zahadum zahadum komentáře u knih

Já Miloš Kopecký

Vynikajúci herec, jeden z najlepších a myslím to aj v celosvetovom merítku. Komplikovaná povaha a vážne zdravotné problémy mu nebránili žiť na plno a nenarobiť veľké problémy sebe ani druhým. Nazval by som ho filozofom ktorý bol síce extrémny sukničkár ale bol to gentleman sukničkár. Dával do toho noblesu a pani Jana Kopecká to zobrala veľmi statočne. Kniha nám ukáže všetky zákutia jeho duše, ukáže nám aj to čo by niekto iný neukázal. Profesne to bol ale herecký génius ktorý ostáva navždy zapísaný zlatým perom vo filmovej histórii.

29.07.2018 5 z 5

Osvícení v temnotě Osvícení v temnotě * antologie

Hans-Ake Lilja je švédsky zakladateľ a správca najväčšej fan stránke venovanej Stephenovi Kingovi.

Táto stránka oslavuje v dnešných dňoch 20 rokov. Lilja pri tejto príležitosti oslovil pár spisovateľov a samozrejme aj Stephena Kinga aby venovali nejaké staršie alebo nikdy nepublikované poviedky do antológii - Osvícení v temnotě.

Stephen King - Modrý kompresor, poviedka ktorá ešte nebola publikovaná. Veľmi slabé dielo, veľmi nešťastný spôsob vidím v tom,že do jej deja vstupuje nielen samotný King ale aj Lilja a vzniká z toho chaos. Príbeh poviedky je až primitívne banálny a nie je tam nič originálne. Aj samotný King priznáva,že námet si požičal z inej poviedky.

P. D. Cacek, Jack Ketchum - Sieť, veľmi zaujímavá poviedka čo všetko na Vás bafne z internetu, začiatok je veľmi zaujímavo spravený formou mailových správ medzi mužom a ženou. Všetko sa ale zvrtne. Poviedka ktorá je trošku dlhšia ale má svoju atmosféru.
***

Stewart O’Nan - Román o holocaustu, neviem čo to malo byť ale nedalo sa to čítať a nie ešte k tomu spraviť opis.
odpad

Bev Vincent - Aeliana, tajomná bytosť v tmavých zákutiach mesta, zaujímavá poviedka v ktorej je konečne aj trošku cítiť tmu, tiene a malý strach.
***

Clive Barker - Pidžin a Theresa, Napriek tomu,že autorom je Barker je to celé mimo mňa a nenašiel som tam nič prečo by ju človek mal dočítať.

Brian Keene - Koniec všetkého, silne znepokojivá poviedka, nie však pre jej nejakú strašidelnosť. Je to depresívne, muž ktorý žije sám v dome v ktorom ešte nedávno žili jeho blízky...prepadá sa do šialenstva, samoty, beznádeje. Poviedka dokázala tieto pocity hodnoverne navodiť.
****

Richard Chizmar - Hřbitovní tanec, O tom čo sa deje na cintoríne v hodine duchov a ďalšia poviedka ktorú som ledva dočítal.

Kevin Quigley - Vábenie plameňov, Poviedka má 50 strán a je najdlhšia poviedka v tejto antológii. Skupina chlapcov vliezla kam nemala. Príliš zdĺhavé a rozťahané kde na konci som už neudržal pozornosť.

Ramsey Campbell - Spoločník, Lunapark je miesto ktoré si vybavujete ako miesto radosti, letných radovánok, smiechu. Existuje ale muž ktorý verí,že opustené lunaparky skrývajú tajomstvá...a posmrtný život.

