Čas v súvislostiach

Čas v súvislostiach https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165947/cas-v-suvislostiach-Fxh-165947.jpg 4 1 1

Výtvarná publikácia: Slovenské výtvarné umenie dvoch storočí - absolventi a poslucháči vysokých umeleckých škôl v Bratislave, Viedni a Budapešti. Slovenská a anglická mutácia textu. Preklad do angličtiny: Martin Šmíd. Biografie umelcov a 273 reprodukcií výtvarných diel.

xulij01
24.03.2023 4 z 5

Dvojjazyčná publikace (slovenština, angličtina) mapující tvorbu celkem 130 slovenských umělců. Knížka je rozdělena do třech období: 1849 až 1920, 1921 až 1960, 1961 až 1975 (bere se rok narození umělce a dle tohoto kritéria je do daného období přiřazen). Každému umělci je věnována jedna stránka textu (jeden sloupec ve slovenštině a druhý v angličtině) a jedna na zobrazení díla (ve většině případů je vybráno jedno, občas se jich vyskytne více). U některých umělců jsou texty poměrně stručné a nevyužije se celý prostor stránky. Čas od času nějaký překlep, ale všimnul jsem si jen pár, třeba malíř Ladislav Mednyánszky prý studoval v letech 1873 až 1975 (aneb věčný student), každopádně ve slovenské části je doba studia korektní, toto se objevilo v anglickém textu.

Reprodukcí tam rozhodně není 273 (jak je uvedeno v popisu knihy), na konci je uveden jejich seznam a číslo znamená stránku, nikoliv pořadové číslo reprodukce a vzhledem k tomu, že jedna stránka je vždy věnována textu... Celkově bych dal 90 %.

výtvarné umění slovenské malířství

Autoři knihy

Milan Jankovský
slovenská, 1932
Jiřina Divácká
česká, 1938

Kniha Čas v súvislostiach je v