xulij01 xulij01 komentáře u knih

Rose for Emily / Růže pro Emilii (dvojjazyčná kniha) Rose for Emily / Růže pro Emilii (dvojjazyčná kniha) William Faulkner

Dvojjazyčné (angličtina/čeština) nezkrácené vydání celkem sedmi povídek. V angličtině se mi to četlo hůře, autor totiž neváhá použít nespisovnou angličtinu, když například promlouvá dítě, nevzdělaný černoch, opilý voják..., každopádně díky tomu dokáže vyvolat pocit životnosti postav. Příběhy to nejsou obecně příliš veselé, autor ovšem dokáže perfektně zachytit a vykreslit atmosféru, jeho vypravěčský talent je nesporný. Za mě můžu knihu jen doporučit. Pro více hodnocení tohoto skvělého autora se stačí podívat na české vydání jeho povídek.

16.08.2023 5 z 5

Záznamy času: Ze sbírky Památníku národního písemnictví v Praze Záznamy času: Ze sbírky Památníku národního písemnictví v Praze Naděžda Macurová

Knížka mapuje činnost Památníku národního písemnictví. Písmo je poměrně malé a text dvojjazyčný čeština/angličtina (nejedná se ovšem o zrcadlový text). Čtenář se dozví o cílech této instituce, kdy vznikla, jak se vyvíjela, co všechno shromažďuje atd. V době vydání publikace její sbírky obsahovaly kolem 6 miliónů položek, roční přírůstek dosahoval kolem 100 000 dalších. A právě ukázky z bohatých sbírek tvoří jádro publikace. V knize tedy například najdeme dopisy významných literátů (nejen českých, je tam třeba ukázka dopisu Victora Hugo, Oscara Wilda, ale i třeba Beethovena), rukopisy českých autorů, ex libris, obálky, časopisy, obrazový doprovod jejich knih (litografie, lepty, dřevoryty, kresby atd.). Je zajímavé si prohlédnout rukopis našich nejvýznamnějších autorů, za prolistování knížka určitě stojí.

13.08.2023 4 z 5

Anebo jen nezvyk? Anebo jen nezvyk? Jiří Weinberger

Tak nějak bych knížku ani neřadil do poezie. Jsou to opravdu hodně jednoduché říkanky. Určitě se v (české) literatuře najde mnoho zajímavějších tvůrců básní. Spíše, než básně zaujme grafický doprovod. Možná malou ukázku:

V penzi se jeden plukovník
naučil pěstovat gumovník.
Teď, když to umí, střílí z té gumy
Po prostých brabcích. Plukovník.

11.08.2023 2 z 5

Antonín Hudeček Antonín Hudeček Ludmila Karlíková

Hezky napsaná monografie tohoto velkého českého krajináře. Knížka je zaměřená především na jeho tvorbu, z jakých zdrojů čerpal inspiraci, které směry ho nejvíce ovlivnily, jak reagovala společnost na jeho dílo (včetně citací kritiků). Rozhodně si čtenář udělá základní přehled o jeho díle. Celkově knížka obsahuje 46 barevných reprodukcí. Co bych knížce trošku vytknul je, že některé fotky děl jsou jen v průměrné kvalitě, zub času už trošku zapracoval. Když je v textu zmiňován obraz, tak není na škodu uvést na jaké je stránce (takhle člověk musí listovat a hledat, některé obrazy se jmenují podobně). Každopádně knížku můžu určitě doporučit.

11.08.2023 4 z 5

Pád Nipponu Pád Nipponu Aleš Skřivan

Za mě perfektně napsáno, velké množství informací o konfliktu v Tichomoří během druhé světové války (v letech 1942 až 1945), podáváno je to z pohledu Japonska. Je až neuvěřitelné, jak fanatickou víru měli. Zhruba 20 měsíců před kapitulací si nechali různé složky armády zpracovat zprávy, zda mohou konflikt vyhrát. Všechny se shodovaly v tom, že nemohou (lišily se akorát mírou pesimismu/optimismu kdy dojde k absolutní porážce). Přesto stále bojovali a leckdy naprosto zbytečně zahazovali životy. Bez problémů zaútočili velmi silným loďstvem, ale bez leteckého krytí a věděli, že takřka jistě to musí skončit katastrofou, lidský život pro Japonce nic neznamenal. Japonců, co se vzdali, nebývalo mnoho. Knížku můžu rozhodně doporučit.

11.08.2023 5 z 5

Passage Passage Erwin Staeheli

Obrazová publikace, textu v knížce najdeme jen pár stránek (v češtině, angličtině a němčině). Většina fotografií zachycuje prázdné průchody, ale najdeme tam třeba i místnosti opuštěných hotelů, továren, garáží, solných dolů atd. Fotografie pochází z různých zemí: Švýcarska, Francie, Itálie, Irska, ale i třeba České republiky. Musím uznat, že některé fotky mají úžasnou atmosféru, knížka určitě stojí za prolistování.

