xulij01 xulij01 komentáře u knih

Věrní soudruzi, nelítostní kati - KGB a sovětské tajné služby 1917-1991 Věrní soudruzi, nelítostní kati - KGB a sovětské tajné služby 1917-1991 Slava Katamidze

Knížka se zabývá tajnými službami v SSSR rozmezí let 1917 až 1991. Najdeme zde informace o počátcích tajných služeb, jejích zakladatelích a osobnostech, které je v průběhu let nejvíce ovlivnily, nejvýznamnějších akcích i zločinech, které napáchaly. Napsané je to vcelku čtivě, informací v knížce taktéž není obsaženo málo, vše je doplněné množstvím fotografií. Rámcově si určitě čtenář udělá představu o historii tajných služeb v SSSR.

Některá tvrzení mi přišla ale poměrně problematická (více v recenzi).

03.06.2023 3 z 5

Člověk 25 - Čtvrtstoletí Člověka v tísni Člověk 25 - Čtvrtstoletí Člověka v tísni Jan Pergler

Knížka vydaná k 25. výročí existence Člověka v tísni. Primárně se jedná o rozhovory s lidmi, kteří v nadaci pracovali (či pracují). Je tam snaha zachytit všechny druhy pozic, takže se dozvíme něco o nadaci z pohledu například člověka shánějícího finanční prostředky, účetní, která se snaží podchytit veškeré toky v rámci organizace, otců zakladatelů, kteří stáli u jejího zrodu a samozřejmě i pracovníků, kteří zodpovídají za jednotlivé sekce (či programy). Knížka obsahuje i řadu fotografií (nejen zpovídaných osob), mezi jednotlivými rozhovory jsou vypíchnuté nejdůležitější akce, které byly realizovány.

Co mě hodně překvapilo je rozsah činností, od festivalu Jeden svět, přes třeba řešení problémů předlužení části populace, příběhů mapující zločiny komunismu, likvidování následků povodní a různých jiných katastrof u nás i v zahraničí až třeba po začlenění lidí do společnosti ve vyloučených lokalitách (doučování dětí atp.).

31.05.2023 5 z 5

Ten okamžik - Můj osmašedesátý Ten okamžik - Můj osmašedesátý Tereza Brdečková

Zajímavě koncipovaná knížka. V části knihy Ten Okamžik najdeme fotografii pořízenou obecně v roce 1968 na níž je zachycen vypravěč příběhu a hned vedle je rekonstruovaná fotka přenesená do dnešní doby, kdy se mění jen věk vypravěče. Pak již následuje vlastní vyprávění, jak prožíval počátek okupace, a i roky následující. Je to vše vyprávěné z pohledu dané osoby a přišlo mi, že to nebylo nijak moc upravované (aby byla zachována autenticita). Podobně i část knihy Můj osmašedesátý opět zachycuje okamžik okupace z pohledu různých lidí. Vše je doplněné bohatou fotografickou přílohou.

28.05.2023 4 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Impozantní dílo, jak již název napovídá, tak se primárně věnuje vládě Václava IV. Každopádně je to bráno v širších souvislostech, takže například strany 23 až 102 jsou věnovány činnostem jeho otce a je zde detailně zachyceno, co všechno v rámci diplomacie uskutečnil, aby zabezpečil svému nástupci maximum moci. Nesmírně zajímavé čtení, některé smlouvy působí z našeho pohledu zvláštně, například: "Pokud se mi narodí dcera bude zasnoubena...". Takže se bez problémů ve smlouvách operuje i s nenarozenými potomky. Dle knížky Karel IV. svého syna velmi miloval, ale tak nějak ho nenechal samostatně jednat, vše mu víceméně sám narýsoval a nevedl ho tedy k samostatnosti (dá se říci, že ho "rozmazloval"). Až absurdně působí, že Karel IV. prosadil slavnostní korunovaci svého syna za následníka českého trůnu ve věku pouhých dvou let a zhruba čtyř měsíců (což mnozí považovali spíše za frašku).

