xulij01 xulij01 komentáře u knih

111 diel zo zbierok / 111 works of art from the collections 111 diel zo zbierok / 111 works of art from the collections Dušan Buran

Jak již název napovídá, tak je čtenáři představeno celkem 111 děl ze sbírek Slovenské národní galerie. V úvodu se dozvíme něco málo o její historii, fungování, činnosti a výběru představovaných děl (i v této části je řada fotografií, například výstavních prostor a budov). Od stránky 43 začíná vlastní jádro publikace, kde je vždy na pravé straně kvalitní barevná reprodukce díla a na levé doplňující informace (o díle, jeho autorovi, najdeme i rozměry, materiál, datum vzniku, pořízení atd.). Veškeré obsažené texty jsou zrcadlové (slovenština/angličtina). Možná jsem měl smůlu, ale knížka se zhruba na dvou místech částečně rozlepila, každopádně to nebylo způsobené nešetrnou manipulací. Celkově bych hodnotil 90 % (hodnotím provedení knihy, vybraná díla nikoliv, každému se líbí něco jiného).

25.10.2023 5 z 5

El Americano El Americano Aran Shetterly

Příběh, který působí neskutečně, ale kupodivu je pravdivý. Nepříliš úspěšný bývalý voják William Morgan se připojí ke kubánskému hnutí bojujícímu za nezávislost a stává se jednou z klíčových (a také nejmocnějších) postav kubánské revoluce. Co je hodně překvapivé, že celou dobu hlásá protikomunistické názory, dokonce vehementně obhajuje Castra, že není v žádném případě komunista (to samé víceméně tvrdí o valné většina bojovníků za nezávislost). Castro k tomu samozřejmě mlčí, a nakonec se přikloní k SSSR. Morgan se poté stává více než nepohodlným (po svržení Batisty se stává velmi úspěšným podnikatelem poskytujícím práci mnoha lidem). Na Kubě samozřejmě došlo k vymazání jakýkoliv zásluh Morgana, které na revoluci měl. Knížka určitě stojí za přečtení, je to jeden z těch příběhů, který působí jak z Hollywoodu.

20.10.2023 4 z 5

Mistrovská díla pěti století Mistrovská díla pěti století Jiří Kotalík

Na přelomu let 1983 až 1984 byla u nás pořádána výstava děl ze sbírek Armanda Hammera. Byl významným podnikatelem, který také sbíral umění a zároveň pořádal putovní výstavy po jednotlivých městech. Sbírka obsahuje celou řadu významných děl světoznámých autorů (namátkově například Michelangelo, Raffael, Correggio, Tiepolo, Rembrandt, Watteau, Fragonard). Knížka je vlastně katalogem děl, která u nás byla vystavena. Vlastní popis obrazů je uvedený na konci knihy, je tedy nutné listovat. Ne vždy jdou odkazy za sebou, takže může být obraz například pod číslem 30 a další v pořadí je pak pod číslem 4 (je to dané tím, že ne všechna díla ze sbírky byla u nás vystavena, takže je to trochu na přeskáčku). Každopádně doplňující údaje jsou výstižné a zajímavé (většinou obsahují i údaje o malíři, psáno je to menším písmem, rozsah bývá do půl stránky, někdy i celá stránka). Celkově bych hodnotil 85 %.

18.10.2023 4 z 5

Rubens Rubens Beatriz García Sánchez

Obrazová monografie většího formátu cca 25,5 cm na šířku a 33 cm na výšku mapující dílo jednoho z největších barokních malířů. Knížka je tištěna na kvalitním papíře a obsahuje celou řadu barevných reprodukcí, zároveň u vybraných obrazů najdeme i zvětšené detaily. Mezi obrazovou přílohou se proplétá doprovodný text, kde se dozvíme o inspiračních zdrojích, tvorbě, zákaznících a životě tohoto nesmírně plodného malíře. Byl velmi vzdělaný a zároveň ve své době známý i pro svoji diplomatickou činnost. Celkově knížku můžu určitě doporučit, čtenář si díky ní udělá představu o díle tohoto velkého umělce, hodnotil bych 90 %.

