xulij01 xulij01 komentáře u knih

Jak se rodí zvony Jak se rodí zvony Milan Švihálek

Zajímavě pojatá knížka. Setkáme se v ní se třemi druhy kapitol:

1) Co vypráví čas (vždy uvedený konkrétní rok). Vypíchnutý některý z důležitých okamžiků ze života paní zvonařky v daném roce. Dle stylu je to psané Švihálkem.
2) Co vypráví paní zvonařka. Zde najdeme osobní zážitky z dětství, dospívání, dospělosti. Myslím, že je to převzaté přímo od paní zvonařky, jazyk ostatních dvou druhů kapitol je květnatější.
3) Co vypráví zvony. Velmi zajímavé povídání o zvonech a jejich historii, v jedné takové kapitole je i přetištěna pracovní smlouva zvoníka, co bylo jeho úkolem, jak se měl chovat. Dozvíme se o význačných zvonech a jejich osudech. Do určité míry vyprávění z pohledu zvonů. Dle stylu opět psané Švihálkem.

Celkově knížka určitě stojí za přečtení, zvláště zajímavé jsou kapitoly popisující výrobu zvonů. Obecně se jednalo o postupy, které byly předávány z generace na generaci, ale ač manžel paní zvonařky pocházel z takového rodu, tak si musel na veškeré postupy přijít sám (zkoušení, stará literatura). Přiznám se, že kapitoly třeba o dětství a dospívání paní zvonařky mě tolik nenadchly, více by se mi líbilo, kdyby byl větší prostor věnován úseku života, kdy už vyráběli zvony.

19.04.2023 4 z 5

Street Art - Současná městská výtvarná scéna Street Art - Současná městská výtvarná scéna Alessandra Mattanza

Bezbolestné seznámení s významnými tvůrci street artu. V této knížce je každopádně dán prostor primárně umělci, kdy on sám hovoří o své tvorbě, začátcích, inspiraci, co chce svým dílem vyjádřit... Není to tedy pohled uměleckých kritiků nebo znalců na jejich tvorbu. Text je proložen velkým množstvím ukázek děl (u některých je využita i dvojstránka). Překvapilo mě, jak je ta tvorba různorodá, ať námětem, provedením, a nakonec i použitými prostředky. Knížka rozhodně stojí za prolistování.

16.04.2023 4 z 5

Moudrý panovník v čase katastrof Moudrý panovník v čase katastrof Jiří Fajt

Zajímavě pojatá knížka. Jádro tvoří stavby (či místa), které se převážně nacházely na trase Praha Norimberk (tzv. Zlatá stezka) a jejichž vznik Karel IV. často inicioval (u některých pouze podpořil či umožnil jejich vznik tím, že například poskytl danému městu rozsáhlá privilegia). Kromě pro nás známých památek jako: Hladová zeď, Karlův most, Karlštejn, zde najdeme i památky nacházející se v Norimberku, například farní kostel svatého Vavřince, farní kostel svatého Sebalda, Krásná kašna. Vše je bohatě doloženo barevnými fotografiemi. Písmo je menší, ale každopádně obrazová příloha dominuje, spíše se dozvíme základní, ale vcelku dostačující informace o daném místu.

Kromě památek knížka obsahuje i poutavě napsané texty od renomovaných historiků, které rozebírají vládu Karla IV. Sympatické je, že poukazují i na chyby, kterých se dopustil, například v Norimberku víceméně inicioval (přesněji řečeno mu nebránil) židovský pogrom, aby si naklonil tamní vládnoucí vrstvu, přímo jim sdělil, že: "v případě pobití Židů získají do vlastnictví některé z jejich nejlepších domů". Celkem přišlo o život 562 židů. Jinde zase rozebírají, co všechno je tomuto velkému panovníkovi připisováno a jaká ve skutečnosti byla spíše realita.

14.04.2023 5 z 5

Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie Ivana Faryová

Rozhovory s předními českými egyptology. Dá se říci, že každý z nich se věnuje trošku jinému oboru a díky tomu vzniká zajímavé povídání (někdo se zabývá primárně náboženstvím, jiný je zaměřený na dokumentační kresbu, další na hospodářství a účetní dokumenty...). Na pozadí vyprávění o tom, jak třeba probíhá archeologický výzkum, se čtenář dozví i něco málo o historii Egypta. Jsou to samozřejmě kusé informace, forma otázek a odpovědí, nejedná se o nějaký celistvý výklad (už jen zastoupené obory jsou velmi rozdílné). Knížka obsahuje i pár barevných fotografií nálezů, lokalit, kde probíhá výzkum a vyzpovídaných archeologů.

