xulij01 xulij01 komentáře u knih

Jindřich Schmidt Jindřich Schmidt Jaromír Hořec

Perfektně napsaná monografie jednoho z našich nejlepších rytců. Celkově navrhnul zhruba 600 známek, z jeho ruky pocházejí i některé bankovky (aktivní byl skoro 60 let). Knížka je ovšem pojatá trošku šířeji, dozvíme se i něco o postupu rytectví, jak se u nás vyvíjelo, zrovna tak jsou zmíněni i jiní rytci a jejich tvorba. Pro rytectví je typické, že je zpravidla převáděn na známku obraz jiného umělce, Schmidt spolupracoval například se Švabinským nebo Svolinským. Text je proložen mnoha ukázkami jeho tvorby a to včetně tzv. rozkreseb. Jde vlastně o vzor známky, jak bude vypadat, ale zvětšený šestkrát. Jsou tam i ukázky, jak vypadá rytina po jednotlivých fázích (to je ukázáno u více známek). Zrovna tak různé návrhy jedné a té samé známky, třeba Švabinský byl poměrně náročný a jeden z mála rytců, kteří byli schopní ho plně uspokojit, byl právě Schmidt.

27.03.2024 5 z 5

Skvosty Prahy Skvosty Prahy Petr David

Povedená kombinace barevných fotek a doprovodného textu. U obrazových publikací se často stává, že nabídnou pouze krásné fotky a doprovodný text za mnoho nestojí, tak tady to rozhodně neplatí. Autoři se opravdu snažili a text obsahuje celou řadu zajímavých informací, čas od času je text proložený třeba i nějakou pověstí, která se k místu váže. Určitě může posloužit i coby námět na výlet. Celkově bych hodnotil 90 % (fotky jsou solidní, ale mohly by být i o něco lepší).

16.03.2024 5 z 5

Cesta dobyvatelů Cesta dobyvatelů Osmar White

Knížku autor dokončil již v roce 1946, ale vydána kupodivu nebyla i přesto, že nakladatel byl s postupně předkládaným textem velmi spokojený, dokonce urgoval, aby byla kniha dokončena co nejdříve. Nakonec knížka vyšla až v roce 1983. Tím hlavním důvod asi bylo, že popsal přesně to, co viděl, neváhal tedy být kritický i k postupu spojenců. Snažil se v maximální možné míře zprostředkovat své dojmy z toho, co na své cestě zažil. Vyptával se jak spojeneckých, tak i třeba zajatých německých vojáků, zrovna tak běžných Němců, těch, co přežili koncentrační tábory, nuceně nasazených Díky tomu vznikla hodně zajímavá mozaika, která je opravdu čtivě napsaná. Nejdrsnější je líčení týkající se koncentračního tábora Buchenwald.

13.03.2024 4 z 5

Sny v okovech Sny v okovech Jozef Leikert

Zhruba 1200 vysokoškolských studentů (vesměs českých) bylo v roce 1939 nacisty odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Autor podrobně sleduje důvody, proč k tomu došlo, jak probíhalo zatčení, výslechy, vlastní pobyt v táboře a následné propuštění těch, kteří to peklo přežili. Je to psané opravdu bez příkras, spisovatel byl nesmírně pečlivý při sběru informací, navštívil mnohé, kteří měli tu smůlu, že byli přímými účastníky těchto událostí. Pokud se mu některé jejich tvrzení nezdálo, tak se to snažil ověřit ještě z jiných zdrojů (zdravý rozum se leckdy zdráhá uvěřit, že by takových zvěrstev byli Němci schopní). Knížka je nesmírně cenná právě v tom, že obsahuje přímá svědectví účastníků.

