xulij01 xulij01 komentáře u knih

Mistrovská díla Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze II Mistrovská díla Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze II Eva Bendová

Celkem je zobrazeno 101 grafik a kreseb od různých autorů. U některých je uvedeno více děl, ale zastoupených umělců je opravdu hodně. Trochu jsem se obával, aby kresby nebyly pouhé náčrtky, často slouží pouze k rozvržení jiného díla a nebývají tolik propracované. Většinu zobrazených děl lze ovšem považovat za svébytná umělecká díla. Na pravé straně je vždy zobrazeno umělecké dílo a na levé je k němu menším písmem doprovodný text, kde se čtenář dozví zajímavé informace o autorovi a jeho díle. Text je poutavý a obsažný. Knížka má na šířku 24 cm a na výšku 28.

16.07.2023 5 z 5

Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Arthur Conan Doyle

Velkou výhodou je, že v zápatí stránky bývají vybraná anglická slovíčka či fráze s jejich překladem do češtiny. U některých je uvedeno vysvětlení významu i v angličtině, případně je ukázána vzorová věta, kde je dané slovíčko použito. Na jedné stránce jsou obecně takto vysvětleny tři pojmy. Jinak se jedná o anglicko-český zrcadlový text (nezkrácený). Knížka obsahuje celkem tři povídky. První nelze označit za detektivní, je to víceméně vyprávění, které je z mého pohledu pokažené závěrem, Holmes byl v přestrojení a mohl (měl) tak i zůstat, ale naprosto nelogicky se dá poznat. Nejzajímavější mi přišla třetí, té se nedala upřít originalita.

14.07.2023 4 z 5

Královská trilogie Královská trilogie Jaroslav Čechura

Knížka zahrnuje tři samostatně vydané svazky: Ženy a milenky českých králů, Muži a milenci českých královen, Děti a levobočci českých králů. Publikace je tištěná na kvalitním papíru a obsahuje bohatý barevný obrazový materiál (portréty, sochy, ukázky z rukopisů, malby měst, jak vypadala v dané době, fotky hradů atd.), aspoň tedy vydání z roku 2016, zároveň je knížka objemnější, váží kolem 1,5 kg, na šířku má cca 18 cm a na výšku cca 24,5 cm. Je to čtivě napsané, čas od času se tam objeví i nějaké informace bulvárnějšího charakteru, ale autoři vždy upozorní, zda jsou podložené či ne. Pár informací se tam opakuje, ale obecně každý svazek přináší oproti ostatním řadu nových informací.

12.07.2023 4 z 5

Děti a levobočci českých králů Děti a levobočci českých králů Jaroslav Čechura

Přiznám se, že když jsem si přečetl název, tak jsem primárně očekával knížku, která bude zaměřené na bulvárnější informace. Tak to ale není, většina textu je věnována potomkům, kteří se neujali dynastického nástupnictví (nebyli prvorození, případně se jednalo o levobočky). Vcelku čtivě napsané, je až s podivem, že u sňatků se víceméně prosazoval pouze pohled dynastický, kdy do manželství vstupovali třeba bratranec a sestřenice (v té době se už dobře vědělo, že to může u potomků snadno způsobit zdravotní následky, obecně takové sňatky byly církví zakázané, ale mohla se udělit výjimka). Autorům se podařilo vtělit do knížky slušnou porci informací, takže si čtenář udělá základní přehled o potomcích českých králů, kteří nebyli určeni k dynastickému nástupnictví, a přesto někteří z nich i zastínili své prvorozené sourozence. Pár "skandálních" informací je tam také, například nemanželský syn Rudolfa II Julio Caesar se dvakrát nevyvedl.