12.04.2023 4 z 5

Zrození republiky – Národní revoluce 1918 Zrození republiky – Národní revoluce 1918 František Emmert

Primárně se sice jedná o obrazovou publikaci, ale každopádně se podařilo do knížky vtělit i slušnou porci informací o vzniku republiky. Obrazová příloha je opravdu bohatá a velmi povedená, kromě klasických fotek najdeme i třeba návrh vlajky, jak měla vypadat dle Štefánika a jiných lidí, jinde načrtnuté hranice nového státu, a to včetně koridoru (širokého cca 30 km), který nás měl spojovat se Srbským královstvím, další koridor s Baltským mořem (zní to zvláštně, ale víceméně Francie chtěla, aby Německo bylo více izolované, takže takovéto návrhy šly na ruku těm, na kterých záleželo, zda nový stát vůbec vznikne). Samozřejmostí jsou ukázky článků z novin, různé deklarace a prohlášení, fotky potravinových lístků...

Tím, že se jedná primárně o obrazovou publikaci, nelze čekat, že by ty informace šly příliš do hloubky, jedná se spíše o shrnutí, ale z mého pohledu více než dostatečné, zajímavých informací je v knížce dost.

12.04.2023 5 z 5

Grunes gewolbe Grunes gewolbe kolektiv autorů

Obrazová publikace, která čtenáře seznamuje s největšími skvosty této sbírky. Vesměs se jedná o předměty z drahých kovů, drahokamů a jiných vzácných materiálů. U většiny zobrazených uměleckých děl je popisek s rozměry, autorem, obdobím vzniku, použitým materiálem. Dá se říci, že jen samotná hodnota použitého materiálu je nevyčíslitelná. Sbírka obsahuje šperky, poháry, příbory, misky, sochy, klenotnice, hodiny, skříňky na psací potřeby, módní doplňky

Najdeme v ní třeba i picí nádoby, které vypadají jako soška slepice, pelikána či papouška (coby materiál se využívají i pštrosí vejce, schránka nautiluse), bez popisu by těžko někoho napadlo, že to má být nádoba na pití. U stolních příborů místo rukojeti využili klidně korály. Fantazie tvůrců byla opravdu nevyčerpatelná. Přiznám, že mě ta díla připadají často přeplácaná, na můj vkus mají příliš mnoho drahokamů. Za prolistování knížka ale určitě stojí. Publikace obsahuje pouze barevné fotografie, některé už jsou z dnešního pohledu v horší kvalitě.

11.04.2023 4 z 5

Sedmý milion Sedmý milion Tom Segev

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Velké množství informací o Izraeli, jeho vzniku, politice, holokaustu, vyrovnání se s Německem, konfliktech a vztazích s ostatními zeměmi (sleduje i interní konflikty mezi jednotlivými politickými stranami). Trošku jsem se obával, že to bude nekritické vynášení této země do nebe, ale tak to rozhodně není, je to psané bez příkras a autor hojně cituje jiná díla (seznam přiložené citované literatury včetně uvedeného čísla stránky zabírá cca 60 stránek, takže vše má perfektně doložené).

Primárně je kniha zaměřená na vnímání holokaustu Izraelem (jak byl vnímán během války, těsně po ní a v průběhu dalších desetiletí). I přes závažné téma je kniha vcelku čtivá. Pokud se tedy někdo chce dozvědět řadu informací o historii Izraele, tak chybu touto knihou rozhodně neudělá.

11.04.2023 5 z 5

Giuseppe Zigaina Giuseppe Zigaina kolektiv autorů

Katalog výstavy mapující tvorbu tohoto italského malíře. Jedná se o rozměrnější publikaci, šířka cca 24,5 cm a výška 31 cm. Tištěno na kvalitním papíře. Dílo umělce je rozebíráno z pohledu následujících uměleckých kritiků: Floriano De Santi, René Berger, Vanja Strukelj, Roberto Tassi, Michael Semff. Zabývají se zdroji jeho inspirace, rozebírají fáze vývoje, někteří se věnují jen vymezené části jeho tvorby (například Tassi grafice). Nabízejí vcelku zajímavé pohledy. Od stránky 211 je text psán samotným malířem (najdeme zde i vzpomínky na dětství a situace, které značně ovlivnily jeho tvorbu). Mě osobně text od umělce přišel mnohem zajímavější než ten od kritiků, je nesporné, že měl i značný literární talent. Vše je doplněno velkým množstvím reprodukcí. Jedinou výtku, kterou mám, je, že ne všechny jsou bohužel barevné (na druhou stranu je v knize celkově obsaženo 243 reprodukcí, takže si lze udělat slušnou představu o jeho tvorbě). Celkově bych hodnotil 90 %.

