Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968

Na podzim 1968 vyšla v Československu nákladem 3 000 výtisků pětisetstránková kniha s takřka stovkou ilustrací. Měla prozaický název: "Sedm pražských dnů. 21. - 27. srpen 1968. Dokumentace". Byla označena jako studijní materiál pro vnitřní potřebu a nebyla k dostání v žádném knihkupectví. přesto se zpráva o její existenci záhy rozšířila po celé zemi a do poloviny prosince 1968 prošly informace o vydání "Sedmi pražských dnů" celým světovým tiskem s výjimkou Sovětského svazu a jeho tehdejších satelitů. Osudy této knihy, přetištěné ze strojopisné předlohy bez další vazby rovnou na nekvalitní hrubý papír, byly mimořádné. Je to jediná kniha v novodobých československých dějinách, kvůli níž došlo k diplomatické mezistátní korespondenci. Kvůli ní obešli uniformovaní policisté několik málo měsíců po jejím vydání 800 československých institucí, jimž byla kniha zaslána, převážně archivů a knihoven, s příkazem, aby ji "zatkli" a postarali se o splnění sovětského požadavku, aby byla kniha "stažena z oběhu"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63694/sedm-prazskych-dnu-srpen-63694.jpg 4.617

Kniha Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968

trogi
19.01.2020

Krásne. A za poslednú vetu...poklona.

Kuža007
01.01.2019

Užitečné, ale je to nezajímavě udělané.

12kája34
23.08.2015

Závan svobody pražského jara pohřbily ruské tanky.Kniha je skvělým popisem 7 pražských dnů, kdy solidarita lidí byla největší co pamatuji

Sklenička
23.06.2013

Četla jsem to jako noviny. Atmosféra na mě dýchla natolik, že mi bylo až do breku, jako kdyby se to dělo teď.

eraserhead
10.02.2011

Zřejmě žádná jiná kniha nedokáže nejlépe a nejvěrněji vystihnout to, co se oněch sedm dní opravdu dělo. Tím, že se tyto události nesnaží nijak analyzovat a vyvozovat z nich nějaké závěry, jen je zaznamenává a to ani ne vlastními slovy, jen shromažďuje co bylo napsáno, vyřčeno, vytištěno někým jiným, poskytuje jedinečný historický zápis z československých dějin o jednom bouřlivém týdnu ještě bouřlivějšího roku. Tolik nadšení, solidarity, spolupráce, entuziasmu, během několika dní změněných ve zmar, strach, a ano (možná to z dnešního pohledu bude znít hrdinsky, ale prostě mi to nedá) i zbabělosti a připosranosti, během jednoho jediného týdne, to je opravdu síla.