Z pohledu autora nebyl Václav IV. příliš dobrým vládcem, většinu času trávíval spíše lovem a hostinami. Vládu do značné míry předal radě, kde se prosazovali často nižší šlechtici, kterým šlo primárně o vlastní prospěch. Karel IV. byl často na cestách, neustále jednal, uzavíral smlouvy, Václav IV. o vládnutí příliš zájmu nejevil. Kniha se snaží postihnout dobu v širším pohledu, takže v ní najdeme i kapitolu o Husovi (stránky 411 až 461), Univerzitě Karlově, kultuře dané doby...

27.05.2023 5 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Kromě krásného archaického jazyka knížka nabízí i poutavý příběh odehrávající se na pozadí střetů mezi katolíky a hugenoty. Čtenář si nenásilnou formou udělá představu, jaký byla situace ve Francii v 16. století, včetně zachycení nejdůležitějších historických událostí.

20.05.2023 5 z 5

Hitler Hitler Marlis Steinert

Hlavní výhodou knížky je, že na jednom místě je velké množství informací o Hitlerovi, jeho životě, zvycích, postojích, názorech, způsobech, jakými rozhodoval, dozvíme se i o jeho spolupracovnících, přátelích, historii fašismu, jeho dobyvačné politice, vyhlazování celých národů (knížka třeba zabrousí i do zabíjení nevyléčitelně nemocných). Publikace má opravdu slušný rozsah. Další kladnou stránku je velké množství literatury, z které autorka čerpala (pro představu kapitola Poznámky začíná na straně 543 a končí stranou 693). Nevyhýbá se ani kontroverznějším tématům, například, zda neměl Hitler v rodině židovské předky (ale i u takových témat čerpá z více zdrojů a snaží se dohledat pravdu, pokud se něco neví s jistotou, tak to jasně napíše).

Knížka mi nepřišla zase až tak čtivá, zároveň se tu a tam stalo, že některé věty byly z mého pohledu krkolomné (těžko říci, zda to bylo způsobené ne úplně ideálním překladem nebo samotnou autorkou). Na druhou stranu si díky knížce lze udělat velmi solidní představu o tom, jak se dostal k moci, kdo ho podporoval, o stylu jeho vládnutí, zločinech, které spáchal

20.05.2023 4 z 5

František Doubek - výběr z díla 1962-2011 František Doubek - výběr z díla 1962-2011 neznámý - neuveden

Publikace se snaží zachytit dílo tohoto plodného umělce. Většinu svého života zároveň i učil (zhruba 50 let). V jeho díle najdeme kresby erbů, městských znaků, velkoplošné grafiky měst, návrhy medailí, mincí, knižní obálky, exlibris, plakáty Knížka má atypický rozměr (cca 15 cm na šířku a 32 cm na výšku). Prostor je slušně využit, na jedné stránce najdeme klidně více děl. Knížka ovšem pokulhává v textové části, o autorovi a jeho tvorbě se dozvíme jen opravdu pár základních informací (v angličtině i češtině). U děl zároveň zcela chybí doplňující informace, víceméně se dozvíme jen název díla. Celkově bych hodnotil 70 %.

17.05.2023 3 z 5

Sandro Botticelli Sandro Botticelli Milan Togner

Solidně zpracovaná monografie tohoto vynikajícího italského renesančního malíře. Pár stránek je věnováno vylíčení historického pozadí, ve kterém malíř žil (protože i to samozřejmě mělo na jeho tvorbu značný vliv). Většinu života působil ve Florencii, převážně v období, kdy byli u moci Medicejští (velcí mecenáši umění), později můžeme vysledovat určitý vliv mnicha a kazatele Savonaroly. Obecně se toho o životě tohoto umělce příliš neví, některé informace jsou čerpány od Vasariho s uvedením, jak moc jsou věrohodné (když chyběla fakta, tak si je klidně vymyslel). Knížka obsahuje barevné fotky obrazů, občas včetně určitého detailu. Na konci knihy najdeme souhrn životopisných údajů seřazených dle let.

