Šlehy a úsměvy

Šlehy a úsměvy https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57479/bmid_slehy-a-usmevy-uVg-57479.jpg 4 11 5

Lúkiános své literární nadání, svěží vtip a ironií věnoval tomu, co je odjakživa pravým úkolem satirikovým a neustále se střetává s ješitností a ctižádostí mocných tohoto světa. Nastavil zrcadlo své době a společnosti, nicotnosti lidského snažení po bohatství a moci, kariérismu a závistivosti, šarlatánství a pozérství. Posměch lidské hlouposti se v jeho ostrých satirách proplétá s veselou parodií mýtů a mystérií.... celý text

xulij01
16.08.2023 4 z 5

Satirické příběhy, často čerpající z řecké mytologie. Velkou výhodou je, pokud čtenář řecké báje trochu zná, jinak mu může pointa uniknout (často se týká záletů bohů, kdy víceméně mají lidské povahové vlastnosti a zároveň obrovskou moc). Plně uznávám, že mě ne všechny příběhy přišly vtipné, ale někdo, kdo zná řeckou mytologii třeba pointu pochopí, tak jako tak je to hodně zajímavé čtení.

Kabuky
24.09.2022 5 z 5

Kvalitní historický pramen.

Vidlička
19.10.2018 4 z 5

Fascinující je, jak se lidi ani lidstvo za těch skoro dva tisíce let v podstatě nezměnilo (smějící i plačící smajlík).
Mě osobně udivilo, jak se mi kniha napsaná ve druhém století dobře četla. Jistě na tom má určitou zásluhu i pan Varcl, ale určitě s tím má co dělat i to, co jsem napsala v první větě.
Určitě doporučuji.

Thevar
13.07.2017 5 z 5

Ten kdo miluje sarkastický a ironický humor spojený s myšlenkami k zamyšlení, bude mile potěšen. Naneštěstí ten, pro koho je antická kultura cizí, často sarkasmus a ironii nepostřehne – často jsem si byl vědom, že mi uniká nějaká narážka.

Zvláště se mi líbila pasáž, kdy Lebkoň, syn Kostrounův z Mrtvolčan, z fýly Nebožtické podal návrh, aby se zločinci vtělovali po dobu dvě stě padesát tisíc let do oslů a museli tahat všelijaká břemena.

Řečtí myslitelé objevili všechny lidské slabosti, proto se máme od nich co učit a je příjemné, když máme možnost čerpat jejich vědomosti lehkou a humornou formou, což se autorovi velmi zdařilo.

jamesek007
23.11.2016 5 z 5

poníženi, v depresi? tohle je lék i na zlomenou nohu.

Lúkianos
řecká, 120 - 180
1973  94%O vlastním osudu
1983  85%Pravdivé výmysly
1970  83%Listy hetér
1974  87%Tribuni výmluvnosti
1977  77%Dialog a satira

Kniha Šlehy a úsměvy je v