xulij01 xulij01 komentáře u knih

Kryštof Kolumbus a tajemství zvonu ze Santa María Kryštof Kolumbus a tajemství zvonu ze Santa María Consuelo Varela

Knížka větších rozměrů, na šířku cca 25,5 cm a na výšku 31 cm. Primárně se jedná o obrazovou publikaci tištěnou na kvalitním papíře, obsahuje opravdu velké množství map, dokumentů, dopisů, smluv, obrazů, rytin... Výstižně knížku charakterizovala sama autorka v předmluvě, napsala:

„Neměla jsem za cíl napsat učené pojednání. Mým záměrem bylo pouze vytvořit snadno čtivý a příjemný text doplněný úžasnými ilustracemi.“

Řekl bych, že to se autorce podařilo naplnit, pokud by se čtenář zajímal o Kolumba hlouběji, tak by měl sáhnout po jiné knížce. Já osobně bych uvítal méně obrazové přílohy a více informací, třeba různých dobových map je tam opravdu velké množství, mě by více vyhovovalo, kdyby si vybrala jednu a tu více rozebrala. Zrovna u map platilo, že tam klidně byly i fiktivní ostrovy, vzdálenosti nemusely sedět a jejich přesnost často nebyla příliš vysoká.

28.12.2023 4 z 5

Vilém Nowak Vilém Nowak Václav Formánek

Solidně zpracovaná monografie, v níž najdeme slušné množství informací o díle a životě tohoto malíře. Od stránky 73 následuje bohatá obrazová část, která obsahuje dohromady 122 ukázek tvorby (převážně se jedná o oleje, ale najdeme mezi nimi i akvarely, ilustrace či litografie), u některých děl jsou zobrazeny i jejich detaily. Umělec musel mít každopádně opravdu talent, je tam i ukázka kresby, kdy mu byly tři roky a nevěřil bych, že něco takového mohl nakreslit (ani tuhle kresbu bych nedokázal reprodukovat). Vyprávění o umělci je velmi čtivé, co mě trochu zarazilo, že na pár místech se autor uchýlí ke spojením jako: „asi už v té době byl členem uměleckého spolku Mánes“. Vesměs se jedná o informace, které by určitě nebyl problém získat. V knize není mnoho ukázek děl z období, kdy žil a tvořil v Německu, prý nebylo možné jejich fotky sehnat (naopak z jeho závěrečné tvorby je ukázek větší množství, ale v té době mu již bylo hodně přes 80). Někde mi u díla neseděl název, když jsem si to zkoušel dohledat na internetu, tak mi to skutečně našlo jiný obraz (ale on každopádně často maloval více variant se stejným námětem a názvy obrazů nakonec také nemusí být sjednocené). Vesměs jsou to jen drobné výtky, celkově bych hodnotil 90 %.

27.12.2023 5 z 5

Václav Frydecký Václav Frydecký František Dvořák

Textu v knížce najdeme pomálu, vlastní obrazový katalog začíná již na dvanácté stránce. Na konci knihy je ještě jedna stránka věnována jeho výstavám, nejdůležitějším dílům a stručnému shrnutí životopisu. Publikace je většího formátu, výška 32 cm a šířka 23,5 cm, díky tomu zobrazovaná díla krásně vyniknou, občas jsou tam zobrazeny i jejich detaily. Kromě sochařských děl jsou tam i ukázky kreseb (některé jsou opravdu ale spíše formou náčrtku). V rámci sochařství vynikal v portrétní tvorbě. U děl je obecně uveden název, rok vzniku a materiál, chybí rozměry. Přiznám se, že jsem o tom umělci neslyšel a jeho dílo bylo pro mě příjemným překvapením. Celkově bych hodnotil 85 % (informací o autorovi a jeho díle tam přeci jen mohlo být o něco víc).

26.12.2023 4 z 5

Jean Antoine Watteau Jean Antoine Watteau Anita Brookner

Čtenář se dozví základní informace o tomto malíři a jeho díle (text je do stránky 24). Poté následuje popis obrazů obsažených v publikaci, kdy a za jakých okolností vznikl, co je zobrazeno, rozměry, technika atd. (což není na škodu, dozvědět se i něco málo o námětu obrazu a okolnostech jeho vzniku). Co knížku sráží dolů, je kvalita fotografií děl, sice se jedná o barevné reprodukce, ale pokud se to porovná s tím, co je přístupné na internetu nebo v jiných publikacích, tak v tomto ohledu knížka ztrácí. Zvláště je to patrné u obrazu s noční scénou Láska v italském divadle. Z reprodukce zobrazené v knížce nejsou pořádně patrné všechny zobrazené postavy, v jiné publikaci krása tohoto obrazu mnohem lépe vynikla, mnohé fotky bohužel za mnoho nestojí. Každopádně se to netýká všech zobrazovaných děl, některá jsou zachycena v dobré kvalitě. Celkově bych hodnotil 70 %.