14.05.2023 5 z 5

Černá kniha komunismu 2. Černá kniha komunismu 2. Nicolas Werth

Druhý díl se zaměřuje na Čínu, Vietnam, Laos, Kambodžu, Severní Koreu, Nikaraguu, Peru, Etiopii, Angolu, Mosambik, Afghánistán. Podobně jako v prvním dílu jsou rozebírány zločiny komunismu a je i snaha vyčíslit nejen počet obětí na životech, ale i těch, kteří raději svoji vlast opustili (někde je vyčíslen i pokles porodnosti). Ne všude jsou známá přesnější čísla a nastupují spíše hrubé odhady. Čtení je to opravdu hodně zajímavé, kulturní revoluce v Číně, kdy mladí lidé (u některých by se dalo říci ještě děti) rozhodovali ve školách o životě profesorů, často docházelo k tomu, že je nakonec umučili. Neskutečné hrůzy odehrávající se v Kambodže, kdy byla vysídlena celá města a veškeré obyvatelstvo přesídleno, samozřejmě za stále probíhajících čistek. Tím, že se knížka věnuje celé řadě zemí nejde zase až do takových podrobností, ale rozhodně si čtenář může udělat představu o hrůzách, které komunismus pro dané země znamenal. Zároveň je tam i snaha porovnávat rozdíly v pojetí komunismu mezi jednotlivými zeměmi.

12.05.2023 5 z 5

Klobouk myšlenek Klobouk myšlenek Ivan Fontana

Sbírka aforismů a myšlenek. Některé mi připadaly zajímavé či vtipné, ale větší část nikoliv. Například dle mého jedna z těch lepších: Nezoufejte, nemoci jsou tím, co antropologům jednou usnadní vaši identifikaci.

11.05.2023 3 z 5

He Thinks He Is Wonderful / Myslí si, že je báječný He Thinks He Is Wonderful / Myslí si, že je báječný Francis Scott Fitzgerald

Příběh se věnuje dospívajícímu mladíkovi, který si občas pustí pusu na špacír a ostatní ho pak považují za nafoukance. Knížka má být inspirována životem autora. V poslední kapitole na přelomu 15/16 roku věku napíše drobnou divadelní hru, která je nakonec i přes řadu překážek uvedena a má i vcelku úspěch (kvůli jejímu uvedení jde hlavní hrdina tak trošku přes mrtvoly), každopádně po úspěšné premiéře se dostaví pocit prázdnoty. Sám příběh není nic světoborného, ale napsané je to vcelku čtivě, hlavní výhodou je dvojjazyčnost knihy, vhodné na procvičení angličtiny.

11.05.2023 4 z 5

Černá kniha komunismu 1. Černá kniha komunismu 1. Nicolas Werth

Jak už název napovídá, knížka mapuje zločiny komunismu. V jednotlivých kapitolách zachycuje největší zvěrstva, kterých se dopustil, například velký hladomor v letech 1932 až 1933, Velký teror probíhající v letech 1936 až 1938 atd. Je to solidně napsané, informací se čtenář dozví vcelku dost (na druhou stranu, víceméně každé z kapitol by mohla být věnována samostatná knížka). Na konci každé kapitoly najdeme seznam citovaných zdrojů. Perfektní je, že se tu a tam objeví i třeba doslova citované nařízení některého z vysoce postavených komunistických pohlavárů nebo i vzpomínky perzekuovaných, hned to dává popisu událostí jiný rozměr.

Radostné čtení to každopádně není, je až zarážející, s jakou brutalitou postupovali proti vlastním lidem, deportace celých národů do oblastí, kde nic nebylo připravené, a tudíž to končilo zcela zbytečnými obětmi. Rekvizice zemědělských plodin, které byly určeny na setbu a díky tomu byl v dalších letech vyvolán hladomor

06.05.2023 5 z 5

DeTermination DeTermination Daniel Pešta

Pěkně zpracovaný katalog, který obsahuje výběr děl tohoto multimediálního umělce (takže si lze udělat slušnou představu o jeho tvorbě). Využívá malbu, videoart, skulptury, různé kombinace materiálů (pryskyřice, fotky ze starých alb, kůže, látky, obvazy, včelí vosk atd.). Klidně se vrací i ke starým dílům, která přepracuje. Na mě jeho díla působí znepokojivě, ale každopádně se jim nedá upřít originalita.

