xulij01 xulij01 komentáře u knih

Vietnamské umění v Čechách Vietnamské umění v Čechách Zdeňka Klimtová

Knížka mapuje vietnamské umění ve sbírkách Národní galerie v Praze a v Náprstkově muzeu. Publikace je členěna do následujících kapitol: Dongsonská kultura, Sochařství a řezbářství, Malířství a grafika, Keramika, Česká a slovenská výtvarná kultura ve Vietnamu, vietnamská výtvarná kultura v Čechách, Přehled dějin Vietnamu…

Každá kapitola je uvozena několika stránkovým úvodem, písmo je menší, takže informací se čtenář dozví vcelku dost. Následují barevné reprodukce děl, často i s podrobnějším popisem.

28.02.2023 4 z 5

Slavní světoví malíři - Žena jako inspirace v malířském umění Slavní světoví malíři - Žena jako inspirace v malířském umění kolektiv autorů

Knížka většího formátu (24,5 cm na šířku a 35 cm na výšku). Jak už z názvu vyplývá, věnuje se slavným obrazům jejichž motivem je vyobrazení ženy. Každému malíři a jeho obrazu jsou věnovány dvě stránky, přičemž textu tam většinou bývá necelá stránka. Díky větším rozměrům knihy barevné reprodukce krásně vyniknou. Leckdy je jedna stránka věnována určitému výseku obrazu (detailu) a celý obraz je vyobrazen pouze v malém formátu. Na malém snímku je zachyceno i muzeum, kde lze daný obraz spatřit (na drobné mapce je dále uveden stát a město, kde se muzeum nachází). Některé informace mě přijdou nadbytečné (otevírací doba muzea či dopravní spojení). U obrazů chybí uvedení rozměrů a malířská technika.

25.02.2023 4 z 5

Muzeum českého kubismu Muzeum českého kubismu Tomáš Vlček

Útlá knížka menšího formátu (14 cm na šířku a 20,5 cm na výšku). Zabývá se českým kubismem v rozmezí let 1910 až 1919. Pro český kubismus bylo typické, že se neprojevil pouze ve výtvarném umění, ale i v jiných oblastech (architektura, nábytek, užité umění…). Texty jsou doloženy bohatou obrazovou přílohou (obrazy, sochy, nábytek, architektura, užité umění, plakáty, fotky nejvýznamnějších představitelů českého kubismu, ale i třeba nerealizované návrhy na památníky či stavby). Nakonec i sám dům U Černé Matky Boží je krásným příkladem kubismus.

25.02.2023 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velmi povedená alegorie totalitního státu. Na začátku obrovské nadšení ze získané svobody a splétání plánů na vytvoření „ráje na zemi“, samozřejmě s tím, že prvně se musí řádně zabrat a utáhnout opasky, aby „světlých zítřků“ mohlo být dosaženo. Ve skutečnosti dochází k postupnému utahování šroubů a situace se nenápadně zhoršuje, na druhou stranu propaganda samozřejmě dokládá, že se mají mnohem lépe než dříve (to platí ale tak akorát pro vládnoucí vrstvu). Psáno velmi přístupnou formou a víceméně naznačené postupy fungují v totalitních systémech dodnes. Svoji vizi pak autor rozvinul v románu 1984.

12.02.2023 5 z 5

Fenomény v slovenskom výtvarnom umení v 2. polovici 20. storočia Fenomény v slovenskom výtvarnom umení v 2. polovici 20. storočia Ivan Jančár