Velký prostor je věnován Janu Opletalovi (student, který byl zavražděn při demonstracích proti Němcům). Jeho pohřeb se následně stal manifestací odporu proti nacismu a zároveň i zástupným důvodem k tomu, aby mohla být česká inteligence eliminována. V knížce se třeba porovnává, jak kdo Jana Opletala vnímal (vesměs se popis jeho charakterových vlastností u všech pamětníků vzácně shoduje). Osobně bych tuhle část trošku zkrátil, ale někomu naopak bude vyhovovat, že mu věnoval tolik prostoru.

08.03.2024 5 z 5

Má sílo, budu ti hrát Má sílo, budu ti hrát Petr Štěpán

Katalog je tištěn na opravdu silném papíře. Hlavní problém je v tom, že to není ideálně slepené dohromady, pokud to chce člověk rozevřít tak, aby si mohl přečíst popisky (jsou často u hřbetu knihy psané vertikálně), tak hrozí, že poškodí vazbu. Další výtkou je nasvícení některých děl, na konci knihy jsou fotky z výstavy a je vidět, že ne všechna díla jsou ideálně nasvícená, což je u některých fotek dobře patrné.

08.03.2024 3 z 5

Rembrandtova tramvaj Rembrandtova tramvaj Klára Benešovská

Primárně se knížka věnuje českému kubismu, ale poměrně důkladně. Jednotlivé statě jsou psány různými autory, obecně vzato na slovo vzatými odborníky. Zkoumají se například vzory, z nichž umělci čerpali (domorodé umění, vybraná díla i z české minulosti, artefakty z východu atd.). Knížka rozebírá, jak se projevoval kubismus ve výtvarném umění, sochařství, architektuře, nábytku, užitém umění, takže je to pojaté opravdu široce. Zmíněni jsou i nejvýznamnější zahraniční kubisté (včetně ukázek jejich děl), na něž navazovalo mnoho českých umělců. Kniha má bohatou obrazovou přílohu, takže veškerá tvrzení v textech jsou doložená vybranými ukázkami kubismu (hodně zajímavé jsou reprodukce děl, z nichž kubismus čerpal). Jediné, co můžu knize vytknout je, že ne všechny fotky jsou dostatečně kvalitní, knížka každopádně nezklame ty, kteří si chtějí udělat základní představu o českém kubismu. Celkově bych hodnotil 90 %.

28.02.2024 4 z 5

Efekt Tivoli - jak renesanční vodní zahrady umožnily vznik karburátoru a další překvapení na cestě lidského poznání Efekt Tivoli - jak renesanční vodní zahrady umožnily vznik karburátoru a další překvapení na cestě lidského poznání James Burke

Vyprávění mi připomínalo rychle tekoucí řeku nebo tryskající fontánu, autor poutavě popisuje mnohé významné vynálezy (kdo, kdy, okolnosti vzniku, na koho navázal atd.). Z jeho pohledu tvoří významné objevy propojenou síť, kdy jeden vynález navazuje na jiné a takto je koncipována i knížka, zdánlivě nevýznamná událost může vést k zásadnímu objevu. Významné objevy tedy nejsou sledovány odděleně, ale naopak v návaznosti na jiné, které jim připravily půdu. Někdy jsou ty návaznosti trošku volnější, ale každopádně, ten, kdo má rád poutavé vyprávění o velkých objevech, bude spokojen.

28.02.2024 4 z 5

Modern treasures from the National Gallery in Prague Modern treasures from the National Gallery in Prague Jiří Kotalík

Textu je v katalogu opravdu pomálu. Dozvíme se něco málo o Národní galerii a jejích sbírkách moderního umění. V roce 1988 bylo zapůjčeno celkem 60 obrazů moderního umění Guggenheimovu muzeu. Reprodukce jsou kvalitní, u každého obrazu se dozvíme autora, rozměry, techniku, rok vzniku díla (v příloze pak ještě rok narození a smrti autora, datum a způsob získání díla). Mezi umělci najdeme veleznámá jména, například: Picasso, Munch, Matisse, Braque, Filla, Kupka, Gauguin, Seurat