Edgar Allan Poe - Zrádne srdce, konečne niečo poriadne, konečne od majstra žánru ktorý nesklamal. Vrah ktorý si je tak sebaistý tým čo spáchal...niečo ale prehliadol. Skvelá poviedka a tie úchvatne opisy to je typický Poe.
*****

Brian James Freeman - Materská láska, Výborná temná poviedka o synovi ktorého láska k jeho matke ho donúti vstúpiť do temných tieňov.
****

John Ajvide Lindqvist - Strážcov sprievodca, Sme na konci a na koniec sa patrí to najlepšie. Jednoznačne najlepšia poviedka celej antológie a poviedka s najgeniálnejšou záverečnou pointou. Túto poviedku si viem predstaviť ako niečo väčšie až skoro na malý román. Výborne vymyslená, výborne napísaná vec ktorá asi jediná má do seba niečo ako horor.Klenot.
*****

Tak neviem, mala to byť antológia ktorá prichádza zo sveta hororu, v žiadnom prípade ! zabudnite ! z knihy som sklamaný a až na posledné tri poviedky je ostatok vyslovene až na hrane odpadu. Vyslovene len dve poviedky ktoré treba samostatne prečítať a človek nemusí kupovať túto knihu ktorú už nikdy v živote neotvorí. Ľutujem,že som dával peniaze na túto knihu.

26.07.2018 1 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Mám rád knihy ktoré opisujú udalosti ktoré voláme - post apo. Nedávno som čítal a bol som spokojný s knihou Blackout, ktorá opisuje následky po celoplošnom výpadku elektrickej energie.Tam sa to udialo na základe teroristického útoku. Privítal som,že na pulty prichádza kniha Vteřinu poté druhé vydanie,navyše rovno aj s pokračovaním ktoré nesie názor - Rok poté. Tak som si spomínané knihy kúpil. Pozde som si všimol komentára od " xxxZlatonka, po pár stranách jej musím dať žiaľ plne za pravdu.Kniha je až nechutne plná toho typického falošného patriotizmu, nevedomosti a americkej nabubralej viere v tom,že im patrí celý svet a priľahlé galaxie.
To ako sa američania správajú v období ťažkej krízy alebo prírodnej katastrofy si zažili v roku 2005 pri hurikáne Katrina. Kedy už po pár hodinách prepuklo naplno rabovanie, znásilňovanie a dokonca aj útoky na záchranné tímy. Takže toto dielo treba brať trošku s nadhľadom keďže mu chýba zmysel pre realitu a fakty. Miesto toho ale je všade vztyčovaná americká vlajka a najlepší ľudia na svete sú američania čo je tu neustále zdôraznované. Za všetkým zlým sú tí druhí, samozrejme ako ináč tak aj útok na USA bol vedení zlou ostávajúcou časťou sveta.Príbeh ide do minulosti, stále a neustále sa rieši čo bolo a prečo to bolo a samotný fakt výpadku elektriny je tu v podstate len taká okrajová záležitosť. Blackout v porovnaní s touto knihou je skvelé dielo. Nehovoriac o perle v identickom žánri - Malevil, pri porovnaní s ním je Vteřinu poté len leporelo pre malé deti. Veru som sklamaný a o to viacej,že som si rovno zakúpil aj druhý diel keďže to celé vyšlo teraz ako druhé vydanie.Postavy sú ploché, nevýrazné, veľmi ani nie je komu fandiť.Sú to klasické figúrky z post apo filmov a seriálov hlavne kategórie " B ".Hlavný hrdina stále opakuje patriotické hlášky a stáva sa pánom morálky kým on tragicky na vlastnej koži neskúsi čo sa deje aby potom bol rovnaký ako ostatok. už prestáva byť "američanom" Akonáhle kniha riešila problémy spôsobené náhlym výpadkom elektriny dej sa posúva perfektne dopredu, vytváranie zmysluplnej komunity ktorá je kruto postavené čelom k veľkej hrozbe, spoločné úsilie na tom aby prežilo čo najviac ľudí. Zavedenia stanného práva, karantény, obmedzenie príchodu cudzincov, jedlo len na prídely a akútne riešenie zdravia obyvateľov to sú chvíľky kedy som si knihu skutočne vychutnal a bolo poznať,že o tejto tématike si autor čo to naštudoval a v podstate je tam kopec vecí uveriteľných. Ako celok je ale kniha viac pre povrchného až jednoduchého čitateľa. To nie je urážka, vzhľadom na to,že sám milujem niekedy si sadnúť s knižným brakom a dokonale si pri tom zresetovať hlavu. Niečo medzi 50 a 60 % ale skôr niekde v strede. Druhý diel bude musieť trošku počkať, keďže koniec prvého dielu dosť naznačí v akom duchu sa bude niesť diel druhý.