Dvojjazyčná publikace (slovenština, angličtina) mapující slovenské umění druhé poloviny dvacátého století (zhruba od roku 1957). Díla obsažená v knize jsou součástí stále expozice Galerie města Bratislavy (Pálffyho palác). Písmo je menší, na jedné straně je text slovenský i anglický (takže dva „sloupky“ na jedné straně). Každému autorovi je věnována jedna stránka textu a jedna s reprodukcí jeho díla. Díky menšímu písmu se autorům podařilo dostat na jednu stránku slušné množství informací o daném umělci a jeho díle. Z nějakého důvodu je anglický text tištěn šedivou barvou, takže je to méně čitelné než text ve slovenštině. Když jsem občas zabrousil do slovenského textu, tak jsem zjistil, že tu a tam je v anglickém znění vynechána věta (vždy se každopádně jednalo jen o doplňující, a nikoliv klíčové údaje a smysl textu tím nebyl nikterak narušen), nevím, zda to byl záměr nebo řádil tiskový šotek. Celkově bych hodnotil 85 %.

11.02.2023 4 z 5

Peter Pollág Poetica Peter Pollág Poetica Vincent Polakovič

Knížka mapuje 90 nejvýznamnějších děl tohoto autora, která vznikla v období sedmi let. Jedná se tedy o obrazovou monografii tištěnou na kvalitním papíře, formát knihy je zhruba 23,5 cm na šířku a na výšku 33,5 cm. Na prvních pár stránkách se dozvíme něco málo o umělci a jeho tvorbě, vše je proložené fotografiemi malíře, jeho ateliéru, malování v plenéru… Text je vícejazyčný: slovenština, angličtina, němčina, francouzština, španělština. Jádro knihy samozřejmě tvoří kvalitní barevné reprodukce. Je uveden vždy název díla, rozměry, technika, rok vzniku (pouze ve slovenštině, v ostatních jazycích jsou tyto informace uvedeny na konci knihy). Na konci knihy jsou taktéž shrnuty výstavy, významná díla a ocenění malíře. Jediné, co mi na knížce vadilo, že některé reprodukce obrazů byly menší, než mohly být (víceméně prázdný prostor ze všech stran). Celkově bych hodnotil 90 %.

11.02.2023 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Nic podobného jsem zatím nečetl. Příběh je bohatý a fantaskní. Mystika se prolíná s reálným světem, minulost se současností. Zkusím naznačit něco málo o příběhu, ale tak, abych nic důležitého neprozradil. Jednou z postav je spisovatel, který napsal román odehrávající se v roce 0. Úryvky toho románu jsou v knize citovány a zároveň jedna z postav románu v románu je hlavním hybatelem příběhu odehrávajícím se kolem roku 1920 v Moskvě (čili se dá říct, že se jedná o starší ročník, který spadá do období ještě před Kristem). Příběh je spletitý, skoro bych to přirovnal k tomu, když pejsek s kočičkou vařili dort, každopádně já jsem si na něm pochutnal. Plně ale uznávám, že mnohým se to bude jevit jako překombinované, na druhou stranu je někdy lepší nad knížkou nepřemýšlet a prostě se nechat okouzlit plynoucím a velmi čtivým příběhem…

05.02.2023 5 z 5

Ermitáž Leningrad Ermitáž Leningrad Inna Sergejevna Němilova

Hned v úvodu se čtenář dozví o velikosti sbírek, jedná se o zhruba 3 milióny položek, jejichž vybraná část je vystavena v téměř čtyři sta sálech (na Wiki píší 350, každopádně celkové množství položek je uváděno i dnes stejně). Knížka se snaží zachytit nejvýznamnější umělecké poklady Ermitáže a je členěna do následujících kapitol:

1) Řecké, římské a orientální umění (500 př. n. l. – 14. století).
2) Italské umění (13. - 18. století).
3) Vlámské a holandské umění (15. – 19. století).
4) Francouzské umění (12. - 20. století).
5) Německé, anglické a španělské umění (15. – 20. století).
6) Ruské umění (15. – 19. století).

Vzhledem k rozsahu sbírek jsou uvedena opravdu jen nejvýznamnější umělecká díla, u kterých lze jen velmi obtížně určit jejich hodnotu. U barevné reprodukce je uveden autor (rok jeho narození a úmrtí), název díla, technika, rozměry a rok vzniku. Hned vedle barevné reprodukce (případně na předešlé či následující straně) je doplňující komentář k dílu (většinou do nějakých 20 řádků).

