Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie

Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422558/bmid_tajemstvi-ukryta-v-pisku-100-let-ce-1ti-422558.jpg 4 13 5

Kniha vychází k výročí 100 let české egyptologie. Český vědecký tým patří mezi ty nejrespektovanější v zemi faraonů. Dozvíte se o nejvýznamnějších nálezech českých egyptologů či jak to chodí na nalezišti v Abúsíru, kde má koncesi Český egyptologický ústav. Knihou provázejí rozhovory s nejvýznamnějšími egyptology v čele Miroslavem Vernerem a Miroslavem Bártou.... celý text

xulij01
12.04.2023 4 z 5

Rozhovory s předními českými egyptology. Dá se říci, že každý z nich se věnuje trošku jinému oboru a díky tomu vzniká zajímavé povídání (někdo se zabývá primárně náboženstvím, jiný je zaměřený na dokumentační kresbu, další na hospodářství a účetní dokumenty...). Na pozadí vyprávění o tom, jak třeba probíhá archeologický výzkum, se čtenář dozví i něco málo o historii Egypta. Jsou to samozřejmě kusé informace, forma otázek a odpovědí, nejedná se o nějaký celistvý výklad (už jen zastoupené obory jsou velmi rozdílné). Knížka obsahuje i pár barevných fotografií nálezů, lokalit, kde probíhá výzkum a vyzpovídaných archeologů.

tygřík2
15.10.2022 3 z 5

Takové milé zpovídání našich egyptologů. Takové píár a ne ve zlém, taky to potřebují.

JAnlauf
26.01.2022 5 z 5

Velmi příjemná kniha, zvlášť pokud už se čtenář o (českou) egyptologii chvíli zajímá. Hlavní text je složený z rozhovorů se současnými egyptology, takže zároveň tvoří jakési samostatné vybrané kapitoly, věnující se různým tématům z oboru. Není to vyloženě odborná publikace, ale odborníka jistě neurazí.

mira.l
18.02.2020 4 z 5

Kniha, věnovaná jednomu století české egyptologie a české stopě ve výzkumu této fascinující starověké civilizace, která není zrovna malá. Málokdo ví, že Český egyptologický ústav je jedno z nejprestižnějších světových pracovišť v tomto oboru. České, resp. předtím československé vykopávky v Abúsírském pohřebišti trvají už více jak půl století a naši vědci mají na svém kontě řadu významných objevů. Některým z nich se věnuje tato kniha.
Po obecném úvodu následují rozhovory autorky s několika současnými egyptology, ať už je to taková legenda jako profesor Verner nebo někteří mladí vědci. Některé mě zaujaly míň, ale většina rozhovorů je velice zajímavých. Dávají nahlédnout třeba do oraganizace a průběhu vykopávek, ale i jiných prací spojených s výzkumy. Jedna z kapitol se věnuje i historii a fungování knihovny egyptologického ústavu.
Není to na úplně plné hodnocení, není to to nadšení jako při čtení velkých obrazových encyklopedií o Egyptu, kterých také několik mám, ale poctivé zasloužené 4 * dám rád.

A ano, já jsem si tuhle knihu zařadil do letošní Výzvy, bod č. 3. Je to čirá utopie, ke které nikdy nedojde, ale asi by mě tohle bavilo, starověký Egypt mám moc rád. A kdoví, jak bych se rozhodoval dneska o svém budoucím zaměření, kdyby mi dneska bylo těch čtrnáct, patnáct...

Arbenin
04.01.2020 3 z 5

Neni to zadna publikace pro odborniky, ale letem svetem seznameni s tematem vstricnou formou rozhovoru. Clovek se dozvi mnoho zajimaveho. Ale cekala jsem od publikace vice z historie oboru

Egypt archeologie rozhovory starověk archeologové egyptské náboženství starověký Egypt egyptologie egyptologové

2019  85%Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie
2022  100%200 let egyptologie: Archeologické vykopávky, slavné objevy a egyptologové

Kniha Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie je v