21.02.2024 4 z 5

Třetí říše - Kronika Třetí říše - Kronika Richard J. Overy

Skvěle zpracovaná historie Třetí říše. Začátek je věnován situaci po první světové válce a na konci najdeme zmínky o tom, jak se Německo vyrovnávalo s dědictvím Třetí říše v nedávné době (v roce 2005 byl otevřen památník obětem holokaustu v Berlíně). Je to napsané opravdu velmi čtivě, text je doplněn množstvím fotek. Zároveň jsou v medailoncích vypíchnuty nejdůležitější informace o nacistických pohlavárech. Text je dále oživován ukázkami z pamětí různých osob (zpravidla formou citace knihy). V knize najdeme i ukázky propagandistických plakátů, výňatky z nařízeních a zákonů, které víceméně postupně postavily židovské obyvatelstvo zcela mimo zákon. Díky těmto bohatým přílohám si může čtenář udělat slušnou představu o tom, jak to ve Třetí říši vypadalo.

Období, které knížka mapuje, je značně rozsáhlé, takže se věnuje těm nejdůležitějším událostem, ale přesto se autorovi podařilo věrně zachytit historii Třetí říše. Knížku můžu vřele doporučit všem, kteří se o druhou světovou válku zajímají.

18.02.2024 5 z 5

Musée d'Orsay Musée d'Orsay Valentin Grivet

První, co zaujme, jsou rozměry knihy, na výšku cca 32 cm a na šířku zhruba 28 cm. Díky velkému formátu vyniknou krásné reprodukce jednotlivých děl, papír je opravdu kvalitní a grafické stránce není co vytknout. Je hodně zajímavé sledovat, jak se vyvíjel vkus, mnohá díla byla ve své době odsuzována, ale jejich nadčasovou krásu a uměleckou hodnotu potvrdil čas (a naopak, mnozí malíři, kteří ve své době byli považováni za výtečné, upadli do zapomnění).

Textu v knížce najdeme ale opravdu jen poskrovnu, vesměs je to u každého uměleckého stylu jen pár vět. Je to způsobené i tím, že text je souběžný rovnou v šesti jazycích: slovensky, anglicky, řecky, polsky, rumunsky, česky. U zobrazených děl se dozvíme autora (jeho rok narození a smrti), název díla, rok vzniku, rozměry, technika. Pokud tedy čtenář hledá knížku, kde by se dozvěděl větší množství informací o nejvýznamnějších uměleckých směrech druhé poloviny 19. a počátku 20. století, tak bude muset hledat jinde. Komu nevadí malé množství informací, tak ať si moje hodnocení klidně o něco zvedne.

17.02.2024 4 z 5

Prorok Muhammad Prorok Muhammad Barnaby Rogerson

Autor pojímá knížku šířeji, a zvláště na začátku popisuje Arábii za doby Muhammada. K pochopení rozšíření islámu je opravdu důležité znát prostředí, ve kterém vznikl a poměrně rychle se i uchytil. Byla to společnost založená převážně na kmenových vazbách a zároveň uctívající mnoho bohů. Na Arabském poloostrově se vyskytovali i židé nebo křesťané, zároveň se velmi lišil život v osadách od života kočovných arabských kmenů. Poté je již sledován života Muhammada, jeho první zjevení, prvotní převážně odmítavé reakce na jeho učení až po jeho přijetí. Napsané je to čtivě, primárně se každopádně z mého pohledu jedná o beletrii. Občas je citován i korán, případně různé příběhy ze života Muhammada. Autor naťukne i kontroverznější témata, třeba satanské verše, které byly odvolány, vyšší počet manželek, než dovoluje korán (v rámci zjevení byla Muhammadovi udělena výjimka), nízký věk jedné z jeho manželek atd.

Celkově je to napsané s citem, knížku bych doporučil hlavně těm, kteří toho o islámu příliš nevědí, je to takové nenásilné seznámení s tímto náboženstvím, kdy se čtenář dozví i základní informace o době, v němž islám vznikl.