09.07.2023 4 z 5

Slečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a Story Slečna Marplová vypravuje / Miss Marple Tells a Story Agatha Christie

Knížka obsahuje celkem tři povídky. V první figuruje slečna Marplová a vypráví o vyřešení vraždy manželky, kdy vše ukazuje na jejího manžela. Vcelku zajímavé objasnění případu. Druhý příběh nelze považovat za detektivní, Parker Pyne slíbí velmi bohaté ženě, že se ji pokusí učinit šťastnou a zvolí k tomu hodně neortodoxní metody (za mě z těch tří je to nejpovedenější vyprávění). Ve třetím příběhu exceluje Hercule Poirot. Příběhy jsou všechny čtivé, zvláště ten druhý je i originální, knížku můžu vřele doporučit, pro nenásilné procvičení angličtiny ideální.

07.07.2023 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jedno z nejznámějších fantasy děl, které je stále živé, ač vyšlo už v roce 1954. Tolkien byl profesorem literatury a na textu je to znát. Většina lidí bude asi příběh znát díky povedenému filmovému zpracování, dle mého je ale knížka lepší než film, vtěsnat celý příběh do filmu se sice podařilo, ale za cenu určitého zjednodušení (v knížce je děj mnohem propracovanější a dává větší smysl).

Čtenáře jinak čeká poutavý příběh, uvěřitelné postavy a vytříbený jazyk. Někomu mohou být na obtíž lyričtější pasáže, kde popisuje třeba krajinu, architekturu... (na druhou stranu tím umí dokonale navodit atmosféru). I ten, kdo neholduje fantasy literatuře, bude myslím s knížkou spokojen, stačí se nechat okouzlit strhujícím příběhem a skvostným jazykem.

06.07.2023 5 z 5

Muži a milenci českých královen Muži a milenci českých královen Jaroslav Čechura

Vesměs se jedná o historické medailonky mužů a milenců českých královen. Čas od času jsou tam i nějaké bulvárnější informace, ale pokud nepanuje jistota o jejich pravdivosti, tak to autoři rovnou uvedou. Celkově je sledován osud 29 význačných mužů (od sv. Václava až po Karla I. - posledního rakouského císaře), díky tomu knížka nejde do přílišných podrobností, nebyl by k tomu dostatek prostoru. Za přečtení knížka stojí, pro někoho, kdo se historii věnuje hlouběji, bude příliš povrchní.

06.07.2023 4 z 5

Ženy a milenky českých králů Ženy a milenky českých králů Jaroslav Čechura

Trochu jsem se bál, aby se nejednalo o bulvární pojetí historie, ale kupodivu ani ne. Sice se autoři nevyhýbají i kontroverznějším informacím, ale víceméně vše mají historicky podložené. Kde třeba nepanuje jistota, jak to přesně bylo, tak to otevřeně napíší. Informací se čtenář dozví poměrně dost, pro někoho, kdo se zabývá podrobněji tímto obdobím, bude kniha příliš stručná (sleduje historii žen a milenek českých králů, a to od svaté Ludmily až po císařovnu Zitu).

05.07.2023 4 z 5

Temně / In A Glass Darkly Temně / In A Glass Darkly Agatha Christie

Celkově knížka obsahuje tři povídky. V první figuruje Parker Pyne, v druhé Hercule Poirot a jde o klasické detektivní příběhy. Třetí povídka se vymyká, nelze tam mluvit o nějaké detektivce, dá se říci, že je trošku prostoupena tajemnem. Každopádně všechny tři příběhy určitě stojí za přečtení, člověk si aspoň bezbolestně procvičí angličtinu díky zrcadlovému textu.

04.07.2023 4 z 5

Ze zpráv a kronik doby husitské Ze zpráv a kronik doby husitské Jan Hus

Jak již název napovídá, jde o úryvky textů z dochovaných kronik a záznamů doby husitské. Jedním z problémů je, že některé záznamy se dochovaly pouze v opisu, a nikoliv v originálu, takže není stoprocentní jistota, že původní text byl beze změny zachován. Další písemnosti nebyly dochovány v úplné podobě. Je samozřejmé, že u mnohých textů nelze mluvit o objektivitě a nestrannosti, hodně záleželo na smýšlení autora. Celkově se každopádně jedná o obtížnější čtení, texty jsou přeloženy tak, aby byla zachována jejich starobylost, takže se nejedná o knížku, která by se četla sama. Text je provázen doprovodným obrazovým materiálem (kresby, rytiny, dokumenty, kroniky, pečeti, fotky atd.).