20.07.2018 3 z 5

Spiace krásavice Spiace krásavice Stephen King

Knihu som čítal veľmi dlho pre rôzne osobné záležitosti ktoré sa nedali a nemohli odložiť.

Kniha ktorej príbeh nám už King naservíroval viackrát naposledy Pod kupolou a ešte predtým v Svedectví. Je to viacmenej mix týchto spomenutých románov plus tam spoznáte aj rôzne náznaky a podobnosť z "vesmíru " kníh S.Kinga. Prečo svedectví ? no je tam tiež prítomná globálna " choroba " v podstate je to choroba ktorá postihuje polovicu ľudstva ( ženy ) je tam mysteriózny prvok a niečo medzi pojatím dobro vs zlo. A prečo pod kupolou ? je tam izolovaná skupina ľudí v izolovanom priestore ktorá spoločne trpí a rieši problémy ktoré priniesla choroba..sú tam samozrejme aj detailnejšie prvky ale nechcem prezrádzať dôležité body príbehu. Niekto by v tom celom ešte nepochybne videl a rozpoznal prvky fantazmagorickej sérii o Temnej veži ( dokonca viac ako je zdravé )....Toto celé ak by bolo správne pomiešané by nutne nemuselo svedčiť o zlej knihe.
No ono to nesvedčí ani o dobrej knihe, prečo tomu tak je ?

Číta sa to pomaly a dej často stojí a prestupuje na mieste kde zdĺhavým spôsobom nás napína na niečo aby to potom vyšumelo do prázdna bez efektu dobrej pointy alebo zvýšenia atmosféry. Problém je aj v tom,že King tak silne vykráda sám seba,že vás žiaľ pripravuje o prekvapenia. Niekedy na začiatku knihu pozorný čitateľ a priemerný znalec diel S.Kinga príde na to ako sa dej bude odohrávať a niekde v polovici máte naprostú vedomosť z toho ako táto kniha skončí. A to nie je dobré ak knihu dočítate len z nutnosti. Nemal som ani raz pocit,že sa na čítanie teším alebo som nechcel knihu odložiť preto,že by som mal byť zvedavý čo bude ďalej. Nie, lebo vy viete čo bude ďalej a tak som sa pristihol,že chcem mať túto knihu už konečne za sebou. Kniha má 700 strán textu ktorý ak by niekto nejakým spôsobom zachovajúc hlavnú dejovú líniu stlačil na 300 strán tak si ničoho nevšimnete. Fakt by ste dočítali knihu ktorá by mala obstojný aj keď silne predvídateľný dej. Vyvstáva otázka ako sa na tom podpísalo kombo otec a syn. No podľa toho čo som čítal o spolupráci Stephena a Owena tak Owen otcovi radil vo vývoji postáv, dejových zvratov, sem tam si mohol napísať nejaký dialóg alebo pomôcť vykresliť problém globálnej katastrofy. Ak to zhrniem tak Stephen dal knihe zo seba cca 80 % a Owen zvyšok. Verím,že sa im spolupracovalo dobre a vládla super atmosféra. Owen ale dokonale pozná diela otca a preto tam pomáhal tlačiť to dobré zo Svedectví a z Pod kupolou. Kniha má originálnu zápletku to sa musí uznať ale tá omáčka okolo a cesta do konca knihy je už obohraná a chcelo by to nápad ktorý by nemusel byť originálny ale nekopíroval by postupy známe pod značkou Stephen King.Ešte pevne dúfam v to,že toto nie je prvý diel nejakej trilógie,boli by to prvé knihy od Kinga ktoré by som si rozhodne nekúpil. Nakoľko príbeh obsahuje alebo neobsahuje silný nátlak feminizmu to nebudem rozoberať to by ma zase napadli nejaké tunajšie " hviezdy zrodené pod slnkom " :) a do toho sa mi naozaj nechce. Chce sa mi dať si pauzu od šablóny menom King a dúfať v to,že jeho nová kniha Outsider bude konečne to pravé orechové prečo Kinga máme tak radi.
Nepochopte ma tak,že to je zlá kniha, to len ja som sa "prejedol " tej istej " polievky " ktorú nám podal " kuchár " Stephen síce ako "vrchný " nám ju na stôl priniesom Owen.
Samozrejme som sa knihy zbavil ako len to rýchlo šlo..aj hlboko pod cenu.