23.12.2023 3 z 5

Pronásledování Hitlera Pronásledování Hitlera Andrew Rawson

Knížka je koncipovaná vcelku zajímavě, sleduje vlastně cestu americké armády od překroční Rýna až po obsazení Orlího hnízda (autor si trasu před napsáním knížky sám projel). Vše je doložené velkým množstvím dobových fotografií (vesměs kvalitních). Občas je tam pro srovnání vložena i fotka z doby vydání knížky. Autor rozebírá, jak třeba probíhaly boje o jednotlivá města, mosty či opěrné body. Knížka je ovšem rozkročena ještě šířeji, takže se čtenář dozví i něco o Norimberském procesu, jak třeba probíhal život v koncentračním táboře Dachau, výstavbě Orlího hnízda atp. Nejde tedy pouze o popis toho, jak postupovala americká armáda. Část textu bohužel tvoří i informace, jak se dnes lze dostat k danému místu, které je v knize popisováno (čili něco jako vyjeďte z města X, dejte se po kilometru první odbočkou vpravo atd.). Zrovna tak se dozvíme třeba o výši vstupného do muzea. Za mě vcelku nadbytečné informace. Celkově bych hodnotil 75 %.

17.12.2023 4 z 5

Italské umění 1895-1952 z trivenetských muzeí Italské umění 1895-1952 z trivenetských muzeí Luigina Rossi-Bortolatt

Knížka byla publikována coby doprovodný katalog k výstavě, která se konala ve Šternberském paláci v roce 1991. Veškeré texty jsou dvojjazyčné (čeština a italština), nejde ovšem o zrcadlový text (kromě úvodu). Prvních zhruba 140 stránek je věnováno rozboru italského umění ve vymezeném období. Některé texty mě občas přišly poměrně kostrbaté, dvakrát dobře se mi to nečetlo. Jsou od různých autorů a zároveň i překlad zajišťovalo více lidí. Na konci každé kapitolky jsou zobrazena díla charakterizující dané období či umělecký směr. Bohužel jsou to fotky černobílé a v nevalné kvalitě, zároveň je zobrazeno kolem 10 děl na dvou stránkách, takže jde obecně o malý formát.

Od stránky 141 jsou zobrazena vystavována díla (celkem 80) přímo v rámci uspořádané výstavy. Zde jsou již fotky většinou barevné (černobílé obecně pouze u soch) a ve slušné kvalitě. Pokud se chce čtenář dozvědět doplňující informace k danému dílu, tak musí bohužel listovat, podrobnosti jsou uvedeny až za vyobrazenými díly. To samé platí i pro životopisy umělců, jsou opět uvedeny na konci knihy (ale v jiné části než popis děl). Zároveň jsou některá díla uvedena na přeskáčku, takže máme dílo číslo 75 a následuje 69. Mám pocit, že tato knížka byla šita opravdu horkou jehlou, čemuž odpovídá i slušné množství překlepů a chyb.

17.12.2023 3 z 5

Malby na kameni / Painting on Stone Malby na kameni / Painting on Stone Hana Seifertová

Knížka zkoumá fenomén malby na kameni v 16. a na začátku 17. století. Jedná se o poměrně okrajovou techniku, která se nakonec mimo zkoumané období příliš neprosadila. Text je členěn do dvou sloupků, jeden je v češtině a druhý v angličtině. Text je přístupný i běžnému čtenáři, pro někoho, kdo se věnuje umění hlouběji, nemusí být knížka příliš přínosná. Autorka svá tvrzení dokládá citacemi jiných děl. Publikace má bohatou obrazovou přílohu, větší část je barevná. Coby podklad malby se používaly například: břidlice, mramor, lapis lazuli, alabastr, achát. Hlavním důvodem využití kamene bylo tvrzení, že taková malba na kameni je věčná, což se bohužel nepotvrdilo. Zvláště velké obrazy musely být složeny z více desek, takže vznikal problém s napojením a samozřejmě i s manipulací tak těžkého uměleckého díla. Celkově hodnotím na 90 %.