07.08.2023 4 z 5

Můj život byl... : Průřez tvorbou Marie Uchytilové Můj život byl... : Průřez tvorbou Marie Uchytilové Irena Bukačová

Citlivě napsaná monografie, kde najdeme i přímo citace této umělkyně (obsaženo je i pár jejích veršů). Většina lidí si s jejím jménem spojí realizovaný návrh československé koruny, která byla v oběhu v letech 1957 až 1993 (dívka sázející lípu). Proslavila se tvorbou medailí, bust, soch, zvláště sochy dětí byly její doménou.

Byla velmi citlivá, nesnášela násilí a nespravedlnost, zvláště k ní hluboce promlouval osud dětí, které zemřely za války. Z vnitřní potřeby se rozhodla, že vytvoří Památník dětských obětí války, který měl upozornit na utrpení nevinných ve válkách a tím i proti nim bojovat. Vzniklo monumentální dílo čítající 82 soch zavražděných lidických dětí. Věnovalo mu neskutečné množství času a úsilí, poslední sochy byly instalovány až 11 let po její smrti v roce 2000.

Knížka se snaží mapovat všechny aspekty její tvorby a dokládá to bohatou obrazovou přílohou. Text je dvojjazyčný česko-anglický (zrcadlový). Knížka by si zasloužila trošku vyšší kvalitu fotografií (všechny jsou černobílé, ale u soch či medailí to nevadí) a ne u všech děl jsou třeba uvedeny rozměry či materiál. Každopádně kdo se zajímá o tvorbu této nesmírně nadané umělkyně, tak s touto knížkou rozhodně nešáhne vedle.

07.08.2023 4 z 5

7000 dní na Sibiři 7000 dní na Sibiři Karlo Štajner

Autor byl odsouzen za zcela vymyšlený čin (vlastní obvinění bylo tak absurdní, že se tomu nedá skoro ani věřit, ale takových případů bylo několik miliónů). Celkově strávil ve vězení 17 let, poté ještě následovalo vyhnanství. Víceméně je knížka záznamem toho, co v gulazích prožil. Čtenář se tedy dozví, jak probíhalo zatčení, vyšetřování, vazba a následný pobyt v gulazích. Navštívil jich více, po určité době se snažili vězně přesunovat, asi kvůli zpřetrhání vazeb. Je to svědectví psané bez příkras, autor není ovšem spisovatel, takže hlavní síla knížky tkví v líčení života v gulagu (lidský život měl nulovou hodnotu, těžká práce ve spojení s minimálním množstvím jídla znamenala smrt několika miliónů lidí). Jsou tam nastíněny i osudy jiných vězňů, které potkal. Nejzvláštnější na tom je, že většina politických vězňů byla zcela nevinná, a právě k nim se chovali v táboře nejhůře (často se jednalo o přesvědčené komunisty, týká se to nakonec i samotného autora, ani pobyt v gulagu jeho víru nenarušil, bral to jako selhání Stalina). Trošku je odfláknutá korektura, občas překlepy, místo písmenka číslo, ale dá se to bez problémů číst (vydání z roku 2008).

01.08.2023 4 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Frederick William Winterbotham

Autor stál u zrodu sekce, která zodpovídala za rozšifrování a distribuci radiogramů německé armády během druhé světové války. Němci byli přesvědčení, že šifra pomocí Enigmy je neprolomitelná, ale díky spolupráci Anglie, Francie a Polska se jí nakonec podařilo rozluštit. Primárně je knížka zaměřená na takto získané důležité informace a jejich následné využití. K těmto zprávám měl přístup jen velmi omezený okruh osob a zároveň byla stanovena velmi přísná bezpečností opatření, aby nemohlo dojít k prozrazení zdroje informací.

Autor není spisovatel, každopádně je to napsané čtivě, ale žádné literární hody od toho čtenář očekávat nemůže. Důležitá je autenticita výpovědi, dost mě překvapilo, co se všechno spojenci díky prolomení Enigmy dozvěděli. Samozřejmě to nebylo samospasitelné, spojenci byli schopní zachytit radiogramy (telegram přenesený radiotelegrafem), ale samozřejmě ne všechny, část rozkazů navíc byla přímá či prostřednictvím telefonního spojení, a to už samozřejmě odchytit nemohli. Zároveň tam byl problém s utajením, například se dozvěděli, že budou bombardovat určité město, pokud by ho evakuovali nebo nadstandardně připravili na útok, tak by se to mohlo snadno dostat k Němcům. Když se dozvěděli o konvoji, který měl zásobovat armádu Rommela, tak vždy vyslali průzkumná letadla, aby konvoj "našla". Čtení je to opravdu hodně zajímavé, můžu jen doporučit.

