Kryštof Kolumbus a tajemství zvonu ze Santa María

Kryštof Kolumbus a tajemství zvonu ze Santa María https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46618/bmid_krystof-kolumbus-a-tajemstvi-zvonu--Bh8-46618.jpg 5 2 2

Unikátní publikace, obsahující stovky archivních materiálů i nově pořízených fotografií, sestavuje z mnoha dílků tajuplnou skládanku života Kryštofa Kolumba. Kniha seznamuje čtenáře jak s výpravami, které Kolumbovi přinesly slávu, tak s těmi neúspěšnými – ztratil mnoho lodí, čelil uragánům a jeho vlastní námořníci mu několikrát usilovali o život. Co jedl, jak se oblékal, co četl a jak vypadala jeho domácnost? Proč se stal námořníkem? Pokoušel se o vzpouru proti vlastnímu králi a královně? Bránil pokatoličtění domorodců v Novém světě? A proč byl deportován zpět do Španělska v řetězech?... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Christopher Columbus and the mystery of the bell of the

xulij01
28.12.2023 4 z 5

Knížka větších rozměrů, na šířku cca 25,5 cm a na výšku 31 cm. Primárně se jedná o obrazovou publikaci tištěnou na kvalitním papíře, obsahuje opravdu velké množství map, dokumentů, dopisů, smluv, obrazů, rytin... Výstižně knížku charakterizovala sama autorka v předmluvě, napsala:

„Neměla jsem za cíl napsat učené pojednání. Mým záměrem bylo pouze vytvořit snadno čtivý a příjemný text doplněný úžasnými ilustracemi.“

Řekl bych, že to se autorce podařilo naplnit, pokud by se čtenář zajímal o Kolumba hlouběji, tak by měl sáhnout po jiné knížce. Já osobně bych uvítal méně obrazové přílohy a více informací, třeba různých dobových map je tam opravdu velké množství, mě by více vyhovovalo, kdyby si vybrala jednu a tu více rozebrala. Zrovna u map platilo, že tam klidně byly i fiktivní ostrovy, vzdálenosti nemusely sedět a jejich přesnost často nebyla příliš vysoká.

DennisMoore
31.08.2017 5 z 5

Velmi zajímavá kniha plná krásných reprodukcí obrazů, map a dalších dokumentu, která ovšem nešetří ani textem a na Kolumba se občas opravdu dívá trochu jinak než byste čekali. Oslavuje ho střízlivě a jeho povahové slabiny odhaluje s rozmyslem, aniž by sklouzla k bulváru (ne, to nemělo rýpnutí do Mladé fronty, která ji vydala :)) a čte se velmi dobře. Navíc je k mání v Levných knihách za 99 Kč, což je vzhledem k opravdu kvalitnímu provedení takřka směšná cena.

Autoři knihy

Consuelo Varela