10.02.2024 4 z 5

Poslední prušák Poslední prušák Charles Messenger

Gerd von Rundstedt (1875 až 1953) byl jeden z nejschopnějších německých velitelů za druhé světové války. Knížka velmi detailně rozebírá nejen jeho působení během obou světových válek, ale i před nimi a po nich. To bych také považoval za hlavní výhodu knihy, snaží se opravdu o komplexní pohled. Je v ní například solidně rozebráno, jakým způsobem probíhala příprava velitelů na vojenských školách a vůbec jak byli vnímání vojáci v Německu. V době, kdy Rundstedt studoval, byli vojáci považováni za privilegovanou vrstvu se značným sociálním statusem (v porovnání s ostatními zeměmi). Dalším charakteristickým znakem byla náročnost studia, tříletý kurz, který byl určen pro důstojníky, s nimiž se počítalo na vysoké vojenské pozice, dokončilo cca 20 % (Rundstedt samozřejmě mezi nimi). Hodně mě překvapilo, že zároveň byli během studia pod drobnohledem, sledovalo se i jejich chování, dá se říci, že byli „kádrováni“, psaly se posudky, vybírali se ti, u kterých se počítalo s vysokými vojenskými pozicemi. Autor čerpal z mnoha zdrojů, a to včetně osobních dopisů. Poslední část knihy se pak věnuje jeho zajetí a otázce viny či neviny za válečné zločiny.

Knížka je doplněna fotografiemi, najdeme v ní i mapy jednotlivých válečných front (bohužel jim tam asi řádil nějaký redakční šotek, protože ty mapy nejsou umístěny v textu, kam by měly patřit). Celkově je to hodně zajímavý pohled na německé velení, v němž jsou zachyceny značné rozpory mezi Hitlerem a mnohými generály (slovíčko ústup Hitler ve slovníku neměl).

03.02.2024 4 z 5

The glory of the Baroque in Bohemia: Essays on art, culture and society in the 17th and 18th centuries The glory of the Baroque in Bohemia: Essays on art, culture and society in the 17th and 18th centuries Vít Vlnas

Perfektně napsané statě o českém baroku, sice jsou jejich autoři různí, ale to nic neubírá jejich čtivosti. Dozvíme se například o malířství, sochařství, architektuře, literatuře, hudbě, divadelnictví, zlatnictví atd. Zabrousí se trochu i do vědeckého pokroku, zároveň je i v jedné kapitolce rozebráno, jak bylo baroko vnímáno v průběhu času (převažoval negativní pohled, kdy bylo považováno za období temna a násilné rekatolizace). Jinými slovy je baroko rozebíráno z mnoha různých pohledů a díky tomu si o něm můžeme udělat velmi ucelenou představu. Vše je prokládáno ilustracemi, ne všechny jsou barevné, každopádně u obrazů ano.

26.01.2024 5 z 5

Spojené státy a evropská válka 1939-1945, díl II.: Amerika v boji Spojené státy a evropská válka 1939-1945, díl II.: Amerika v boji Jan Wanner

Do značné míry platí to samé, co o prvním dílu. Knížka je zaměřená hlavně na politiku, o významných konfliktech se dozvíme opravdu jen pár základních údajů. Navazuje se na první díl a sledují se události následující po útoku na Pearl Harbor (čili vstup USA do války). Je až zarážející, jak byly USA na válku nepřipravené, víceméně Roosevelt počítal s tím, že se jí budou muset tak jako tak účastnit i přesto nebyly připravené plány na ochranu konvojů, protiponorkovou válku, zatemnění přístavů atp. Takže na začátku to bylo poměrně hodně bolestné probuzení. Roosevelt byl složitou osobností, využíval například v diplomacii často zvláštní pověřence (nikoliv profesionální diplomaty). Dělal věci po svém a stávalo, že bez vědomí ministerstva zahraničí. Například se rozhodl, že Charles de Gaulle nebude reprezentovat svobodnou Francii, takže se snažil prosadit jiné vůdce, kteří ovšem neměli potřebnou politickou podporu. Hezky jsou také popsány rozpory mezi USA a VB. Opravdu hodně zajímavé čtení, kdy se lze dozvědět velké množství informací o politických jednáních USA a vztazích k ostatním zemím.