10.12.2023 5 z 5

140 rokov 140 zbierok 140 rokov 140 zbierok kolektiv autorů

Obrazová publikace, kde najdeme nejvýznamnější exponáty Východoslovenského muzea v Košicích. Knížka je tištěna na kvalitní papíře formátu zhruba A4, barevným fotografiím není co vytknout. Popisky jsou poměrně krátké, ale místo je využité solidně, někde na jedné stránce najdeme i více exponátů, případně je zobrazen jejich detail. Byla snaha postihnout bohatost sbírek v celé jejich šíři, takže v publikaci najdeme například zbraně, výtvarné a sochařské umění, lidové umění, nálezy z mladší doby bronzové, fotografie, geologické sbírky, herbáře, entomologické sbírky, vycpaná zvířata

Rozhodně si na základě této knížky čtenář udělá dobrou představu o tom, co všechno sbírky obsahují. Hned na obalu knihy je například detail hlavy ukřižovaného Krista pocházejícího ze 13. století. Knížka je dvojjazyčná (slovenština a angličtina), ale textu tam není mnoho. Celkově bych hodnotil 90 %.

10.12.2023 4 z 5

České umění 90. let ze sbírky Komerční banky = Czech Art of the 1990s from the Collection of Komerční banka České umění 90. let ze sbírky Komerční banky = Czech Art of the 1990s from the Collection of Komerční banka Magdalena Juříková

Jak již název napovídá, jedná se o obrazovou publikaci zabývající se sbírkami Komerční banky. Na začátku se dozvíme něco málo o původu sbírky, jejích cílech, jak se vyvíjela. Jádro publikace tvoří ukázky jednotlivých děl. V knížce je poměrně dost nevyužitého prostoru, o díle se dozvíme název, rok jeho vzniku, autora, rozměry, techniku. Určitě mohli prostor lépe využít a doplnit k jednotlivým autorům a jejich dílům více informací, mnozí jsou zastoupeni více díly. Na konci publikace ještě najdeme jednotlivé autory a seznam jejich výstav. Knížka je dvojjazyčná angličtina/čeština, ale textu je tam minimum. Papír i barevné reprodukce jsou kvalitní.

08.12.2023 4 z 5

Cesta je život Cesta je život Jarmila Koubová

Úžasné gobelíny od Jarmily Koubové, které jsou doprovázeny verši Františka Novotného. Při prvním pohledu mě vůbec nenapadlo, že jde o gobelín. Knížka má jen pár stránek, písmo je poměrně velké, ale určitě stojí za prolistování, takové gobelíny se opravdu jen tak nevidí.

08.12.2023 5 z 5

Prezident, papež a premiérka: Trojice, která změnila svět Prezident, papež a premiérka: Trojice, která změnila svět John O´Sullivan

Tři velké osobnosti dějin: prezident Ronald Reagan, premiérka Margaret Thatcherová, papež Jan Pavel II. Málokdo čekal, že by mohli dosáhnout tak význačných postů. Autor sleduje především období, kdy byli u moci a bez přehánění lze říci, že svojí činností vývoj světa značně ovlivnili. Nelze tvrdit, že by knížka byla zcela objektivní, spisovatel byl dokonce zvláštním poradcem Thatcherové. Z textu je cítit, že si těchto osobností velmi vážil a obdivoval je. Velmi zajímavý byl vztah Reagana a Thatcherové, byli blízkými přáteli a chovali k sobě velký respekt. Každopádně vyprávění je velmi poutavé a nabité celou řadou zajímavých informací. Autor vcelku často cituje i z jiných děl.

06.12.2023 4 z 5

The Art of Slovakia: permanent exhibition of the Slovak National Gallery The Art of Slovakia: permanent exhibition of the Slovak National Gallery Juraj Žáry

Jak již název napovídá, jedná se o rozsáhlý katalog mapující trvale vystavené exponáty Slovenské národní galerie. Jde o více než 620 položek. Knížka je už staršího data, takže počet ani vystavená umělecká díla nemusí zcela souhlasit. Doprovodné texty k obrazům i jednotlivým kapitolám se mi líbily, autorům se do nich podařilo vtělit slušnou dávku informací (písmo je každopádně u popisu děl poměrně malé). Víceméně jsou tam uvedeny všechny položky stálé výstavy, takže podrobněji rozepsané je to pouze u těch, které jsou i vyobrazeny (bohužel to neplatí vždy, někde chybí podrobnější popisek i u těch děl, která mají v knize reprodukci). Obecně se u všech dozvíme základní informace: autora, rozměry, techniku, období vzniku. U menší části z nich je i jejich vyobrazení.