13.10.2023 4 z 5

Dunkerský zázrak Dunkerský zázrak Walter Lord

Povedená knížka popisující evakuaci britských a francouzských jednotek z francouzského přístavu Dunkerque během druhé světové války. Autorovi se podařilo vystihnout atmosféru v jaké evakuace probíhala, a to včetně chaosu, nejistoty, protichůdných příkazů, pocitů evakuovaných i těch, kteří práce řídili. K oživení příběhu se ve velké míře využívá líčení konkrétních osudů jednotlivců, autor čerpal z celé řady zdrojů, a to včetně vyprávění těch, kteří evakuaci zažili. Nezaznamenává pouze odvahu, ale i odvrácenou tvář, kdy některé překonal strach. Občas se stalo, že námořníci odmítli do Dunkeque znovu vyplout (Luftwaffe se snažila evakuaci zabránit, zrovna tak námořní síly Německa, jednalo se o značně riskantní plavbu a mnohé posádky nebyly na něco takového připraveny). V takovém případě byly posádky nahrazeny jinými, ale byl to souboj s časem, každé zpoždění znamenalo méně zachráněných vojáků. Celkově bych hodnotil 85 %.

07.10.2023 4 z 5

Věčné časy: Československé totalitní roky Věčné časy: Československé totalitní roky * antologie

Knížka zdařile zachycuje vývoj totality u nás po druhé světové válce až do roku 1990. Na začátku jsou texty od Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jana Rumla, Václava Havla a Martina C. Putny (do stránky 49). Nejvíce mě oslovil hned ten první od Jiřiny Šiklové, snaží se v něm vyjádřit, že s režimem svým způsobem kolaboroval skoro každý, kdo plnil zdánlivě nesmyslné požadavky režimu (průvody, vyvěšování vlajek, účast na školeních atd.) a tím ho zároveň i udržoval při životě.

Po úvodních textech následuje vlastní jádro publikace, kdy je vždy uveden rok a k němu několik klíčových událostí (některé jsou ale bohužel vyjádřeny až příliš heslovitě). Text se proplétá mezi zdařilou barevnou obrazovou přílohou, která je tvořena například plakáty, hesly, fotkami z průvodů, pracovních brigád, novin, spartakiád, výstav atd. Některé věci dnes působí naprosto absurdně, například plakát obviňující imperialisty z toho, že u nás rozšířili mandelinku bramborovou (americký brouk) nebo že zapalují naši úrodu. Informace jsou to každopádně hodně zajímavé (například v roce 1951 přesunuli do výroby 51 000 úředníků, protože náš velký rudý bratr rozhodl, že se budeme orientovat na těžký průmysl a zbrojní výrobu), vcelku se podařilo zachytit, jak to u nás vypadalo. Na konci knihy je ještě slovníček pojmů (názvosloví totality). Celkově bych dal 90 %.

04.10.2023 5 z 5

Salvy nad vlnami Salvy nad vlnami Ivan Hrbek

Knížka se podrobně věnuje námořním konfliktům probíhajícím během druhé světové války (až do potopení Bismarcku). Na začátku se dozvíme o vyjednávání mezi státy, které probíhalo mezi světovými válkami a jehož cílem bylo omezení námořního zbrojení. Je to vcelku humorná část, dá se říci, že například Německo (nejen ono) ujednání příliš nedodržovalo (Bismarck měl mít výtlak 35 000 t, ale ve skutečnosti měl kolem 50 000 t). Jádrem knihy je každopádně pojednání o vedení námořní války, strategii, využití technologických prostředků (radar, asdic) a jejich vývoji atd. Jedná se opravdu o detailní informace, kdy se dozvíme třeba i o velitelích jednotlivých lodí, jejich výzbroji, dostřelu, výtlaku, pancíři atd. (když se jednalo o významnou bitvu). Knížka je každopádně parádně strukturovaná a přehledná, najdeme v ní i tabulky, kdy je třeba zachycen počet potopených lodí po jednotlivých měsících, a to včetně příčiny (ponorka, mina, letadlo, loď, ostatní). Zrovna tak pro lepší názornost jsou v knížce zachyceny na mapce pohyby lodí, jak významné bitvy vlastně probíhaly.