04.07.2023 4 z 5

Bylo nebylo - Čemu v dějinách doopravdy věřit? Bylo nebylo - Čemu v dějinách doopravdy věřit? Holger Sonnabend

Hodnotit takovou knížku je obtížnější. Zajímavosti z historie, které jsou psané lehčí formou (dere se mi na jazyk slovíčko "bulvární"). Na začátku je vždy nějaké tvrzení a u něj je uvedeno: "bylo" nebo "nebylo". Obecně se taková zajímavost rozebere na jedné A4, někdy se vejdou na jednu stranu i dvě. Rozdělená je knížka do kapitol dle epoch například: Počátky dějin, Antika, Středověk atd.

Možná malá ukázka, tvrzení: Ve vojsku Alexandra Velikého měli počítače "kilometrů". Dle knížky je tvrzení pravdivé. Součástí armády byli tzv. "bematisti" (ti, kteří měřili krokováním), víceméně počítali kroky a kupodivu měření byla poměrně přesná. Právě některá ta tvrzení jsou poměrně zavádějící (postavená příliš obecně a platit třeba mohou jen z určitého úhlu pohledu), ale informace vesměs zajímavé. Doplněné i obrázky, část z nich satirického ražení. Pro někoho, kdo se zajímá hlouběji o historii knížka dle mého určená není. Je to spíše takové nenáročné letní čtení k vodě (knížka ale váží cca 1,3 kg). Celkově bych hodnotil tak 70 %.

29.06.2023 3 z 5

Případ západní hvězdy / The Adventure of the Western Star Případ západní hvězdy / The Adventure of the Western Star Agatha Christie

Knížka obsahuje celkem tři detektivní povídky. První má vcelku vykonstruovaný příběh, na můj vkus až moc, ale každopádně rozuzlení zajímavé. Ve druhé povídce je k získání důkazů zvolena dosti zvláštní cesta, nějak si neumím představit, že by vůbec mohla fungovat. Nejpovedenější mě přišla poslední povídka, ale tu snad ani nejde nazvat detektivní, nelze říci, že by tam byly použity nějaká dedukční schopnosti k rozřešení případu. Velkou výhodou je zrcadlový anglický/český text, na procvičení angličtiny ideální.

28.06.2023 4 z 5

Britská čítanka Britská čítanka * antologie

Každému autorovi jsou v úvodním medailonku věnovány dvě stránky (pouze česky). Poté již následuje ukázka z jejich díla se zrcadlovým anglickým/českým textem. Texty jsou opravdu velmi různorodé, skoro bych nevěřil, že se jedná pouze o britské autory. Ukázky jsou většinou dostatečně dlouhé, aby si čtenář udělal představu o daném díle. Knížka rozhodně stojí za přečtení, je zajímavé porovnat si na jednom místě styly jednotlivých autorů.

25.06.2023 4 z 5

Novosvětská Novosvětská Miroslav Ivanov

Knížka mapuje život a dílo Antonína Dvořáka s důrazem na jeho pobyt v USA. Je to formou vyprávění, kdy autor popisuje, jak se k informacím dostal, koho navštívil, co všechno při shánění materiálu podniknul a nakonec zjistil, zároveň se mezi tím proplétají kapitoly věnované přímo skladateli. Často cituje jeho dopisy, případně těch, kteří s ním byli v písemném styku. Zrovna tak zaznamenává vzpomínky různých lidí, jejichž rodiče či známí přišli do styku s tímto velkým skladatelem. V nemalé míře jsou využity i novinové články. Je to poměrně podrobné, analyzuje třeba i rozdíly, že někdo tvrdil o skladateli A a druhý B. Mě osobně linka, která sledovala autorovo pátrání, přišla skoro nadbytečná, více mě zajímalo vyprávění o samotném skladateli. Zrovna tak rozebírání, zda vznikla daná skladba v měsíci x nebo x+1 mi přišlo až zbytečně podrobné. Každopádně, pokud se někdo o život a dílo Dvořáka hlouběji zajímá, tak zde může najít celou řadu zajímavých informací čerpaných z různorodých zdrojů.

