáva zabalený darček v ktorom viete čo je ale nechcete mu pokaziť radosť...toľko sa snažilo...tá naivná radosť v jeho očkách..no máte to srdce mu to pokaziť :) nie..a ani to neurobím...krátke úderné kapitoly ktorých koniec priam kričí aby ste prečítali ďalšiu krátku údernú kapitolu atď...dobre sa to číta..autor sa netrápi opismi...a ani nemá kedy..šablóna nepustí..musí sa jej držať aby sa mu to nerozpadlo celé skôr ako zistíte,že...no to zistíte sami a veľmi ľahko :) Hunter je obklopený tupcami ktorím občas budete chcieť nakričať do hlavy isté veci...ale oni sú len " krovie "..no a " krovie " alebo omáčka je tu na to aby bola tupá. Takže...severská krimi sa nám rozhodla odísť do teplých krajín kde...viem viem..detektív ktorý má problémy...sériový vrah ktorý má problémy...obete ktoré majú problémy...ako keby ich jedna mater mala :))) ale kurva na tej deke sa to bude tak dobre konzumne čítať...netreba vám ani mozog..načo aj :)

07.05.2020 3 z 5

Louis de Funés Louis de Funés Jiří Žák

Naozaj výborne spracovaný životopis pána herca komika ktorý bavil a stále baví celé generácie milovníkov filmu. Autor detailne a na základe faktov osobne pozbieraných vo Francúzsku u známych Funesa nám ponúka kvantum z jeho života. Pozrieme sa na ťažké začiatky žitia počas druhej svetovej vojny až po jeho závratnú kariéru vo filme. Dosť sa mi páčil opis súkromia kde autor spravodlivo píše o kladoch ale aj záporoch ľudských vlastností ktorých ako bežný smrteľník Funes mal.

03.05.2020 5 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Veľmi nevyvážená antológia poviedok v ktoréj sú len tri vynikajúce ( Zuby, Dolanov cadillac a samozrejme prst) až po vyslovene odpad ktorý je nudný a miestami o ničom čomu by sme vedeli dať hlavu a pätu.

29.04.2020 3 z 5

Mainstream Mainstream Miroslav Pech

Myslím si,že to smelo môžem napísať na plný monitor ! Miro Pech určite nemá " pech " ale naopak...dar..šťastie..rôznorodosť. Dar písania...dar fantázie...dar toho byť sám sebou a originálny...Šťastie byť mladý a mať všetko pred sebou a my máme pred sebou jeho bohatú tvorbu ktorá nás netrpezlivo čaká...a ako ste mali možnosť vidieť v tejto knihe tak je to to rôznorodosť v ktorej je autor podľa môjho skromného názoru ako doma. Vie psychologické pozadie človeka, robí dokonalú sondu do duše dospelého muža, ženy aj dieťaťa...a celebrity :) zvláda post-apo...zvláda traumatické drámy....horory...bizarné prípady...atď...nebojím sa a smelo vyhlasujem,že sa máme na čo tešiť :) pre odvážnejších a znalých Pulp Fiction dodám,že naše prdele ešte zažijú stredovek :)

26.04.2020 4 z 5

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Laird Barron

Píše dobre, je tam cítiť strach, hrôzu, tmu, pavučiny, depresie,pach hliny, mokré a studené náhrobné kamene, beznádej a používa tie správne slová, vety a súvetia. Dokonale navodí atmosféru a poviedku dlho predlho pripravuje už od začiatku aby dlho a predlho nás viedol do finále k pointe. Píše zrozumiteľne ale aj komplikovane a je problém pochopiť niekedy myšlienku. Určite mu dávam šancu a predvídam autorovi temnú a skvelú budúcnosť. Knihe veľké plus dáva spracovanie a priam dokonalý preklad. Vďaka Ti kamarát,že si ma na túto knihu upozornil...však Ty dobre vieš koho myslím.

18.04.2020 4 z 5

Nové statusy Ľuboša Blahu: Slniečkam s láskou (2019) Nové statusy Ľuboša Blahu: Slniečkam s láskou (2019) Ľuboš Blaha

