Efekt Tivoli - jak renesanční vodní zahrady umožnily vznik karburátoru a další překvapení na cestě lidského poznání https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193640/bmid_efekt-tivoli-jak-renesancni-vodni-z-oBp-193640.jpg 4 2 1

Efekt Tivoli je účinek, který má na své okolí koule vržená do prostoru, odrážející se od okolních překážek, které tím sama uvádí do pohybu. Obdobně je upravena i struktura této knihy. Výsledkem je fascinující výlet po cestách nejdůležitějších objevů v historii.

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Books

The Pinball Effect — How Renaissance Water Gardens Made the Carburettor Possible and Other Journeys Through Knowledge , 1996

xulij01
28.02.2024 4 z 5

Vyprávění mi připomínalo rychle tekoucí řeku nebo tryskající fontánu, autor poutavě popisuje mnohé významné vynálezy (kdo, kdy, okolnosti vzniku, na koho navázal atd.). Z jeho pohledu tvoří významné objevy propojenou síť, kdy jeden vynález navazuje na jiné a takto je koncipována i knížka, zdánlivě nevýznamná událost může vést k zásadnímu objevu. Významné objevy tedy nejsou sledovány odděleně, ale naopak v návaznosti na jiné, které jim připravily půdu. Někdy jsou ty návaznosti trošku volnější, ale každopádně, ten, kdo má rád poutavé vyprávění o velkých objevech, bude spokojen.

Autorovy knížky

James Burke
anglická, 1936
1998  80%Efekt Tivoli - jak renesanční vodní zahrady umožnily vznik karburátoru a další překvapení na cestě lidského poznání

Kniha Efekt Tivoli - jak renesanční vodní zahrady umožnily vznik karburátoru a další překvapení na cestě lidského poznání je v