Pronásledování Hitlera

Pronásledování Hitlera https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15596/bmid_pronasledovani-hitlera-mth-15596.jpg 5 2 1

Kniha Andrewa Rawsona Pronásledování Hitlera sleduje krok za krokem bojovou cestu americké 7. armády od překročení Rýna u Wormsu začátkem roku 1945 až po obsazení předpokládaného Hitlerova posledního útočiště v Berchtesgadenu a v Berghofu neboli Orlím hnízdě. Postup směřoval k Aaschaffenburgu, kde došlo k prudkým bojům, po nichž následoval ne zcela úspěšný nájezd na zajatecký tábor v Hammelburgu, a obsazení Wurzburgu, jež spojencům otevřelo cestu k dobytí Norimberka. Po tomto pro nacisty tak významném městě, v němž se po válce konal proslulý proces s válečnými zločinci, přišla na řadu bavorská metropole Mnichov, kde se jejich hnutí zrodilo. Cestou americké jednotky obsadily nejstarší koncentrační tábor Třetí říše v Dachau. Potom už americké vojáky čekalo pouze obsazení „Alpské pevnosti“, ovšem bez dopadení Hitlera, který mezitím spáchal sebevraždu v Berlíně. Kniha je napsána věcným a stylisticky skvěle propracovaným stylem. Souvislé a přehledné vyprávění je proloženo několika vloženými kapitolami, ve kterých jsou vylíčeny vzestup a pád nacismu v Německu, podrobnosti všeho, co se týká každodenního chodu a poslání koncentračního tábora v Dachau od založení až do osvobození jakož i zvěrstev, jež v něm byla spáchána, vztah nacistů k Norimberku, architektonické objekty, jež v něm nechali vybudovat, a zevrubný výčet budov v Berchtesgadenu a v Berghofu jakož i jejich uživatelů. Kromě toho jsou k textu přiloženy podrobně a srozumitelně formulované instrukce pro případné zájemce o návštěvu a prohlídku uvedených památných míst. Vynikajícím doplňkem knížky je značné množství u nás dosud neznámých dokumentárních fotografií.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , BB art

In Pursuit of Hitler , 2008

xulij01
17.12.2023 4 z 5

Knížka je koncipovaná vcelku zajímavě, sleduje vlastně cestu americké armády od překroční Rýna až po obsazení Orlího hnízda (autor si trasu před napsáním knížky sám projel). Vše je doložené velkým množstvím dobových fotografií (vesměs kvalitních). Občas je tam pro srovnání vložena i fotka z doby vydání knížky. Autor rozebírá, jak třeba probíhaly boje o jednotlivá města, mosty či opěrné body. Knížka je ovšem rozkročena ještě šířeji, takže se čtenář dozví i něco o Norimberském procesu, jak třeba probíhal život v koncentračním táboře Dachau, výstavbě Orlího hnízda atp. Nejde tedy pouze o popis toho, jak postupovala americká armáda. Část textu bohužel tvoří i informace, jak se dnes lze dostat k danému místu, které je v knize popisováno (čili něco jako vyjeďte z města X, dejte se po kilometru první odbočkou vpravo atd.). Zrovna tak se dozvíme třeba o výši vstupného do muzea. Za mě vcelku nadbytečné informace. Celkově bych hodnotil 75 %.

druhá světová válka (1939–1945) Adolf Hitler Hitlerovo Orlí hnízdo norimberské procesy

Autorovy knížky

Andrew Rawson