06.05.2023 5 z 5

Vermeer Vermeer Piero Bianconi

Knížka většího formátu, na šířku zhruba 24 cm a na výšku 33 cm. Jedná se o obrazovou monografii mapující dílo tohoto velkého holandského malíře. Ve své době nebyl považován za významného umělce (zemřel v roce 1675), tudíž o jeho životě máme jen velmi kusé informace, ve známost vešel až koncem 19. století.

Textu v knížce příliš nenajdeme. V úvodu se dozvíme něco málo o jeho životě a tvorbě, zdrojích inspirace a je rozebráno, kdy se jeho dílo začalo konečně prosazovat. Jsou tam obsaženy i názory kritiků na jeho tvorbu (vesměs z novější doby, protože ve své době nebyl považován za významného malíře). Poté následuje bohatá obrazová část. Celkově v knížce najdeme 64 barevných celostránkových reprodukcí (jsou tam i jednotlivé detaily jeho obrazů) a 115 černobílých (jedná se povětšinou o malé obrázky na konci knihy coby doplněk textu, kde se rozebírá kdy asi obraz vznikl, kdo je na něm zobrazen atd., takže slouží víceméně pro získání základní představy o obrazu). V závěru knihy jsou taktéž v bodech naznačena nejdůležitější data ze života malíře. Celkový počet děl, která jsou mu připisována, je kolem 40, na konci knihy najdeme i ta díla, kde je autorství nejisté.

30.04.2023 5 z 5

Borek Bayer Borek Bayer Ctibor Bayer

Obrazová monografie tohoto sochaře, malíře a grafika. K umělecké tvorbě se dostal až později, otec trval na tom, aby vystudoval něco praktického, takže absolvoval Fakultu lesního inženýrství (specializace na inženýrské stavby). Při zaměstnání poté externě studoval uměleckou tvorbu, zhruba od 45 let byl již umělcem na plný úvazek.

V knížce najdeme názory spisovatelů, novinářů, uměleckých kritiků na jeho tvorbu, některé pasáže jsou přímo přebrané z dobové tisku. Občas proložené i úryvky poezie vybraných básníků. Obrazová příloha je bohatá, najdeme v ní barevné i černobílé fotky vybraných děl. U některých fotek je vidět, že nebyly foceny profesionálem, stává se, že obraz je focený z úhlu a kousek ho pak není vidět, není to vždy ideálně nasvícené, ale rozhodně si lze na základě této publikace udělat solidní představu o díle tohoto umělce a zdrojích inspirace z kterých čerpal.

29.04.2023 4 z 5

Mistr Vyšebrodského cyklu Mistr Vyšebrodského cyklu Jaroslav Pešina

Rozměrnější publikace, šířka cca 23,5 cm a výška 31 cm. Primárně se věnuje Vyšebrodskému cyklu, který je tvořen devíti deskovými obrazy patřícími k nejvýznamnějším památkám evropské gotické malby. Na obrazech jsou scény z christologického cyklu - radostné události ze života Krista (Zvěstování, Narození, Klanění tří králů), v prostřední linii se nacházejí pašijové výjevy (Kristus na hoře Olivetské, Ukřižování, Oplakávání) a v horní linii jsou to výjevy mystické (Zmrtvýchvstání, Nanebevstoupení, Seslání Ducha svatého).

Textová část (včetně uvedené literatury) končí na straně 88. Autor detailně rozebírá jednotlivé obrazy cyklu a porovnává je s jinými (například hledá zdroj inspirace malíře a naopak poukazuje, kdo se inspiroval Vyšebrodským cyklem). Zkoumá kompozici, použité barvy, gesta. Zabývá se i dalšími díly autora a zároveň rozebírá, které obrazy z cyklu lze jednoznačně připsat malíři a na kterých pracovali převážně umělci dílny. Po textové části (i v ní najdeme pár obrazů) následuje bohatá obrazová část. Na první stránce je vždy zobrazen daný deskový obraz coby celek, bohužel se jedná o černobílou fotku. Na dalších stránkách jsou pak již kvalitní barevné fotografie jednotlivých detailů daného obrazu (na levé vidíme malou černobílou fotku celého obrazu s vyznačeným místem detailu a na pravé pak detail). Nanebevstoupení Krista je pouze černobílé a detaily jsou zcela vynechány.