09.06.2018 1 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Naprosto dokonalé literárne dielo...vedel som do čoho idem lebo som videl film natočený podľa udalostí z knihy o vrahoch ktorí zabili celú rodinu farmára z roku 1967 ( In Cold Blood ). Videl som aj film Capote ktorý opisuje život Capoteho vo chvíli kedy narazil na túto vraždu a od prvého okamihu ju mal ako materiál pre svoju knihu( Capote 2005 ) Kniha ide do hĺbky doby v ktorej sa dej odohráva, postavy sú rozpitvané,že som ich poznal ako susedov. Capote necháva často hovoriť svoje postavy a čo ja osobne považujem za najväčší klad tejto knihy. Strieda osudy obetí a vrahov bravúrne a nikdy nestráca niť rozprávania ani atmosféru. Detailne sú rozpísané dni a hodiny pred nešťastnou udalosťou ..počas dňa..samotný čin vraždy...a nechýba opis potom..až do samotného finále...kniha sa mi čítala ľahko vzhľadom na to ako autor plne využil potenciál knihy a nikde sa nevyskytuje ani kúsok zbytočného textu. Kniha je dokumentárny román ktorý je ešte aj životopisom ...takto dokonale zharmonizovanú knihu som ešte nečítal..na pomerne málo stranách ( 400 ) je toho toľko ako v malej knižnici....psychológia...milostné mini príbehy, opisy doby, kruté neľudské podmienky života, rôzne rodinné osudy, obraz malého mesta do absurdných detailov, pohľad na svet očami vraha, pohľad na svet očami policajtov ktorý idú za zločincami, väzenský a justičný svet...je tu proste toho toľko,že kniha je vyslovene nabitá a príbeh " preteká " z knihy von...v poslednej dobe pre nedostatok času už nečítam knihy dvakrát..ale táto kniha bude určite výnimka, pretože nie je v ľudských silách na prvé čítanie absorbovať to kvantum toho čo kniha ponúka.

09.04.2018 5 z 5

Partitúra druhej svetovej vojny Partitúra druhej svetovej vojny Natalia Alexejevna Naročnickaja

Kniha odborne a vecne informuje o situácii ktorá bola v Európe v predvečer 2.svetovej vojny. Zameraná je hlavne na diplomatické vzťahy, príčiny a dôsledky politických jednaní západu voči ZSSR a úloha západu kedy svojou nečinnosťou spôsobil útok na Poľsko, rozpad Československa a samotný útok Tretej ríše na Veľkú Britániu a Francúzsko. Súčasťou knihy sú originálne depeše a diplomatická pošta medzi USA, VB, Francúzskom,Japonskom, ZSSR, ČSR atď...ktoré pochádzajú priamo z archívov jednotlivých štátov.

31.03.2018 5 z 5

Impulz Impulz Michael Weaver

Maximálne prekvapenie. Kniha od ktorej som nič nečakal ma príjemne prekvapila vo všetkých smeroch. Skutočne po dlhej dobe poriadne vyšinutý vrah ktorý je schopný všetkého. Akčný dej kde sa každú chvíľu niečo deje a autor napína až do krajnosti. Výborne vykreslené charaktery, všetky myšlienky a skutky vraha do detailov vysvetlené a opísané. Od prvej stránky ide kniha na plný plyn. V dnešnej dobe pretlaku severských krimi ktoré sú na jedno kopyto o depresívnom vyšetrovateľovi je toto výborná a originálna honba za vrahom ktorý nemá zábrany v ničom. Pochybujem aj o autorovom " zdraví " mal som trošku divný pocit,že opisy žien ako ich podal on sú už prehnané...pripadalo mi,že všetky ženy v knihe opisuje príliš intímne. Nikdy som nepočul o autorovi a ani neviem či je to jeho jediná kniha, čo je škoda lebo je to psychologický thriller na ktorý 90 % dnešnej severskej krimi nemá ani zďaleka. Odporúčam!