Pro běžné čtenáře ale může být knížka až příliš podrobná, informací je tam opravdu hodně. Na druhou stranu pro někoho, kdo se zajímá o námořní bitvy, bude rozhodně velkým přínosem.

30.09.2023 5 z 5

V podzemí třetí říše V podzemí třetí říše Gilles Perrault

Autor čerpal z celé řady zdrojů i odtajněných archivů (v SSSR nebyly ještě v době vydání knihy zveřejněny). Kromě toho dokázal vypátrat a navštívit řadu lidí, kteří měli něco společného s Rudou kapelou, jednalo se jak o její přímé členy (včetně jejího hlavního šéfa), tak o lidi, kteří s nimi přišli do styku, aniž by věděli, čím se zabývají. Dokonce se rozhodl vyzpovídat i nacistické pohlaváry (policisty), kteří po Rudé kapele šli. Díky tomu se autorovi podařilo sehnat řadu do té doby neznámých informací. Knížka primárně obsahuje informace o činnosti této nesmírně výkonné špionážní sítě, vlastní pátrání probíhající po válce je víceméně naznačeno jen v obrysech (jak se vlastně k informacím dostal), což je samozřejmě klad, každopádně se čtenář dozví i něco málo o osudu přeživších hlavních aktérů po válce.

Je až zarážející, jaké všechny informace dokázali sehnat, je tam uvedeno i pár ukázek, a to jsou věci typu jako kam přesně budou Němci útočit, s jakou silou, jaké měli ztráty, čeho se jim nedostává, obecně zprávy prvořadného významu. Zajímavé byly i informační zdroje, některé zcela ignorovaly, byť i jen základy konspirace a zároveň mě zarazilo, kde všude je měli. Na druhé straně ústředí v Moskvě se jevilo mírně řečeno jako neschopné, například poslali telegram, kde byly tři hlavní adresy špionážní sítě v Německu, ano, byl sice zašifrovaný, ale Němcům se později podařilo kód rozlousknout a získat tak informace prvořadého významu. Podobných bot se podařilo ústředí udělat více. Celkově bych knížku hodnotil 90 %.

27.09.2023 5 z 5

Heinrich Himmler, druhý muž Třetí říše Heinrich Himmler, druhý muž Třetí říše Dušan Hamšík

Autorovi se podařilo podchytit snad všechny aspekty života Himmlera. Důraz je samozřejmě kladen na jeho činnost po nástupu Hitlera k moci, kdy slepě plnil jeho přání (víceméně k tomu přistupoval tak, že každé jeho přání je rovno zákonu, o kterém se nediskutuje a pouze plní). Dozvíme se o jeho pracovních metodách, čím vším se zabýval, jeho podřízených, vztazích k ostatním nacistickým pohlavárům, soukromém životě atd. Autorovi se podařilo shromáždit solidní množství informací, občas cituje i z jeho deníku (někdy i ze záznamů ostatních, kteří do styku s Himmlerem přišli). Je to opravdu sestavené z různých zdrojů a díky tomu před očima plasticky vyvstává obraz Himmlera a jeho hrůzné činnosti.

Knížka vyšla ještě za komunistů, takže na pár místech najdeme adoraci SSSR a komunismu, není to ale nic, co by knížku nějak negativně ovlivnilo. Na několika místech Himmlera charakterizuje jako jedince velmi nejistého a nerozhodného, kdy ho víceméně staví do role pouhého vykonavatele, nejsem si úplně jistý, zda takový Himmler skutečně byl (vzhledem k tomu, co všechno dokázal napáchat). Celkově bych hodnotil 85 %.