04.02.2023 5 z 5

Contemporary Czech Painting Contemporary Czech Painting Pavla Pečinková

Na stránkách 1 až 17 je obsažen úvod, kde autorka rozebírá umělecké podhoubí zhruba od padesátých let dále. Zvláště po roce 1968 nelze příliš mluvit o „svobodném“ umění, umělci, kteří se nepodřídili oficiální linii, byli vykázáni na periférii (a tím víceméně do určité míry ztratili kontakt s „realitou“, často jim chyběla zpětná vazba od diváků, která mohla být získána na výstavách). Od stránky 18 se knížka věnuje jednotlivým malířům, textu bývá zhruba na 1,5 stránky. Dvě až dvě a půl stránky jsou určeny pro reprodukce děl (některé mají rok vzniku i před rokem 1989), bohužel barevná je vždy pouze jedna (ta je celostránková), to je víceméně jedna z mála slabin této knížky, textům není mnoho co vytknout.

03.02.2023 4 z 5

Galerie géniů – 200 osobností českých dějin Galerie géniů – 200 osobností českých dějin Ondřej Müller

Osobnosti jsou řazeny dle abecedy a každé z nich jsou věnovány obecně dvě stránky. Na začátku je černobílá fotografie, rok narození (případně i úmrtí), piktogram znázorňující oblast tvorby (například paleta se štětci = výtvarné umění) a vedle fotografie krátké shrnutí čím se daná osobnost zapsala do dějin. Na pravém okraji stránky je časová osa, kde je zvýrazněn úsek života dané osobnosti. V záhlaví je oblast tvorby a jméno umělce. V zápatí stránky může být uveden případný předchůdce nebo následník (víceméně jen jménem, ale čtenář si hned udělá představu, kdo na koho navazoval). Knížka je zpracována velmi přehledně, díky výše uvedenému lze získat ihned základní představu o daném umělci. Text je čtivý a výstižný, na dvě stránky se autorům podařilo dostat slušné množství informací (rozměry knihy cca 12 × 17 cm).

03.02.2023 5 z 5

Moskevský Kreml - Pokladnice architektury a umění Moskevský Kreml - Pokladnice architektury a umění Jiří Burian

Obrazová publikace většího formátu (26 cm šířka a výška 31 cm). Většina textu je obsažena v úvodu na stránkách 7 až 31, kde se čtenář dozví o historii Kremlu (kdy byl založen, kdo prováděl nejvýznamnější přestavby, jaké katastrofy ho postihly – časté požáry, ale i války). Pak již následuje obrazová část i v ní občas najdeme doplňující texty, ale je jich poměrně poskrovnu. U každé fotky (všechny barevné) je uvedeno číslo a název, na konci knihy je pak k danému číslu uveden doplňující text. U ikon se například dozvíme rozměry, datum vzniku, autora. U staveb rok vzniku, architekta, rozměry, významné přestavby…

Obrazová příloha je rozsáhlá, najdeme v ní architekturu, umělecká díla (ikony, ale i třeba sedla, zbraně, zbroje, šperky, poháry, korunovační klenoty, roucha…). Knížka je staršího data, takže zub času již trošku zapracoval a třeba na fotkách exteriérů je to patrné (jsou ve slušné kvalitě, ale je cítit, že se jedná o starší fotky). Knížka je poplatná době, takže jsou tam třeba fotky pracovny Lenina, v textech tu a tam najdeme oslavu komunismu, naštěstí v poměrně malé míře.