26.01.2024 4 z 5

Rybář a sen Rybář a sen Vlastimil Maršíček

Útlá knížečka veršů, která je přečtená opravdu za chvilku. Dle popisu by člověk čekal, že to bude budovatelská poezie, ale naštěstí tomu tak není, je tam pár náznaků, ale přišlo mi, že to byla víceméně úlitba době, kdy byly verše napsány. Nejedná se o volný verš, některé básnické obraty mi přišly vcelku originální, hlavní nevýhodou je, že knížka obsahuje opravdu jen pár veršů. Celkově bych hodnotil 70 %.

24.01.2024 3 z 5

Spojené státy a evropská válka 1939-1945, díl I.: Pevnost Amerika Spojené státy a evropská válka 1939-1945, díl I.: Pevnost Amerika Jan Wanner

Začátek může čtenáře trochu odradit. Prvních více jak 20 stránek je věnováno úvodu, kde se primárně rozebírají jednotlivé historické školy věnující se politice USA během druhé světové (uvedeni jsou i jejich hlavní představitelé). Každopádně je hodně zajímavé sledovat, jak se pohledy jednotlivých škol diametrálně liší. Některé považují Franklina Delano Roosevelta za velmi schopného a pragmatického politika, jiné za naivního a nebezpečného snílka. V krátkosti je zachycen i vývoj pohledů na toto období USA, protože se postupně zpřístupňovaly utajené archivy, vycházely paměti protagonistů, kteří se toho přímo účastnili a tím samozřejmě vyplouvaly na povrch skutečnosti částečně vysvětlující jednání jednotlivých účastníků.

Knížka je zaměřená primárně na politiku, takže významné vojenské střety jsou zmíněny jen stručně. Víceméně nálady v USA nebyly zapojení do konfliktu vůbec nakloněné, vzpomínky na první světovou válku byly ještě poměrně čerstvé. Klíčovou postavou knihy je samozřejmě Roosevelt a autor nezaujatě poukazuje na jeho úspěchy i omyly. Byl přesvědčený o tom, že USA se nemůže konfliktu vyhnout, ale veřejné mínění bylo proti jakémukoliv zapojení do války, snažil se tedy pomáhat VB alespoň materiálně, což se mu rozhodně dařilo. Je tam perfektně popsáno, jak hledal cestičky, něco jiného hlásal na veřejnosti a něco jiného pak mezi svými poradci. Zároveň ale často spoléhal na různé rádoby diplomaty, kteří mu nedodávali zcela validní informace. Přiložené jsou i fotografie. Knížku můžu rozhodně doporučit, celkově bych hodnotil 85 %.

14.01.2024 4 z 5

František Tkadlík František Tkadlík Šárka Leubnerová

Opravdu důkladná monografie malíře Františka Tkadlíka. Mapuje jeho život, uměleckou tvorbu, postoje, jeho mecenáše, činnosti mimo malování... Vše je proložené velkým množstvím kvalitních reprodukcí. Nejedná se pouze o hotové obrazy, ale i studie k nim, takže si lze porovnat, jak vypadala přípravná kresba a pak hotový obraz. Velkou výhodou knihy je i to, že jsou přiloženy obrazy malířů, u kterých se Tkadlík inspiroval, takže si lze snadno porovnat jeho obraz s „inspirací“. Zrovna tak jsou zachyceny reakce kritiky na jeho dílo. Součástí knihy je i souborný katalog jeho dochovaného díla, zde jsou reprodukce už malého formátu (na jednu stránku 9 a více děl), velkou část tvoří přípravné studie a kresby. Jedna z kratších kapitol se věnuje i tomu, jaká plátna (dřevěné desky) využíval, druhy barev, a to včetně výsledků vědeckých metod (například infračervené reflektografie). V knize najdeme i úryvky jeho dopisů. Hodnotím pouze provedení a informační bohatost knihy, obrazy ne, přiznám se, že na mě slušná část děl působila akademicky, idylicky a sentimentálně (ale to je věc vkusu).