16.09.2023 4 z 5

Jak se dostat k moci Jak se dostat k moci Alexandr Ort

Knížka se zabývá hlavně rokem 1958, kdy se Charles de Gaulle prodral k moci a poté sleduje jeho vládnutí, vnitřní i zahraniční politiku a následný odchod ze scény. Primárně se vychází z jeho pamětí, které jsou ovšem velmi stručné a zároveň dle autora pythické. Jinými slovy je velmi obtížné říci, co tím chtěl de Gaulle přesně říci, část pamětí je součástí knihy a je pravdou, že často je to takové nicneříkající (lépe řečeno nekonkrétní), že si z toho každý může odnést to své. Podobné je to i u jeho projevů do doby, než ve svých rukou soustředil moc. Lidé, kteří chtěli osvobození Alžírska si mysleli, že de Gaulle je na jejich straně a podobně si to mysleli i ti, kteří požadovali zachování Alžírska v područí Francie. Autor tedy rozebírá jeho paměti a doplňuje důležitá fakta a informace, jak ve skutečnosti postupoval. Čtení je to hodně zajímavé, vlastně se mu podařilo dostat se k moci demokratickou cestou bez vojenského převratu, ač se nedá říci, že by to bylo z jeho strany zcela čisté, věděl, co chce a k získání moci využil všechny své schopnosti. Celkově bych dal 85 %.

10.09.2023 4 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Knížka je opravdu čtivá a dokáže vtáhnout do děje. Další velkou výhodou je, že si čtenář na základě minulosti jednotlivých postav může udělat rámcovou představu, jaký byl třeba postoj Polska vůči židovskému obyvatelstvu před druhou světovou válkou, v průběhu ní a po ní (zrovna tak třeba v Německu a ostatních státech). Na osudu jednotlivých postav se dozvíme o průběhu povstání ve varšavském ghettu, hrůz koncentračních táborů, politice Velké Británie, která značně omezovala přistěhovalectví židů do Palestiny (arabské státy toho prostě nabízeli mnohem více než židé, takže postoj byl víceméně jasný a bylo úplně jedno, že v Německu byli židé vyhlazováni) atd. Každopádně většina děje se soustředí na situaci po druhé světové válce, kdy se snažili založit vlastní stát, je pravdou, že dokázali takřka nemožné, zúrodnili často půdu, která se jevila jako neplodná (za cenu obrovského úsilí).

Co na mě vůbec nepůsobilo přesvědčivým dojmem byly vztahy mezi jednotlivými postavami (zvláště ošetřovatelka Kitty a rambo Ari), tam mi to připomínalo červenou knihovnu. Také třeba osud lodi Exodus byl zcela jiný, než je v knížce líčeno. Rozhodně to chce brát z historického hlediska s rezervou, určitě si ale čtenář udělá slušnou představu o tom, jak nesmírně obtížné bylo nový stát založit a čím vším si museli ještě po hrůzách koncentračních táborů projít.

07.09.2023 4 z 5

Život Galerie hlavního města Prahy 50 Život Galerie hlavního města Prahy 50 Hana Rousová

Katalog vydaný k 50. výročí Galerie hlavního města Prahy. Primárně se jedná o obrazovou publikaci, textu v knížce zas až tolik nenajdeme. První stránky jsou věnovány historii galerie, vše je prokládáno bohatou obrazovou přílohou (umělecká díla, fotky výstavby, architektonické plány, výstavy). Každopádně je to probráno velmi stručně. Hlavní část knihy mapuje 25 nejvýznamnějších výstav, textu opět najdeme poměrně pomálu, coby obrazová příloha slouží fotky děl, vlastní výstavy, doprovodných katalogů, plakátů.

Vcelku zajímavá knížka shrnující činnost galerie. Tištěná je na kvalitním papíře a reprodukcím se dá těžko něco vytknout. Každopádně publikace trošku plácá místem, "prázdné" stránky mezi jednotlivými výstavami jsou naprosto zbytečné, chyběl mi taky doplňující text u uměleckých děl (jako rozměry, technika, čtenář se dozví akorát název, rok vzniku a pořízení). Za prolistování knížka stojí, některé informace jsou zajímavé, například v roce 1940 nakoupila dílo Cihelna (Emil Filla), autor v té době již rok byl koncentračním táboře.