29.07.2023 4 z 5

Šedesát let, šedesát tváří Šedesát let, šedesát tváří Markéta Kroupová

Knížka mě příjemně překvapila, je tištěná na kvalitním papíře, na šířku má cca 21 cm a na výšku 26 cm, díky tomu barevné reprodukce vyniknou. Katalog obsahuje díla ve vlastnictví Oblastní galerie v Liberci. V knize najdeme jak jména notoricky známá (Jan Zrzavý, Josef Čapek, Josef Šíma), tak i pozapomenutá (Marie Uchytilová Kučová, Václav Bartovský, Karel Vaněk). Široká je i škála použitých technik (olej, uhel, litografie, kresba perem, lept), v sochařství vedle byst nalezneme i pamětní medaile. Autoři výstavy se snažili opravdu o vybrání reprezentativního vzorku portrétů. Na pravé straně je vždy zobrazeno dílo a na levé se dozvíme něco o autorovi i jeho zobrazeném díle. Text je poutavý a vcelku obsažný, na jedné stránce se dozvíme řadu informací.

28.07.2023

Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Arthur Conan Doyle

Tři povídky, každá svým způsobem zajímavá. Rozhodně jsem se při čtení nenudil. Zvláště zápletka třetí povídky působila až absurdně, ale nakonec vše do sebe hezky zapadlo. Charakteristické pro knížky z této série je, že v zápatí jsou přeložena vybraná slovíčka či spojení, u některých včetně vysvětlení významu přímo v angličtině a někdy je ukázáno i jejich použití ve vzorové větě (takže si lze udělat poměrně přesnou představu o významu daného slova či spojení). Jinak se jedná o klasický zrcadlový text, kdy na levé stránce je text anglický a na pravé český. Jde o nezkrácené/nezjednodušené vydání textu.

27.07.2023 4 z 5

Rudolf Kremlička Rudolf Kremlička Luděk Novák

V knížce najdeme celkem 45 barevných reprodukcí a 6 kreseb. Text je poutavý, čtenář se dozví řadu informací o tomto velkém malíři. Je zajímavé sledovat, jaké směry ovlivnily jeho dílo, z mnoha čerpal, ale dá se říci, že žádný nepřijal zcela za svůj. Tenčí knížka, ale určitě si lze udělat základní představu o jeho díle. Kvalita reprodukcí je vesměs slušná, na to, že se jedná o tak starou knížku. Celkově bych hodnotil 90 %.

23.07.2023 4 z 5

Selected Stories / Výběr z povídek (dvojjazyčná kniha) Selected Stories / Výběr z povídek (dvojjazyčná kniha) Jerome Klapka Jerome

Knížka obsahuje sedm povídek. Obecně se mi líbila zápletka povídky (pokud tedy nějakou měla), bohužel se tam poté objevuje "filozofování" autora, a to už nebyl zrovna můj šálek kávy. Některé povídky jsou pouhým zamyšlením se nad rolí mužů a žen ve společnosti (čili bez jakékoliv hlavní zápletky), autor se snaží být plný ironie a nadsázky, ale alespoň mě to příliš neoslovilo. Solidní byla první povídka (Muž, který nevěřil na štěstí), tam se víceméně omezil na zajímavý příběh protkaný humorem a ironií. Text je zrcadlový, na levé stránce anglicky, na pravé česky. Na procvičení angličtiny to špatné není, ale najdou se určitě zajímavější bilingvní knihy. Celkově bych hodnotil 70 %.

23.07.2023 3 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Druhý díl rozhodně nezaostává za prvním. Děj solidně odsýpá, přišlo mi, že trošku ubylo lyričtějších popisů prostředí. Postavy se postupně vyvíjí, charaktery na mě působily uvěřitelným dojmem. Čtenář dostane další pořádnou porci dobrodružství okořeněnou nečekanými zvraty, zajímavými setkáními, a to vše napsané vytříbeným a čtivým jazykem. Pro fanoušky fantasy skoro povinnost, ostatním to můžu ale doporučit taky, je to typ knížky, která člověka vtáhne do děje a těžko se odkládá.

22.07.2023 5 z 5

Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Tři případy Sherlocka Holmese / Three Cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Zaujaly mě všechny tři povídky, každá má něco do sebe. Nejzajímavější mi přišla Lví hříva. Obrovskou výhodou knížky je, že v zápatí jsou přeložena vybraná slovíčka či spojení, u některých včetně vysvětlení významu přímo v angličtině a někdy je ukázáno i jejich použití ve vzorové větě (takže si lze udělat poměrně přesnou představu o významu daného slova či spojení). Jinak se jedná o klasický zrcadlový text, kdy na levé stránce je text anglický a na pravé český. Jde o nezkrácené/nezjednodušené vydání textu.