02.02.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mistrovsky podaný obraz totalitní společnosti, kde je jedinec redukován na malé kolečko v soukolí a pokud vybočí svým chováním z řady, tak může být velmi snadno „nahrazen“ jiným „kolečkem“. Román obsahuje celou řadu zajímavých myšlenek, například neustálá změna historie tak, aby to odpovídalo stávající realitě. Oceánie vede válku střídavě s Eurasií a Eastasií a případně s některou z nich uzavírá spojenectví proti zbývají mocnosti. Problém je samozřejmě v tom, že nepřítel byl vykreslován propagandou v nejčernějších barvách a najednou se z něj stane spojenec. Vyřeší se to tím, že veškeré knihy, články, noviny a jakékoliv informační zdroje jsou zničeny a nahrazeny novými, kde je uvedeno, že vždy bojovali po boku stávajícího spojence, tvrdit opak by bylo zločinem. To se samozřejmě v průběhu let několikrát zopakuje a žádný původní (pravdivý) informační zdroj není k dispozici, takže se člověk může spolehnout jen na svou paměť, která je neustále masírovaná všudypřítomnou lživou propagandou.

I přes závažné téma je knížka čtivá a nadčasová, člověku se nechce věřit, že byla napsána již v roce 1949. Rozhodně stojí za přečtení, je to ten typ knížky, ke které se člověk klidně po pár letech vrátí.

28.01.2023 5 z 5

Galerie géniů III. – 200 osobností kultury 20.století Galerie géniů III. – 200 osobností kultury 20.století Ondřej Müller

Osobnosti jsou řazeny dle abecedy a každé z nich jsou věnovány dvě stránky. Na začátku je černobílá fotografie, rok narození (případně i úmrtí), piktogram znázorňující oblast tvorby (například paleta se štětci = výtvarné umění) a vedle fotografie krátké shrnutí čím se daný umělec proslavil. Na pravém okraji stránky je časová osa, kde je zvýrazněn úsek života dané osobnosti. V záhlaví je oblast tvorby a jméno umělce. V zápatí stránky může být uveden případný předchůdce nebo následník (víceméně jen jménem, ale čtenář si hned udělá představu, kdo na koho navazoval). Knížka je zpracována velmi přehledně, díky výše uvedenému lze získat ihned základní představu o daném umělci. Text je čtivý a výstižný, na dvě stránky se autorům podařilo dostat slušné množství informací (rozměry knihy 12 × 17 cm).

22.01.2023 5 z 5

Mezinárodní umění Mezinárodní umění Tomáš Vlček

Slušná část doby, kdy sbírka vznikala, zrovna modernímu umění u nás nepřála (hlavně roky 1948 až 1989). Tu a tam se podařilo získat velmi zajímavá díla, ale nelze mluvit o nějaké souvislejší sbírce, která by podchytila vývoj moderního umění jako celku (mnohá díla jsou cenná, ale sbírka je „mezerovitá“). Ve sbírce najdeme díla zhruba od roku 1900 až do dnešní doby. U každého autora se dozvíme základní informace o jeho životě a tvorbě, většinou text zabírá cca ½ polovinu stránky, nad textem je poté reprodukce daného díla. Textům není mnoho co vytknout, ale knížka má menší formát (ani ne A5) a díky tomu, že polovinu stránky zabere text, tak reprodukce příliš nevynikne (každopádně papír je kvalitní a veškeré reprodukce barevné).

21.01.2023 4 z 5

Typický obraz Typický obraz Jiří Machalický

Katalog výstavy, kdy jsou u každého autora uvedeny dva obrazy (formátu 100x80 cm), které byly často namalovány právě pro tuto výstavu. Dále jsou zařazeny ke každému autorovi další čtyři obrazy dle jeho vlastního výběru. Takže si lze udělat rámcovou představu o tom, jak se tvorba daného umělce vyvíjela (čili se může stát, že u některých autorů bude obraz třeba z roku 197X a hned vedle z roku 200X). Umělci jsou řazeni od nejstarších (rok narození 1920) po nejmladší (rok narození 1976). Katalog je poměrně velmi stručný, u každého umělce se spokojí zhruba se 2 až 4 řádky (rok narození, studium…), zbytek stránky zeje prázdnotou. Podobné je to u jednotlivých děl, dozvíme se název, rok, rozměry, techniku. Tím, že je zadání velmi volné, tak se střetávají rozdílné styly (nakonec i generace), takže je to takové poměrně dosti nesourodé. Kniha je dvojjazyčná, ale z nějakého záhadného důvodu je anglický text vynechán u medailónků umělců. Knížka má větší formát 229 × 299 mm (zhruba 1,5 kg). Celkově bych hodnotil 70 %.