22.06.2023 4 z 5

Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968 Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968 Josef Macek

Zajímavě koncipovaná kniha. Víceméně se jedná o souhrn prohlášení významných politických činitelů, novinářů, závodů, kolektivů, členů armády, Veřejné bezpečnosti atd. V knize dále najdeme novinové články, prohlášení uveřejněná v rozhlasu, výzvy, letáky, stanoviska ÚV KSČ. Je tam i pár příspěvků od okupantů (letáky, prohlášení, novinové články), kde se snaží zdůvodnit ozbrojený zásah. Dá se říci, že co se dochovalo v tištěné podobě a zachycuje postoj k okupaci během jejího prvního týdne, je v knize obsaženo. Příspěvky nejsou nijak komentovány, ale každopádně se v nich podařilo zachytit ducha doby.

Čas od času se tam najdou pravopisné chyby, ale bude dané tím, že mnohé příspěvky vznikaly pod tlakem nedostatku času. V knize najdeme i bohatou fotografickou přílohu (126), tištěné je to každopádně na stejném papíře jako text, takže co se kvality týče, není to žádná sláva. Je samozřejmé, že zvláště různá prohlášení závodů jsou si velmi podobná, takže někdy působí repetitivním dojmem. Kniha byla distribuována na konci listopadu 1968 (byla vydávána za studijní materiál a nešla do klasických obchodů, směřovala primárně do archivů, knihoven). Autory (pracovníky Historického ústavu Československé akademie věd) samozřejmě tlačil čas, věděli, že by její vydání mohli snadno zakázat, proto tam nebyly ani komentáře, aby bylo těžší tvůrce postihnout. Sověti se mohli posra*, již na začátku prosince 1968 žádali o okamžité stažení knihy z oběhu, k čemuž bohužel došlo.

21.06.2023 4 z 5

Spící Venuše: Život Giorgionův Spící Venuše: Život Giorgionův Carel Theodorus Scharten

Giorgione patřil k velkým malířům, kteří hledali nové cesty v umění a svými díly inspirovali velké množství následovníků. O jeho životě nemáme příliš mnoho informací, určitě ne tolik, aby jen na jejich základě šlo udělat poutavé a zcela pravdivé vyprávění. Autoři knížky prostudovali v té době dostupné materiály a vytvořili živoucí příběh sledující život a dílo tohoto velikána malířského umění (ne vše je ovšem podložené písemnými prameny, části si vymysleli, jak to asi mohlo být). Určitě není na škodu už v průběhu čtení zalistovat do poznámek na konci knihy, kde se můžeme dozvědět více doplňujících informací.

V knize se nachází i reprodukce jeho děl, ale nejsem si jistý, zda to byl správný krok, nedá se říci, že by byly příliš kvalitní (celkově je jich 40). Barevných je navíc pouze část. Každopádně představu o jeho obrazech si díky tomu čtenář udělá.

17.06.2023 5 z 5

Pieter Bruegel Pieter Bruegel Jaromír Neumann

Obrazová monografie věnující se tomuto významnému vlámského malíři. V knize najdeme celkem 46 barevných obrazových reprodukcí (včetně vybraných detailů některých děl). Knížka se snaží podchytit celou námětovou šíři jeho tvorby, najdeme v ní například kapitoly: Pokračovatel Boschův (myšlen malíř Bosch), Biblické obrazy, Měsíce, Novozákonní výjevy, Alegorie a podobenství atd. Co se textu týče, tak nemám, co bych vytknul, dozvíme se o inspiračních zdrojích malíře a samozřejmě i něco o jeho životě. Problém jsem měl trošku s kvalitou některých reprodukcí, valná většina je každopádně solidní, na to, že se jedná o starší knihu.