15.03.2018 5 z 5

Vychádzajúce slnko Vychádzajúce slnko Michael Crichton

Dočítal som nedávno Odhalenie a tam bolo tempo fakt dramatické a autor sa vyhol chúťkam všetko opisovať a rozoberať. Pomerne komplikovaná vražda mladej ženy je tu na začiatku dobre popisovaná ale postupne autor vysvetľuje, opisuje analyzuje zložité japonsko - americké vzťahy ...opisy sú fajn a dozvedel som sa veľa ale postupne ich je už príliš a zbytočne spomalili ináč skvelú detektívku. Filmové spracovanie je o triedu slabšie ale drží sa pomerne knihy takže dá sa pozrieť. Dej knihy sa odohráva v Kalifornii a nie v Japonsku ako si niekto omylom myslí.

13.03.2018 4 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

Veľmi dobrá kniha o perfektne detailnom opise fungovania jednej veľkej IT firmy kde došlo k sexuálnemu obťažovaniu. Crichton odborne opisuje štruktúru firmy, jej systém, vedenie..právnické veci..to všetko ma naštudované. Geniálne je to,že tie opisy nenudia..naopak poučujú a sú šikovne zakomponované do deja. Postavy sú uveriteľné a celé to pôsobí až dokumentárne realisticky. Veru v Amerike krajine falošnej pretvárky a tzv slobody si musíte sakra dať pozor na vaše správanie..sa k menšinám,deťom, ženám..atď...kniha ale výborná..film sa z ďaleka nechytá aj keď je to dobrá adaptácia.

06.03.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Silná kniha, plná odkazov pre našu dobu ktorá už predbieha príbeh knihy. V knihe sú knihy zakázané a hasiči / požiarnici nie sú ľudia ktorí hasia požiare ( domy sú ohňovzdorné ) ale vyhľadávajú a pália knihy. Ľudia sa venujú len plytkým veciam ako je napr. sledovanie telestien, robia len veci prízemné a ničím sa netrápia, čo majú robiť, kde majú ísť a ako sa majú stavať k vojne im určí propaganda ( SYSTÉM ). Smutná kniha ktorá je v podstate len čierna predstava autora o nevyhnutnej budúcnosti ľudstva.
A dnešok ? ako sa líši od knihy ? nijak...aktuálne zúri debilizácia ľudstva, spoločnosť je primitívna a vedená len k povrchnej túžbe po hrách, sexe, lacnej stupidnej zábave v podobe reality show. Telesteny sú naše obrovské televízory s tristo programami kde beží len to isté, telesteny sú sociálne siete kde sú " rodinnky " falošný priatelia, reklama, propaganda...mládež je už totálne mladá ( DE )GENERÁCIA, pripravená na to čo bude chcieť systém.... zombie ktoré tupo čumia do mobilov, tabletov a nevidia okolo seba trávu, stromy, krásu modrej oblohy....
Všetci ostatní ktorí čítajú, používajú vlastný rozum a myslenie, pracujú s myšlienkou, hľadajú zmysel a pravdu života sú nežiadúci ! sú označovaní ako podivné osoby, psychicky mimo, konšpirátori , popierači , antisemiti a extrémisti...lebo nežerú systém...lebo nemajú " telesteny " ...lebo " skrývajú knihy " lebo chodia radi na prechádzky pešo.....
Mrzí ma,že na konci vydania z roku 2015 je epilóg od Františka Novotného, ktorý zase jednostranne a manipulatívne podprahovo ukazuje kam sa máme v knihe dívať...čo si o nej máme myslieť o dnešnom svete....je to neuveriteľný paradox kedy úžasná nadčasová kniha o anti utopistickom a totalitnom svete má debilný záver, kedy Novotný diktuje, poúča, nariaďuje zase len jedným smerom....pozor na to .... on je ......požiarnik.

