Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968

Sedm pražských dnů. 21.–27. srpen 1968 https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63694/sedm-prazskych-dnu-srpen-63694.jpg 4 19 6

Na podzim 1968 vyšla v Československu nákladem 3 000 výtisků pětisetstránková kniha s takřka stovkou ilustrací. Měla prozaický název: "Sedm pražských dnů. 21. - 27. srpen 1968. Dokumentace". Byla označena jako studijní materiál pro vnitřní potřebu a nebyla k dostání v žádném knihkupectví. přesto se zpráva o její existenci záhy rozšířila po celé zemi a do poloviny prosince 1968 prošly informace o vydání "Sedmi pražských dnů" celým světovým tiskem s výjimkou Sovětského svazu a jeho tehdejších satelitů. Osudy této knihy, přetištěné ze strojopisné předlohy bez další vazby rovnou na nekvalitní hrubý papír, byly mimořádné. Je to jediná kniha v novodobých československých dějinách, kvůli níž došlo k diplomatické mezistátní korespondenci. Kvůli ní obešli uniformovaní policisté několik málo měsíců po jejím vydání 800 československých institucí, jimž byla kniha zaslána, převážně archivů a knihoven, s příkazem, aby ji "zatkli" a postarali se o splnění sovětského požadavku, aby byla kniha "stažena z oběhu".... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Academia

xulij01
21.06.2023 4 z 5

Zajímavě koncipovaná kniha. Víceméně se jedná o souhrn prohlášení významných politických činitelů, novinářů, závodů, kolektivů, členů armády, Veřejné bezpečnosti atd. V knize dále najdeme novinové články, prohlášení uveřejněná v rozhlasu, výzvy, letáky, stanoviska ÚV KSČ. Je tam i pár příspěvků od okupantů (letáky, prohlášení, novinové články), kde se snaží zdůvodnit ozbrojený zásah. Dá se říci, že co se dochovalo v tištěné podobě a zachycuje postoj k okupaci během jejího prvního týdne, je v knize obsaženo. Příspěvky nejsou nijak komentovány, ale každopádně se v nich podařilo zachytit ducha doby.

Čas od času se tam najdou pravopisné chyby, ale bude dané tím, že mnohé příspěvky vznikaly pod tlakem nedostatku času. V knize najdeme i bohatou fotografickou přílohu (126), tištěné je to každopádně na stejném papíře jako text, takže co se kvality týče, není to žádná sláva. Je samozřejmé, že zvláště různá prohlášení závodů jsou si velmi podobná, takže někdy působí repetitivním dojmem. Kniha byla distribuována na konci listopadu 1968 (byla vydávána za studijní materiál a nešla do klasických obchodů, směřovala primárně do archivů, knihoven). Autory (pracovníky Historického ústavu Československé akademie věd) samozřejmě tlačil čas, věděli, že by její vydání mohli snadno zakázat, proto tam nebyly ani komentáře, aby bylo těžší tvůrce postihnout. Sověti se mohli posra*, již na začátku prosince 1968 žádali o okamžité stažení knihy z oběhu, k čemuž bohužel došlo.

trogi
19.01.2020 5 z 5

Krásne. A za poslednú vetu...poklona.

Kuža007
01.01.2019 3 z 5

Užitečné, ale nezajímavě udělané.

12kája34
23.08.2015

Závan svobody pražského jara pohřbily ruské tanky.Kniha je skvělým popisem 7 pražských dnů, kdy solidarita lidí byla největší co pamatuji

Sklenička
23.06.2013 5 z 5

Četla jsem to jako noviny. Atmosféra na mě dýchla natolik, že mi bylo až do breku, jako kdyby se to dělo teď.

eraserhead
10.02.2011 5 z 5

Zřejmě žádná jiná kniha nedokáže nejlépe a nejvěrněji vystihnout to, co se oněch sedm dní opravdu dělo. Tím, že se tyto události nesnaží nijak analyzovat a vyvozovat z nich nějaké závěry, jen je zaznamenává a to ani ne vlastními slovy, jen shromažďuje co bylo napsáno, vyřčeno, vytištěno někým jiným, poskytuje jedinečný historický zápis z československých dějin o jednom bouřlivém týdnu ještě bouřlivějšího roku. Tolik nadšení, solidarity, spolupráce, entuziasmu, během několika dní změněných ve zmar, strach, a ano (možná to z dnešního pohledu bude znít hrdinsky, ale prostě mi to nedá) i zbabělosti a připosranosti, během jednoho jediného týdne, to je opravdu síla.

rok 1968 okupace Československa 21. srpen 1968

Autoři knihy