19.07.2023 5 z 5

Mistrovská díla Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze II Mistrovská díla Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze II Eva Bendová

Celkem je zobrazeno 101 grafik a kreseb od různých autorů. U některých je uvedeno více děl, ale zastoupených umělců je opravdu hodně. Trochu jsem se obával, aby kresby nebyly pouhé náčrtky, často slouží pouze k rozvržení jiného díla a nebývají tolik propracované. Většinu zobrazených děl lze ovšem považovat za svébytná umělecká díla. Na pravé straně je vždy zobrazeno umělecké dílo a na levé je k němu menším písmem doprovodný text, kde se čtenář dozví zajímavé informace o autorovi a jeho díle. Text je poutavý a obsažný. Knížka má na šířku 24 cm a na výšku 28.

16.07.2023 5 z 5

Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Arthur Conan Doyle

Velkou výhodou je, že v zápatí stránky bývají vybraná anglická slovíčka či fráze s jejich překladem do češtiny. U některých je uvedeno vysvětlení významu i v angličtině, případně je ukázána vzorová věta, kde je dané slovíčko použito. Na jedné stránce jsou obecně takto vysvětleny tři pojmy. Jinak se jedná o anglicko-český zrcadlový text (nezkrácený). Knížka obsahuje celkem tři povídky. První nelze označit za detektivní, je to víceméně vyprávění, které je z mého pohledu pokažené závěrem, Holmes byl v přestrojení a mohl (měl) tak i zůstat, ale naprosto nelogicky se dá poznat. Nejzajímavější mi přišla třetí, té se nedala upřít originalita.

14.07.2023 4 z 5

Královská trilogie Královská trilogie Jaroslav Čechura

Knížka zahrnuje tři samostatně vydané svazky: Ženy a milenky českých králů, Muži a milenci českých královen, Děti a levobočci českých králů. Publikace je tištěná na kvalitním papíru a obsahuje bohatý barevný obrazový materiál (portréty, sochy, ukázky z rukopisů, malby měst, jak vypadala v dané době, fotky hradů atd.), aspoň tedy vydání z roku 2016, zároveň je knížka objemnější, váží kolem 1,5 kg, na šířku má cca 18 cm a na výšku cca 24,5 cm. Je to čtivě napsané, čas od času se tam objeví i nějaké informace bulvárnějšího charakteru, ale autoři vždy upozorní, zda jsou podložené či ne. Pár informací se tam opakuje, ale obecně každý svazek přináší oproti ostatním řadu nových informací.

12.07.2023 4 z 5

Děti a levobočci českých králů Děti a levobočci českých králů Jaroslav Čechura

Přiznám se, že když jsem si přečetl název, tak jsem primárně očekával knížku, která bude zaměřené na bulvárnější informace. Tak to ale není, většina textu je věnována potomkům, kteří se neujali dynastického nástupnictví (nebyli prvorození, případně se jednalo o levobočky). Vcelku čtivě napsané, je až s podivem, že u sňatků se víceméně prosazoval pouze pohled dynastický, kdy do manželství vstupovali třeba bratranec a sestřenice (v té době se už dobře vědělo, že to může u potomků snadno způsobit zdravotní následky, obecně takové sňatky byly církví zakázané, ale mohla se udělit výjimka). Autorům se podařilo vtělit do knížky slušnou porci informací, takže si čtenář udělá základní přehled o potomcích českých králů, kteří nebyli určeni k dynastickému nástupnictví, a přesto někteří z nich i zastínili své prvorozené sourozence. Pár "skandálních" informací je tam také, například nemanželský syn Rudolfa II Julio Caesar se dvakrát nevyvedl.

09.07.2023 4 z 5

Slečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a Story Slečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a Story Agatha Christie

Knížka obsahuje celkem tři povídky. V první figuruje slečna Marplová a vypráví o vyřešení vraždy manželky, kdy vše ukazuje na jejího manžela. Vcelku zajímavé objasnění případu. Druhý příběh nelze považovat za detektivní, Parker Pyne slíbí velmi bohaté ženě, že se ji pokusí učinit šťastnou a zvolí k tomu hodně neortodoxní metody (za mě z těch tří je to nejpovedenější vyprávění). Ve třetím příběhu exceluje Hercule Poirot. Příběhy jsou všechny čtivé, zvláště ten druhý je i originální, knížku můžu vřele doporučit, pro nenásilné procvičení angličtiny ideální.

07.07.2023 4 z 5