04.03.2018 5 z 5

Dědictví Kláry Foxové Dědictví Kláry Foxové Rex Stout

Moje prvé stretnutie s Nerom Wolfom, chválim vtipné hlášky a komentovanie situácie ktoré človeka až rozosmeje. Príbeh je ale príliš zamotaný aby človek udržal pozornosť a našiel si niekoho komu fandí alebo aspoň chápe kam to celé smeruje. Možno som len v zlej chvíli natrafil na dobrú knihu ktorú som neocenil.

02.03.2018 3 z 5

Jednoduchý plán Jednoduchý plán Scott Smith

No, je to sila, čo všetko sa pokazí tým,že trojica mužov nájde veľkú sumu peňazí. Rovnomenný film ktorého scenár napísal sám autor knihy Scott B. Smith. Zaujímavé,že kniha je jeho prvotina a scenár tiež. Veľmi kvalitná kniha a rovnako odporúčam aj filmové spracovanie ktoré je trošku iné a predsa sa drží ducha knihy. Je to ľudská dráma ktorá je brilantne opísaná pomerne jednoduchou formou ale vynikajúco opísanou psychológiou všetkých postáv.Ako sa kniha blížila k svojmu koncu tak bol problém prestať čítať. Peniaze kazia charakter človeka...v tejto knihe tie slová platia na sto percent.

24.02.2018 5 z 5

Ruiny Ruiny Scott Smith

Rýchla a krátka krvavá " jazda " ..... kdesi v Mexiku. Pár mladých ľudí sa dostane k mape na ktorej je vyznačené čosi ako archeologická tajomná lokalita...ľudská zvedavosť, vidina dobrodružstva a už sa to môže začať. niet čo moc opisovať, tajomná mapa ich dovedie k tajomnej lokalite, teda k ruinám čohosi čo ani nie je potrebné vedieť....Mayovia ktorí poznajú strašné tajomstvo ruín....podľa knihy je natočený aj film ktorého scenár napísal sám autor tejto knihy. Film je v niečom iný ako kniha ale je podstatne slabší od knižnej predlohy. Kniha je napísaná dobre a ak by som rýpal a rýpal a bol hnusný tak nájdem nelogické veci ktoré súvisia s mobilom a ak by som bol neznesiteľné rýpadlo tak by som si kládol aj otázky prečo nikto nikdy nehľadal tie desiatky ľudí ktorí sa stratili v ruinách...ale povedzme si na rovinu škodí niekedy proste nechať sa unášať dobrou knihou a neriešiť veci ktoré by síce šli s logikou ale pokazili by zážitok....je to ako v šachu...tam tiež nikto nerieši,že živý kôň " neskáče do L " :))) proste sa bavíte hrou...a dokonca kráľovskou hrou...

22.02.2018 4 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Až priam na poslednej strane knihy odhalí Poirot identitu vraha ( alebo karty ? )...rýchla, krátka a dokonalá detektívka na ktorú sme u A.Christie zvyknutý.

08.02.2018 4 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Jozef Karika, nám tentoraz predkladá pravý horor. Žiadne príšery ani temné lesy plné neznáma. Prináša nám - človeka, sledujeme život troch ľudí ktorí sú kľúčové postavy v tejto fenomenálnej knihe. Michal, Vojtech a Denisa, ideme spolu s nimi od detstva na základnej škole. Postupne sa ich cesty rozdelia aby sa nakoniec všetci traja stretli a spojili svoje osudy v jeden. Spoločnosť ktorú opisuje Karika a obdobie ktoré všetci dobre poznáme je dôsledok nástupu dravého kapitalizmu ktorý formuje dve tváre spoločnosti. Tú " menej " agresívnu ktorá je akože svetská a nám vládne, druhú ktorú nevidíme ale všetci o nej vieme..sídli skryto v temnote - podsvetie. Autor má dar opisovať priam autentické prostredie a ak sa niekto pohoršuje,že je vulgárny a brutálny tak je vedľa. Ja viem,že autor ešte kopec vecí upravil do " jemnej " podoby a niečo zámerne skreslil. Žiaľ takto funguje organizovaný zločin vo svete voľného trhu....je nepodstatné a divné ak je to spájané len so Slovenskom, Mečiarom, HZDS a SIS.....Mafia..organizovaný zločin je prítomná v minulosti, v súčasnosti a bohužiaľ uvidíme ju aj v buducnosti....kdekoľvek aj vo vesmíre...človek je netvor túžiaci po moci, majetkoch druhých, živote druhých ...kniha je verný opis vzostupu jedného muža ktorému sa raz život zastavil...ku koncu Karika už trošku nereálne rozohral hru do miernej absurdity ale ja mu to odpúšťam keďže ma z jeho knihy mrazilo a ešte nejakú chvíľku bude.