09.04.2023 4 z 5

Milan Beránek Milan Beránek Lucie Šiklová

Katalog výstavy toho nepříliš známého umělce. Sám umělec k tomu říká: Snažím se vyjádřit své vnitřní pocity k době, ve které žiji a usiluji svoje vidění uvést do výtvarného souladu s vlastním výtvarným projevem. Jiný jeho názor: Líbit se moje tvorba nemá a ani nechce. Porozumění a spříznění je mou snahou. Hledám a poznávám, snažím se pochopit a mám obavu o život svůj i život ostatních. Každého, kdo vědomě, bez viny, je dobrý nebo zlý s vlastním osudem, který přetváří dle svých schopností, a světla, za kterým v životě jde. Svá díla vytvářel ve volných chvílích, nebyl tedy sochařem na plný úvazek, zároveň mu primárně šlo o vyjádření vlastních pocitů a dá se říci, že se na případného diváka příliš neohlížel (s tvorbou již skončil).

Na prvních sedmi stránkách se dozvíme základní fakta o umělci, zdroje jeho tvorby, inspirace Pak již následuje vlastní představení jednotlivých děl. Stránky 15 až 65 jsou věnovány modelovaným plastikám, 67 až 127 objektům (často vytvářených z nalezených věcí). Na konci knihy najdeme seznam výstav, životopis v bodech a seznam zobrazovaných děl (uvedeny jsou pouze rozměry, chybí rok vzniku a použitý materiál). Shrnutí je v anglickém a německém jazyce.

02.04.2023 4 z 5

Baroko v Čechách Baroko v Čechách Vít Vlnas

Pěkně zpracovaný doprovodný katalog ke stálé expozici barokního umění. Primárně se sice jedná o obrazovou publikaci, ale knížka obsahuje i slušné množství doprovodného textu, takže si čtenář udělá velmi dobrou základní představu o barokním umění u nás. Kniha má menší formát, šířka cca 14 cm a výška 21,5 cm. V katalogu najdeme ukázky obrazů, soch, sklářských výrobků, nádobí, pohárů ze vzácných kovů, šperků, ošacení, tkanin, vějířů, nábytku Primární zaměření je každopádně na výtvarné umění.

02.04.2023 5 z 5

Silesia: A pearl in the Bohemian crown Silesia: A pearl in the Bohemian crown Vít Vlnas

Objemnější publikace, šířka zhruba 28,5 cm a výška 30,5 cm. Váha kolem 2,4 kg. Knížka takových rozměrů by si zasloužila pevnou, a nikoliv brožovanou vazbu. Jak již název napovídá, věnuje se knížka historii Slezska, a to poměrně komplexním způsobem. Dozvíme se velké množství informací o jeho historii, umění a architektuře. Text je doplněn obrazovými přílohami, každopádně se primárně jedná o textovou publikaci. Text je členěn do dvou sloupců, vzhledem k šířce stránky by se tam vešly tři, volný prostor je určen pro obrazovou přílohu (bohužel ne vždy je využit a je tam pak zbytečně volné místo). Vlastní text obsahuje velké množství odkazů na citovanou literaturu (pro představu jen seznam využité literatury zabírá cca 40 stránek). Knížku bych doporučil především těm, kteří se o Slezsko zajímají a chtějí získat informace o jeho historických vazbách na ostatní země.

31.03.2023 5 z 5

Svět kolem nás Svět kolem nás František Dvořák

Knížka obsahuje celou řadu barevných reprodukcí a je tištěna na kvalitním papíře. Zaměřuje se především na umělce Skupiny 42. Kromě umělců uvedených v anotaci obsahuje katalog ještě díla Karla Součka a Miroslava Háka. Veškerý text je dvojjazyčný (čeština a angličtina). U každého umělce je uvedeno pár základních informací o jeho životě a tvorbě.