Zaujímavé pokračovanie knihy 100 statusov, Blaha opäť realisticky, vtipne a trefne opisuje dianie nielen v slovenskej spoločnosti a politike. Rozumiem prečo je kniha taká " nevhodná " pre isté " dokonalé " kruhy...ako sa vraví " trafená hus zagága " Blaha nazýva veci pravým neskresleným slovom a vyvodzuje z toho svoje vlastné postrehy a názory. Za názor sa ešte v tejto spoločnosti nestrieľa tak prosím " slniečkárov " aby to plne rešpektovali a nechali si svoje fašistické chúťky do ich kaviarničiek. Mimochodom môžem ale dosvedčiť,že pán Blaha je " Putinov agent " keďže som ho videl v nemenovanej dedine na východe Slovenska ako mu osobne Putin dával v obálke niečo...buď inštrukcie alebo výplatu...možno tam boli aj stravné lístky..nebolo to vidieť lebo obaja robili veľké drahoty. Tak pekný vám všetkým s triezvym pohľadom na svet a ľudom duševne na tom slabšie a "slniečkárom " prajem tiež pekný deň..však aj oni sú božie dietky :)

06.04.2020 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Do malého mesta s tradične známym menom - Castle Rock prichádza nový
" obchodník ". Otvára tu nový obchod - Nezbytné veci. Predáva zaujímavý tovar, predáva vaše staré sny, túžby a potreby v podobe predmetov ktoré sú šite presne Vám na mieru. Ceny sú lákavé a predajca od Vás žiada ešte také maličkosti, malé neškodné žartíky určitým obyvateľom mesta. Nemusím zdôrazňovať,že tie na prvý pohľad neškodné žarty sú presne cielené zákerne štartéry veľkých problémov. Kniha sa rozbieha pomaly, lenivo nám opisuje nudné mesto kde každý o každom niečo vie a hlavne kde sú budúce problémy ktoré pod povrchom zatiaľ ticho spia ako sopka ktorá sa prebúdza k životu. King stvoril zase desivú tajomnú bytosť ktorá má meno pán Gaunt a ktorý sa nám postupne viac a viac ukazuje v tom pravom svetle. Páči sa mi rôznorodosť obyvateľov a ich jednotlivé väzby ktoré dokonale odhaľujú temné zákutia minulosti a ktoré isto iste nájdete aj vo Vašom meste alebo dedine. Kniha je miestami dosť rozvláčne opisná a tým pádom sa nám dej miestami spomalí. Gradácia prichádza ale až na konci kedy.....kedy vtedy boli by sme v nebi....potešilo aj malé pripomenutie si veľkého bernardína ktorý vraždil....a epilóg je už typicky Kingovský čierny humor.

05.04.2020

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Klasika u Kinga kedy ak sa drží pri zemi a píše realistické veci tak sa nedá pri čítaní ani dýchať. V tejto knihe stvoril asi najdokonalejší opis šialenca, magora, úchylnú sadistickú beštiu. Pozerali sme sa na svet očami psychopata tak dokonale až to mrazilo. King je excelentný v psychologickom rozbore postáv. V takomto duchu je cca 70 % knihy kedy je to celé vlastne jedna veľká dramatická naháňačka. Akonáhle ale na scénu prichádzajú nadprirodzené sily tak sa príbeh rúca...snové výjavy King nezvláda a koniec tejto knihy je jeho osobná značka už dlhé roky. Proste to nefunguje. Ale keďže bravúrne zvládol tú " realistickú " časť knihy a priviedol na svet monštrum ktoré je naozaj opísané do morku kosti tak musím dať 80 % .

31.03.2020

Zebra Zebra Clark Howard

Veľmi náročná kniha na čítanie, psychicky náročná a robilo sa mi zle z toho čo som čítal dvakrát. Raz z toho ako to bolo verne a autenticky opísané a druhý krát keď som si pri čítaní uvedomil,že čítam žiaľ skutočný príbeh. O čo ide ? v rokoch 1973 a 1974 v Kalifornskom meste San Francisco dochádzalo k brutálnym a bezdôvodným vraždám ľudí. Nazval by som to skôr popravy. Obeťami boli výhradne len bieli obyvatelia a podozrivý boli výhradne len černosi.Obete boli náhodne vybraní ľudia ktorí mali smolu a boli v nesprávny čas a na nesprávnom mieste. Väčšinou sa to dialo v noci po tme a obete boli ženy, starší ľudia a len pár bolo mužov. V San Franciscu bola veľmi aktívna černošská islamská komunita. Na tom by nebolo nič zle ale viedli ju fanatický vodcovia ktorá vsugerovali svojím " ovečkám " to,že za všetku krivdu na svete ktorá sa kedy stala černochom tak môžu výhradne len " bieli modrookí diabli ". To v zátvorkách je schválne, tak ich volali, všetkých bielych. Tlačili im do hláv nezmysli ako,že Alah príjme do svojich radov len tzv. anjelov smrti ktorí vykonajú " svätú vec " tým,že popravia tých " bielych diablov ". Anjel smrti bolo prestížne ocenenie aktívneho muslimského černocha ktorý vlastnoručne zavraždil belocha. Za vraždu " bieleho falošného hada " dostávali tzv. krídla smrti. Za zabitie muža , ženy a detí bolo to presne rozrátané a tieto pasáže sa mi čítali veľmi ťažko. Policajná akcia ktorej snahou bolo zatknúť týchto šialencov dostala meno " Zebra " ... jedna teória hovorí,že to bola skratka z kanálu na vysielačke " Z " a druhá teória hovorí,že to bol " čierno biely prípad a preto zebra. Celkovo zavraždili 18 ľudí a mnoho zmrzačili, nehovoriac o tom,že skoro v celej Kalifornii bol vyhlásený výnimočný stav a panika medzi ľuďmi bola obrovská. Ja to vidím tak,že celkovo sú náboženstvá ťarchou a brzdou ľudského pokroku a o to horšie je keď pár fanatických jedincom prepne a v mene tých imaginárnych bytostí začnú vraždiť. Bol to teda náboženský a rasový problém taký bežný v USA. Polícia mala aj dosť zviazané ruky,keďže nemohla voľne preverovať len čierne obyvateľstvo keďže to sa búrilo a nazývalo tieto policajné akcie za rasistické. Kniha je napísaná svižne, pútavo, páčilo sa mi,že autor použil zvláštnu metódu kedy písal dvakrát to isté..raz očami páchateľov kedy nepoužil ich pravé mená a raz dokumentárnym štýlom kedy to bol perfektný opis policajného vyšetrovania. Knihu vrelo odporúčam ale pozor na silnú a nepríjemnú tému.