01.09.2023 4 z 5

Czech-Slovak Exhibition: National Museum Czech-Slovak Exhibition: National Museum Jan Rychlík

První část knihy se stručně věnuje dějinám Československa. Například mapuje snahu Masaryka, aby po válce mohl být založen nový stát. Zrovna tak je zmíněn Mnichov, konec druhé světové války, rok 1968, sametová revoluce a rozdělení Československa. Vše je proloženo obrazovou přílohou. Vlastní jádro publikace tvoří katalog (od stránky 67 do konce knihy), kde je vždy zobrazen exponát a k němu doprovodný popis. Artefakty jsou to opravdu nesmírně různorodé z různých oblastí života (a zrovna tak i období). Namátkou třeba psací stroj Husáka, kvůli tomu, že hůře viděl, tak měl speciálně vyrobený, aby projevy byly napsané větším písmem. Mnichovská dohoda, letecká bunda Štefánika, kterou na sobě měl při havárii letadla, architektonické modely navrhovaných staveb, památníků, kolo favorit. Vybraná umělecká díla atd. U některých exponátů není ten popis zrovna dlouhý, klidně mohli přitlačit na pilu a pár informací přidat.

31.08.2023 4 z 5

Nejstarší čínské umění Nejstarší čínské umění Ladislav Kesner

Knížka je psána opravdu drobným písmem, text je erudovaný a informací je v ní velké množství. Zhruba prvních 90 stránek mapuje nejstarší dějiny Číny primárně zaměřené na vývoj umění. I v této části najdeme obrazový doprovod. Jádro publikace je tvořeno vlastním katalogem, kdy je daný exponát vyfocen a k němu je napsán doprovodný text (například kde se předmět našel, k čemu sloužil, jaký význam asi měl jeho dekor atd.).

Hlavní slabinou publikace je slabší kvalita fotek. Valná většina je jich černobílých a nepříliš kvalitních. Je to vcelku škoda, taková knížka by si rozhodně zasloužila lepší grafický doprovod. Každopádně kdo se zajímá o staré čínské umění, tak bude myslím spokojen.

27.08.2023 4 z 5

Sbírka Würth: Velká jména evropského umění našeho století Sbírka Würth: Velká jména evropského umění našeho století Marie Klimešová-Judlová

Německý miliardář Reinhold Würth se rozhodl založit uměleckou sbírku a zpřístupnit ji veřejnosti. Víceméně všechny položky sbírky ho nějakým způsobem oslovily, sám tvrdí, že ve sbírce není nic, co by se mu nelíbilo, takže se jedná o sbírku poměrně specifickou (některá známá jména tam mohou zcela chybět). Primárně knížka mapuje vybrané exponáty a jejich tvůrce. Veškeré texty jsou dvojjazyčné (jde o zrcadlový text v angličtině a češtině). Na začátku se dozvíme o původu sbírky, jejích cílech, je tam i rozhovor s Würthem. Písmo je poměrně malé, díku tomu se podařilo do textu vtělit dost informací. Vlastní reprodukce jsou barevné a kvalitní, tištěné na kvalitním papíře. Každému umělci je věnována zhruba jedna stránka (díky dvojjazyčnému textu tedy půl stránky).

Jediné, co bych knížce vytkl je, že reprodukce jsou někdy mezi texty a jindy zase až na konci textů (knížka je rozdělená do více kapitol). Ideální by bylo dodržet, že třeba bude text o daném umělci a hned za ním jeho vybraná díla nebo prvně texty o umělcích a na konci fotky děl. V knížce je to rozmístění nesourodé, takže se pak trochu hůře hledá dílo konkrétního autora. Celkově bych hodnotil 90 %.