21.01.2023 4 z 5

Encyklopedie obrazu Encyklopedie obrazu Ivan Zubaľ

Zajímavě pojatá knížka, v níž se čtenář dozví řadu věcí o malířství a obrazech. Například stručně rozebírá nejvýznamnější styly: gotika, renesance… V pár větách vypíchne nejdůležitější znaky daného stylu a hned vedle je obrázek, dle kterého čtenář okamžitě pochopí, co tím autor přesně myslel. Podobně postupuje i v dalších kapitolách. Třeba u technik malířství (olej, pastel…) je uveden základní popis, obraz včetně ukázky detailu (ten samý obraz je uvedený i u dalších technik, aby si čtenář mohl porovnat, jak která technika ovlivní vzhled obrazu), vedle je poté ještě uveden další obraz s danou malířskou technikou ze sbírky autora. Náplň kapitol je značně různorodá, dozvíme se třeba i něco o umístění obrazu v interiéru, restaurování obrazů, jaké jsou typy rámů… Velkou výhodou je bohatá obrazová příloha, která perfektně doplňuje textovou část.

Vše je psáno velmi přístupnou formou, takže i úplný laik se v tom ztrácet nebude. Text je protkán i ukázkami ze sbírek autora. Tištěno na kvalitním papíře formátu zhruba A4. Pro někoho, kdo se uměním zabývá hlouběji, knížka nebude příliš objevná, pro ostatní ovšem ano.

15.01.2023 5 z 5

Umění v IPB Umění v IPB kolektiv autorů

IPB se rozhodla v rámci zviditelnění uspořádat sérii výstav českých umělců, přičemž výstavy probíhaly přímo v prostorách banky. Každá výstava trvala po dobu zhruba dvou měsíců a tato kniha mapuje vystavovaná díla v letech 1994 až 1997 (celkově se výstav účastnilo skoro 70 autorů a počet expozic překročil číslo 26). Kvalitní papír, krásná úprava, luxusní vazba (ochranný karton), množství barevných reprodukcí, tak by se asi dala tato knížka charakterizovat. Na konci knihy jsou dále uvedeny stručné medailonky autorů, každému je věnována jedna stránka, přičemž je tam i fotka umělce a jak vypadá jeho podpis. Celá kniha je dvojjazyčná (čeština a angličtina), textu tam ale zase tolik není, primárně se jedná o obrazovou publikaci.

14.01.2023 5 z 5

Kronika lidstva Kronika lidstva kolektiv autorů

První, co zaujme, je velikost knihy, šířka zhruba 24 cm a výška 30 cm. Váha se pohybuje kolem 4,4 kg (vydání z roku 1998). Jedná se tedy skutečně o rozměrný svazek. Text se proplétá mezi bohatou obrazovou přílohou, často se u podobných encyklopedií stává, že nabízí sice perfektní fotky, ale text zaostává, tak to u tohoto svazku rozhodně neplatí, kniha je nabitá informacemi a vše je podáno jasnou a stručnou formou. Na levé stránce jsou vypíchnuta nejdůležitější data daného období se stručným popisem událostí (zabírá zhruba polovinu levé stránky), na zbytku prostoru je dané období blíže rozebráno.