26.03.2020 5 z 5

Měsíční šachta Měsíční šachta Martin Lavay

Nič....to je odpoveď čo vám dá kniha....nedá vám nič...čo vám ale chce dať ? to je druhé....nechce písať skoro 400 strán o senzácii ktorá je zamotaná a má aj nemá reálny základ...desiatky rokov pátrať po tom istom s tým istým výsledkom ?! Autor prejde celé spektrum problému okolo záhadnej jaskyni kdesi v horách Slovenska....až maniakálne sa snaží pospájať nespojiteľné a nájsť veci, detaily, fakty tam kde čaká len nič...mýtus...legenda...poprípade v 90 % totálne vec mimo misu...Celé sa to zakladá na výpovedi nejakého Horáka ktorého sa nepodarí zaradiť, stotožniť ani dokonca zistiť či skutočne existoval...Uvedená oblasť nie je veľká...nie je to Kanada...je to malý stred malého Slovenska kde v každej dedine existuje úrad..matrika...krčma...pamätníci ..archívy....a tie mlčia lebo nič nemajú...Cením si na autorovi jeho odhodlanie, vytrvalosť ísť do vopred prehranej bitky...neviem a nechcem si predstaviť námahu, čas, zdroje a hlavne nervy ktoré do tohoto projektu investoval...dal priestor hádam každej možnej aj nemožnej stope...šiel na to vedecky, nevedecky až na hranu serióznosti kde začína lacný senzáciechtivý bulvár...nič...vyspovedal hádam polovicu Slovenska...prešiel peši druhú polovicu Slovenska...pozrel sa pod všetky skaly ....do všetkých lesov...vzal si jaskyniarov...vzal si horolezcov ...vzal si záhadologov...ufológov...fotili..kamerovali...boli u vojakov...boli u lesákov...boli u pamiatkárov..miestami ich zožrali skoro medvede....prešli celú Európu....tisícky rokov do minulosti...súčastnosti...nazrelo sa aj do budúcnosti..a ....nič....

23.03.2020 3 z 5

Proč mají sloni velké uši Proč mají sloni velké uši Chris Lavers

Nenáročné ale zato veľmi pôsobivo napísané štúdie o vývine živočíšnych druhoch a ich schopnosť adaptácie na životné podmienky. Význam metabolizmu opísaný na jednotku.

23.03.2020 4 z 5

O světě křivých zrcadel O světě křivých zrcadel Valerij Viktorovič Pjakin

Prečo svet krivých zrkadiel ? pretože je všetko pokrivené tak aby to mocným sveta vyhovovalo a umožnilo im to doviesť ich projekt ovládania a ovládnutia sveta k úspešnému koncu.
Tento pokrivený svet sa nám autor V.V.Pjakin snaží pomocou tzv. Koncepcie Obecnej Bezpečnosti čo najbližšie vysvetliť.
Začína zákulisím studenej vojny, prečo a ako vlastne začala studená vojna a kto je víťazom a kto porazeným. Zaujímavá kapitola je aj o dobývaní Mesiaca, ktorý ako už dnes vie aj malé dieťa nikdy neprivítal žiadneho živého človeka.
Centrálna banka Ruska komu naozaj slúži a prečo je tak dôležité ju vrátiť ľudu Ruskej federácie a z toho vyplývajúca aktualizácia ústavy Ruskej federácie. Je tam toho samozrejme viacej a kniha je plná informácii a zdrojov ku každej z nich.

