František Tkadlík

František Tkadlík https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530102/bmid_frantisek-tkadlik-65a2938dcabd2.jpg 5 1 1

Kniha přináší v tematických kapitolách odpovědi na otázky po významu Tkadlíkova díla z hlediska vývoje moderního umění v českých zemích, jeho postoje k proměnám pozice malby i vnímání výtvarného umění obecně. Je doplněna katalogem včetně důkladné bibliografie a řadou dalších přílohových materiálů. Kniha je v angličtině.

xulij01
13.01.2024 5 z 5

Opravdu důkladná monografie malíře Františka Tkadlíka. Mapuje jeho život, uměleckou tvorbu, postoje, jeho mecenáše, činnosti mimo malování... Vše je proložené velkým množstvím kvalitních reprodukcí. Nejedná se pouze o hotové obrazy, ale i studie k nim, takže si lze porovnat, jak vypadala přípravná kresba a pak hotový obraz. Velkou výhodou knihy je i to, že jsou přiloženy obrazy malířů, u kterých se Tkadlík inspiroval, takže si lze snadno porovnat jeho obraz s „inspirací“. Zrovna tak jsou zachyceny reakce kritiky na jeho dílo. Součástí knihy je i souborný katalog jeho dochovaného díla, zde jsou reprodukce už malého formátu (na jednu stránku 9 a více děl), velkou část tvoří přípravné studie a kresby. Jedna z kratších kapitol se věnuje i tomu, jaká plátna (dřevěné desky) využíval, druhy barev, a to včetně výsledků vědeckých metod (například infračervené reflektografie). V knize najdeme i úryvky jeho dopisů. Hodnotím pouze provedení a informační bohatost knihy, obrazy ne, přiznám se, že na mě slušná část děl působila akademicky, idylicky a sentimentálně (ale to je věc vkusu).