Co se mi ovšem nelíbilo je, že větší část reprodukcí je černobílých, vcelku zvláštní číst o tom, jak umělec využíval kontrastu barev a vidět černobílou reprodukci. Další výtku bych měl k celkovému rozložení stránek. U hřbetu knihy je okraj asi 4,5 cm a mimo hřbet rovnou 5 cm. V tomto okraji občas bývá odkaz na obraz, který je na vedlejší stránce, ale většinou je zcela nevyužitý. Naprosto zbytečné plýtvání místem, obecně by se popisek snadno vešel i pod reprodukci obrazu. Navíc je toto členění využito i v částech, kde reprodukce vůbec nejsou obsaženy, a tudíž je tam takový okraj zcela zbytečný. Podobně neekonomicky je využitý prostor i u děl, která jsou uvedená bez fotografické přílohy, nebyl by problém dát těch pár informací do jednoho řádku. Knížka působí mohutným dojmem, ale je to právě hlavně díky nevhodnému využití místa. Každopádně si čtenář udělá dobrou představu o tom, co sbírky Slovenské národní galerie obsahují (za ty roky se sice mohlo něco změnit, ale určitě ne zásadně). Celkově bych knížku hodnotil 70 %.

24.11.2023 3 z 5

Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Čtenáři jsou naservírovány dva příběhy, dle toho prvního je knížka i pojmenována a přijde mi, že patří k těm nejlepším, co jsem od autora četl. Nabízí napětí, zajímavou záhadu, logickou dedukci a poutavé rozuzlení. Je to ten typ příběhu, od kterého se člověk snadno neodtrhne. Druhý příběh mi přišel horší, ale také byl vcelku zajímavý, jen se mi tam úplně nezdálo to, dle čeho vlastně případ rozřešil. Velká výhoda je, že v zápatí jsou vysvětlena některá slovíčka či spojení a to tak, že je to popsáno v angličtině a samozřejmě pak i uveden český význam. Jinými slovy je opisem uvedeno, kdy se slovíčko použije a v jakém významu, nejen holý překlad. Celkově bych dal 85 %.

18.11.2023 4 z 5

10 rokov galérie Átrium 10 rokov galérie Átrium Andrej Balenčin

Hezky udělaná kniha, v níž je zachyceno prvních deset let života této galerie. Primárně je zaměřená na proběhlé výstavy včetně ukázek vystavovaných děl. Galerie žije bohatým kulturním životem, kdy jsou v jejích prostorách pořádány nejen běžné výstavy, ale zároveň jsou organizována i vícedenní setkání umělců (z různých států), jejichž výsledkem jsou umělecká díla, která jsou následně vystavována. Text je v angličtině a slovenštině. Celkově bych hodnotil 90 %.

11.11.2023 4 z 5

Sny na priesečníku s realitou: Slovenskí výtvarníci vlastnými slovami Sny na priesečníku s realitou: Slovenskí výtvarníci vlastnými slovami Adeline Lee Karpiscak

Celkem bylo vyzpovídáno 17 umělců, kteří se neohnuli před komunistickým nátlakem, tvořili dle sebe, a nikoliv podle objednávky režimu. Často samozřejmě nemohli vystavovat, případně ve velmi omezené míře. Knížka je rozdělená do třech částí: do roku 1989, po roce 1989 a dále nové tisíciletí. V knížce jsou zachyceny rozhovory s vybranými umělci, kde se snaží charakterizovat dobu ve které tvořili, jak bylo vnímáno umění, co bylo možné tvořit atd. U každého umělce jsou uvedena dvě díla.

10.11.2023 4 z 5

Už vám nic neschází? / Have You Got Everything You Want? Už vám nic neschází? / Have You Got Everything You Want? Agatha Christie

Přiznám se, že vybrané příběhy mě příliš nenadchly (povídky, které jsem od Christie zatím četl, mi připadaly lepší). První dva se dají označit za detektivní, ale to vysvětlení aspoň z mého pohledu vcelku skřípalo. Třetí příběh je víceméně okultní, o nějaké vysvětlené záhadě nemůže být ani řeč. Každopádně na procvičení angličtiny to díky zrcadlovému textu není rozhodně špatné.