29.03.2023 4 z 5

Monology / Monologues 1971-2006 Monology / Monologues 1971-2006 Jiří Sozanský

Obrazová monografie věnující se dílu tohoto sochaře, malíře a grafika. Veškeré texty jsou dvojjazyčné (angličtina a čeština). V knížce najdeme kapitoly jako: 1976 1996 MALÁ PEVNOST TEREZÍN, 1992 BAROK A DNEŠEK, 1994 1997 MISE SAREJEVO, 2002 2004 KARLÍN ZÓNA A

Typické pro Sozanského jsou rozsáhlé multimediální projekty vážící se k jednomu místu (například 1983 1984 Veletržní palác). V roce 1979 ho zachvátil ničivý požár a v jeho zničených prostorách zrealizoval jeden ze svých multimediálních projektů. Jedná se tedy o propojení místa s jeho obrazy, plastikami, sochami, objekty a zároveň tam probíhá i performance. Je samozřejmé, že něco takového zachytit v rámci knihy je velmi složité, každopádně se to z mého pohledu povedlo. V knize jsou obsaženy třeba i náčrtky umělce, jak by měly jednotlivé sochy vypadat, kde budou umístěny, konstrukce k jejich zavěšení, poznámky k performance a samozřejmě také fotky z uskutečněného projektu.

Přiznám se, že na mě jeho tvorba působí znepokojivým a tísnivým dojmem (zároveň se mi ale většina jeho děl líbila), rozhodně ovšem platí, že nenechá nikoho chladným a má v sobě sílu člověka probudit. Celkově bych knize dal 90 %.

26.03.2023 4 z 5

Čas v súvislostiach Čas v súvislostiach Jiřina Divácká

Dvojjazyčná publikace (slovenština, angličtina) mapující tvorbu celkem 130 slovenských umělců. Knížka je rozdělena do třech období: 1849 až 1920, 1921 až 1960, 1961 až 1975 (bere se rok narození umělce a dle tohoto kritéria je do daného období přiřazen). Každému umělci je věnována jedna stránka textu (jeden sloupec ve slovenštině a druhý v angličtině) a jedna na zobrazení díla (ve většině případů je vybráno jedno, občas se jich vyskytne více). U některých umělců jsou texty poměrně stručné a nevyužije se celý prostor stránky. Čas od času nějaký překlep, ale všimnul jsem si jen pár, třeba malíř Ladislav Mednyánszky prý studoval v letech 1873 až 1975 (aneb věčný student), každopádně ve slovenské části je doba studia korektní, toto se objevilo v anglickém textu.

Reprodukcí tam rozhodně není 273 (jak je uvedeno v popisu knihy), na konci je uveden jejich seznam a číslo znamená stránku, nikoliv pořadové číslo reprodukce a vzhledem k tomu, že jedna stránka je vždy věnována textu... Celkově bych dal 90 %.

24.03.2023 4 z 5

Peter Hargaš Peter Hargaš Ľuboslav Moza

Hezky zpracovaná obrazová monografie snažící se zachytit veškeré aspekty tvorby tohoto slovenského malíře (v obrazové části najdeme kapitoly: Barvy města, Krajina, Lidé, Různé, Kresba a grafika). Knížka je dvojjazyčná (slovenština a angličtina), přičemž slovenský a anglický text je na jedné stránce. I s věnováním zabírají informace o malíři a jeho tvorbě stránky 5 až 12 (z toho je polovina textu v angličtině). Stránky 13 až 97 obsahují barevné reprodukce děl. Dozvíme se název díla, podkladový materiál, techniku, rozměry, rok vzniku, bohužel jenom ve slovenštině (zvláštní, že veškerý ostatní text je přeložen i do angličtiny). Na stránkách 99 až 110 jsou obsaženy doplňující informace k životu a dílu umělce (například stručný životopis, ocenění, recenze jeho díla od různých autorů, seznam výstav). Na konci knihy najdeme i fotky z výstav, ateliéru...