28.04.2023 5 z 5

The best of The best of neznámý - neuveden

Výstava uspořádána k padesátému výročí založení Moravské galerie v Brně. Koncept výstavy byl velmi originální, bylo osloveno 10 lidí, kteří se měli vžít do role kurátora. Byl mezi nimi například primátor Brna, servírka, moderátorka, architekt, teoretický fyzik, ekonom. Každý z nich měl za úkol vybrat díla dle svého uvážení, navrhnout jejich rozestavení v galerii, popsat svůj koncept. Vše samozřejmě mohli konzultovat s pracovníky galerie. Je samozřejmé, že každý z nich k tomu přistoupil po svém, takže se nedá tak úplně mluvit o nějakém homogenním konceptu. Jeden z oslovených kurátorů k tomu přistoupil do značné míry s ironií a humorem, aspoň z mého pohledu to z jeho přístupu čišelo. Většina k tomu každopádně přistoupila zodpovědně a snažila se logicky svůj koncept naplnit. Katalog obsahuje popisy konceptů jednotlivých kurátorů a kvalitní barevné fotky vybraných děl.

28.04.2023 4 z 5

Fousek do kapsy Fousek do kapsy Josef Fousek

Knížka obsahuje výběr epigramů a aforismů z let 1969 až 2012. Je to takové odpočinkové čtení, jednoduché satirické básničky. Například strana 69:

Člověk je Papinův hrnec, blbec je pojistný ventil.

Zámecká epopej

Na Dobříši píší knihy
Dvanáct do měsíce
Od té doby, co je píší
Kamna hřejí více
V kotelně pak celý náklad
Topič spálí v klidu
Pak se řekne: Spisovatel
že neslouží lidu

22.04.2023 4 z 5

Miroslav Machala a tichá řeč kamene Miroslav Machala a tichá řeč kamene Dalibor Malina

Hezky zpracovaná monografie o sochaři Miroslavu Machalovi. Dozvíme se i dost informací o jeho životě, díky čemuž se nám poodkryjí zdroje jeho inspirace. Publikace obsahuje řadu kvalitních fotografií jeho soch, ale i třeba samotného umělce při práci, najdeme i pár ukázek kreseb (knížka má velikost trochu větší A4, takže fotky krásně vyniknou). Kromě sochařství se ve velké míře zabýval i restaurováním děl, taktéž vytvářel kopie soch, které byly do značné míry zničeny (můžeme porovnat vzor a novou sochu díky bohaté obrazové dokumentaci). Na konci knihy najdeme souhrn jeho díla, výstav a životopisné údaje.

22.04.2023 5 z 5

Od Edgara Degase ke Gerhardu Richterovi Od Edgara Degase ke Gerhardu Richterovi neznámý - neuveden

Dvojjazyčná publikace (angličtina a čeština) vydaná k výstavě, která se uskutečnila v Národní galerii v Praze (palác Kinských). Na této výstavě byly představeny ukázky ze sbírky muzea ve Winterthuru (Švýcarsko). Jedná se obecně o práce na papíře (tužka, perokresba, akvarel, křída, pastel...). V úvodu se dozvíme o původu sbírky, jejích postupných akvizicích a rozvoji (na mě to bylo poměrně suché, víceméně postupný výčet přibývajících děl, s tím, že se dozvíme, kdo to platil, od koho to bylo a kdy). V obrazové příloze najdeme celkem 33 ukázek děl. Zastoupeni jsou umělci jako: Gogh, Degas, Picasso, Léger, Laurens, Arp, Ernst... Celkově bych hodnotil 70 %.

21.04.2023 3 z 5