13.01.2024 5 z 5

Friedrich Feigl Friedrich Feigl Nicholas Sawicki

Perfektně zpracovaná monografie Friedricha Feigla. Velké množství informací je doplněné i o zdroje, z nichž je citováno, případně jsou v zápatí připojené vysvětlující údaje. Takže není nutné listovat, vše je vždy na dané stránce. Kniha obsahuje velké množství reprodukcí (část není barevná, ale to se obecně jedná o litografii, suchou jehlu atp., kdy by byla barevná reprodukce nadbytečná). Text je v češtině a němčině, bohužel není zrcadlový (u zobrazených děl samozřejmě ano), ale to je asi jediná vada na kráse, která by mě napadla. Najdeme tam i pár reprodukcí jiných autorů, kvůli doložení toho, zda měli či neměli na jeho tvorbu vliv. Na konci knihy je ještě shrnuta po jednotlivých letech biografie a přiloženo je i pár fotografií malíře a jeho blízkých, plakátů výstav.

06.01.2024 5 z 5

Půl století dějin Polska 1939-1989 Půl století dějin Polska 1939-1989 Andrzej Paczkowski

Knížka mě příjemně překvapila svým záběrem. Primárně je sice zaměřená na politický vývoj, ale čtenář se dozví i spoustu jiných informací, díky tomu lze situaci v Polsku vnímat v širších souvislostech. Hezky zpracované je třeba období, kdy Rudá armáda začala vytlačovat Němce, je zachycen i postoj spojenců (USA, VB). Autor se částečně věnuje i třeba ekonomické situaci, jak byly stanoveny a plněny plány, kdy docházelo k nařízenému zvyšování cen, jak to na reagovali lidé, je i třeba sledován vývoj reálné mzdy (čili očištěné o inflaci, o kolik vlastně ve skutečnosti vzrostla), naťuknuta je i situace v zemědělství, školství nebo kultuře. Takže opravdu záplava informací, ale díky tomu si čtenář může trošku představit, jaká tam panovala atmosféra a z čeho pramenila frustrace lidí a následně i sílící nespokojenost s vládnoucí mocí.

Každopádně je knížka primárně zaměřená na politiku, kdo byl u kormidla, jakým způsobem docházelo k ovládání společnosti, jak na to reagovala opozice, postavení církve, dělníků, inteligence, umělců atd. Kdo se chce dozvědět velké množství zajímavých informací o dějinách Polska ve vymezeném období, tak touto knihou rozhodně nešáhne vedle.

01.01.2024 4 z 5

Devět povídek / Nine Stories Devět povídek / Nine Stories J. D. Salinger (p)

Celkově je čtenáři naservírováno devět povídek. Některé se mi líbily více, jiné méně, ale celkově má autor zajímavý styl, dokáže parádně zachytit charakter postav a navodit tu správnou atmosféru příběhu/dané doby (trochu mi to připomnělo Williama Faulknera). Ne vždy je ten příběh ukončený, často jsem měl pocit, co bude dál, na druhou stranu to není na škodu, může aspoň zapracovat fantazie. Jde o dvojjazyčné vydání (zrcadlový text angličtina/čeština), takže na procvičení cizího jazyka to není vůbec špatné. Celkově bych hodnotil 85 %.

31.12.2023 4 z 5