06.02.2018 3 z 5

Kvadratúra kruhu Kvadratúra kruhu Ján Zvalo

Ján Zvalo emigroval v roku 1968 do Kanady, prináša nám jeho vlastné postrehy a porovnávania života v Kanade a života v Československu, porovnáva aj súčasnosť a prináša nám tak zaujímavý a neskreslený pohľad na život na západe a u nás. Ján Zvalo je právnik a on a jeho rodina bola prenasledovaná za socializmu a aj napriek tomu sa seriózne a nestranne díva na výhody tzv. západnej civilizácie a našej. Knihu odporúčam pre všetkých ktorí veria jednej alebo druhej propagande.

04.02.2018 5 z 5

Veľké sprisahanie proti Rusku Veľké sprisahanie proti Rusku Michael Sayers

Budúce generácie uznajú svoj dlh Červenej armáde tak bezvýhradne ako my, ktorí sme žili a videli jej veľkolepé výkony. WINSTON CHURCHILL.

žiaľ ale ľudstvo je nepoučiteľné ( viď slniečkárske tupelo MaroCz ) a preto bude ľudstvo donútené si svoju históriu znovu zopakovať.

27.01.2018 5 z 5

Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Miroslav Dolejší

"V politike sa nič nedeje náhodne. Avšak ak sa už niečo udeje náhodne, môžete si byť istý, že to bolo práve takto plánované."
F. V Roosevelt bývalý prezident USA

07.01.2018 5 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Jednoznačne určené výsostne len pre ľudí ktorí sa radi boja :) čoho ? ... no Stephen King vás vezme na takú malú ale bohatú výpravu za hororom...filmovým, knižným, v podobe rádiových hier a ešte k tomu vám ukáže čo to vlastne ten strach je..ako ho delíme a čo sú to fóbie. Odborne, s prehľadom a jemu typickým priateľským a ľahkým perom nás sprevádza krok za krokom dejinami hororu. Kniha je výborne a bezchybne preložená, na konci je úplný abecedný zoznam filmov a kníh ktoré odporúča King do vašej pozornosti. Príjemne ma prekvapilo,že on sám ako autor nepodľahol chamtivosti a v knihe až na pár výnimiek nepropaguje svoje diela alebo ich nejak nadraďuje nad iné diela a iných autorov. Rovnako ako užívateľ " Obuvník " je mi ľúto,že toto nie je aktualizované vydanie a sme tak ukrátení o tvorbu " modernejšej doby "...Je to skutočne škoda a neviem kde je problém,že sa nepodarilo knihu vydať vo verzii a ducha doby " 2010 " napriek tomu dávam knihe plný počet vzhľadom na detailný rozbor témy ktorou je - horor.

04.01.2018 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Kniha ktorá sa dočíta skôr ako si k nej stihnete pohodlne sadnúť alebo ľahnúť. Chytí už na prvých stránkach a nepustí až do finále ktoré....Temná hmota je parádny thriller v ktorom sa udeje všetko čo sa udiať má...veľa sa nedá písať o deji ale v skratke je to o mužovi ktorý v boji o svoju lásku a syna musí pretrpieť neskutočné šialenstvo....nedá sa to ináč nazvať ako desivá, šialená nočná mora...a pri tom má reálne základy...kvantová mechanika nám hovorí jasné,že všetko sa sa má stať sa aj stane..stalo sa..alebo sa udeje...pre tých čo sa o takéto veci zaujímajú dávam teraz nasledujúci link kde sa dozviete dosť o paralelných vesmírov a multi-vesmíre:

28.12.2017 5 z 5