20.03.2023 4 z 5

Cyril Urban 1930-2002 Cyril Urban 1930-2002 Cyril Urban

Dvojjazyčná kniha mapující celoživotní dílo tohoto malíře (anglický text je uveden odděleně, takže není na protější straně). Nejstarší uvedené dílo je z roku 1964 a nejmladší z roku 2001. Jak už to v podobných publikacích bývá, tak textu najdeme v knížce poskrovnu. Na začátku cca 5 stránek shrnující život a dílo tohoto umělce (přesněji pět v češtině a pět v angličtině). Na konci knihy najdeme shrnutí týkající se studia, výstav, ocenění, členství v uměleckých spolcích, realizací v architektuře, ilustrací knih

Kniha je tištěna na kvalitním papíře, bohatá obrazová příloha je barevná. U každého díla je uveden název, rok vzniku, rozměry, technika (i v angličtině).

18.03.2023 4 z 5

Encyklopedie světového malířství Encyklopedie světového malířství Bohumír Mráz

Abecedně uspořádané pojmy související s malířstvím a jejich stručné vysvětlení, tak by se asi dala ve stručnosti charakterizovat tahle objemnější knížka. U některých pojmů je pár řádků, u jiných třeba až dvě stránky (včetně obrázků). Primárně je samozřejmě knížka zaměřená na malíře, ale jsou tu vysvětlené i například jednotlivé malířské směry, techniky, významné galerie... Textové části toho nelze moc vytknout, vypíchnuté jsou vždy ty nejdůležitější věci, podané přístupnou formou. Obrazová část je velmi bohatá, ale bohužel ne všechny ukázky jsou barevné (odhadem to bude tak půl na půl, každopádně větší reprodukce bývají barevné), což je škoda, takové knížce by slušely pouze barevné reprodukce. Celkově bych hodnotil 90 % (kdyby byly reprodukce pouze barevné, tak bych dal 100 %).

11.03.2023 4 z 5

Dvě století nizozemské kresby Dvě století nizozemské kresby Teréz Gerszi

Kresby obsažené v této knize jsou součástí grafické sbírky Muzea výtvarných umění v Budapešti. Autorka vybrala celkem 64 děl mistrů 16. a 17. století (například J. Brueghel, Rubens, Rembrandt, J. Jordaens, F. Snyders, M. Terborch).

Na stránkách 7 až 32 se autorka podrobněji věnuje nizozemské kresbě, kdy mapuje její jednotlivé představitele, význam kresby, její vývoj Poté již následuje vlastní jádro publikace obrazová část. V levé části stránky se dozvíme stručné informace o vyobrazeném díle a jeho autorovi (obecně není využita celá stránka, ale pouze její část) a v pravé je vlastní kresba. Vždy se dozvíme název díla, rozměry, techniku, rok vzniku (pokud je znám), narození a úmrtí autora. Celkově bych hodnotil 90 %.

11.03.2023 4 z 5

Expresionismus v estonském umění Expresionismus v estonském umění kolektiv autorů

Každému umělci je věnována jedna stránka textu, psána drobným písmem, přičemž kromě češtiny jsou informace o malířích uvedeny i v angličtině a němčině. Pak již následuje bohatá obrazová část, uveden je vždy název díla, rozměry, technika, rok vzniku a galerie v níž se obraz nachází (opět uvedeno trojjazyčně). Tištěna je kniha na kvalitním papíru, takže reprodukce vyniknou.

05.03.2023 5 z 5

Dejiny špionáže Dejiny špionáže Ernest Volkman

Knížka je psána drobnějším písmem a obsahuje i obrazovou přílohu (například fotky nejvýznamnější špiónů, vojevůdců, ředitelů tajných služeb, špionážních prostředků). Primárně se každopádně jedná o textovou publikaci, obrazová příloha tvoří příjemný doplněk. Pro mě knížka obsahovala celou řadu zajímavých informací, například o atentátu na Heydricha autor tvrdí, že bomba byla otrávená botulotoxinem. Zranění, které Heydrich utržil, skutečně nebyla dle doktorů smrtelná a v ráně se našly zbytky neznámého jedu.

Autor víceméně bere špionáž od počátku časů a sleduje její nejvýznamnější kauzy v průběhu staletí. Často poukazuje na to, že mnozí geniální vojevůdci vděčili za své úspěchy především rozvinuté zpravodajské službě, kdy měli o nepříteli mnoho zásadních informací, které dokázali využít. Jedná se o novější publikaci, takže tam například najdeme i zmínku o Džamálu Chášukdžíkovi (saúdskoarabský žurnalista, který byl v říjnu 2018 zavražděn na saúdském generálním konzulátě v Istanbulu, což vyvolalo obrovskou vlnu pobouření, Saudská Arábie se snažila tuto vraždu ututlat).

04.03.2023 4 z 5