Pre tých ktorý by chceli viacej vedieť o danej tématike odporúčam na stránku : http://leva-net.webnode.cz/
Je tam všetko + bohatá literatúra.

Autor pravidelne vydáva videá na youtube, kde sa dopodrobna venuje aktuálnemu dianiu v Rusku a vo svete. Vysvetľuje, analyzuje udalosti s prognózou do budúcnosti.

10.03.2020 5 z 5

Soumrak sociálního státu Soumrak sociálního státu Jan Keller

Čo je to vlastne sociálny štát ? prečo sa o ňom hovorí, píše a vedú sa také vášnivé diskusie ? má zmysel ? nemá zmysel ? aká je jeho minulosť, súčasnosť a samozrejme budúcnosť ?...tieto ale aj iné otázky sú v knihe Jána Kellera viac ako dokonale odpovedané. Autor je jednoznačne fundovaný odborník na danú tému a ukazuje na všetky plusy a mínusy ktoré so sebou prináša sociálny štát. Môj názor je taký,že štát je nejaké spoločné spoločenstvo ľudí ktoré sa dohodli za istých pravidiel spolu koexistovať. V rámci koexistencie musí existovať aj solidarita a výhľad na budúcnosť. Sociálne zabezpečenie spoločnosti samozrejme v tom zdravom zmysle slova, dáva šancu na zdravú spoločenskú klímu, prostredie a hlavne nedáva veľké obavy z budúcnosti. Komentovať pravicové, nenažraté a kapitálové skupiny nemá zmysel, ich koncepcia bude vždy len zisky sú súkromné a straty sú verejné...len hlupák si zamieňa pojem sociálny za pojem socialistický...je to diametrálne odlišná vec. Za mňa kniha na jednotku !

27.02.2020 5 z 5

Spáči Spáči Lorenzo Carcaterra

Príbeh o štyroch kamarátoch ktorí boli každý iný a spolu tvorili dokonalú " pevnosť " zvanú priateľstvo na život a na smrť. Kniha je rozdelená do troch častí a viem si predstaviť každú časť ako samostatnú knihu. Prvá kniha nás oboznamuje s "Pekelnou kuchyňou " čo je chudobná časť New Yorku kde prežívame strasti a slasti ľudí silne lapených v sociálne nespravodlivej pasci kapitalistickej spoločnosti. Táto časť knihy je pomerne veselá, svetlá a plná síce ťažkého skúšania životom ale na druhej strane prináša tvrdú školu chlapcom ktorí napriek tomu si užívajú slobodu a voľnosť v rámci ich priateľstva.
Ulica ktorá má svoje drsné ale spravodlivé pravidlá, prežívajú rôzne veselé aj neveselé príhody. Spoznáme rodiny z ktorých pochádzajú a nie je to nikdy nič idylické. Ochrannú ruku nad nimi drží kňaz Bobby ktorý vie,že chlapci aj keď nezbedníci, majú dobré srdcia. Prvé malé kšefty s miestnym podsvetím...v tejto časti ich ale tragická nedbalosť privedie do druhej časti ktorá má od idyly veľmi ďaleko. Chlapci sú umiestnení do nápravného zariadenia ktoré má " nápravne " len vo svojom názve. Zlomenie tela a ducha mladých v podstate ešte detí je otázka pár dní. Nebudem tu rozpisovať všetky detaily hrôz ktoré postretnú našu štvoricu. Človek vydrží veľa ale zlomený duch ostane poznačený natrvalo. Posledná časť knihy je veľmi dôležitá keďže sa uzavrie všetko zlé aj dobré...nedá sa to napísať bez prezrádzania deja a preto uvádzam,že všetci protagonisti príbehu nájdu v ich živote následky za čo mohli aj za čo nemohli. Kniha je napísaná fenomenálne a všetky opisy sú vierohodné a autorovi nechýba cit pre dramatično ani pre reálne zobrazenie spoločnosti ktorá je krutá a ľahostajná. Autor síce uvádza príbeh ako autentický a seba kladie na miesto jedného zo štvorice chlapcov ale následné vyšetrovanie úradov USA nenašlo ani len podobný prípad v dejinách justície. Nemení to nič na tom,že táto kniha je špička medzi drámami a budete veľmi znepokojený ako je bravúrne napísaná. Filmové spracovanie je síce obstojné ale je to len slabý odvar knihy.

21.02.2020 5 z 5