07.11.2023 3 z 5

Západočeské muzeum v Plzni 1878-2008 Západočeské muzeum v Plzni 1878-2008 František Frýda

Knížka mapuje historii muzea a obsahuje řadu ukázek z jeho sbírek (kvalitní barevné fotky). Druhově jsou sbírky opravdu velmi bohaté, zachyceny jsou všechny významné oblasti. V publikaci najdeme například kapitoly: Prehistorická sbírka, Numismatická sbírka, Sbírka militarií, Miniatury, Vějíře, Šperky, Paleontologické sbírky, Zoologické sbírky, Botanické sbírky atd. Text je členěn do třech souběžných novinových sloupků (čeština, angličtina, němčina). Písmo je menší, takže i přes trojjazyčný text se podařilo do knížky vtělit slušnou porci informací.

03.11.2023 5 z 5

Něco z Fulghuma II / From Fulghum II Něco z Fulghuma II / From Fulghum II Robert Fulghum

Většina knížky je tvořena příběhy ze života autora. Rozhodně má vypravěčský dar a smysl pro humor, je to taková oddychová literatura, při které si člověk vyčistí hlavu. Neseděla mi tam ovšem část, kde byly úryvky z novely Třetí přání, tím neříkám, že by to bylo špatně napsané, jen by mi přišlo rozumnější, dát tam tu novelu rovnou celou. Text je zrcadlový čeština/angličtina, takže na procvičení jazyka ideální čtení.

31.10.2023 4 z 5

Příběh archeologie Příběh archeologie Paul Bahn

Celkově je v knize představeno 100 archeologických objevů (členěno na nálezy z Afriky, Evropy, Západní a Střední Asie, Dálného východu, Australasie, Nového světa - Ameriky). Přiznám se, že o některých nálezech jsem dříve neslyšel, například městečko Vergina (Makedonská říše), Tollundský muž, Ledové hrobky v Pazyryku a Ukoku atd. Většině nálezů jsou věnovány dvě stránky, některým čtyři. Text publikace se proplétá mezi bohatou obrazovou přílohou, takže pokud by někdo od knížky čekal detailní informace, bude zklamán, ale každopádně se podařilo vypíchnout ta nejdůležitější fakta (pro běžného čtenáře bude knížka určitě obohacující). Zaujal mě obal knihy, který zobrazuje jeden z popsaných nálezů: Tollundského muže, díky rašelině zůstalo tělo relativně neporušené (hlavně hlava) cca 2000 let. Popisy doprovodné obrazové přílohy by mohly být obsáhlejší (rozměry, váha atd.). Celkově bych knížce dal 85 %.

28.10.2023 4 z 5

Sebevražedné jednotky Sebevražedné jednotky Richard O'Neill

Knížka je pojata trošku šířeji. Zahrnuty jsou i jednotky, kde sice byla velmi vysoká pravděpodobnost úmrtí, ale primárně se nejednalo o sebevražedné oddíly. Například rychlé italské čluny měly v přídi výbušninu, zhruba 90 metrů před cílem zablokoval řidič kormidlo, vyskočil a využil malého skládacího prámu v zadní části lodi, aby ustál tlakovou vlnu výbuchu. Podobně miniponorky, které byly často určeny pro útok v chráněném přístavu, jakmile v něm ale došlo k výbuchu lodě, tak mohla posádka počítat s tím, že bude díky hlubinným pumám zabita. Na druhé straně se autor věnuje například živoucímu torpédu (kaiten), kde se opravdu nepočítalo s tím, že by mohla posádka přežít. Knížka je podrobná, ale velmi čtivá, dozvíme se o sebevražedných jednotkách v jednotlivých armádách, ve vzduchu, na moři, tak i na zemi. Vše je doplněné obrazovou přílohou, srovnávacími tabulkami (kde jsou uvedeny rozměry, hmotnost, typ motoru, nálož, počet vyrobených kusů atd.). Nechybí ani nákresy, jak daný prostředek vypadal, a to včetně umístěné posádky, díky tomu si lze hned představit, jak to vypadalo. Rozebrány jsou pak případy, jak, kdy a s jakým úspěchem byly sebevražedné prostředky použity.

Čas od času se v knížce vyskytl nějaký ten překlep. Někde se třeba liší jméno prostředku na obrázku a v textu nebo třeba v tabulce je dvakrát stejné záhlaví (například počet lodí poškozených kamikadze a počet lodí potopených kamikadze), ale každopádně čísla jsou správná. Nejsou to nijak zásadní nedostatky (ani časté), z textu vždy vyplyne správná varianta. Celkově bych hodnotil 90 %.

27.10.2023 5 z 5