Tištěno na kvalitním papíře, takže i když třeba u mapek je použito menší písmo, tak je to stále solidně čitelné. Celkově je obrazová příloha velmi různorodá (valná většina barevná), najdeme v ní umělecká díla zobrazující vládce, fotky kulturních památek, písemností, schémata, jak probíhaly bitvy, fresky, obrazy, mozaiky, architektonická díla… Text je díky tomu perfektně doplněn a čtenář si tak udělá základní představu o daném období.

08.01.2023 5 z 5

Deník partyzána Dzúkase Deník partyzána Dzúkase Lionginas Baliukevičius

Deník popisuje události v Litvě od 23. června 1948 do 6. června 1949 viděné očima partyzána. Hned na začátku deníku pisatel napsal:

„Tento deník není v žádném případě určený veřejnosti. Píšu si ho jen pro svou potřebu. V případě, že zahynu, deník prosím poslat mému milovanému bratru Kostasovi. Všechny ostatní, jimž bude dopřáno přežít a najít tento deník, prosím, aby ho nečetli, ale zničili. Takové je moje poslední přání. Jestli se nálezce dožije naší vytoužené svobody, pak mu z Onoho světa posílám své nejvřelejší pozdravy. Jestliže však zůstane litevský národ i nadále uvržen do otroctví, pak ať se nezalekne tíhy svého osudu, ale právě naopak, přeji mu nezměrnou duševní sílu.“

Takže vydáno je to i bez jeho souhlasu. Litva neměla proti Sovětskému svazu absolutně žádnou šanci, jediná naděje byla, že by se do toho vložilo zahraničí (mnozí partyzáni v to doufali a poslouchali pravidelně zahraniční rozhlas). Deník představuje volný sled myšlenek, dozvídáme se o partyzánské činnosti, ale často i o nekonečné nudě, kdy nemohli úkryt kvůli hlídkujícím vojákům opustit. Je to psané bez příkras (asi proto nechtěl, aby se to vydalo). Obsaženy jsou i vzpomínky na blízké, pochybnosti o tom, že zahraničí pomůže, občas upřímné doznání, že není schopen se přinutit k nějaké činnosti, psával „noviny“ (většinou jen pár listů či třeba i jeden list), kde se snažili bojovat s propagandou nepřítele, později se stal velitelem. Deník není psán pravidelně, někdy je mezi záznamy týden i více. Víceméně partyzánům chybělo všechno, většina vesnického obyvatelstva se jim snažila všemožně pomoci, ale počet partyzánů postupně klesal, proti praktikám Sovětského svazu mnoho šancí neměli (stávalo se, že do řad partyzánů se jim občas podařilo dostat i špeha, to pak znamenalo smrt mnoha lidí bojujících proti agresorovi a samozřejmě i značnou demotivaci v partyzánských řadách).

07.01.2023 4 z 5

Ars longa, vita brevis Ars longa, vita brevis Marie Mžyková

Velkoformátová publikace zabývající se sbírkami České pojišťovny. Do stránky 40 je „textová“ část, kde se čtenář dozví něco o historii pojišťovnictví na našem území, včetně významných osobností, které se o jeho rozvoj zasloužily, probrány jsou i důvody, proč k sběratelské činnosti docházelo. Každopádně je to vše doprovázeno bohatou obrazovou přílohou, najdeme zde akvarely Jaroslava Šetelíka zobrazující budovu pojišťovny, jinde jsou fotky jejích prostor, obsaženy jsou i portréty (fotky) osobností, které jsou spjaty se vznikem pojišťovnictví u nás.

Obrazová část knihy je na stránkách 41 až 131, přerušená pár stránkami (102 až 105), které se věnují koncepci sbírek, jak vznikaly galerie, kdy zhruba došlo k zpřístupňování uměleckých sbírek veřejnosti. Víceméně se jedná o úvod k obrazové části obsahující novější obrazy, kde najdeme umělce jako: Jiří Sopko, Jiří Načeradský, Václav Špála, Antonín Procházka, Antonín Sládek…

07.01.2023 4 z 5