14.06.2023 4 z 5

Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte Albert Zacharovič Manfred

Obsáhlá monografie, v níž se autor snaží zachytit nejen činy a dobu Napoleona, ale i postupný vývoj jeho osobnosti. Čerpá z velkého množství pramenů (třeba i ze soukromé korespondence jednotlivých státníků či vojevůdců, pokud se dochovala). Je zajímavé sledovat, jak se i přes počáteční nepřízeň osudu dokázal vypracovat na jednoho z nejlepších vojevůdců historie. Taktéž je v knize zdařile zachyceno, jak se postupně měnila osobnost Napoleona, nakonec se z něj stal víceméně absolutistický vládce, proti kterým zpočátku bojoval. Jednotlivým bitvám se knížka věnuje okrajově, vypíchne nejdůležitější okamžiky významných bitev, nastíní taktiku Napoleona a zachytí jejich dopad na politiku. Spíše tedy sleduje činy Napoleona, jeho zahraniční i domácí politiku, jak ho vnímala veřejnost (domácí i zahraniční), jakými spolupracovníky se obklopil atd.

Nevýhodou knížky je, že se autor odvolává na Lenina, Marxe, setkáme se tam často s "buržoazií a jejími cíli". Z textu je prostě cítit doba a místo, kde knížka vznikla. Zároveň třeba role Anglie je upozaděna, a naopak Rusku je věnován značný prostor. Každopádně knížka i tak stojí za přečtení, informací o Napoleonovi se v ní čtenář dozví opravdu hodně.

11.06.2023 4 z 5

Jindřich Prucha Jindřich Prucha Jan M. Tomeš

Jindřich Prucha byl významný český krajinář. V knížce se dozvíme o jeho nesnadné cestě k umění. Autor nachází paralely v životě Vincenta van Gogha, Prucha také obtížně hledal svůj výtvarný směr, klopýtal na cestě k umění, ale zároveň pro něj byla malířská tvorba takřka vším. Studium umění jako takové ho neoslovilo, byl jedním z těch, kteří malovali srdcem, technika pro něj nebyla až tak důležitá. Značně ho podporovala jeho starší sestra, která mu rozuměla a dokázala ho na jeho cestě povzbudit.

Osud mu vyměřil poměrně krátký čas. Dá se říci, že malování se věnoval pouze zhruba 7 let (v tom je ovšem zahrnut i rok dobrovolné vojenské služby a jeden semestr na Mnichovské akademii). Kniha sleduje dobu jeho hledání, pochyb, zrání a vrcholu, který byl ukončen na haličské frontě první světové války (nedožil se ani 28 let). Ve větší míře využívá vzpomínek jeho sestry Vojslavy. Knížka je velmi citlivě napsána a obsahuje nejdůležitější díla tohoto nesmírně nadaného malíře (celkově najdeme v knize 45 kvalitních barevných reprodukcí).

11.06.2023 5 z 5

Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš Hana Volavková

Solidně zpracovaná monografie, kde vyprávění o malíři, jeho životě a tvorbě je oživeno úryvky dopisů, které sám napsal a v nichž vyjádřil své naděje (i zklamání) a pohled na umění. Později se setkáme i s vyprávěním jeho dcery, jak si ho pamatovala. Bohužel jeho tvorba nebyla v dané době pochopena a stála na okraji zájmu. Sám malíř cítil, že má vlohy pro malbu olejem, celkově jich ale namaloval pouze kolem 70, protože o ně nebyl zájem. Naopak kresba a ilustrace dosahuje počtu kolem 4000 (celkový počet děl se pohybuje kolem 8000).

V knížce najdeme celkem 46 barevných fotografií jeho děl. U některých se setkáme i s vyobrazeným detailem daného obrazu. Knížka je poměrně tenká, celkem 76 stránek, ale určitě stačí k tomu, aby si čtenář udělal základní představu o tomto velkém malíři.

10.06.2023 4 z 5