26.08.2023 4 z 5

Mnichovské dny Mnichovské dny Edvard Beneš

Vzpomínky jednoho z nejdůležitějších aktérů na jednu z největších tragédií v dějinách Československa. Je to psané bez příkras, kdy zaznamenal i třeba pouze slovní odpovědi diplomatů Velké Británie a Francie (v některých případech si je vyžádal písemně, což se jim vůbec nelíbilo, nechtěli, aby bylo někde zaznamenáno jejich absolutní selhání na diplomatickém poli). Velkou výhodou knížky je, že se odkazuje na dokumenty (komuniké, různé návrhy, zprávy o jednání, depeše atd.), které jsou součástí přílohy (v zápatí je obecně uvedené číslo stránky, kde se pak dokument nachází). Ve vlastním vyprávění vybírá z takovým dokumentů to nejdůležitější, ale určitě stojí za to si je pročíst celé.

Radostné čtení to teda ale vůbec není, to, jakým způsobem jednala Velká Británie a Francie s Československem nemá v dějinách diplomacie obdoby. V té době se už navíc vědělo, co je Hitler zač, stačilo si poslechnout jeho projevy, přečíst Mein Kampf nebo jen sledovat likvidaci veškeré opozice v Německu, případně sledovat jeho dosavadní činy.

23.08.2023 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Třetí díl má největší spád, děj krásně odsýpá a příběh se uzavírá. Přišlo mi, že tento díl čtenáře nejvíce vtáhne do děje, asi bude dané tím, že lyrické popisy prostředí jsou upozaděny. Tolkienovo dílo je unikátní v tom, že vytvořil celý propracovaný svět, který má vlastní mytologii, jazyky, pověsti a historii. Vznikl takový malý vesmír, který okouzluje čtenáře již desítky let.

19.08.2023 5 z 5

Znamení zlomeného meče a jiné příběhy otce Browna / The Sign of the Broken Sword and other Father Brown Stories Znamení zlomeného meče a jiné příběhy otce Browna / The Sign of the Broken Sword and other Father Brown Stories Gilbert Keith Chesterton

Celkově knížka obsahuje čtyři příběhy, zrcadlový text je v angličtině/češtině. Byl jsem příjemně překvapený, otec Brown na to jde primárně přes psychologii a znalost lidských povah. Začátek příběhu může vypadat sice nelogicky a zvláštně, ale postupně to do sebe začne krásně zapadat a rozuzlení alespoň mě většinou překvapilo. Kdo má rád detektivky nebo příběhy se zajímavým rozuzlením, tak rozhodně s touto knížkou nešáhne vedle.

18.08.2023 5 z 5

Dalí Dalí Salvador Dalí

Solidně zpracovaná monografie jedné z nejkontroverznějších postav umění. Většina lidí si ho vybaví coby malíře, ale on byl velmi nadaný i literárně, navrhoval šperky, kostýmy, divadelní scény, vytvářel sochy, takže byl opravdu všestranným umělcem. Celkově knížka obsahuje 40 barevných celostránkových reprodukcí (na rozdíl od textu jsou na kvalitnějším papíře, některé jsou i na dvě stránky). Většina z nich je ve slušné kvalitě. V textu najdeme dále 30 černobílých reprodukcí (tady je už kvalita horší) a 8 fotografií.

Knížka se snaží zachytit veškeré klíčové aspekty tvorby tohoto velkého umělce. Mapuje vývoj jeho umělecké tvorby, kdo ho nejvíce ovlivnil, jak byl přijímán veřejnost atd. Velkou výhodou je, že v publikaci najdeme i citace samotného umělce, na konci knížky je dokonce obsaženo i pár ukázek z jeho literárního díla a na několika stranách je v datech shrnut jeho životopis. Celkově bych hodnotil 90 %.

17.08.2023 5 z 5

Šlehy a úsměvy Šlehy a úsměvy Lúkianos

Satirické příběhy, často čerpající z řecké mytologie. Velkou výhodou je, pokud čtenář řecké báje trochu zná, jinak mu může pointa uniknout (často se týká záletů bohů, kdy víceméně mají lidské povahové vlastnosti a zároveň obrovskou moc). Plně uznávám, že mě ne všechny příběhy přišly vtipné, ale někdo, kdo zná řeckou mytologii třeba pointu pochopí, tak jako tak je to hodně zajímavé čtení.

16.08.2023 4 z 5